Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Rasengan vs Chidori

#1
Presupun ca stiti deja de aceste 2 tehnici care sunt folosite de personajele noastre dragi din serial ( Naruto si Sasuke )
Acuma ramane sa vedem ce parere aveti voi despre ele , ce credeti despre ele , pro si contra , care ar fi ceea mai buna si mai ales DE CE credeti acest lucru . :->

Mai mult info aici :

- Chidori Info
- Rasengan Info

Now here's a pic with chidori

[Imagine: chidoribyvanoxymorecq2.jpg]

si una cu rasengan

[Imagine: rasenganbysleeparpj1.jpg]

Acuma ramane doar sa spuneti voi niste pareri ... 108
[Imagine: Neferin.png]

#2
Hmm este o alegere destul de grea,pentru ca ambele tehnici sunt foarte puternice.

Daca nu as fi citit manga,cred ca as fi ales Chidori,pentru ca este o tehnica foarte puternica,insa acum ca m-am documentat am sa aleg Rasenganul,deoarece poate fii folosita de mai mult de trei ori cum o face Sasuke in prima serie,si mi se pare ca este mai puternica.Pe langa asta,in manga,Naruto reuseste sa imbunatateasca Rasneganul transformandu-l in RasenShuriken,care daca nu ma insel ar face cam cat 3 Rasenganuri la un loc,iar aici din nou poate fii facuta de mai multe ori,epuizand doar chakra.
Pe cand Chidori,poatre fii facut doar de doua ori in conditia lui Sasuke,iar de trei ori cu Cursed Seal.Cu toate ca el il dezvolta mai mult in Shippuuden,RasenShuriken este o tehnica pe care nici Yondaime nu a reusit sa o termine.
Din cate observati,Ransengan da cele mai multe avantaje asa ca am de gand sa aleg Rasenganul la aceasta "confuruntare".
Go Rasengan!
[Imagine: deidaradq4.jpg]
[Imagine: deidaradq4.134c2d98db.jpg]
What I’ve done
I'll face myself
To cross out what i’ve become
Erase myself
And let go of what i’ve done

#3
Deacord cu Takeru in esenta. Rasenganul e o tehnica net superioara.Principalul motiv e : chidori e un atack bazat pe lighting chakra si atat . Pe cand rasenganu` nu are o forma bine definita , atackul putand fii diferit in functie de capabilitatile creatorului. Exemplu` graitor e shuriken rasengan. In acest atack exista 2-3 tipuri de chakra.In plus, Naruto nu e limitat la un anumit nr de atackuri ca Sasuke .
[Imagine: smoke.gif]  It`s not God I hate, it`s his fan club i can`t stand... [Imagine: sm_upset.gif]
                              << A Slaker`s Point  >>

#4
in mare parte, sunt cam la fel, doar ca diera in modul de creare. Chidori este element manipulation, in timp ce Rasengan este shape manipulation.. dar prefer Rasengan, pt faptul k devine foarte puternic knd este alcatuit si din shape si din elemen manipulation, si anume Fuuton Rasengan (cei care au citit manga stiu ce efect a avut asupra lui Kakuzu).

#5
hehe
Varianta corecta este Rasengan...Rasengan este un jutsu de vant ceva de genu...iar chidori este lightning...daca e adevarat ceea ce a zis Kakashi si Yamato chidori este inferior rasenganului....Lightning este slab impotriva chakrei vant....dupa cate a zis yamato...stiti voi ca si lupta din sasuke si deidara...
eu aleg rasengan... ^__^ noo ooffense 4
[Imagine: 1qpfcw.png]
Fetele cuminti mie-mi plac...Ca-s innebunite dupa baieti rai,defapt;x

[Imagine: chibi_302.gif]
V°●๋•ß- ß ♫♪ §hลq °●๋JaY , chibi-ul lui Jay

#6
Hooray ... >.< Rasengan xD

Reason ... 39 Lighting < Wind :25:
Si oricum, cu puterea lui Kyuubi 105
Chidori n-are sanse >.<
Atunci Naruto a "pierdut" din doua motive xD
- Trebuia sa fuga sasuke sa faca Shippuuden-ul 24
- Daca era Kyuubi [cu control deplin 105] nu rata, ci il omora xD

+ I'm not a Sasuke fan >.<
Si oricum Naruto cu Oodama rasen shuriken [parca 17]...
E de neinvins 43 so ...

Rasengan rocks ^^

#7
Aleg de 100 de ori rasenganul .
IN primul rand , il urasc pe sauske ....
In al doilea rand , chidori are alt efect ca rasenganul . Chidori ataca direct lasand o taietura sau zgarieturi mai mare , in timp ce rasenganul are alt fel de atac .
In prima lupta dintre cei doi s-a dovedit . CUm fiecare s-a dus intr-o din aia de apa , sasuke a facut o gaura mare , direct in bazin , in timp ce naruto , a facut o mica gaurica din care a curs un strop de apa , insa ala a lui naruto era distrus in spate .
[Imagine: Untitled-1-2.gif]

#8
Pai daca ar fi sa o iau la drept in Shipp mi-a pacul mai mult Rasenganul (You go Naruto, perfect it like hell!!!), Chidori-ul lui Sasuke e bunicel, dar nu se compara.
La fel ca in prima serie de altfel, nu mai stiu cine a pomenit de aici faza cu rezervoarele de apa...
Nu cred ca ar mai trebui sa comente, multi mi-ati luat-o inainte... 10

#9
AmyThePineApple A scris:Eto....RASENGAAAAN!*flying* mdea my fav..de ce?In primu` rand imi place forma...ceea ce are S`ke este imprastiat si oricbil huh dar ma rog...Rasenganu` se invarte 21 este prea fain..dar si Raikiri este prea tare 21 Chiar nush cu ce se difera de Chidori dar ma rog 21

De fapt Chidori si Raikiri sunt unul si acelasi lucru ...numele initial al tehnicii este Chidori (One Thousand Birds) insa "versiunea" lui Kakashi , care este si originala, este numita si Raikiri (Lightning Blade) deoarece Kakashi a taiat un fulger cu ea ...ceva de genu asta era Smile

Cat despre alegeri este destul de simplu RasenShuriken cat si Rasengan sunt mai puternice decat orice fel de Chidori .... o dovada poate fi lupta de pe spital cand Kakashi ii marturiseste lui Jiraiya ca acel jutsu l-ar fi omorat pe Sasuke

#10
Shi eu sunt de pare ca amandoua sunt super....dar dupa mine ramane asha:
Chidori imi place pentru numele lui...cum arata...shi...pt ce a facut Kakashi cu el...
Rasengan imi place pentru ca e o tehnica de Hokage shi este shi foarte puternica (daca Sasuke nu ar avea puterile de la Orochimaru...ar pierde in fatza Rasenganului)...
Parerea mea ii ca cel mai fain ar fi....sa existe un Rasengan care arata ca shi Chidori4....
[Imagine: JigokuShoujo.jpg]
[Imagine: chibi_549.gif]
Chibi-ul lui Nox-yu-Corax

Egoist Stained with jealousy
Where is it, your being?
You are fixed by a spell.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)