Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Recomandari - In cautarea unui joc

#11
In primul rand, nu am de gand sa dau bani pe un joc. Motivul ar fi clar: nu sunt cine stie ce experta, si nici n-am sa joc incontinuu. Sunt sigura ca dupa o vreme, daca n-am cu cine juca am sa ma las. Vreau ceva doar de distractie, pe timpul verii, eventual sa pot juca cu prietenii. Momentan ma gandesc la Aion (desi la aia 30GB nu ma indur si nu cred ca-mi permite calculatorul, nu stiu, n-am incercat) sau la Forsaken World. Azi-noapte mi-am descarcat Lol. Sper sa nu-mi sara cineva in cap ca spune asta, dar nu prea e genul meu. Imi palce sa-mi customizez singura caracterul, si vreau ceva care se joaca mai mult din tastatura (nu sa dau click mereu, mereu). Grafica mi se pare super, nimic contra, numai ca nu sunt obisnuita cu genul asta de jocuri. Legat de Diablo, multa lume zice ca nu merita. Momentan au probleme mari, in special cu serverul.

Multumesc din suflet pentru recomandari MajinCloud. Poate acum ca am postat o sa iti poti face o idee cam pe ce jocuri ma axez, si ceea ce caut. (Lia, inca astept postul tau xDD).
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#12
E cam dificil sa gasesti ceva cu grafica buna care sa fie f2p (free to play) si care sa-ti mentina entuziasmul ridicat in asa fel incat sa vrei sa pierzi ore bune jucand si sa nu regreti asta mai tarziu.

Eu am inceput cu Silkroad acum 6-7 ani, dar nu-l recomand pentru ca devine frustrant dupa o perioada in ceea ce priveste questing-ul si te simti ca un fermier chinez, desi sincera sa fiu nu stiu daca s-a mai schimbat intre timp.

Am continuat cu Cabal si stiu ca sunt inca destui entuziasti ai jocului pentru ca desi nu se compara cu MMO-urile p2p totusi e destul de bun, grafica era buna si cand il jucam eu acum 3-4 ani, s-ar putea sa se fi imbunatatit intre timp.

Cu WOW daca nu ai bani de retail intotdeauna se gasesc niste servere pirat, bineinteles ca nu se compara cu originalul, dar majoritatea feature-urilor se gasesc daca dai de un server bun. In caz ca esti interesata pot sa-mi intreb cativa prieteni, stiu ca crogges era bun, dar asta era cam tot acum 2 ani. Ce iubesc eu la WoW este lore-ul, grafica nu e cea mai uimitoare, dar iti ofera lucruri de care nici nu stiai ca ai nevoie ca jucator, are achievements/ events etc care de multe ori sunt amuzante si iti ofera placerea aia de a juca. Cand ajungi sa cunosti WoW o sa te amuze sa citesti comic-urile facute de fani si o sa-ti dai seama ca tot umorul se invarte in jurul unor puncte comice ale jocului. De exemplu, tauren nu au voie anumite mounturi pentru ca se considera ca greutate lor nu ar trebui sa le permita, ceea ce ar fi logic daca lore-ul ar fi o lume reala. Ma rog, sunt multe detalii.

Aion nu am jucat foarte mult, l-am incercat pentru ca frate'miu se intampla sa fie lvl 55 Spiritmaster (printre alte caractere) si il joaca de cand a aparut cand trebuia sa platesti. Pentru mine e combinatia dintre foarte multe MMO-uri si ma cam dispera sa vad elemente din Cabal, WoW, Lineage, Diablo cand as vrea sa joc ceva cu in totul original. Plus ca povestea mi se pare asa cliseica si superficiala in comparatie cu WoW si Diablo.

Diablo III e o alegere buna in momentul in care rezolva probleme cu serverul, trebuia sa fie lansat inca de anul trecut in Septembrie dupa multe intarzieri. Se pare ca au avut motive bune pentru a-l amana. Totusi e cu plata, deci pica varianta asta pentru tine.

Incearca Lineage II, s-ar putea sa iti placa, stilul aduce a Cabal si Aion.

EVE e un joc genial amplasat in spatiu cu nave si flote, setat in real time, dar din pacate nu e f2p.

LoL nu e facut sa fie MMO, e stil DotA si sincera sa fiu cat l-am jucat (destul de putin) mi-au placut campaniile si sa ma joc cu prietenii in timp ce vorbim pe Skype.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#13
In legatura cu Forsaken World mie mi se inchide lautherul cand ii dau update,caci si eu vroiam sa ma apuc de el.
Daca nu vrei sa joci mult sau serios eu zic sa nu te apuci de un official ci sa te axezi pe private,ca jocuri inafara de cele din postul anterior dupa cum a zis si @Lia ai putea sa dai cu ochiul pe Lineage2.
Eu am jucat pe privat si mi se pare destul de bun dar nu nemaipomenit.Grafica na-m nimic cu ea,pvp-ul e ok,singura mea problema cu jocul asta e ca nu te poti ridica de pe pamant.
Daca te-ai plictisit de caractere,puteri magice si tot tacamul poti juca Ace online ,un mmo cu avioane,nu prea gasesti asa ceva e distractiv cand nai ce face,mai ales daca ai cu cine sa joci.
Si daca totusi vrei sa te apuci de un official,daca nu ai chef de aion cu al lui 20gb+ incearca Rappelz.
Nu fac un mini review pentru ca na-m jucat foarte mult aceste mmo-uri.
Edit:
AION: E frumos de la lvl 25+ incolo
Nu recomand varianta europeana, official nc-soft si ca server privat Gamez
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#14
So.. dupa 3 posturi foarte utile, si o zi intreaga de 'surfing' pe net, m-am decis. Sa o luam prin eliminare: Jocurile care implicau costuri le-am eliminat din start. Cum am mai spus, vreau ceva de distractie. N-am de gand sa devin dependenta de unul dintre jocuri, n-ar fi deloc bine. De jocurile de la PW m-am cam plictisit. Le-am jucat aproximativ pe toate. Cel mai mult mi-a placut Rusty Hearts (pe care nu mai vreau sa-l incerc, te plictisesti sa tot faci dungeon-uri) si Jade Dynasty.. care nu stiu. Am jucat un an si ceva, mi s-a luat. Lineage II - l-am jucat putin la inceput, si comparand cu ce-am vazut la AION nu ma atras mai mult decat celalalt. Cabal n-am incercat, n-am vazut, insa m-am orientat pe diferite forumuri de game'ing (nu fac reclama) si nu pare prea 'popular', iar ideea e sa mai dau de cava Romani. Silkroad arata super ok, si am vazut un privat unde joaca multi Romani. Totusi, am ramas pe AION - sunt multi care joaca, se gasesc destule informatii despre gameplay si alea-alea. Mi-a placut si povestea, desi, da, e cam banala (ma captivat, probabil, pentru ca am citit-o in engleza, iar pe mine mereu m-a atras cum suna, in comparatie cu Romana). In cazul in care nu o sa-mi placa, Skilroad va fi varianta a 2-a.

Deci, va multumesc mult, mult pentru posturi, apreciez!


@Azazel: Toate jocurile de la PW au avut in ultima vreme probleme. Stiu ca am incercat intr-un timp sa iau ESO si n-a mers. Incearca sa iei prin Torrent, poate merge.. sau citeste la ei pe forum. Gasesti tu o solutie, sunt sigura.

Lia.edit: WoW il gasesti pe private. Cabal e plin de romani.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#15
Fratilor ce mmorpg-uri mai jucati ca eu mor de plictiseala?(de preferabil nu un anime)


Imi cer scuze!Uitasem de amanuntele astea!Sa vedem.. am jucat Jade Dynasty, WoW pe un server privat, am jucat Aion, Rosh online(MMORPG), Bounty Hounds online(MMORPG SF lag mare), Forsaken world(seamana cu Wow), LOTRO (MMORPG nu vi-l recomand e mai degraba force to pay), Heroes of three kingdoms(MMORPG istoric are cerinte grafice mari), am incercat si sevencore dar nu am cerintele de sistem, am jucat si kings of kings 3(gen metin), 4Story, Age of Conan: Unchained(cerinte de sistem ridicate atentie a jucat cu setarile la minim), Aika online, Allods Online( si el e un pic force to pay seamana cu WOW), ArchLord(si el are cerinte de sitem ridicate), ARGO Online, Black Prophecy(FPS SF nu prea imi plac Shooterele), Brawl Busters(mmm nu prea stiu ce sa scriu la el are grafica destul de frumoasa, e moca si e distractiv), CABAL Online(am jucat 30 de minute plictiseala totala MMORPG fantasy) ,DarkEden(MMORPG horror grafica 2d),Entropia Universe(e un MMORPG SF din 2003 destul de interesant dar m-am plictisit dupa 8 ore de joc), Hellgate(MMORP, shooter, Horror destul de tare de asemenea setarile la min), Last Chaos(MMORPG fantasy grafica interesanta m-am plictisit dupa 60 de min de joc), Mabinogi(simulator de viata fantasy MMORPG l-am jucat 3 zile grafica nu m-a impresionat deloc), Need for Speed World(frumos jocul 3D race grafica superba l-am jucat 2 zile ce sa fac nu prea ma omor dupa curse), am mai jucat si Sky rivals (nu prea stiu cum sa il descriu pilotez un avion si indeplinesti diferite misiuni ideea e forte tare dar grafica lasa de dorit) si in final habar nu am ce sa mai scriu imi cer scuze in ca odata pentru spasm (si pentru cele care sper sa nu mai apara ce sa spun sunt imprastiat peste tot) si pentru eventualele greseli de orografie si de punctuatie.
[Imagine: tumblr_mx788wBv4z1t2mzddo1_500.gif]

#16
Eu cred ca daca citeai putin mai sus ce s-a scris si nu iti era lene cred ca aflai si ce mai jucam noi astia, fratii. Si cand ceri o recomandare incearca si tu sa specifici cam ce te-ar interesa si ce ai jucat pana acum si asa. Sa nu ne batem degetele degeaba la tastatura. Macar sa scrii doua randuri jumate, ca altfel se considera spam/chat in topic. Daca ai chef de chatuit, o poti face la Spam Alley.

K10xbye
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)