Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Religie si Wicca

#1
Nu vreau sa starnesc certuri dar nu cred ca se pot aduca argumente logice in existenta unui zeu,asa ca aici e prima mea intrebare credeti si de ce credeti intr-o forta superioara?
Si ca sa nu deschid 2 topicuri as mai vrea sa discut cu voi despre wicca,o religie a naturi si a vrajlor.Adepti lor se inchina la un zeu si o zeita daca cineva ar dori sa-si spuna parerea sau sa comenteze...
Si apropo de ce convingerea asta a wicca-nilor ca acei zei exista??De unde??
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#2
Zeii sunt o poveste frumoasă. O idee frumoasă. dar doar atât o idee, nimic real.
Unii văd asta din prima, alţii mai greu, unii chiar mor fără să fi aflat adevărul.
Dar credinţa în ceva userior care crezi căî lucrează spre binele tău îţi dă o anumită siguranţă. Dar fără să ştii că chiar tu isngur te ajuţi, tu singur îţi învingi temerile, tu singur îţi distrugi obstacolele.
Seară bună!
I've been wrong, I've been down
Into the bottom of every bottle
These five words in my head
Scream *are we having fun yet?*

#3
Care e mai exact tema topicului, religia versus wicca? Pentru ca wicca este o religie, si destul de... sa spunem irelevanta din toate punctele de vedere. Pentru ca nu te ajuta cu nimic, si ce rost are sa crezi in ceva ce nu te ajuta cu nimic? Nu sunt adepta wicca si nu stiu toate detaliile, in mare se refera la venerarea naturii, zeificarea acesteia. Este o religie foarte flexibila, banuiesc ca toata lumea poate crede ce vrea atata timp cat respecta niste conventii cat se poate de generale, nimic nu e sigur, sunt niste ritualuri magice pe acolo, nu mai pomenesc ideea antica a celor cinci elemente, foc, apa, pamant, aer si spirit, "reinviata" in mod "metaforic" (wikipedia says).
In fine.. pana la urma, e un mod placut de a iti pierde vremea, probabil 21.
[Imagine: iK6og.jpg]

#4
(04-09-2011, 07:48 PM)Azazel A scris: Nu vreau sa starnesc certuri dar nu cred ca se pot aduca argumente logice in existenta unui zeu,asa ca aici e prima mea intrebare credeti si de ce credeti intr-o forta superioara?
Si ca sa nu deschid 2 topicuri as mai vrea sa discut cu voi despre wicca,o religie a naturi si a vrajlor.Adepti lor se inchina la un zeu si o zeita daca cineva ar dori sa-si spuna parerea sau sa comenteze...
Si apropo de ce convingerea asta a wicca-nilor ca acei zei exista??De unde??

The f**k?!
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)