Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Recomandari

#11
Darker Than Black :In Tokyo, un scut impenetrabil cunoscut ca "Poarta Iadului" a aparut in urma cu zece ani. In acelasi timp au aparut persoane cu puteri supranaturale, cunoscuti ca si "contractori" dar fara constiinta, si persoane cu puteri de medium cunoscuti sub numele de "Papusi" (datorita starii lor "autiste", fara emotii sau dorinte). Stelele de pe cer au disparut iar in locul lor a aparut un cer artificial cu stele noi, fiecare stea representand un "Contractor".
Hei este unul dintre "Contractori", avand puterea de a controla electricitatea. Impreuna cu asociata lui, Yin, lucreaza pentru o agentie secreta care incearca sa descifreze secretele "Portii Iadului", fiind in razboi cu alte agentii secrete si alti "contractori" puternici. In plus, o politista este mereu pe urmele lui pentru a-l prinde.

School Days4aca vreti senzatii intense de genul "wtf just happened??" si *head banging against the wall* !!! Dupa primele eps daca va apuca starile "damn, cat mai dureaza pana apare urmatorul episod?" .. Atunci asta e un anime pt voi !

Daca nu sunteti genul asta .. mai bine nu va uitati ca poate cauza traume psihologice .. cel putin eu nu l'as recomanda celor sub 16 ani !!


GANTZ:Kei Kurono este un student obijnuit, intr-o lume egoista unde fiecaruia ii pasa doar de el insusi.
Intr-o zi, prietenul lui din copilarie, Katou Masaru, sare intre liniile de metrou ca sa salveze un betiv cazut acolo. Kei sare in ajutorul prietenului sau, dar nu reusesc sa iasa inainte de a veni metroul si cei doi, Katou si Kei sunt omorati.
Dupa ce au fost calcati de metrou, amandoi se trezesc intr-o camera inchisa unde se aflau si altii care murisera recent. Acum vietile lor sunt controlate de o misterioasa bila neagra, numita "Gantz". Toti cei din camera sunt fortati sa participe intr-un "joc" sinistru si periculos in care trebuiau sa omoare un animit numar de monstri intr-un timp limitat. Pentru fiecare misiune indeplinita, cei care scapau cu viata primeau puncte in functie de ce monstri au ucis fiecare si dupa mai multe misiuni, cei care ajungeau la un anumit numar de puncte, stabilit de Gantz, isi recuperau viata inapoi.

Saikano:Saikano, titlu original in japoneza "Saishuu Heiki Kanojo". este povestea a doi tineri studenti, Shuji si Chise, care tocmai au inceput sa aibe o relatie impreuna.
Japonia era in razboi si in urma unui atac brusc asupra orasului Saporo, Shuji descopera ca Chise, fata care era iubita lui, este in realitate un cyborg militar avansat, special pentru lupta. Aceasta distrusese bombele care au atacat orasul.
Afland adevarul, Shuji decide sa ramana alaturi de ea pana la final, desi el nu poate face nimic in timpul razboiului, o sustine pe Chise cu iubirea lui

#12
In primu rand sper ca postez acolo unde trebuie, deoarece nu o sa recomand nimic, ci va rog eu pe voi sa-mi faceti niste recomandari Smile
Ca genres as vrea o combinatie intre action, drama, psychological. Poate sa contina si romance dar sa nu exagereze, insa fara comedy.
Vreau ceva care sa ma tina in suspans si neaparat sa fie drama.. care sa-mi ramana in minte chiar si dupa mult timp.
A si inca ceva...sa aiba mai putin de 50 de ep, altfel nu pot sa ma uit 10
Exemple de animeuri in genul care caut eu ar fi: Death Note, Code Geass, Kuroshitsuji..
Umm cam atat..multumesc anticipat hug
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#13
Erecomand anime-ul Sola, 13 episoade + 2 OVA; actiune, drama, psihologic, romantic, supranatural.
Povestea este despre Yorito Morimiya, un baiat caruia ii place sa fotografieze cerul.
Intr-o zi se trezeste la 4 dimineata pentru a face poze cu rasaritul de soare. Ajungand la locul lui preferat, vede o fata care lovea un automat de sucuri fiindca nu-i dadea sucul pentru care introdusese o moneda. Yorito se ofera sa o ajute, dar dupa ce reuseste sa recupereze cutia cu suc observa ca fata disparuse.
A doua zi Yorito o intalneste iar pe fata, la acelasi aparat de sucuri pe care-l lovea fiindca-i retinuse din nou sucul preferat (de rosii). De data aceasta reuseste sa vorbeasca mai mult cu ea si afla ca se numeste Shiho Matsuri si ca are o fotografie care-i place, cu un apus de soare, dar inainte sa rasara soarele fata pleaca in graba.
In una din urmatoarele zile o gaseste iar, de data aceasta atacata de un om cu o sabie, o ajuta sa scape si afla ca de fapt ea nu este om, ci o fiinta numita "calamitatea noptii".
Pe parcurs se vor dezvalui lucruri mai ciudate si misterioase.

#14
Ei bine, am si eu o recomandare...
Code Geass- acest anime seamana, desi foarte putin, cu Death Note. Evenimentele se petrec imediat dupa ce Japonia este cucerita de catre Sfantul Imperiu Britanic si transformata in "Area 11" . Ideea are in centru un tanar membru al familiei regale- Lelouch Lamperouge- care este impotriva asupririi britanice si care incearca sa se ridice impotriva ei cu ajutorul unei puteri misterioase numite Geass pe care o primeste dupa ce face un fel de pact cu o fata misterioasa numita CC.
Genurile anime-ului sunt: Drama, Mecha, Alternate History, Science Fantasy.
Eu una il recomand cu caldura, mie chiar imi place foarte mult.
She is a living existence of selfishness.


#15
Hai sa mai fac si eu o recomandare :p
Katekyo Hitman Reborn! -cand am inceput sa ma uit la el am presupus ca o sa-mi ia in jur de 3 luni.Am fost surprinsa sa vad ca l-am urmarit in mai putin de o luna (in principal in weekend-uri).O avea el 160 (si ceva) de ep, dar nu simti cum trece timpul.
E ceva gen..."aaaaa!!!! trebuie sa aflu ce se va intampla!!!" 21
Genuri..hmmm in principal e shounen (asa ca cei care prefera animeuri cu tinut de manuta, pupicuri, si plimbari pe la apus de soare, mai bine sa nu se bage 3 ).Actiune din pliiiin, suspans, comedie pe la inceput dar apoi mai putin..Personaje feminine al naibii de enervante (bine ca-s putine), baieti foooarte "hat". Vizionare placuta ^^
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#16
Animeurile care dupa parerea mea ar merita vazute as avea cateva din fiecare gen,depinde si de gusturile anumitor persoane:

de ex: pt pers care adora genul:

*romance de ex le recomand-> Fruits Basket,un anime foarte cute.
[Imagine: fruits_basket31x43wallscrolltohru2.gif]

*comedii-romantice:

lovely complex ->[Imagine: lovelyco.jpg]
daca vi se pare haios un cuplu format dintr-o fata inalta & baiat scund,atunci trebuie sa vedeti animeul acesta,este o comedie pura + romance4


*mistery & history->Kuroshitsuji- daca vi se pare interesant sa vedeti un anime axat in Anglia,in timpul Epocii victoriene + personaje originale,(deoarece un personaj principal majordom vezi mai rar) demoni + inspirate dupa mituri(acesta dupa mitul faustian)
[Imagine: Kuroshitsuji.jpg]


*games & sports:

1.Yu-gi-oh!(eu le-as recomanda pe toate dar intai sa vedeti varianta originala,merita vazuta e o lectie de viata , "nu alegeti cartea dupa coperta ci dupa continut" asta este si parerea mea nu e doar un proverb. si aici ma refer ca ii aud pe unii care spun"aa nu-mi pace freza lui yugi,e naspa animeul" >.> uita-te la anime mai mult si apoi comenteaza nu asa ca ai vazut tu 2-3 episoade si nu ti s-a parut cine stie ce)
[Imagine: Yugioh.gif]

si 2.Prince of tennis(daca va place sportul in gerenal,mai ales tenisul atunci vizionat-l)
[Imagine: prince_of_tennis.jpg]
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#17
Deci stiu ca aici de obicei se recomanda anime dar am si eu o curiozitate.
Poate cineva sa imi recomande niste anime putin romance dar nu cu un ending prea previzibil, adica nu genul o tipa si un tip se plac si la sfarsit ajung ei doi impreuna si vai ce fericiti sunt. Ceva in genul Akane-iro ni Somaru Saka sau School Days sau Kimikiss , deci sa nu ramana rolul principal cu cine placea initial. Sau cu cine se astepta majoritatea.

Mersi anticipat. Smile

#18
~Hajime no Ippo
Genre: Sports (boxing) / Comedy

Are tot ce ar trebui un anime de genu' asta sa aiba. E de'a dreptu awesome sa vezi cum evolueaza personajele, reuseste sa surprinda foarte bine asta. Lots of life lessons to be learned too. Comedia nu lipseste, este concentrata in general in juru' grupului, dar niciodata nu te plictisesti.

~Welcome to NHK
Genre: Philosophical / Life / Comedy

Mi'a placut foarte mult, desi cred ca exagereaza putin viata de otaku / hikikomori 10 E pur si simplu inuman cateodata, da na', e captivant si personajele principale sunt placute. Inafara de tipa, tipa e annoying. Dar vazand animeul pana in capat, altfel nu ar fi mers.
Oh and, animeul e facut dupa o carte, nu dupa un manga. Personalitatea personajelor principale este schimbata foarte mult, nu radical totusi deoarece in esenta raman la fel. Daca v'a placut animeul, cititi si cartea, merita!

~Detective Academy
Genre: Detective / Life / Comedy

Intr'o lume perfecta, eu as fi la academia din animeul asta, da realitatea face ca inca sunt aici =/
E enervant cum animeul se opreste fara noima si trebe sa citesti mangaul sa pricepi rostul pe care l'o avut atatea episoade, dar merita in orice caz. Misterele sunt ceva in genul Detective Conan, doar ca misterele sunt ~ceva~ mai deep. Fans of Conan watch this 3

#19
Fac si eu cateva recomandari dar incerc sa nu ma extind prea tare pentru ca nu ma mai opresc. Si apropo, s-ar putea sa mai scap cate un spoiler doua.

1.Death Note
A mai fost recomandat pe aici dar incerc si eu. E vorba de un baiat obisnuit, cu rezultate foarte buna la invatatura. El gaseste un carnet cu o putere cam ciudata. daca scriai numele cuiva in acel carnet acel om murea. Astfel, Light Yagami se transforma in Kira si incearca sa omoare marea majoritate a criminalilor din lume pentru a o "purifica" si a devenii zeul noii lumi pe care el o va creia.
Apoi, cel mai mare detectiv din lume preia cazul Kira, astfel el intampina multe probleme in purificarea lumii. Grafica este foarte buna si personajele foarte originale. Totusi s-ar putea sa nu le placa tuturor pentru ca acest anime chiar te pune pe ganduri. L-am vazut de 5 ori si tot nu am inteles anumite detalii.

2.Ergo Proxy
In viitor, cand pamantul a fost distrus oamenii s-au refugiat in dom-uri, care au fost raspandite pe toata planeta. Un 'virus' care ii facea pe roboti sa aiba personalitate umana se raspandea in Romodo(orasul unde se petrece actiunea). Atunci, inspectorul Re-l Mayer, este atacata de o creiatura ciudata, la ea acasa. Cand ea incerca sa spuna cuiva nimeni nu o crede si ii este propus un control medical. De atunci ea incepe sa cerceteze si afla ca acea creiatura e mai aproape de ea, decat ar fi crezut. Iarasi avem o grafica exceptionala dar o poveste cam incalcita, nu am inteles-o foarte bine dar nu pot s ama laud ca l-am vazut de prea multe ori si ca mi-am dat interesul. Poate cand am sa-l vad a treia oara am sa o inteleg mai bine. Acest anime are o aura intunecata si in anumite scene poate fi confundat cu un horror foarte usor.

3.Kuroshitsuji
Let's see. Am multe de spus aici dar incep cu povestea. Un baiat a carui casa o fost arsa si parintii omorati este rapid de niste "tipi" si "torturat" (ca sa zic asa). Acesta face un pact cu un demon, pentru a se razbuna pe cei care si-au batut joc de el. Demonul devine majordom-ul lui Ciel Phantomhive, un baiat de 12 ani foarte mofturos si incapatinat. Sebastian, adica majordum-ul e o super bunaciune, de cere toata lumea s-ar indragostii. Povestea e foarte controversata, se petrece in anglia in era Victoriana. Nu are cum sa nu iti placa. Si daca tot am ajuns la acest subiect, un mic citat:
I don't need your 'fawning'. It's disgusting.

Sper ca recomandarile mele v-au fost de folos. Promit ca am sa mai fac in viitor dar acum imi este foarte greu. Si ura pentru postul nr. 70. Bravo mie, I'm cool.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#20
Vampire knight - dupa cum s-a mentionat. Eu il recomand. Poate o sa va plictisiti de el in unele clipe, dar mie mi se pare ca e bun. Grafica si coloana sonora sunt destul de bune.
Bleach - trebuie sa va uitati pentru Renji si pentru Byakuya. :]] Glumeam. Imi place. E lung, eu am ramas doar atunci cand Ichigo era in lupta cu Byakuya (cam atat s-a dat la TV cred). :]] Merita, presupun.
Itazura na kiss - daca vreti romance si comedie cred ca ar fii destul de bun, dar mai bine vizionati Special A.
Pentru fanii yaoi, Ai no kusabi (da, da, innebunesc lumea cu anime-ul asta, dar ce sa-i faci).
Ehm, sunt multe animeuri super, conteaza gusturile fiecaruia. : -?? Revin eu, cred.
[edit] Am uitat de NANA, il recomand deasupra tuturor animeurilor pe care le-am enumerat. Bine ca mi-am adus aminte sa mai trec pe la episodul 27 (m-a intrerupt frati-miu pe la un sfert *yada*).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)