Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Recomandari ( help?)

#1
Fac topicul asta in interes strict personal si nu este un topic de recommend us a book. Pe ala il puteti gasi AICI.

Though, as vrea sa imi recomandati si mie carti din perioada interbelica si postbelica. Sunt interesata de perioada razboiului si de dupa razboi cat si despre comunism. In ceea ce priveste genul literaturii, de preferabil romaneasca si sau ruseasca, dar in orice caz vreau orice tip de recomandare in acest gen. M-a apucat, in primul rand, o pofta incredibila de astfel de carti ( si chiar daca sunt pur si simplu de istorie, e foarte ok! nu trebuie neaparat sa fie romane, though I'd like those too ) si vreau sa fac o documentatie mai ... adanca asupra subiectului.

Oricum astept niste recomandari, va rog tare mult. Stiu ca pot da un google search, but believe me, sometimes you don't find a sit.

#2
"Fara speranta" de Nadejda Mandelstam, din cate am inteles autoarea este sotia poetului Osip Mandelstam si scrie despre arestarile sotului & whatnot, dar sunt memorii si mie memoriile mi se par plictisitoare so XD. Actiunea incepe prin anii `33 (daca imi aduc bine minte). Si mai are o carte, "Speranta abandonata". Sper sa iti placa ^^'.
Si mai stiu cateva, toate de dragoste cu actiunea variind de la inceputul perioadei interbelice pana deep into comunism XD, precum "Accidentul" de Mihail Sebastian, care are loc in ani 30, draguta carte ^^ (e destul de scurta tho), si "Orasul cu salcami" ( au fost in colectia ai de la adevarul 21, prima XD). Povesti comune de dragoste, dar cute ^^. Nu prea le-as recomanda on second thought tho, dar, sunt eu mai critica de obicei.
"Lorelei" de Ionel Teodoreanu, o carte exceptionala, proza cu foarte multe figuri de stil, te sufoca <3. Chiar mi-a placut foarte mult cartea asta.
Si mai sunt cartile de Elena Gronov Marinescu, imi place stilul ei, cred ca are divortul ca laitmotiv, am citit doua carti de-ale ei, "Orele tarzii ale sperantei", despre o femeie divortata, cam exasperanta, dar stilul ei de a scrie (al autoarei) cel putin pe mine m-a captivat, si "Somnul fresiilor", despre ceva institut de cercetare si povestea de dragoste a coordonatorului, e un fel de triunghi amoros acolo or how do you call it. Si am inceput inca o carte de Oana Catina, "Joia mor fluturii", daca iti place "Somnul fresiilor" ai putea incerca si "Joia mor fluturii", tot cam pe-acolo, institut poveste de dragoste drama etc etc.
Uh, si am uitat de Marin Preda, care e Marin Preda O.O, cred ca toate cartile lui au ceva elemente inter/postbelice, eu m-am apucat recent de "Risipitorii", e vorba de un tip care are un frate care ajunge la putere prin metode dubioase si cam acolo am ajuns :]].

Atat imi vine in minte ^^'...
[Imagine: iK6og.jpg]

#3
Nu prea stiu literatura ruseasca sau romana din perioada respectiva, chiar si mai putin despre razboi. Dar ai putea incerca Sven Hassel, eu am fost foarte placuta surprinsa de scrierile lui. Totusi iti sugerez sa le citesti in engleza, am observat diferenta intre traduceri si pe alocuri si numele suna nepotrivit.

Ma gandesc ca altfel ai putea incerca pe goodreads.

Succes!
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#4
Din tara magarilor. Insemnari a lui Stefan Zeletin, daca vrei sa primesti o perspectiva mai diferita asupra perioadei respective. Cartea o poti gasi la Nemira, daca o mai au pe stoc.

In rest, ca si Uberwald, recomand GoodReads pentru asa cautari.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)