Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Peintesa Rasfatata

#1
Buna numele meu este Sakura Haruno.Am 17 ani.Locuiesc in California impreuna cu tatal meu Edward si mama mea Sofia intr-o casa cu 3 etaje si sunt rasfata familiei parintii mei imi fac toate poftele haine de firma pantofi genti tot ce isi poate dorii o fata de varsta mea.Astazi este prima mea zii de liceu,cu toate ca nu sunt prea incantata de asta tatal meu a hotarat ca asa este mai bine pentru mine.Ma duc intr-o camera plina cu haine si imi iau uniforma care este formata dintr-o camasa alba cravata si fusta.Dupa care ma duc intr-o alta camera plina cu pantofi imi aleg o perechie de pantofi roz cu toc.Imi iau genta in care imi pun telefonul portobelul cateva caieta si pixuri.Ies din casa indreptanduma spre masina in care ma astepta soferul gata sa ma duca unde vreau si cand vreu.Drumul a fost scurt din pacate,ajung in fata unei clodiri inalte frumoase iar curtea plina de adolescenti gata sa ,,invete''.Peste 5 minute se aude clopotelul semn ca s-a sunat.Dupa ce s-a sunat m-am indreptat spre clasa.Bineinteles ca mi-a trebuit 10 minute sa o gasesc.Cand am intrat am inceput sa caut un loc liber.M-am asejat asteptand profesorul.Dintr-o data o fata blonda cu ochii albastri a veni la banca mea probabil vroia sa facem cunostinnta.
-Buna.Eu sunt Ino tu trebuie sa fi noua noastra colega.
- Buna Ino eu sunt Sakura incantata de cunostinta.
-Si Sakura vrei sa te prezint celorlalti colegi?
-Miar placea dar la pauza.
-Dc nu acum?
-A venit profesorul
In clasa a intrat un barbat in jur de 35 de ani cu parul gri cu o masca pe fata si a inceput sa ne predea dar eu nu eram pre atenta ma gandea doar ca trebuia sa mai stau aici inca 4 ore.Dintro data dirigintele a iesit din clasa sponandne ca daca suntem cumintii ne lasa sa plecam acasa.Langa banca mea era Ino cu o fata cu ochii mov si par tot mov.
-Buna eu sunt Sakura tu cine esti?
-Sunt Hinata si am inteles de la Ino ca esti noua.
-Da.
-Si iti place scoala noastra?
-Da este frumoasa.
-Cum era foas ta ta scoala?ma intreaba Ino
-Pai pana acum nu am mai fost la scoala aste este prima data.
-De ce? ma intreaba fatele in cor
-Tatal meu a vrut sa invat acasa.
-Aha.Hei daca iesim mai devreme vreti sa margem sa ne plimbam prin parc?ne inteba Ino
-Da. am raspuns noi
In timpul asta profesorul a venit in clasa spumandune ca putem pleca acasa.
Mam intalnit cu fetele in fata scolii indeptandune spre parc.
Cand am ajuns acolo am inceput sa vorbim pana cand o gasca de baieti se opropi de noi nu stiu de ce dar mi se parea cunoscuti.

[Imagine: 2273443_1220917049.jpg]- Casa Sakurei [Imagine: fete-in-uniforme-scolare9.jpg]- Uniforma ei
[Imagine: pantofi-roz-buline-albe.jpg]- Pantofii ei
http://www.global-gsm.ro/frontend/produc...4-pink.jpg
- Teleonul ei
http://194.88.148.41/?mmid=45a556944130a0406-SAKURA
http://www.freewebs.com/inoyamanaka13/Ya...riSama.jpg- INO
http://jo88.j.o.pic.centerblog.net/ox3kl3kc.jpg- HINATA

#2
Buna iubita >:D<

Am trecut si eu pe la ficul tau, presupun ca esti incepatoare. Aici vei primi mai multe tipuri de critica, in primul rand cea constructiva [care te va ajuta sa te perfectionezi] si cea de lauda [care nu te va ajuta cu nimic]

Deci ...o sa iti las un comm mai dur [sa nu te superi;)]

Inceputul este destul de banal, asa incep toata ficurile cu Sakura [ea eleva noua, fata rasfatata, face cunostinta cu fetele etc.], presupun ca va fi mai original pe parcurs.:)

Descriere nu am vazut aproape deloc, ai descris doar hainele si putin din peisaj [foarte putin]. Trebuia sa descri putin [mai mult] si sentimentele [pe care nici eu nu le desriu;))].

Actiunea este grabita [prea grabita], incearca sa incetinesti putin lucrurile.

Dialogul este sec si banal [fara suparere, nu am gasit alte cuvinte:D], pe mine ma cam plictisit, puteai sa il transformi in naratiune aproape pe tot.

Naratiunea este prezenta si ea, dar merge mai multa;).

Greseli de tastare am vazut destule, dar nu le mai caut. Am vazut si una in titul, corecteazo ca aia nu da prea bine;)).
Nu mai scrie cu prescurtari de messenger [am facut si eu aceeasi greseala in primele capitole;)].

Cam atat am avut de zis, sper ca nu te`am suparat, dar daca am facuto imi cer scuze.
Spor la scris si multa inspiratie.

P.S: anunta`ma cand pui nextu`:pls:
P.P.S: sorry pentru greselile de tastare din comm [daca sunt], acum mam trezit si sunt putin adormnita:)).
[Imagine: YWk6O.jpg]

#3
Buna, incantata de cunostinta!

Ma bucur sa vad ca vin multi utilizatori noi cu fic'uri.

Ar fi trebuit sa pui un disclaimer(nu ca ar trebui sa'ti spun eu dar ti'am spus sa stii. Daca nu'ti pui o sa'ti spuna si un moderator). In al doilea rand ar fi trebuit sa ne spui daca este primul fic si ce fel de critica ai dori caci unele te pot supara. Acelea sunt criti constructive si te vor ajuta fata de cele care nu te ajuta cu nimic. Eu o sa incerc sa fiu blanda, nu vreau sa te superi ci sa intelegi ce ai gresit. O sa fiu sincera cu tine si te rog sa nu mi'o iei in nume de rau.

Titlul
Pai: 1. este scris gresit Peintesa Rasfatata~Printesa Rasfatata
2. Pe mine una nu ma atrage cu nimic sa vin si sa'ti citesc povestea care o "ascunde". Poate povestea este buna dar daca el nu e ceva mai atragator nu o sa ai multi vizitatori.

Idee

Mie una mi se pare obisnuita, nimic nou, nimic interesant. Sakura, fata frumoasa, noua, bogata. Am vazut multe fic'uri asa deci nu e nimic nou pana acum. Pe viitor sper sa fie originala.

Descriere
Fara suparare dar nu prea te impaci. Este destul de seaca. Nu ai descris-o si tu putintel pe Sakura. Puteai sa o descrii, ii descriai si pe parintii ei, casa unde locuieste, uniforma, scoala, curtea scolii, noii colegi. Spuneai ce fel se simte in prima zi de liceu. Cum se sinteam cand a ajuns in fata scolii si a vazut multimea de copii care alergau, radeau(avand in vedere ca nu a fost pana acum la scoala ar trebui as fie emotionata, stresata, suparata, etc.)

Actiunea
Pai, ai cam fugarit'o deoarece nu ai pus descriere care sa o mai imblanzeasca putintel. Descriai putin drumul spre scoala, in loc sa fi zis ca este scurt.

Dialogul
Dialogul este jumatate din capitol si este destul de sec. Puteai sa folosesti vorbirea indirecta si asa il mai scurtai si tu putintel.

Greseli de tastatuta&exprimare
Ai destul de multicele. Nu o sa stau sa ti le enumar. Inainte sa postezi capitolul ar trebui sa il corectezi putin.

Cat despre capitol pot spune ca este foarte scurt. Ai intrat direct in subiect fara sa spui ceva, de exemplu: intr'o casa mare locuia....nu ca asta da ceva de genu(dupa parerea mea)
Si sa nu mai folosesti prescurtati Dc ca pe mess caci aici este o poveste iar in poveste nu ai sa vezi dc, cf, cmz, cmf, etc. Cand ai citit tu vreo carte nu cred ca ai vazut asa ceva. Asa este si cu povestea. Este ca o carte numai ca e pe net si nu e scrisa pe hoaie, cu atat difera.

Inca odata imi cer scuze daca te'a deranjat ce am spus. Daca da imi spui si nu o sa'ti mai comentez fic'ul sau nu o sa mai zic nimic de rau. Sper sa te ajut cu cat pot si daca am ratat ceva gomenasai!
Inca ceva: sa ma anunti de continuare:X:*:-h
[Imagine: 445775bigthumbnail.jpg]
E trist cand stii ca tot ce`a fost s`a terminat.....E trist cand stii ca tot ce`aveai..s`a spublerat! E trist cand stii ca tot ce`a fost...a devenit...O simpla AMiNtiRe, o pata de iubire...Si inca`ncerci s`o iei de`la`nceput.. dar in zadar! incerci tu iara....Negrii, ochi, abis, inchis fara de scapare! Nu incerca tu iara sa te`mpaci! cu gandul ca o sa mai fii~atat! Impaca`te cu`a tau gand si restu il omoara



#4
Nu vreau sa mai vad useri ca se lasa de scris din cauza comentariilor dure. Sper sa nu se intample si in cazul tau acelasi lucru, stai linistita, toti am fost incepatori candva, asa ca te rog sa continui sa scrii. Unele comenturi iti vor fi ajutatoare, nu e o rusine sa inveti din ele. Imi amintesti cand am inceput eu sa scriu, de aceea cred ca nu ar trebui sa fim ironici in critica. Sper sa nu te deranjeze ce voi spune eu aici, voi incerca sad au si explicatii.
Citat: Buna. numele meu este Sakura Haruno. dupa fiecare semn de punctuatie lasi space. Exceptie fac linia de pauza „- „ cand lasi space si inainte si dupa si punctele de suspensie” ... „. Am 17 ani.Locuiesc in California [b] , impreuna cu tatal meu Edward si mama mea[/b] , [/b] Sofia, intr-o casa cu 3 etaje si sunt rasfata familiei. parintii mei imi fac toate poftele : inainte de enumerare punem doua puncte[/b] haine de firma, pantofi ,genti, tot ce isi poate dori – dorii scrii doar la persoana intai, perfect simplu. o fata de varsta mea.Astazi este prima mea zii zi de liceu,cu toate ca nu sunt prea incantata de asta . [ propozitia asta aici se poate separa fie inainte de „cu toate ca ...”fie dupa, in functie de context, oricum trebuie separata undeva] tatal meu a hotarat ca asa este mai bine pentru mine.Ma duc intr-o camera plina cu haine si imi iau uniforma care este formata dintr-o camasa alba , cravata si fusta ,Dupa care ma duc intr-o alta camera plina cu pantofi, imi aleg o perechiepereche de pantofite-ai repetat, poti lasa doar o pereche roz cu toc.Imi iau genta in care imi pun telefonul , [b]portobelul [b]portofelul,cateva caieta caiete si pixuri.Ies din casa indreptanduma indreptandu-ma spre masina in care ma astepta soferul gata sa ma duca unde vreau si cand vreuvreau.Drumul a fost scurt din pacate,ajung in fata unei clodiricladiri inalte, frumoase ,iar curtea plina de adolescenti gata sa ,,invete''lipseste verbul.Peste 5 minute se aude clopotelul, semn ca s-a sunat.Dupa ce s-a sunatnu te repeta, s-a inteles ideea din propozitia anterioara m-am indreptat spre clasa.Bineinteles ca mi-a mi-au trebuit 10 minute sa o gasesc.Cand am intrat am inceput sa caut un loc liber.M-am asejat asezatasteptand profesorul.Dintr-o data o fata blonda cu ochii albastri [s]a[/b] veni la banca mea probabil vroia sa facem cunostinnta.cunostinta ~cat cu fraza suna dubios, iti lipsesc semne de punctuatie sau ai fi putut schimba vroia cu vrand.
-Buna.Eu sunt Ino, tu trebuie sa fi fiinoua noastra colega.
- Buna Ino, eu sunt Sakura, incantata de cunostinta.
-Si Sakura vrei sa te prezint celorlalti colegi?O propozitie nu e ok sa o incepi cu si, doar daca are sensul de iar
-Miar mi-arpplacea, dar la pauza.
-Dc de ce nu acum?
-A venit profesorul.
In clasa a intrat un barbat in jur de 35 de ani, cu parul gri, cu o masca pe fata si a inceput sa ne predea, dar eu nu eram preprea atenta. ma gandeagandeam doar ca trebuia sa mai stau aici inca 4 de preferat sa scrii in litere ore.Dintro dintr-odata data dirigintele a iesit din clasa sponandnespunandu-ne ca, daca suntem cumintiicuminti, ne lasa sa plecam acasa.Langa banca mea era Ino cu o fata cu ochii mov si par tot mov.
-Buna ,eu sunt Sakura, tu cine esti?
-Sunt Hinata si am inteles de la Ino ca esti noua.
-Da.
-Si iti place scoala noastra?
-Da ,este frumoasa.
-Cum era foasfosta ta ta scoala? ma intreaba Ino
-Pai pana acum nu am mai fost la scoala, aste este prima data.
-De ce? ma intreaba fatele in cor
-Tatal meu a vrut sa invat acasa.
-Aha.Hei, daca iesim mai devreme, vreti sa margem sa ne plimbam prin parc?ne inteba Ino
-Da. ,am raspuns noi
In timpul asta profesorul a venit in clasa spumandunespunandu-ne ca putem pleca acasa.
Mam intalnitm-am cu fetele in fata scolii indeptanduneindreptandu-ne spre parc.
Cand am ajuns acolo am inceput sa vorbim pana cand o gasca de baieti se opropiapropie de noi , nu stiu de ce, dar mi se pareapareau cunoscuti.

#5
heloo
Ce capitol scurt ! Descrierea nu a fost prezenta, trebuia sa prezinti mai mult sentimentele : \" Stau in fata imensei cladiri, inima imi bate cu putere de simt ca este un ceas de la o bomba periculoasa. Respiratia mea nu este atat de replaxata, este grabita. Mi-e frica, este prima oara oentru mine si efectiv imi este frica. \", cam asa. Dialogul... cam sec. Ideea, nu este rea. Actiunea este inceatam parca... Cand vine capitolul, ca sunt curioasa.

:bye:




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)