Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Romeo si Julieta

#1
Iubesc aceasta poveste de dragoste ce este scrisa de Shaksper.Voua nu va place?
Sper ca ati citit sau cel putin ati vazut piesa de treatru de la aceasta minunata poveste .

Deci astept pareri!!!
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#2
Am citit si eu Romeo and Juliet acum cateva saptamani. Povestea scrisa de Shakespeare mi-a placut destul de mult, desi povestile siropoase nu sunt pe placul meu. M-a impresionat dragostea dintre ei doi, dar finalul mi s-a parut cam stupid. Pentru ca sufera atat de mult, ajung sa se omoare? Din punctul meu de vedere, este cam stupid. Dar, treaca.
Daca ar fi sa citesc cartea inca o data, nu as face-o. Desi este fumoasa, pur si simplu nu este stilul meu. Eu nu citesc povesti romantice. Voi ramane la cartile fantasy, horror.

#3
Hm, Sheakspeare este unul din autorii mei favoriti si printre miile sale creatii, am citit Romeo si Julieta si mi-a placut cum s-a terminat mai mult. A avut un final tragic si totodata te-a surprins intr-un mod total neasteptat. Mi-a placut, ce pot spune , e incomparabila si originala aceasta creatie, pentru ca este prima creatie de acest gen aparuta. W.S este unul din autorii mei favoriti si ii ador stilul de a scrie.
Am o gramada din operele sale, am multe carti, iar prin topul meu se afla si Romeo si Julieta.
-

#4
"Romeo si Julieta" mi se pare ca am citit-o in urma cu vreo doi ani.
Pot spune ca mi-a placut foarte mult,asta nu doar pentru faptul ca genul acesta de povesti sunt in general pe placul meu.O poveste de dragoste foarte frumoasa,cu un final tragic pe masura.Mi s-a parut foarte captivanta si din aceasta cauza nu am lasat-o din mana pana nu am finalizat-o.
Luna trecuta parca,am vazut si filmul.
In concluzie,aceasta opera a lui Shakespeare se numara printre preferatele mele.
[Imagine: jr6ws8.png]

#5
Stiu o gramada de opere de ale lui Shakespeare, facand actorie(curs in care inveti sa fii un actor, stiti voi)am avut piese dupa scrierile lui si majoritatea sunt scrise dramatik dar tot odata si dintr-un anumit punct de vedere a iubirii, sincer imi place si cred ca el merita si acuma dupa ani in care nu a vazut lumina zilei si nici o va face sa i se recunoasca meritele, este unul dintre putini autori ale caror carti nu imi dispar din inima. Acum am vazut ca am primit comentari de la useri care nu favorizeaza cartea si nu ma opun cu nimik pentru ca fiecare are parerea lui si cred ca conteaza ca fiecare sa aiba o alta parere.
Am fost demoralizata cand am vazut ca nu multi(pardon chiar foarte putini) au dat un raspuns/o parere despre aceasta carte si am crezut ca nimeni nu a citit-o dar am fost linista ca rasarind din nou pe site am descoperit noutati bune si rele p'aci.
Revenind la carte si eu am vazut filmul dupa ea si unul dintre personaje (Julieta) mi s-a parut nepotrivit.

Multumesc pentru pareri si mai astepti(cat mai multe catmai bine si scoate-ti mai repede capul din cochilie).
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#6
Terminata, de un an si ceva- am cititt-o de doua ori, din motive diferite si total irelevante* as fi preferat totusi sa o fi citit in limba lui Shakespeare; daca o sa gasesc pe undeva cartea mi-o iau cu siguranta*.

Dar sa revin... Am avut mari asteptari de la carte, datorita aprecierilor pe care le-a primit si inca le primeste de la critici. Nu pot spune ca m-a facut sa inteleg de ce toata lumea este atat de fascinata de povestea celor doua familii rivale, dar sa fiu sincera am ramas profund miscata de sacrificiile pe care ambii indragostiti le-au facut.

Faptul ca este scrisa in versuri mi-a placut la nebunie si nu am decat laude pentru W.S. , deoarece unele secvente sunt redate superb.

Finalul a fost pe placul meu* I sometimes love sad endings, - not quite often, though*. Cred ca ar fi fost cam plat daca cei doi ar fi trait happily ever after- plus ca, odata cu moartea lor, Montague si Capulet au facut pace. Si ca tot veni vorba de final, tin minte ca profa de romana ne-a pus sa scriem un nou deznodamant iar eu, in generozitatea mea nemarginita, i-am lasat sa supravietuiasca*laugh*.

Totusi, a fost o lectura frumoasa si nu ma indoiesc ca o sa mai rasfoiesc cartea pe viitor.
She is a living existence of selfishness.





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)