Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

R. L. Stine

#1
Robert Stine Lawrence este un america,mai bine zis un scriitor american de romane thriller si horror,este foarte faimos din cate stiu eu,pentru serile sale de zeci de romane Nightmare Room, Fear Street, si in special Goosebumps[62 de carti], primele 16 carti fiind traduse in limba romana de editura Rao.Spre nefericirea mea nu le-am putut citi pe cele 16 romane traduse din seria Goosebumps,am citi doar vre-o 5 caci pe celalalte nu le-am putut gasi.Pot spune insa ca sunt intradevar minunate si vi le recomand,desigur celor care sunt fani ai genului horror.Este mai mult un autor pentru copi,el lasand imaginatia celor mici sa se imbogateasca cu detalii in plus despre genurile horror.
Prima carte citita a fost Sa devenim invizibili! (Let's Get Invisible!),la inceput mi s-a parut o carte de adormit copii,insa dupa ce am terminat-o de citi,m-am apucat s-o citesc din nou si din nou si din nou :]]
Ah,deoarece este singura carte din cele 5 care mi-a placut cel mai mult o sa incerc sa fac un rezumat al intamplarilor.


De ziua lui,Max descopera in pod o alta camera pe care n-o vazuse pana atunci,din curiozitate se "aventureaza" si acolo gaseste o oglinda,veche si plina de praf,acesta devine invizibil imediat,fara sa-si de-a seama.Cand prietenii lui il gasesc si observa puterea oglindei incep sa se joace dea "Omul Invizibil".Pana cand intr-un final Max isi da seama ca incepe sa-si piarda controlul.Ca ramane din ce in ce mai mult timp invizibil,ceea ce il face sa se sperie crezand ca probabil intr-o zi nu o sa mai revina la forma sa initiala.Joaca de-a Omul Invizibil incepe sa devina periculoasa.Max va ramane blocat de cealalta parte a oglindzii si va experimenta frica,prietenii o sa incerce sa-l aduca la normal,insa reflectia lui Max iese la realitate luandu-i locul,dupa un timp Max reuseste sa se intoarca.Fratele sau mai mic incepe sa se"joace" si el cu oglinda,fara sa i-a in evidenta atentionarile lui Max.Finalul m-a lasat putin masca,dupa ce ei cred ca totul se sfarseste si-l ajuta pe fratele lui Max sa iasa de acolo,la final defapt fara ca ceilalti sa-si dea seama,fratele lui Max ramane in oglinda iar reflectia lui va avea sa stea pe pamant si s-a traiasca viata captivului in oglinda.


________________________
Sper ca ati inteles ceva,nu sunt chiar buna la facut rezumate. >>
[center][Imagine: BIG+BANG.png][/center]
[center]Always a proud V.I.P <3 [/center]
[center]Stay stong DaeSung everything will be okey in the next year<3
Stay strong G-Dragon the real V.I.P's still love you, because you're a GOOD PERSON and you have a PURE HEART <3[/center]

#2
Tin minte ca mica fiind, am auzit prima oara de cartile "bantuite" a lui R.L. Stine de la o prietena ahtiata dupa genul horror si care m-a convins si pe mine, pana la urma, sa ma apuc de vreo cateva. Mi se pareau teribile si imi tot spuneam ca nu mai am curaj sa le citesc seara. Bineinteles ca pana la urma tot puneam mana pe ele, intrigata de ce avea sa urmeze si mereu surprinsa de sfarsit 21)

La un moment dat, bibliotecara vazand ca numai volume de Stine iau, m-a intrebat daca sunt pasionata de fantome, in auzul unor oameni mai mari care au inceput sa chicoteasca 21) Ma credeau probabil ceva gen "cute", dar eu m-am simtit aiurea si i-am trantit un "nu" xD. Cand nu eram decat intr-o faza cu "nu te lasa pana nu pui mana pe toate si o intreci pe Oana[colega persuasiva]!" Volume, am citit vreo 6, nici nu mai stiu... cateva dintre ele au fost Casa ororilor, Nu cobori in pivnita, Plaja bantuita si Noaptea mortilor vii.

Cat despre prezent, am incredere ca mi-am mai schimbat preferintele : P


#3
Tot ce am citit eu de R.L. Stine a fost seria Goosebumps...Am citit destule carti scrise de el ca Plaja bantuita, casa ororilor, nu cobori in temnita si altele...nu le mai tin minte pe restul...Ce pot spune e ca nu m-a infricosat chiar asa de mult pe cat credeam
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)