Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rozen Maiden

#1
In urma unei traume,Sakurada Jun refuza sa se mai duca la scoala.Isi petrece timpul in camera sa,navigand pe net si comandand orice obiect ce ii atrage atentia.Intr-o zi el descopera un site care ii spune sa-si puna cererea intr-un sertar al biroului.La inceput el crede ca este o gluma,pana cand vede ca scrisoarea a disparut si o cutie stranie se afla in camera sa,inauntru careia se afla o papusa.Dupa ce rasuceste cheia din spatele papusii,aceasta invie si il trateaza ca pe un servitor.

Personaje:

Shinku: http://img161.imageshack.us/img161/78/cuteshinkuiv4.jpg
Sakurada Jun: http://img161.imageshack.us/img161/9952/...junxn6.jpg
Hina-Ichigo : http://img257.imageshack.us/img257/1878/...144qp0.jpg
SuiginTou: http://img251.imageshack.us/img251/4531/...toujm0.jpg
SuiseiSeki: http://img136.imageshack.us/img136/6964/...ekidj6.jpg
SouiseiSeki: http://img136.imageshack.us/img136/531/s...ekinb1.jpg

1.Ce parere aveti despre acest anime?
2.Care este personajul preferat?
3.Ce secvanta v-a impresionat cel mai mult?
4.Ce ati face daca ati avea o astfel de papusa?
5.Shinku vs SuiginTou
[Imagine: Untitled-1.png]

#2
Pai ma bucur ca exista un astfel de topic ^___^ si nu cred ca animeul rozen e la comedie adica are de toate dar parca mai mult intra la s.f. daca exista asa ceva pe aiici ....eh acum ca am spus asta sa postez...pai adooorrr rozen maiden e unul din animeurile mele preferate....:X....dintre toate personajele preferatele mele sunt susiseiseki (she's really cute) si suigintou (oohh i love the way she' evil 4) povestea mi se pare interesanta adica papausi vi....fain...grafica e si ea buna chiar imi plac culorile and stuf....si ador openingul ....super fain....sunt multe de spus despre anime dar nu vreau sa fac spoiler ca deobicei so...sa iti raspund la intrebari 4

1.am spus mai sus...cerd..O.o

2.ermm iarasi am spus mai sus 21 dar mai zic odata...pai suigintou si suiseseki....ti-am spus de ce ...la suiseiseki imi place aerul acela nevinovat..cand de fapt ii trec atatea lucruri prin cap..imi place ca le zice la toti chibi stiind ca si ea face parte din categorie..pur si simplu adorr cum arattaa un ochi verde si un rosu :X combinatia perfecta....iar parul acela lunnngg si ondullaatt love it....apoi suigintou...din pacate "tatal" nu a terminat-o....e cam "junk" dar in fine si cu toate astea il iubeste la nebunie vrand sa ii dovedeasca faptul ca asa cum e poate sa castige Alice game...chiar daca face pe dura ati vazut ca pe femeia aia din spital a incercat sa o salveze...in fine imi place pur si simplu...

3.secventa ...hmm pai cred ca aceea in care se desfasoara jocul (alice game) cum toate se omoara intre ele,...doar pentru a fi perfecte ,..iar perfectiunea nu este ceva...adica nush cum sa explic mi se patre ca se luptau pentru o absurditate...mda si m-a impresionat cum a murit suiginou in bratele lui shinku..2

EDIT: ma bucur ca pana la urma l-ai pus la S.F ^___^

4.erm...ciudata intrebare 4 nu-s obisnuita....dar cred ca as proteja-o cat mai bine as hrani-o m-as juca cu ea :d si nu as lasa-o sa se duca la "razoi" in fine...

5.Pai dintre ele doua o aleg pe Suigintou fiindca Shinku incearca sa imite ceea ce nu e...adica mereu vrea sa fie perfecta...si da ordine cu toate ca in ultimele episoade si-a aratat adevarata fata care mi-a placut mult mai mult...ok...byyee

Sloth edit:topic mutat. scz de edit
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#3
Ma intreb cum de n-a mai postat nimeni 2
E un anime grozav. Grafica e frumoasa iar coloana sonora pur si simplu superba. Mi-a placut mult cum personalitatile personajelor au evoluat de-a lungul episoadelor.

Personajul meu preferat este Shinku. M-a impresionat faptul ca ea nu vrea sa lupte cu celelalte surori si ca ii protejeaza si ii tine uniti pe toti la care tine. Pe parcursul anime`ului, Shinku se schimba si incepe sa devina mai maleabila si mai... umana. Incet, incet se descotoroseste de caracterul ei aristocratic si face sacrificii pentru Jun si restul. Nu a vrut sa se lupte nici cu Suigintou chiar daca aceasta era fixata sa o omoare.

Secventa care m-a impresionat a fost aceea in care Shinku si-a sacrificat o mana ca sa-l salveze pe Jun, parca.

Daca as avea o papusa nu sunt sigura ca as lasa-o sa ia parte la Alice Game. I-as spune ca e perfecta asa cum e si as proteja-o mereu.

Shinku, normal. Fiindca are o inima de aur si nu vrea sa lupte cu alte papusi ca sa le ia Roza Mystica. Suigintou e prea obsedata si frustrata din cauza faptului ca e Junk. Si-a meritat soarta.

#4
Nu-mi vine sa cred ca n-am dat de topicul asta pana acum, avand in vedere ca Rozen Maiden e obsesia mea << dupa Clannad, evident >>

Anime-ul este extraordinar. Grafica din punctul meu de vedere e destul de buna , coloana sonora mi se pare a fi extraordinara, specifica anime-ului. Povestea mi-a placut enorm. Sapte papusi, fiecare cu personalitati diferite se lupta una impotriva celeilalte ca sa devina Alice. Relatiile dintre papusi si mediumul lor si dragostea papusilor pentru creatorul lor mi s-a parut ceva minunat. De mica am avut o obsesie pentru papusile de portelan. 21

Hehehe, personajul meu preferat este Sugintou. M-a cucerit dragostea ei pentru "Father" si ca a incercat sa o salveze pe Megu, mediumul ei. Are un stil aparte, imi place mult rochia ei... si parul ei alb ca neaua, iar ochii de un sangeriu aprins plini de ura si dorinta de a castiga. Sunt unele parti in care zambeste ironic, doamne ador zambetul ala al ei. E destul de enervant faptul ca e incompleta. Ce a avut Rozen cu ea de n-a terminat-o? Nu vede cat de mult il iubeste? Ma rog, o dau in idiotenie acuta...
Pe langa Suigintou, mai imi place si Kirakishou. E asa cute si obsedata de Gin-sama o.O". Imi place cum ii sta cu trandafirul pe ochi si parul alb si lung e asa kawai, iar costumatia ei putin cam hippie 21.

Cu siguranta cele cu Shinku si Suigintou din OVA. Cand Shinku o ajuta sa mearga, ii ofera un ceai... toate secventele in care apar ele doua. Aaa da... mai este o secventa in traumend cu Shinku si Suigintou, la sfarsit cand Bara i-a furat Rosa Mystica lui Gin-sama, si Shinku a luat-o in brate :X. Nu ma topesc dupa Shinku, dar ador secventele in care ea si Suigintou sunt fata in fata.

Se poate :-O ?? Hmmm, daca as avea o astfel de papusa as proteja-o, as iubi-o, inca nu sunt sigura daca i-as da voie sa participe la Alice Game, desi mi-ar surade ca ea sa fie Alice. Fiecare papusa de portelan pe care am avut-o mi-a fost mai mult decat o papusa normala, dar daca as avea o astfel de papusa, care vorbeste, merge si toate cele m-as distra de minune cu ea. Poate mi-ar deveni sora 21.

SuiginTou, of course! Shinku mi se pare a fi tipicul personaj principal bun, care castiga in totdeauna, se afla in centrul atentiei si protejeaza pe toata lumea. Tre sa te gandesti si la tine din cand in cand! Suigintou este intr-adevar un personaj negativ, dar este si ea sensibila si are un orgoliul al ei si o deranjeaza mult faptul ca e incompleta si e "Junk". Fiecare papusa e speciala in felul ei, dar Suigintou mi se pare a fi cea mai speciala; desi e "Junk" incearca sa le demonstreze tuturor ca se descurca asa incompleta cum este.

#5
E unul dintre anime-urile mele preferate...povestea e chiar faorte interesanta si originala,iar felul cum sunt desenate personajele m-a impresionat[daca nu stiati cele care au facut creat Rozen Manga-Peach-Pit-sunt si creatoarele anime-ului Shugo Chara]
`grafica este foarte reusita ira coloana sonora este minunta sunt innebunita dupa Kinjirareta Asobi(Ali Project)
`personajele mele preferate sunt:
Hina Ichigo-e chiar foarte draguta mia ales cand spune unyuu~..e cea mai sweet dintre papusi si cea mai copilaroasa
Barasuishou si Kirakishou-imi place foarte mult felul cum sunt desenate si puterile lo o.o"
Suigintou-cea mia malfica si misterioasa dintre papusi ..mereu mi-a placut de ea..de felul cum arata si rasul ei malefic e minunat ^^"
[center][Imagine: dqj3tz.png][/center]

#6
1.Ce parere aveti despre acest anime?
pentru inceput, mie nu prea mi se pare ca are prea multa comedie.cred ca este fantasy, supernatural and drama.imfine, mi-a placut foarte mult.ideea e foarte interesanta, captivanta si originala, iar faptul ca are actiune il urma mai sus in topul meu.

2.Care este personajul preferat?
Suigintou.a fost personajul meu anime preferat o perioada lunga de timp si asta pentru faptul ca e misterioasa, razbunatoare, puternica si ambitioasa.

3.Ce secvanta v-a impresionat cel mai mult?
hmm...cred ca cele in care Suigintou si Shinku se lupta.sunt niste secvente captivante, pline de actiune si prin asta se descopera multe trasaturi ale celor 2 personaje.

4.Ce ati face daca ati avea o astfel de papusa?
depinde ce fel de personalitate are.oricum, as privi luptele dintre ea si celelalte papusi, si daca sunt de acord cu scopurile ei o ajut.in rest, cred ca as sta cu ea toata ziua, dar n-as lua-o la scoala dupa mine.

5.Shinku vs SuiginTou
Suigintou, doar e preferata mea.Shinku ma cam enerva la inceput, dar a ajuns sa-mi place putin.oricum, tot Suigintou ramane.
[Imagine: robin-1.jpg]

#7
Deci, si cum obisnuiam eu sa umblu pe diverse seit-uri ca sa vad discutii despre anime-urile mele pref, am dat de un topic intitulat "Rozen Maiden" si cu poza lui Shinku langa. Dupa ceva timp, m-am hotarat sa vad ce e cu el. Am intrat eu frumos pe you tube si am dat search (avand in vedere ca eu prima data am inteles "rozden") ca sa vad opening-ul, ca asa verific eu daca imi place anime-ul. Atat melodia cat si imag... au fost fabuloase! Nu ma puteam dezlipi de calc...

De fapt, acum RM a ajuns pe primul loc (alaturi de alte animeuri). Imi place idea, batalia intre papusi pt a castiga atentia si iubirea "tatalui". Mi-a placut atat de tare, incat pe un alt seit mi-am facut numele gen pausa RM (the 8th Rozen Maiden doll 4 )
Cred ca preferata mea e SuiginTou, desi nici KiraKishou nu e mai prejos (asta pt ca imi place cum arata, ca ea e mai bed-guy decat Gin-san). Cel mai mult imi plac hainele lor si numele 4 Ma amuza "desu" a lui SuiSeiseki dar si planurile "diabolesti" ale lui Kanaria si modul in care dadea mereu gres, cum isi imagina ca toti sunt impotriva ei si se credea cea mai tare, dar nu din ingamfare, de prea multa copilarie... iar Hina Ichigo e o scumpete.
In ceea ce o priveste pe Gin-san, nu a fost corect ca ea sa ramana neterminata, asa, sa fie mai cu mot (chiar daca poate Kira o intrece la partea asta), cred ca a suferit cel mai mult dintre toate papusile si ca merita cu adevarat sa fie Alice dat iubirii ei pt Rozen. Fiind asemanatoare, Kira si Bara sunt pe aceiasi linie... si in aceiasi ordine.
Cel mai amuzant ep mi s-a parut 5 din prima serie, cand s-au impartit aia in 2 grupe (Jun cu Hina si SuiSeiseki cu Shinku, chiar daca ea nu facea nimic) si s-au razboit 21 faza cu "bucataria e in stapanirea noastra" si cum a pacalit-o Jun pe Shinku cu Kun Kun, cat dramatism... Ma tavaleam pe jos de ras. Am mai revazut pe asta de vreo 2 ori.

Nelamurirea mea e insa urm: papusile astea macar gandesc? Cum vor sa il intalneasca pe Rozen daca se lupta de nu-stiu-cand? A trecut chiar asa de putin timp incat el sa mai fie in viata? Poate ca zice de asta ceva prin manga, dar eu nu am reusit sa gasesc partea asta. Poate aici ma lamureste si pe mn cineva...

Trecand peste asta, grafica e super iar melodiile de op si "Utsusemi no Kage" sunt si mai si :X De fapt, asa am ajuns eu sa ador Ali Project.
Este unul din putinele animeuri care ma face sa vreau sa il mai revad. Si chiar as vrea sa se mai faca un sezon in care sa apara si Kira, da pe bune. Cine stie, poate ca o sa il vedem si noi in sf pe Rozen (asta daca mai traieste...)

Am rasp cam la toate intrebarile, in afara de:
4. Ce ati face daca ati avea o astfel de papusa?
Oh, Dumnezeule, ar fi un vis implinit. As sta toata ziua numai cu ea, ne-am juca impreuna, i-as spune tot ce simt (ca un jurnal viu), as ruga-o sa ma duca si la celelalte papusi sa le intalnesc si le-as intreba o groaza despre ele si existenta lor. As avea ce face 4

Un anime de nota 10, ce sa mai...
~~* Visele sunt singura cale de a scapa de realitate *~~


My fic: Pretul unui "NU!" (SK & YYH)
Din intuneric, din nou la lumina (jurnalul unui vampir)


[Imagine: 36ea808.png]
Kira, my evil alter-ego

#8
1.Ce parere aveti despre acest anime?

Un anime simpaticut, desi am reusit sa vad doar 11 episoade din primul sezon din nu stiu ce motiv, probabil pentru ca nu m-a atras atat de mult. Daca imi aduc aminte site-ul de streaming unde il vizionam avea probleme cu ultimul episod si dupa cateva incercari am renuntat. Parca tot plot-ul nu mi s-a parut atat de interesant, Alice Game si lupta intre papusi pentru a deveni preferata Creatorului unde si Jun ajunge cumva implicat.

2. Personaj preferat.

Nu am avut unul datorita faptului ca nu am fost indeosebit de impresionat de niciunul din caracterele prezente. Seiyuu-l lui Suigintou mi-a placut totusi. A fost mai remarcabila decat ceilalti.

3.Ce secventa v-a impresionat cel mai mult?

Nu am avut o anumita secventa care sa ma impresioneze si l-am vazut acum atat de mult timp incat nici nu-mi aduc aminte. Daca ar fi fost ceva deosebit clar mi-as fi amintit.

4.Ce ati face daca ati avea o astfel de papusa?

Nu stiu sigur, am cam trecut de varsta la care m-as juca cu papusi. Probabil m-as comporta cu ea cum as face-o pentru o surioara mai mica.

5.Shinku vs Suigintou

Suigintou e tipica pentru genul de personaj misterios, dark, care se dezvaluie incet, incet si se schimba pe parcurs, dar nu e genul meu. O prefer pe Shinku, plus imi place costumatia ei mai mult decat stilul gothic loli a lui Suigintou.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#9
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#10
I am awfully upset pentru ca am scris un monstru de post si am apasat ceva gresit si l-am pierdut *cries* oh, here we go again, dammit.
In primul rand, ma amuza sectiunea unde e topicul, desi nu mi se pare potrivita. Stiu ca voisem la un moment dat sa fac eu un topic asemanator pentru ca nu il gasisem la sectiunea Fantasy, dar uite ca totusi exista. Rozen Maiden e un anime foarte drag mie, pe care l-am revazut cu placere (I don't rewatch stuff. almost never) si a carui volume de manga m-am straduit sa le achizitionez de-a lungul timpului, pentru a am adorat grafica. Nu am apucat inca sa termin ultimul sezon aparut, asa ca voi vorbi aici in mare parte din punctul de vedere al primelor doua sezoane si al OVA-ului.

Mi-a placut foarte mult si sincer, cred ca de aici mi se trage pasiunea pentru papusi de portelan de orice fel. Mi-au placut rochiile lor, OST-ul, faptul ca au personalitati bine conturate, atat de diferite dar care totusi se completeaza reciproc si, bineinteles, mi-a placut povestea lui Jun si felul in care a reusit datorita lor sa treaca treptat peste anxietatea sa sociala. Motivul anxietatii respective mi s-a parut putin tras de par totusi. Sa fii batjocorit si marginalizat doar pentru ca esti baiat si desenezi rochii de fete in timpul liber? Chiar daca ai talent cat casa? E design pana la urma, si unii dintre cei mai conscuti designeri de haine sunt barbati, asa ca parca a fost dusa prea departe toata faza. Poate are legatura cu valorile si mentalitatea japonezilor, nu am de unde stii, insa all that bullying si pentru asa un motiv m-a enervat la culme. Mi-a placut in schimb povestea cu Rozen si Alice, scopul lor si intregul univers care a luat nastere asa. Mi s-a parut o idee originala si, in contextul asta, luptele au fost mult mai interesant de urmarit. Din pacate insa am fost cam lasati in pom la finalul sezonului doi, din cate imi amintesc eu cel putin. Parca as fi vrut sa se termine altfel, sa avem un rezultat complet, sa stim ce se va intampla, nu sa dispara Laplace in aer si sa le zica despre reintalnirea intr-o alta lume, de parca tot ce a fost pana atunci nici macar nu a contat. Sunt curioasa totusi cum se va termina sezonul cel nou, am inteles ca macar asta se tine mai mult de actiunea din manga.

Personaj preferat? Suigintou. Definitely. E unul dintre personajele mele preferate of all time. Heck, I even cosplayed her two years ago :)) Imi place ca e rece, distantata si sarcastica. Imi place cum este prezentata ca fiind indiferenta si detasata de sentimente puerile si egoista si imi place, mai presus de toate, ca treptat ne dam seama ca aceste caracteristici nu sunt decat aparente. Faptul ca este incompleta adanceste misterul din jurul ei. De ce nu a terminat-o Father? Ce a putut fi atat de gresit la ea, incat sa nu mai vrea sa o continue? Ce nu i-a placut, ce a crezut ca poate face mai bine? Se simte inferioara celorlalte din cauza lipsurilor fizice, incercand sa umple golul cu aparenta superioritate pe care o afiseaza de fiecare data. Nu se increde in nimeni si nimic si refuza sa se ataseze de cei din jur, Megu fiind desigur exceptia. Dar nu pentru ca e rea. In opinia mea, Suigintou nu e nici pe departe personajul negativ. E doar loiala scopului pentru care a fost creata: vrea sa lupte, sa devina Alice si sa fie impreuna cu Father. Ii este atat de groaza de singuratate, incat ar face orice sa ajunga Alice, de aici si lipsa ei de scrupule si ambitia cu care incearca mereu sa le infranga pe celelalte. Plus ca nu a fost mereu asa si totul i se trage de la dezamagirea lui Shinku, de la tradarea ei atunci cand nu i-a spus despre nimic si a tratat-o ca pe o infirma, ca pe un copil, facand-o sa se simta inferioara. Poate ca Shinku nu si-a dat seama, dar raul fusese facut, iar ce a urmat apoi a fost doar o reactie la dezamagirea aceea, un mecanism de auto-protejare. Suigintou e al naibii de complexa si este, in opinia mea, cea mai umana dintre ele.
Mi-a placut mult si de Suiseiseki, am adorat-o pentru firea ei copilareasca si pentru relatia cu sora ei, iubirea aceea neconditionala pe care i-a purtat-o mereu, dar Suigintou a fost si va ramane pe primul loc.

Nu cred sa existe o secventa anume care sa ma fi impresionat in special. Am ras cu pofta la scenele in care se harjoneau Suiseiseki si Hina Ichigo, dar probabil cel mai mult tot OVA-ul mi-a placut, pentru ca dezvolta relatia dintre Shinku si Suigintou si ne ofera niste raspunsuri, ne face sa intelegem de ce exista anumite tensiuni si are niste momente destul de emotionante.

Ce as face daca as avea asa o papusa? You mean alive, sau doar papusa imobila de portelan? Pentru ca, sincera sa fiu, chiar m-am interesat de a doua varianta, sa vad daca a incercat cineva sa fabrice niste papusi asemanatoare. Am gasit vreo cateva modele, dar la ce pret au... mi-am propus sa fie prima achizitie dupa ce devin milionara :)) eu si capriciile mele. Dar serios vorbind, daca as avea una reala, I'd have so much fun! Ar fi ciudat la inceput, dar m-as obisnui. Numai sa nu ajung sa o tratez ca pe o pisica, I tend to do that with little cute things ^^''

Shinku m-a enervat inca de la inceput, nu-mi pot explica de ce. Ma enerva cand dadea ordine la toata lumea si se comporta atat de superioara, imi devenea apoi draga cand suferea pentru moartea surorilor ei si tot asa. Suigintou mi-a placut de la inceput, asa ca e firesc sa o aleg pe ea. Totusi, in opinia mea, nu cred ca sunt doua personaje neaparat opuse. Au avut ele neintelegerile lor explicate in OVA, dar nici una nu e...let's say, Kirakishou. Now that's the evil one. Ele doar se ciondanesc ca surorile, lucru care devine cel mai clar in sezonul nou.
Probabil voi reveni pe aici dupa ce il termin si pe acela.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)