Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Folk

#1
Nu stiu cati dintre voi au ascultat Pasarea Colibri.
Nu stiu cati dintre voi au stat si au fredonat cu sufletul la gura melodiile lui Mircea Baniciu, Emeric Imre, Tatiana Stepa, Vasile Seicaru , Florian Pitis...si multi altii
Sunt sigura ca multi nu au auzit de asa ceva.
Muzica se duce de rapa. Unde sunt vremurile cand folk-ul era rege?
Lumea uita. Vin noi generatii iar la un moment dat totul se va pierde.
Imediat Pitis va fi uitat. Toti vor fi uitati.
Noi cei mici sau mai mari, cei ce incercam sa promovam rock-ul, folk-ul si muzica de calitate, avem o datorie morala fata de Pitis, fata de cei ce au fost si sunt, de ale tine amintirea vie.

Voi ce parere aveti de acesta decadere a folk-ului?
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#2
Da , mai ascult muzica folk si toata aceasta decadere cred ca se datoreaza lipsei de promovare . Nu mai bine ascultam o manea , ca tot asta e moda . Asta e mentalitatea multora care poate nici nu au auzit de folk .

Pe Tatiana Stepa am descoperit-o mai mult din greseala , dar am ramas impresionata de voce ei . De fiecare data cand ii ascult vreo melodie , ma linisteste. Printre cantecele care mi-au placut se numara : ,,Copaci fara padure " , ,, Galbena gutuie " , ,, Si totusi exista iubire " , ,, Iubire de lut " si ar mai fi . Pacat insa ca a murit ...
Mai exista persoane care mai asculta acest gen de muzica , auzisem si de cateva concerte mai de mult .
Folk-ul merita ascultat si sper sa continue sa fie persoane interesate de acest gen de muzica .

#3
Em... ma bucur sa dau de cineva caruia ii place folkul.
Mie imi place de ceva vreme, mai ales de cand am inceput cursurile la chitara, unde cant numai folk, cu Madalina Amon... tot o folkista, poate o stiti 39 daca nu va recomand sa-i ascultati melodiile, canta destul de bine dupa parerea mea.
Si apropo... din cate imi aduc aminte s-a organizat acel festival 'Folk you' >>' care are ca scop sa readuca folkul in plan... e pacat ca acest gen de muzica sa fie lasat balta... pentru ca am vazut ca in ziua de azi sunt tot mai putini ce-l asculta.
Melodiile folk sunt foarte frumoase, profunde, pe mine unele ma emotioneaza pana la lacrimi.
Cat despre Tatiana Stepa... imi pare foarte rau ca a murit :[ chiar era buna, ador vocea ei!
Don't deny our r2Ï€.
[Imagine: ri935j.png]




#4
Da am auzit de Madalina Amon :X Am fost si la 2 concerte de'ale ei si sunt absolut impresionata de vocea ei :X
melodia mea preferata de la ea e "Desculti prin zapada". Era iarna iar eu eram la un concert folk , iar prima melodie a cantat'o ea si a fost melodia aceata4
Cat despre folk you, as fi vrut sa ma fi dus vara trecuta dar nu am apucat, dar din auzite am aflat ca nu a fost atat de multa lume ca in alti ani.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)