Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Tangled (2010)

#1
[Imagine: tangled656156l.jpg]

Cand cel mai cautat bandit al regatului, Flynn Rider, se ascunde intr-un turn misterios, este luat ostatic de Rapunzel, o frumoasa captiva acolo, care are un par blond, lung si magic. Rapunzel, care cauta biletul de iesire din turnul unde a fost ferecata timp de multi ani, face o intelegere cu frumosul hot si duo-ul atipic pune la cale un plan de evadare, alaturi de un cal super-politist, Maximus, un cameleon super-protector, Pascal, si o gasca de talhari aspri.
"The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised." - George F. Will

#2
Asta n-a fost la fel de bun la a doua vizionare pe cat a fost la prima in cinematograf.
Dar la cinema, prima data, a fost absolut superb. Disney inca mai aud in ei ceva vlaga, chiar si atunci cand nu se bazeaza pe Pixar sa le aduca profitele mari (sau pe Pirates of the Caribbean). Mi-ar fi placut sa vad inca o animatie 2D de la ei, in stilul Princess and the frog, dar nici Tangled nu-i un film slab.

Din pacate nu abordeaza nici o ideea prea mare iar glumele, dupa prima vizionare, nu prea mai au aceasi savoare.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Deci, de multa vreme auzisem de el, dar niciodata n-am vrut sa ma uit. Nu m-a atras destul de tare. Intr-o seara, cand eram destul de plictisita am zis eh , why not give it a try. And it was worth it ! E super , super simpatic. Parca e putin creepy faza cu parul pe alocuri , dar daca treci peste chestia asta, chiar se merita sa te uiti. E destul de amuzant si vesel si pe mine m-a lasat cu o impresie buna. Ca sa nu mai zic ca m-a lasat si happy vreo cateva ore dupa ce l-am vazut , ceea ce e dubios pentru mine^^

#4
Am vazut ca multi il laudat, asa ca am zis sa ii dau o sansa. La prima vedere, posterul mi-a lasat un gust (foarte) dulce, poate pentru umorul ce persista.
Mi-a placut mult grafica, chiar nu am ce critica la aceasta. Dupa mine, aproape orice film creat de Disney este frumos si are o nota de originalitate intr-insul. Nu sunt buna la desenat, deci cand am vazut am ramas uimita.
In legatura cu ideea, mi se pare simpatica. Nu geniala (dupa parerea mea) ca cea din „Piratii din Caraibe”, dar simpatica. Pe parcursul filmului nu prea m-am ofticat ca nu intelegeam ceva sau ca gaseam nereguli, dar la sfarsit am ramas in ceata la un moment dat. Adica, este posibil sa iti recunosti fiica doar de la o privire? Asa s-a intamplat (ca si in alte filme). Pff, stiu ca este o poveste fantasy si ca orice se poate intampla, dar acolo chiar am ramas putin cam nedumerita. Poate pentru ca eu mereu despic firul in patru *laughs*?
Lasand problemele mele deoparte, continui.
Mi-au placut melodiile din fundal. Nu am vazut filmul la cinema, ci la calculator si afara ploua. Dar, chiar si asa, a sunat bine. Totodata, vocile au fost bune in romana, mai ales acel cantec al lui Rapunzel cand ii stralucea parul.
De personaje nu ma leg, toate mi-au lasat o impresie diferita. Cel mai mult mi-au placut Maximus si privirile sale, pe care le arunca spre Flynn. Imi aduceau zambetul pe buze. Hotararea (sau mai bine zis, dorinta) lui Rapunzel de a vedea acele lampioane mi s-a parut ok si o admir pentru ea.
Nu am vizionat filmul a doua oara deoarece nu m-a atras (poate pestre vreo cativa ani *smile*).
Oricum, mi-a placut si chiar am ras de multe ori pe parcursul sau.

#5
Simpatic desenul, mi-a placut. Nu am fost la cinema sa il vad in 3D, pur si simplu acum cateva saptamani mi-a venit ideea sa ma uit. Grafica a fost draguta, personajele chiar erau frumoase. Ceea ce nu stiam despre film era ca este un muzical, nu m-a incantat ideea, dar nici nu m-a deranjat, doar ca asta era ceea ce chiar il facea un film pentru copii. 10
Singura chestie care a fost cam indoielnica in ideea filmului, in sensul ca nu era foarte realistica faza, a fost ca regele si regina nu s-au intrebat deloc daca Rapunzel era intr-adevar fiica lor, ci pur si simplu au acceptat-o, lucru care, sa fim sinceri, nu s-ar intampla chiar asa in viata reala. In rest, a fost dragut si amuzant. Mi-a placut felul in care Flynn incerca sa fie fermecator, sa isi foloseasca privirea si zambetul pt a o vraji pe Rapunzel, iar ea ii dadea cu tigaia in cap. 21 A fost foarte dragalas atunci cand i-a povestit despre trecutul lui si i-a spus ca de fapt numele lui e Eugene Fitzherbert. 71 Glumele erau dragute si imi placea cum Flynn lua diferite situatii la misto, cu o atitudine si un ton aparent inocente.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#6
Ah, l-am vazut la cinema. Nu prea ma dau in vant dupa desene pentru copii, dar asta m-a atras oarecum. Nu, stati, de fapt aveam chef sa merg la cinema si filmul asta era singurul care nu parea o prostie. Trecand peste povestea puerila si finalul fericit la care ne asteptam cu totii (mai ales ca stiam povestea), nu a fost un film chiar rau. In atmosfera de la cinema cu siguranta a fost enjoyable. Fazele cu tigaia pe post de arma mortala, cameleonul ala dragalas si scena cu barul ala au fost preferatele mele si melodiile au fost destul de catchy si frumos realizate. Oricum tot filmul a fost frumos realizat si nu o sa ma apuc sa comentez nimic in legatura cu neconcordantele cu povestea originala sau micile scapari din poveste. Pana la urma e un film pentru copii care trebuie sa te lase cu o impresie placuta la sfarsit, fara sa mai conteze cat de mult sens ar avea in lumea reala.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#7
Una dintre animatiile mele racente favorite. L-am vazut la cinema din intamplare pentru ca eram dispus sa astept aparitia pe torrente. Povestea a fost draguta, dar ce m-a captivat au fost personajele. Rapunzel este foarte amuzanta, Pascal si Maximus au scos din mine mai multe rasete ca oricine altcineva si Flynn aduce ce va nou in aceasta poveste veche. Vocile au fost cat se poate de adecvate, Zach Levi (Flynn) fiind unul dintre actorii mei preferati din seriale. O animatie ce merita vazuta la toate varstele
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#8
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#9
Yup, l-am vazut la cinema cand inca eram in liceu, cu dira si cativa colegi., apoi l-am vazut iar acasa, de vreo doua ori. Abia atunci ne-am dat seama ca titlul vine de la parul ei monumental. Rapunzel e o dulceata de fata, putin prea cuminte pentru varsta ei. Tinand cont de imprejurari, nu ma mir.
Iubesc animatiile si tot ce tine de ele si fata asta e un erou, cel putin asa o vad eu. Scenariile sunt incredibile, mai ales cand ai norocul sa le admiri in 3D. Flynn Rider e cel mai atragator personaj masculin intalnit de mine pana acum intr-o animatie. Are un suflet bun, e amuzant si ii pasa, chiar daca vrea sa ascunda asta. Spre final, cand a eliberat-o pe Rapunzel a dat dovada de ceea ce nu poti sa numesti egoism, daca te gandesti ca asa a fost pe parcursul filmului. Un film bun xD.
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Despicable Me (2010) Nephilim. 1 3.247 12-04-2014, 02:01 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Marmaduke (2010) Nephilim. 0 2.834 08-08-2012, 01:54 PM
Ultimul răspuns: Nephilim.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)