Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rutina

#1
Rutina. Ne lovim de ea zilnic, nu? Am deschis topicul asta pentru ca, cu siguranta, toti dintre voi aveti ceva de spus in legatura cu acest subiect.

Voua va place rutina? Va place stabilitatea aceasta coplesitoare? Va place, teoretic, "sa va stiti viiitorul"? Si aici ma refer la ce voi face maine/poimaine/saptamana/luna asta.

Si, din rutina, ajungem la monotonie care cred ca ne loveste pe toti in anumite momente ale vietii. Exista monotonie de toate felurile: monotonie la scoala, in familie, in viata amoroasa, in viata sociala, etc.

Si, iar ajungem la intrebarea: Va place rutina/stabilitatea/monotonia? Si, daca nu, ce metode aveti de a o combate?

"Obiceiurile si rutina au o putere incredibila de a irosi si a distruge."
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.

#2
Rutina este bună până la un anumit punct. E bine să ştii că de exemplu ai un loc de muncă stabil şi alte exemple asemanatoare, dar să faci acelaşi lucru în fiecare zi devine plictisitor. Într-un sfârşit, respectivele actiuni nu te vor mai atrage şi vei face totul mecanic şi fară placere.
Eu cred că e bună rutina, pentru stabilitate, doar că uneori mai e nevoie şi de ceva nou, ca să nu intervină monotonia.
She's wiskey in a teacup.



#3
Eu personal urasc rutina. Cel mai rau este am avut parte de ea tot anul scolar care tocmai a trecut.
Adica, ma trezeam, mergeam la scoala, cand ajungeam acasa mancam, apoi teme si somn. Adevarul e ca in comuna in care locuiesc nu e nimic interesant de facut, nici macar un amarat de parc nu avem.
Mereu am fost deschisa la ceva nou, orice.
Rutina mi se pare cel mai aiurea lucru. Dar totusi pare potrivita pentru batrani. 39
Si stabilitatea, nu este necesara inca pentru "noi". Adica aveam parinti, nu zic sa o luam razna, dar parerea mea este ca e bine sa evitam rutina pana dupa facultate cand ne putem gasi un loc de munca stabil, apoi o familie si tot restul.
[Imagine: YWk6O.jpg]

#4
Da, mai bine evitam rutina cat mai mult ca o sa dam de ea cand mai crestem destul. Adica am vazut-o la parintii mei, aceeeasi rutina mereu. In timpul scolii(bine ca a trecut) repet zilnic multe lucururi gen ma trezesc dintr-un vis asa frumos, lenevesc dimineata in pat, ascult niste muzica la telefon, iar apoi ca un zombie ma duc la scoala, vin acasa, toata dupa-miaza frec menta si pe la 6 seara ma apuc de teme vreo ora dupa calculator si somn 21
Acum in vacanta, programul va fi mai diversificat, doar sa nu fie canicula afara x_x
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..

#5
Rutina are rostul ei, totusi cred ca toti facem acelasi lucru de dimineata apna seara: ne trezim, ne spalam, mancam, stam, facem ceva, mancam, dormim. Rutina de scoala a fost intr-un fel sau alltul cea mai enervanta pentru mine, insa am putut sa o combat prin: iesiri dese cu fetele mele, putina distractie la ore, pauze in weekend si intemeierea unor planuri pentru vacanta care pur si simplu ma puneau pe picioare din nou. Chestii noi pe scurt, cam in asta consta aceasta combatere care poate in sa ne scoata din rutina vesnica si plictisitoare pe care majoritatea o avem.
Sunt de acord cu Saravis, pana la urma facem totul mecanic asa ca cel mai bine este sa schimbam stilul rutinei, sa adaugam ceva nou pentru ca altfel ramanem captivi in panza ei. Oricum asta nu inseamna ca ne detasam de tot de ea, totusi si ea are scopul ei, zic eu...
Cel putin asta consider eu ca e bine de facut - schimbari care sa ne imbunatateasca sau sa ne scape de rutina obisnuita, inlocuind-o cu ceva spontan si care ne aduce placere in inima. <3

#6
Rutina mea = plictisitoare, cu exceptia celei din vacanta.Adica parca , in timpul scolii, mereu se repeta la infinit : ma ridicam din pat, mergeam la baie si stateam vreo jumatate de ora, apoi ma imbracam si plecam la scoala.Ma certam cu sora-mea, ajungeam iaraasi acasa, mancam si imi faceam temele si invatam.Apoi iarasi mancam, imi repetam si plecam la culcare si asta in fiecare zi de scoala.In apropierea vacantei este mai cool : adica ma trezesc si dau cu capul de perete sau altceva in fiecare zi, stau la baie 10 min, mananc cat vreau si stau la TV s calculator toata ziua.Apoi mai ies pe-afara si mai stiu eu ce mai fac
Concluzia acestei probleme : Rutina este plictisitoare si n-o poti schimba atata timp cat ai chestii pe cap
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#7
(17-04-2012, 01:19 AM)andraportocala A scris: Rutina. Ne lovim de ea zilnic, nu?
Voua va place rutina? Va place stabilitatea aceasta coplesitoare? Va place, teoretic, "sa va stiti viiitorul"? Si aici ma refer la ce voi face maine/poimaine/saptamana/luna asta.

Presupun ca da, majoritatea persoanelor se loveste de o oarecare rutina zi de zi sau cel putin din cand in cand. Oamenii obisnuiti in deosebi au parte de asa ceva, intrucat circumstantele nu le permit sa faca cine stie ce lucruri in fiecare zi, tinand cont de serviciu, scoala si asa mai departe. Probabil ca rutina ar putea fi asimilata cu o monotonie continua in viziunea celui care o traieste, alaturi de o dorinta de a schimba ceva in ceea ce priveste stilul de viata... sau stiu eu, de a face alte lucruri pur si simplu; atunci se instaleaza. Totusi, a fi un om oarecare nu inseamna ca nu te poti distra ca ceilalti si ca nu poti iesi din obisnuit, pana la urma e vorba de un act de vointa.

Fiecare are o rutina proprie, tocmai de accea exista tot atatea modalitati de a o combate. N-are rost sa dezbati asta, suntem diferiti si facem ce dorim. Personal pot spune ca am avut mari probleme cu monotonia asta, lipsa de timp din cauza scolii m-a impeidicat sa-mi rezerv ceva si pentru alte activitati, poate si pentru hobby-uri sau lucruri care chiar imi plac. Dar, in cazul meu, e si vina stresului de care am parte mereu, ma agit degeaba de cele mai multe ori in timpul scolii si dau atentie doar studiului; tocmai de aceea incerc sa nu ma plang prea tare de rutina, e doar vina mea ca traiesc in ea.
Uneori sunt nemultumit efectiv de ceea ce fac si ce am, momente de astea mai intalnesc, ma plictisesc de tot si astfel am parte de senzatia aceea de stabilitate coplesitoare care ajunge sa ma irite. Incerc sa profit de vacante si weekend-uri, singurele oaze in desertul scolii.

Nowadays e si normal sa fim inconjurati de asa ceva, fiecare isi doreste un trai cel putin decent, dar asta implica si un job poate prea stresant, plictisitor, care ocupa tot timpul si asa mai departe - sacrificii pe care trebuie sa le facem. Consider ca ar trebui sa ne facem timp si pentru noi no matter what, pe cat posibil sa nu avem parte de aceasta plictiseala continua, rutina sau cum vreti s-o mai numiti, viata trebuie traita in primul rand, un echilibru intre toate este de preferat, insa nu intotdeauna usor de realizat.

In legatura cu celalte intrebari adresate de autorul threadului; nu imi place deloc rutina si caut permanent sa scap de ea, niciodata nu am vrut sa traiesc in asa ceva, iar aspectul cu viitorul si de a sti ce vei face maine din cauza rutinei mi se pare trist, ajungi sa te intrebi ce rost mai are existenta ta si tot asa. Prefer misterul si ador surprizele viitorului, dar incerc sa-i restrang aria de actionare prin vointa proprie, dupa cum am mai zis. Sunt deschis spre a avea parte de noi experiente si spre a incerca lucruri noi, cum altfel sa combat ceva cu care ma confrunt mereu. Cateodata, mai ales in timpul scolii, fac pur si simplu ceea ce-mi place de obicei, reusesc astfel sa scap de monotonie. Scriu, urmaresc un film sau poate chiar citesc, mai inot uneori...

Am intalnit si persoane care n-au idee de rutina pentru ca pur si simplu se bucura de ceea ce au si sunt multumiti cu asta. N-am s-o inteleg niciodata, dar asta e.



#8
Da, un subiect interesant de discutat39

Cred ca rutina e buna pana la un punct. E bine sa ai un program si sa ai zile linistite, totusi atunci cand totul se repete, si se repeta, si se repeta deja nu e bine. E greu sa traiesti acelasi lucru in fiecare zic. Eu, cand ma gandesc la rutina, ma gandesc la faptul ca in fiecare zi ma duc la scoala (exceptand vacantele, desigur) In rest tot restul zilelor mele e diferit. Si, oricum, rutina nu poate exista decat daca si vremea ar fi aceeasi. Daca tu trebuie de exemplu sa mergi seara sa alergi, lucru pe care il faci de ani buni, si locul unde alergi e in constructie, deja rutina nu mai exsita. Oricum, nu-mi place si nici n-o traiesc. Inca un lucru grav e sa traiesti cu gandul la viitor. Cu riscul de a spune ceva ce spune toata lumea, sustin proverbul "Nu trai in viitor, traieste in prezent" Pentru ca daca tot timpul te gandesti "vai ce repede o sa vina spatamana viitoare, apoi ceallata saptamana, apoi luna viitoare" nu o sa mai apuci sa faci nimic. Nu o sa incerci nimic nou din cauza faptului ca n-ai timp. Toate la timpul lor. Scuze, m-am distantat de topic. Pai, ca sa scap de rutina, de obicei fac ceea ce imi place. Imi perfectionez talentul si imi practic hobby-urile.

Una din marile mele placeri, ma uit la filme. Desi, mi se pare incredibil de plictisitor si naspa sa te uiti singur la un film, si mai ales daca e pe net. Pentru ca niciodata nu sti ce sa alegi.

Citesc carti (nu, nu simultan), activitate care imi place, pentru ca o pot practiva singura. N-am nevoie de nimeni.

Fac plimabari lungi si ma uit la nori. Imi place sa gasesc tot felul de form in nori. Analizez arhtectura orasului meu si cateodata fac planuri si harti21

Mai bantui internetul si aflu stiri, de exemplu ca Johhny Depp s-a despartit de Vanessa Paradise, dupa 12 ani de relatie cu 2 copii. Fac bratari din noduri39

Scriu. Imi place sa scriu, pentru ca la fel ca si la citit, e o activitate pe care o pot face numai singura. N-am putut niciodata sa scriu cu cineva uitandu-se la mine, oricat de apropiata ar fi persoana respectiva sau oricat de neinteresata ar fi.

Sportul face parte din rutina mea zilnica, dar oricum il fac, chiar daca dau in monotonie, e ceva de care nu pot sa ma lipsesc.
[Imagine: universul1.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)