Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Regele Lupilor

#1

#2
@Yami, e prea devreme ca sa las un comentariu prea lung, dar cum am reusit sa citesc si eu ce ai scris e pacat sa nu zic nimic.
In primul rand ar trebui sa mai lucrezi un pic la timpurile verbale, m-am incurcat in ele de o gramada de ori. Mi se pare ca te grabesti prea mult in actiune. Trebuie sa te gandesti dinainte ce vrei sa scrii si, daca e ceva complex, sa ii acorzi si un spatiu mai larg de desfasurare. Problema asta o aveam si eu la inceput si cel mai bine e sa te pui in postura cititorului si sa vezi daca intelegi ceva din ce ai scris fara sa stii nimic despre poveste.
Cred ca poti sa scrii bine, ai cateva momente in care faci textul sa fie chiar placut de parcurs. Sper doar sa evoluezi in ceea ce priveste scrisul, pt ca altfel ai pierde mult timp degeaba. Fii mai atenta la gramatica si vezi ce faci cu timpurile alea verbale. Despre povestea in sine n-am ce zice prea mult pana nu vad ceva mai dezvoltat. Totusi evita clisee precum tipii culturisti sau o masina care habar n-am cum arata si cred ca n-ar interesa de altfel pe nimeni ce model e.
In rest, spor.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#3
In legatura cu timpurile sunt de acord cu Syryus. Desi nu mi s-a parut ca ai incurcat atat de multe ^^ De la mine cam stii la ce sa te astepti. Intodeauna am criticat virgulele. Recunosc ca si eu am o problema cu ele. Mi-a spus de multe ori. Frazele sunt cateodata prea lungi. Mai pune un punctulet si e ok.
Personajele sunt interesante. Ma intreb ce e cu tatuajul ala?? E un blestem, sau ce? Incearca sa nu grabesti prea mult actiunea, desi imi inchipui ca vrei sa ajungi cat mai repede la punctul culminant. Matt asta e cam dur. Imi place^^ Seamana cu mine.
Astept sa ma lamuresti.
Spor la scris!
Kissu :*:*
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~

#4

Va multumesc pentru comm-uri si sper sa va placa acest nou capitol.

Cap2: Ingerul din padure.

-Am venit, zi-mi acum, ce trebuie sa fac?
-Matt, mai intai, aici nu imi vei spune profa, ci Mikaela.
-Bine, bine, Mikaela si al doilea lucru?
-Nu sunt vinovata daca tu mori!
-Sa mor?! Stai cum adica sa mor?
-Nu ti-am spus, luptele sunt pe viata si pe moarte?
-Am crezut ca glumesti!
-Nu, chiar deloc, acum du-te sa te inscri si succes.
-Mersi...Cred.
Mikaela dispare in masa de oameni ce se stransese pentru a urmari aceste lupte, iar Matt incearca sa se strecoare printre spectatori, pentru a se inscrie. Odata inscris, Matt ajunge intr-un tunel subteran, in care se aflau cel putin o suta de persoane.
-Buna seara, dragi concurenti, se auzi o voce puternica din fata intrarii, eu sunt Chriss, iar aceasta este prima etapa a luptelor din acest an. Pentru cei care nu au mai participat pana acum, aceasta prima etapa consta intr-o cursa de 20 km. Succes!
-Chriss, stai putin, striga Matt, am crezut ca sunt lupte pe viata si pe moarte?
-Cum te cheama tinere?
-Matthew Chrome, dar imi poti spune Matt.
-Matt, daca treci de primele doua etape, vei putea sa lupti, daca nu esti eliminat si revii la anu!
-De ce nu ati lasat direct luptele?
-In acest tunel sunt decat 10% din toti participanti, iar primele doua etape ii elimina pe cei mai slabi, la final raman doar 10 oameni, dintre care cel putin 5 mor.
-Deci ati pus doua etape eliminatori pentru a...?
-Salva vietile unor pusti ca tine. Bine ca mi-ai adus aminte, in primele doua etape ucisul e interzis!
Chriss paraseste tunelul, dupa care incepe prima etapa. Fiecare participant a inceput sa alerge cat de tare putea, timp in care Matt si-a pastrat o viteza constanta. Dupa trei kilometri din 100 de participanti au ramas cincizeci, toti cei care s-au grabit acum cazusera la pamant din cauza oboseli. Incet, incet numarul de participanti din grupa lui Matt a scazut la 10, care au si terminat aceasta prima etapa. La iesirea din tunel, Chriss ii astepta cu cate o sticla de apa, nu foarte rece si un prosop.
-Doar 10 persoane, ce grupa slaba!... Matt, se pare ca ai reusit sa termini prima etapa.
-Da, da, acum spune-mi ce trebuie sa fac in aceasta a doua etapa?
-Usor, trage-ti rasuflarea!
- Zi-mi odata, ca deja m-am plictisit de jocul asta!
-In regulam cum prietenul nostru e nerbdator, am sa va spun care este cea de a doua etapa. In aceasta padure, se afla ascunse 10 fete, trebuie sa gasiti o fata si sa veniti cu ea aici.
-Chriss, ce aveti voi cu numarul 10?
-Nu inteleg, ce vrei sa spui cu asta Matt?
-10% din participanti, 10 participanti, 10 fete?
-Nici nu am observat pana acum!
-In fine, continua!
-Nu am ce sa continui, succes! A! Era sa uit...Ucisul este interzis, oricine ucide va fi ucis si daca fata nu vrea sa mearga cu voi, nu puteti sa o fortati. Asta e tot, succes!
Odata cu primirea informatiilor pentru aceasta a doua etapa, concurentii sunt rugati sa intre in padure. Era o padure deasa de nici razele luni nu puteau strapunge coroanele arborilor. Singurul lucru ce strapungea aceasta densitate apasatoare era urletul lupilor. Fara a se gandi la ce pericole il asteapa, Matt incepe sa alerge prin padure haotic, sperand sa gaseasca cat mai redepede una din cele 10 fete. In timp ce alerga haotic, Matt se impiedica de o creanga rupta si cade intr-o vale, rostogolindu-se, odata cu atingerea fundului vai, Matt isi pierde cunostiinta.
-Ce?! Cine ma linge?
Matt incepe sa isi recapete cunostiinta si observa ca era inconjurat de o haita de lupi. Corpul incepe sa ii tremure si incet, fara a face miscari bruste, incerca sa plece de langa ei, dar o voce il opreste.
-Arthor, tu esti?
-Vorbesti cu mine? Eu nu sunt Arthor, eu sunt Matthew. Stai...cum poti vorbi? Esti un lup!
-Ba nu esti Matt, esti Arthor si stiu asta pentru ca ma intelegi. Esti nepotul meu, Arthor!
-Stai ce? Intelegeti ca numele meu e Matt si sunt un om, nu lup.
-Da, Arthor, esti om! Permite-mi sa iti explic. Numele meu e Astard, iar tu chiar esti nepotul meu. Totul a inceput acum 18 ani, cu un atac al oamenilor, cand...
-Bine, bine, Astard, nu am timp sa iti ascult acum povestea, ma grabesc.
-Arthor, asteapta...Fir-ar, baiatul asta! Sylas, Terry duceti-va dupa el si ajutati-l.
-Am inteles, bunicule Astard.
Matt paraseste haita de lupi, urmat indeaproape de cei doi tineri lupi, unul alb cu urme negre pe el, iar celalat este negru cu pieptul si labutele albe.
-Arthor, asteapta-ne!
-Ce vreti? Si de cate ori trebuie sa va spun, numele meu e Matt.
-Bine, bine Matt, acum asteapta-ne. Eu sunt Sylas, spuse lupul cel alb, iar el e fratele meu mai mic, Terry. Noi suntem aici sa te ajutam...Apropo, ce trebuie sa facem?
-In regula, Sylas, Terry trebuie sa gasim o fata, in padurea asta.
-O fata? Adica... o aratare la fel ca tine?
-Da, un om si nu la fel ca mine, fetele au parul mai lung si pieptul mai umflat...?
-Ce creaturi oribile, sper ca vrei sa le omori...pe aceste fete...chiar si numele lor ma dezgusta, bleah! Cuvintele lui Sylas m-au amuzat teribil.
-Nu, Sylas, nu sunt urate, bine nu toate, mai sunt si excepti, unele chiar te sperie, dar in general sunt extrem de frumoase.
-Dar...daca tu arati dezgustator...cum poate o creatura cu parul mai mare si pieptul umflat sa fie frumoasa?
-Cum adica arat dezgustator?
-Normal ca arati dezgustator, esti o creatura aproape cheala, fara urechi si coada, arati mai rau decat un sobolan chel.
-Aa!
Matt ramane fara cuvinte, la auzul vorbelor spuse de Sylas, nemai fiind atent la drum, se loveste cu capul de un copac. Dupa cateva secunde, timp in care a vazut cai verzi pe pereti, se ridica si vede, langa un lac una din fetele cautate. Matt le face semn celor doi lupi sa il urmeze si se apropie incet de fata, sa nu o sperie. Razele luni incep sa isi fac loc printre nori, asezati pe cer si ii ating chipul fetei. Parul ei saten si lung pana la talie, cadea ca o cascada pe spatele ei alb ca zapada neatinsa de picior omenesc. Se intoarce usor printre razele luni lasandu-si ochii de un albastru mai stralucitor decat un safir sa fie priviti de catre Matt. Matt se apropie incet de ea, fara sa realizeze ca fata il ataca, iar inainte sa isi de-a seama, Matt este pus la pamant. Cand Matt isi deschide ochii o vede pe fata in fata lui, intinzandu-i mana sa se ridice. In acest moment razele luni, il faceau pe Matt sa vada in spatele fetei, doua aripi, acest lucru incorona imaginea angelica pe care fata o avea.
-Ai de gand sa te ridici sau nu? Intreaba fata taios.
-Da..Scuze ca te-am facut sa stai cu mana intinsa. Numele meu este Arthor, adica Matt.
-Deci Arthor sau Matt?
-Matt. Numele meu este Matt.
-Buna Matt, eu sunt Rachel, Rachel Heart.
-Auzi, Matt asta e... o fata?
-Da, Sylas, asta e o fata! Deci si acum crezi ca fetele sunt creaturi oribile? Rachel il privea ciudat pe Matt, care vorbea cu Sylas.
-Ala e un lup si tu vorbesti cu el, ca si cum te-ar intelege! Esti un ciudat Matt!
-Scuze Rachel, el e Sylas, iar cel negru de acolo e Terry.
-Hey, Arthor, asta cautam?
-Da, Terry, asta cautam si de cate ori sa iti spun numele meu e Matt, nu Arthor!
-Oricum, Rachel, stii toate fetele din aceasta lupta, etapa? Nu stiu nici cum sa ii zic.
-Da, le stiu, de ce?
-O fata o cheama Mira, are ochi verzi si visatori, un par saten inchis, aproape la fel de lung ca al tau si are in jur de 1.53 cm inaltime.
-Ok, frumoasa descrierea, dar stii era de ajuns sa imi spui numele ei si oricum cine e, iubita ta?
-Ce?! Nu, e surioara mea mai mica si iubita.
-Nu iti fa griji, surioara ta, nu e implicata in aceste jocuri ale morti.
-Deci, acum pot sa plec acasa?
-Da...presupun ca poti!
-Hey, cei cu fata asta? Privirea lui Rachel se intristase.
-Nu conteaza, sora ta nu e aici, poti sa te duci acasa.
-Ce se va intampla cu tine, dupa aceasta proba?
-Pai, daca nici unul din participanti, nu ma salveaza, sa ii spunem asa, din aceasta padure, sunt lasata prada lupilor.
-Si daca te salvez si te dupa plec?
-Voi intra in runda urmatoare, unde la final daca cel care va castiga nu ma va alege sa fiu eliberata, o voi lua de la capat la anu.
-Atunci...
-Matt, daca o lasi aici, am sa te omor cu mana mea! Spune Sylas in timp ce incepe sa maraie la Matt.
-Sylas, vrei sa taci? Cum spuneam, am sa te salvez eu

#5
Deci ^^ Cam stiu la ce sa ma astept din partea ta, oricat de mult ai vrea sa pastrezi misterul. Haioasa Mikaela aia. ''Nu sunt vinovata daca tu mori'' :)) Mi-ar placea sa mai aud cate ceva despre ea. E intresanta. Cum se face ca e implicata in asa ceva? Ma rog ^^ Imi imaginez deja.
Saracul Matt. Sa alergi 20 de km.
Pot spune ca ai avut cateva greseli de scriere. Se intampla.
Draguta aceasta Rachel. Si eu unde naiba am fost plecata? In club? :D .
Cam atat am avut de spus.
Spor la scris!
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Regele si sclavul Beba. 14 7.766 20-06-2012, 12:41 PM
Ultimul răspuns: y2k
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 2.897 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)