Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Romanian Manga Database

#11
Te pot ajuta eu cu niste date despre cateva povesti din Mangaholic. Am numai volumele 2 si 3 din pacate, va trebui sa o intreb pe Nejibana despre primul numar. Presupun ca statusul e la toate (in afara de cateva) hiatus, din moment ce nu am mai vazut vreo vorba de numarul 4...

35. Bombing Run:
Nr pagini: 16

34. Sciverner
Nr pagini: 36
Status: terminat
Gen: SF [?!] nici nu mai inteleg despre ce era vorba

33.Cazand in intuneric
Nr pagini: 79

Celalalte au aparut si in nr 1 pe care nu il am *shrugs*

#12
Salutare... imi cer scuze.. tocmai acum am vazut linkul in miautichat.

Ceea ce doresti tu este un fel de planforma ca OpenManga.org - este o platforma cu peste 70 artisti contactati si se refera la rezultatele muncii lor..... ( o sa fac eu articol despre acel site)


Oricum ideea TA e destul buna si se poate pune in practica si te pot ajuta cat de cat, doar daca exista / se va pune pe un astfel de site.
Si sincer sa fiu chiar doream un site care sa adune asa ceva (in special manga) ca sa le fac reviewuri.

Astept alte informati...



#13
@DreamsKeeper, nu am reusit sa accesez OpenManga, am citit despre ce se vrea a fi vorba si nu cred ca se poate aplica in cazul Romanian Manga Database din urmatoarele motive:

+ majoritatea celor listati acolo sunt inactivi, unii s-au lasat, altii sunt in curs de, altii sunt sporadici in a desena pagini noi.
+ sunt persoane ce nu prea le intereseaza promovarea de sine intr-un asemenea context. Fie sunt puternic afectate de " virusul sa moara si capra vecinului" fie pur si simplu nu considera ca ceea ce fac o fac pentru un public ci pentru ele insele.
+ iar daca sa zicem, ca vrei sa faci CEVA si sa pui laolalta spre citire online lucrarii, cele cateva zeci mentionate mai sus, te lovesti de problema "a le cere voie sa" care este normala. Anormal este ca autorul sa ignore toate incercarile de a "lua la cunostinta ca lucrarea lui este pusa pe urmatorul site." Sau atitudini de genul "Eu nu vreau ca lucrarea mea sa apara pe site-ul X pentru ca este afiliat cu forumul Y cu care nu ma am bine.". Atitudini care desi sunt in toata legitimitatea lor sunt pur si simplu ridicole, infantile.

Drept care Romanian Manga Database este o baza de date statica, un fel de colectie nefericita a tuturor incercarilor de a face manga in Romania. De ce e nefericita, pentru ca nu aduce nimic nimanui si daca nici macar cei care sunt pe acea lista nu vor ca lucrarile lor sa fie acolo atunci...

Scopul este unul educational, pentru cei care se vor educati in aceasta directie, referential, pentru acelasi segment de curiosi si de promovare pasiva.

Este un proiect bun, DAR, nu am de gand sa-l promovez mai mult decat am incercat deja pentru ca am senzatia, de ceva vreme, ca scriu la pereti/ pentru un public care nu exista.

Ca sa rezum, prin tentativa de a te implica intr-o serie de review-uri speram sa de mai miste lucrurile pe aici. Daca tu speri sa se ajunga la ceva de genul Open Manga, cu regret te informez ca in afara de persoana mea, NIMANIU nu-i pasa de proiect cat sa se si implice in el. Nici macar autorilor (hilar, nu?!)

Oricum, multumesc ca ti-ai facut timp sa raspunzi, poate asa mai vin curiosi si pe thread-ul asta.
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#14
(22-08-2011, 09:15 PM)raluca-z A scris: Ca sa rezum, prin tentativa de a te implica intr-o serie de review-uri speram sa de mai miste lucrurile pe aici. Daca tu speri sa se ajunga la ceva de genul Open Manga, cu regret te informez ca in afara de persoana mea, NIMANIU nu-i pasa de proiect cat sa se si implice in el. Nici macar autorilor (hilar, nu?!)

Oricum, multumesc ca ti-ai facut timp sa raspunzi, poate asa mai vin curiosi si pe thread-ul asta.

Pai am zis "un fel de"...

Mai eu cred ca ne chinuim prea mult odata ce unele din acele creati sant puse mangazup plus ceea ce doresti tu Titlu: / Autor:/Status: /Gen:/Link:.... e deja pe mz , iar in cazul in care lipseste ceva se adauga.



Ce crezi ?

#15
Am avut o tentativa de a forma o sectiune separata pentru asa ceva pe MangaZup. Nu a prins prea mult la administratorii site-ului. Acolo au ajuns doar lucrarile ale caror autori si-au manifestat dorinta de a fi puse pe acel site. Pentru a fii Romanian Manga Database ar trebui ca indiferent de dorintele autorului lucrarile sa ajunga pe site spre lectura...ceea ce... nu stiu cat se poate, din motivele enuntate in postul precedent.

Dar o sa mai incerc sa pisez problema, poate ca MangaZup sa vrea la un moment dat sa-si depaseasca propriul statut de online reading manga scanlated si sa devina SI o platforma de promovare a lucrarilor originale SI un forum in care cei care scanleaza sa colaboreze.

Oricum viziunea mea asupra MangaZup nu corespunde cu cea a administratorilor site-ului... inca.
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#16
41.
Titlu4ies ist Krieg Vol. 1 Gläubigkeit Hüter
Autor: Miruna-Lavinia
Nr. pag: 50, format A5
Status: vol1 complet, in desfasurare
Original
2011
Descriere (via mangashop): Într-o lume unde războiul bate la uşă, tânărul aviator Josef Hanzen, membru al forţei armate din Neumarkt, îşi petrece puţin timp de vorbă cu prietenul său Ernst Von Mortenberg, fost politician al Germaniei, până când, pe neaşteptate îşi face apariţia un câine misterios de loial acelei baze militare.
Dar o dată cu starea de melancolie şi datorie, baza este pe neaşteptate atacată de către un raid de avioane sovietice care pun voinţa tuturor la încercare. Rămas singur, Ernst este deportat la spitalul din Sighişoara şi jură să răzbune moartea prietenilor săi din Neumarkt.

Primul volum din proiectul "Dies ist Krieg" aduce la un loc personaje din diferite culturi şi epoci, ce sunt puse la încercare datorită conflictului dintre război şi pace; descrie loialitatea adevărată, trădarea omului şi responsabilitatea pe care o aduc unele lucruri neprevăzute.

LINK
SHOP

42
Titlu:Yasei Bara
Autor: scenariu: Marina Pislaru, / ilustratie: Nanami Hoshi
Nr. pag:54, format A5
Status: vol1 complet, in desfasurare
Original
2011
Descriere(via mangashop): Uneori viata iti pregateste destule surprize ce te vor transforma intr-un adevarat razboinic capabil de orice pentru a salva onoarea familiei sale si a-i proteja pe cei dragi. Tanarul Masaru Yamazaki va avea de infruntat cel mai mare si mai puternic dusman din cati ar exista, propriul sau trecut, fiind obligat sa aleaga intre trecutul intunecat si prezent. Oare va reusi Naoki Osamu sa-l salveze de umbra Yasei Bara si sa-l ajute sa afle adevaratele bucurii ale vietii?
Primii 50 de cumparatori vor primi cate un poster color format A3 cu unul din cele 3 personaje principale.

SHOP

43.
Titlu: Ryoshi
Autor: Cornelius-Sulla
Status: ongoing
[restul de info nu sunt disponibile momentan]

LINK

44.
Titlu: Rhodon
Autor: Botan
Status: ongoing
descriere (via smackjeeves):A girl wakes up one morning only to find out that her life was and will never be as she knows it... Will she be able to bear the responsibility put on her shoulders?

LINK
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#17
Title: Myoritsa
Pagini: 4
Status: Finished
Published net: 11 Sep 2006
Genres: Drama, Romance, Martial Arts, Parody
Authors: (Scornelius)

http://www.liternet.ro/autor/1031/Scornelius.html




http://miauti.blogspot.com/2010/01/myoritsa.html incazul incare doreste cineva sa le vada .. nu prea am mai gasit pozele

#18
46.
Titlu: The Mystery of the Dragon Ball's
Autor
: art:Dante scenariu:Ransen
Status: ongoing
Doujinshi: Dragon Ball Z
descriere (via thread pe AZ)10entru noi GT nu exista deoarece e naspa (Vegeta cu mustata, serios?! WTF). Povestea are loc la 2 ani dupa sfarsitul seriei, iar primele 7 pagini sunt un fel de preview la ce o sa urmeze mai departe.

Se updateaza cu 3 pagini saptamanal

LINK

47.
Titlu: Yesterday I died
Autor
: Nicolae Izabela Bianca
Status: complete
Original, 13 pag
descriere (via MangaZup):Totul este mult mai usor cand dragostea iti este impartasita,insa Asuka-chan nu este sigura de cea a lui Yukio-kun, de aceea ea va incerca sa-i confeseze sentimentele indiferent de raspunsul acestuia. Va reusi sa-l faca sa o placa sau ii va frange sentimentele?

LINK
++++++++++++++++++++++++++++++++++
Romanian Manga Database e o lista deschisa cu lucrari facute de romani. Oricine poate aduce completari atata timp cat indeplinesc conditiile.
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#19
Lucrarile participante la concursul MangaZen 2011
Le puteti gasi pe mangazen.ro

48. Summer Celebration – Alexiela
49. Lost Days – Karren
50. Schassburg Knight – Miruna Lavinia
51. Agonia – Helena
52. A Seasonal Confession – beBelu
53. Perfect Heart – Picioroaga Raluca
54. 9 ore – Miss Kyuuketsuki
55. Muramasa – Finder Lucian
56. Black INK – Christopher
57. RMDC 1164258 – Botan
58. Hunted to the limit – Dei Serumo
59. Colorless Sky – Michael Angelo
60. Pink Love – Rocklaw
61. A God’s Business – Turtoi Radu-Nicolae
62. The Dream’s Spirit – Avadanei Bogdana-Elena
63. Lucruri importante – Ioana Stamin
64. Fate’s Game – Gheorghitanu Madalina-Paula
65. Tangled Bonds – Szekeres Erika
66. O dragoste eterna – Murg Petronela
67. Wrong Time – Grecu Valentina

Mai sunt 33 de pozitii libere in lista si ajungem la 100!! Promit sa lansez un poster-lista cu toate titlurile atunci
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#20
http://arhiva-de-manga.blogspot.com/

Cineva a sugerat la un moment dat acest format de a centraliza lucrurile, ei bine am decis sa-l pun in aplicare. Drept care toate entry-urile de aici isi vor gasi locul impreuna cu imagini aferente in posturile acelui blog incet incet pana la 1 dec actual.

Pentru cei care au o problema cu aparitia lucrarii lor pe acest site le transmit sa stea linistiti: nu le ia nimeni drepturile de autor, nu scoate nimeni bani de pe seama lor si mai presus nu isi INSUSESTE nimeni lucrarile lor, toate creditele sunt acordate persoanelor cuvenite, site-ul are doar rol INFORMATIV si de baza de date. Posturile cuprind o imagine si textele informative de mai sus, evident sistemul de tags faciliteaza cautarea.

Daca autorii doresc ca lucrarile lor sa nu apara acolo din diverse motive obscure, le sugerez urmatorul sistem.
1. sa scrie clar pe site-ul de provenienta ca nu doresc repostarea niciunei parti din lucrarea lor nicaieri chiar daca creditele (sursa este oferita).
2. sa posteze comentariu la postul LOR cu rugamintea de a da jos postul impreuna cu link catre locul unde au scris asta pe site-ul de provenienta.

Nu sunt absurda daca nici autorii nu sunt paranoici si extrem de restrictivi cu drepturile de transmitere a informatiei despre lucrarea lor pe net. Consider ca in momentul in care iti pui lucrarea pe net spre a fi citita trebuie sa ai in vedere faptul ca cititorii o sa aiba o parere despre ea. Nu vrei sa ai comentarii, feedback care poate ca te ajuta (cele mai multe site-uri au optiunea de a dezactiva comentariile), Nu vrei sa ti se reposteze imaginile pe alte diverse site-uri, exista optiuni de embed prin fashplayer si lightbox. Nu vrei sa se vorbeasca, scrie reviews, critica, etc, despre lucrarea ta, imi pare rau, draga autorule dar acest drept al tau incalca libertatea de exprimare a celui care scrie reviews si critica. Daca nu vroiai asta pur si simplu nu puneai lucrarea pe net, o pastrai la sertar si/sau o publicai pe hartie si gata.

Sugerez acestei categorii restranse de autori paranoici sa puna mana si sa-si scrie propriile "Terms of use" pentru lucrarile pe care le realizeaza si de asemenea sa mai puna mana si sa mai citeasca un pic despre drepturi de copyright si unde acestea se opresc.

Astept ziua in care un autor roman o sa se planga ca are prea multa reclama, publicitate GRATUITA.
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)