Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rasengan vs Chidori

#21
Aceasta intrebare doare rau.O alegere intre o tehnica ce este foarte puternica si alta care te atrage.I don't know !!!
- Iubesc chidori si tot ce tine de el mai ales in Shippuden.Desi are o forma spectaculoasa iti atrage atentia de la cea mai mare distanta,facandu-l pe Sasuke unul dintre cele mai faimoase personaje.
- Desi chidori atrage cele mai multe priviri , Oodama rasengan dispune de cea mai multa putere.Sa fim seriosi:in lupta cu Pain , Naruto a reusit sa-l doboare,pe cand in lupta cu Deidara,Sasuke a fost grav ranit! Si exista o mare diferenta intre batalii.
Deci daca ar exista o tehnica care sa le cuprinda pe amandoua, cred ca acel personaj ar fi cel mai apreciat.Dar cum nu exista....Desi tot interesul meu se indreapta spre chidori,am de gand sa aleg RASENGAN fiindca este mult mai puternic decat chidori.
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#22
WoW, Chidori vs Rasengan.
Ei bine, ambele sunt pe lista de jutsuri preferate. Si pe langa asta imi plac ambele personaje. Deci, la Chidori imi plac cel mai mult firele acelea de electricitate ce le are. In acelasi timp, are si o culoare draguta *stupid reason*.
Rasengan e unic dupa parerea mea, a ramas mostenire. Naruto isi dezvolta si propriul Rasengan si lucreaza mult cu el. Are mai multe forme decat Chidori. Deci, aleg Rasengan.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#23
Sunt de parere ca Rassengan-ul e mai puternic. De ce? Egaleaza Chidori-ul fara folosirea manipularii Chakrei. Chidori cumbina manipularea formei cu cea a naturii, pe cand Rassengan-ul foloseste doar forma chakrei, nu si natura ei.[posturi unite]
(23-12-2010, 05:13 PM)Mykoto A scris: Aceasta intrebare doare rau.O alegere intre o tehnica ce este foarte puternica si alta care te atrage.I don't know !!!
- Iubesc chidori si tot ce tine de el mai ales in Shippuden.Desi are o forma spectaculoasa iti atrage atentia de la cea mai mare distanta,facandu-l pe Sasuke unul dintre cele mai faimoase personaje.
- Desi chidori atrage cele mai multe priviri , Oodama rasengan dispune de cea mai multa putere.Sa fim seriosi:in lupta cu Pain , Naruto a reusit sa-l doboare,pe cand in lupta cu Deidara,Sasuke a fost grav ranit! Si exista o mare diferenta intre batalii.
Deci daca ar exista o tehnica care sa le cuprinda pe amandoua, cred ca acel personaj ar fi cel mai apreciat.Dar cum nu exista....Desi tot interesul meu se indreapta spre chidori,am de gand sa aleg RASENGAN fiindca este mult mai puternic decat chidori.

Nu stiu de ce toti vedeti tehnica Chidori ca o tehnica a lui Sasuke. E creata de Kakashi -_-". In lupta cu Pain, Naruto era in modul Sage si de asta n-a fost ranit. Insa ai dreptate, e o mare diferenta de putere intre Yahico (cu Rin'neganul lui Nagato) si Deidara.
[posturi unite]
(16-12-2010, 05:04 PM)Dufresne A scris:
(22-08-2010, 03:01 PM)Miss Serenity A scris: Hmm...
Pai daca te gandesti logic Chidori este mult mai puternic decat Rasengan...desi anime-ul s-ar putea sa nu arate asta.
Adica, Rasenganul reprezinta manipularea chacrei dusa pana la perfectiune...destul de puternic caci e dusa la perfectiune...dar pana la urma tot o tehnica incompleta ramane.
Pe de cealalta parte Chidori este o tehnica completa... caci la manipularea chacrei...in forma s-a perfecta (Kakashi a facut o demonstratie cand il invata pe Naruto despre manipularea elementului naturii) i se adauga manipularea elementului naturii (si in cazul acesta a fulgerului).
Deci Chidori este cu mult peste Rasengan pentru ca prima este o tehnica dusa la bun sfarsit.
Dar daca comparam Chidori cu Fuuton RasenShuriken (forma finala a Rasenganului unit cu chacra de natura vantului) atunci Chidori este invins...caci conform legilor naturii vantul bate fulgerul.
Dar mai conteaza putin si cel care utilizeaza tehnicile, indemanarea lor si cantitatea de chacra sau determinarea pe care o au atunci cand folosesc unul din cele doua atacuri.
Dar la intrebarea adresata, raspunsul este clar Chidori, caci intrebarea facea referire la Chidori si Rasengan, nu la Chidori si Fuuton RasenShuriken.
De aceea la invins Sasuke pe Naruto, pentru ca Naruto a atacat cu Rasengan, iar Sasuke cu o forma superioara...Rasengan+element fulger (dupa cum a demonstrat si Kakashi, pentru a face Chidori, trebuie mai intai sa faci Rasengan, doar ca in anime nu il arata niciodata pe Sasuke facand asta).

Eu sunt complet deacord cu Miss Serenity.Si eu deasemenea aleg Chidori.Cred ca argumentele de mai sus nu are rost sa le mai scriu nu?Dar.. specizez ca eu in mod normal as fi ales Rasengan,acest lucru inainte sa aud[citesc] parerea logca si concreta a lui Miss Serenity.Inainte nu am gandit astfel,dar acum mi-am schimbat radical parerea.Inainte ma gandeam la care dintre ei este mai puternic.Si desigur ma gandeam la inversunarea lui naruto.Are un caracter de invidiat care ar continua sa uimeasca pe oricine ^_^
Perseverenta lui trebuie luata in calcul deasemenea....Dar totusi alegerea mea este Chidori

Va dati seama ca va contraziceti pe voi insiva nu?21 Tocmai tu ai zis Chidori e o tehnica completa, si Rassengan una incopleta. Si totusi Chidori (asa complet cu e el) e egalat de Rassengan (care e incoplet). Atunci un Rassengan complet ar invinge un Chidori...e logic -_-"
[posturi unite]
(16-07-2009, 03:30 PM)an[D] A scris: Sunt probleme aici...:
1.Chidori (Raikiri),din cate stiu eu,a fost creata de Kakashi inca de la o varsta frageda.
2.Rasengan a fost trimisa din generatie in generatie ( something like this) incepand cu Minato-Jiraya-Naruto si ceilalti ( kakashi, konohamaru ) .
3. Rasengan e mult mai usor de invatat...why? Kakashi a reusit sa faca Rasenganul ( dar fiind si user of Chidori ),dar stiti voi pe cineva inafara de Kakashi care are Tehnica de "semnatura" Rasengan sa faca cumva Chidori/Raikiri?-->Rasengan e mai usor de invatat.
4.Batalia de pe acoperisul spitalului,atunci cand Naruto a intrat in aia cu apa,Sasuke a fost mirat de puterea Rasenganului cand a vazut gaura aia 23
5.Naruto 9 tailed (Rasengan)vs Sasuke 2nd curse type (Chidori)...i think Naruto will win

Cya

Kakshi poate sa faca Rassengan-ul pentru ca l-a copiat cu Sharingan-ul. Nu l-a invatat. .__.[posturi unite]
(11-11-2010, 01:30 AM)Clau cu u A scris: chidori are si plusuri si minusuri ... din cate stiu chidori are o limita ... insa rasengan nu are ... bn chakra e limita la rasengan ... chidori este cu adevarat spectaculos si plus de asta numai cand se duce spre adversar e :O ... distruge tot in calea lui , dar in schimb rasengan nu arata pe dinafara ce-ti face ... dar inside e totul ravasit ... deci rasengan cu siguranta ... mai multa putere , mai multa devastare si bineinteles ai atatea cata chakra ai 4

Kakashi poate sa faca un numar nelimitat de Chidori-uri. Si mai nou, dupa ce s-a antrenat cu Orochimaru si Sasuke poate.
[Imagine: universul1.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)