Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Probleme de logica

#11
Citat:Un baiat si o fata sunt nascuti in aceeasi zi,a aceluiasi an, din aceeasi parinti.Totusi ei nu sunt gemeni.Cum este posibil?

Pai tatal a facut un baiat cu o femeie si fata cu alta femeie!
Houses here!

#12
heyyy case trebuie sa pui dupa raspunsul tau o problema de logica
dar nu are nimik o sa o pun direc eu pe a mea si raman datoare
aceasta ne-a spus-o diriga(de mate):
Se dau doua sate.
Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.
Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.

sper sa nu fie prea grea :d astept raspuns soon
Leon Oswald Addiced=> My love, don't touch my boy, he's mine!!!



Fav quote: ''Maimutele cad din copaci, Leon cade de pe traprez''(Kaleido star)


[Imagine: chibi_1654.gif]
Miko, chibi-ul lui ayame_sasuke
- chibi and monkey

#13
4)Un tip ce locuia la bloc,iese in toiul nopti afara,merge la masina,claxoneaza de cateva ori si intra inauntru in bloc.De ce a facut asta?
Hint:Sotia lui e surda.
Hint2:Uitase unde locuieste.
hint3:Tipul stia ca locuieste in blocul acela dar nu stia la ce usa...
hint4:A claxonat ca vroia sa faca zgomot 65


Poate că a claxonat de n ori şi şi-a amintit XD

Alex si Corina sunt doi frati care se cearta tot timpul.Nervoasa,mama lor ii pune sa stea in genunchi pe aceeasi pagina de ziar,astfel incat acestia sa nu mentina contactul sun nici o forma.

Simplu. O uşă. Trec ziarul pe sub uşă şi gata. Zuppy03

Se dau doua sate.
Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.
Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.


Întrebi în ce directie este satul de canibali, şi dacă omul este negru va spune că în stânga, şi acolo este satul de oameni, şi daca el e alb, va spune adevarul şi vei merge în directia opusă.

A mea a meaa 4

Se dau 10 gramezi de cate 10 monede, fiecare moneda cantarind 10 grame.
Una dintre cele 10 gramezi este plina de monede false cantarind 11 grame fiecare.
Avand la dispozitie un cantar digital, foarte sensibil, cum se poate afla care gramada este plina cu monede false, dintr-o singura cantarire ?

#14
Simplu 10

Se ia din prima gramada 1 moneda, din a doua gramada 2, din a treia se iau 3 si asa mai departe pana la 10. In functie de cate grame sunt in plus iti dai seama care gramada este falsa. Daca este doar un gram peste inseamna ca falsa este gramada 1. Daca sunt 2 inseamna ca este vorba de gramada 2 si tot asa pana la 10. Smile Cel putin eu asa cred ca se poate face.

Urmeaza:

Care este cel mai mare numar astfel incat fiecare cifra a sa, incepand de la a 3-a cifra, sa fie suma celor doua cifre dinaintea sa.

Primele 2 cifre sunt la alegere.

#15
Melyeter
"Andrei si Angela au fost gasiti morti intr-o camera in care nu se aflau decat un vas rasturnat,niste apa pe podea si un caine.De ce au murit Andrei si Angela?
hint:nu am spus ca Angela si Andrei sunt persoane,sunt doar...fiinte... mai mult nu spun...faceti legatura intre ceva...si apa"

- pai erau doi pestisori iar cainele a daramat vasul si apa s-a scurs pe podea iar pestisorii au murit.

Melyeter
"Un om locuind la etajul 14 ,de fiecare data cand vine de la servici ia liftul dar urca pana la etajul 6 si restul merge pe scari.De ce?"

- era prea scund si nu ajungea cu degetul decat pana la 6 si de acolo urca pe scari, oricum problema era complet si daca spuneai ca mereu cobora cu liftul de la etajul 14 10

Melyeter
"La polul nord ,un savand descopera 2 cadavre .Acesta,dupa un timp isi da seama ca cele doua cadavre erau Adam si Eva.Cum si-a dat seama?"

- in urma cercetarilor si-a dat seama ca nu aveau buric, asta nu am inteles-o niciodata dar mi-a spus-o si mie tati 21 Adica ceva de genul: sa fi nascut trebuie sa fi conectat cu fiinta din care te nasti prin cordonul ombilical, dar ei erau facuti deci nu s-au desprins din nimeni deci nu aveau asa ceva... cred.

Toxâ„¢
"Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui ?"

- daca in gutui sunt gutui inseamna ca sunt 2 sau mai multe. Daca scuturam gutuiul nu cad gutui (adica fie cade doar o gutuie, fie nu cade nici una). Si in gutui nu raman gutui, deci fie ramane una singura fie nu mai ramane niciuna. Deci in gutui erau 2 gutui initial pt ca atunci cand scuturam gutuiul, cade o gutuie, iar cealalta ramane in pom.

Toxâ„¢
"Ai la dispozitie doua sfori identice si o cuite de chibrituri. Fiecare sfoara arde in exact jumatate de ora.
Stiind ca sforile nu ard uniform, trebuie sa se masoare 45 de minute."

- pai dai foc la o sfoara la un cap iar cealalta sfoara ii dai foc la ambele capete si sunt 45 de minute.

Melyeter
"Un barbat e gasit intr-o camera spanzurat de tavan ( nu conteaza cum era legata sfoara) camera era complet goala.Nu avea in ea decat niste apa pe podea.Cum sa spanzurat tipul?"

- se urcase pe un cub de gheata

Pride
"Un baiat si o fata sunt nascuti in aceeasi zi,a aceluiasi an, din aceeasi parinti.Totusi ei nu sunt gemeni.Cum este posibil?"

- pai sunt orice alta zodie 21 berbec, taur, leu 21)

Melyeter
"Un tip ce locuia la bloc,iese in toiul nopti afara,merge la masina,claxoneaza de cateva ori si intra inauntru in bloc.De ce a facut asta?
Hint:Sotia lui e surda.
Hint2:Uitase unde locuieste.
hint3:Tipul stia ca locuieste in blocul acela dar nu stia la ce usa...
hint4:A claxonat ca vroia sa faca zgomot "

- Pai daca sotia lui era surda, atunci facea zgomot caci toti vecinii se trezeau furiosi in toiul noptii si urlau la el, iar singurul apartament din care nu iesea nimeni trebuia sa fie al nevestesii 21 deci acolo locuia el.

Toxâ„¢
"Alex si Corina sunt doi frati care se cearta tot timpul.Nervoasa,mama lor ii pune sa stea in genunchi pe aceeasi pagina de ziar,astfel incat acestia sa nu mentina contactul sun nici o forma."

- nu stiu

Melyeter
"Neh..O femeie isi ia carnetul de sofer.A doua zi merge pe contra sens,trece pe rosu,si nu respecta alte semne de circulatie iar trecand pe langa masina de politie,acesta nu o opreste pe femeie.De ce?"

- pai, nu zice nicaieri ca ea conducea. Mergea pe contrasens, deci ca pieton fiind mergea pe ce parte vrea chiar daca in relatie cu celelalte masini era pe constrasens. Rosu la masini e verde pentru pietoni. E pe jos nu are ce semne de circulatie sa respecte, asa ca politistul o lasa in pace. Corect?

fleeting ray
"Un spion este blocat intr-o incapere dintr-o cladire foarte bine securizata, incaperea in care este fiind singura in care nu sunt camere de filmat. Primeste un telefon de la seful sau in care este anunat ca caldirea va exploda in 15 minute datorita bombei pusa de colegii lui spioni. Dar realizeaza ca, daca iese, va fi prins si impuscat de oamenii ce supraveghea camerele de filmat. Stiind ca adora cafea foarte indulcita, si intotdeuna are la el ingrediente pentru a face 5 cafele, stiind ca are la el 100 g praf de pusca, si stiind ca camera in care sta este plina de tigai si aragaze si ca are intoteauna o bricheta cu sine, cum poate el parasi cladirea fara a sabota camerele de filmat si fara a fi vazut? ( cladirea are o singura usa, si este sub pamant )"

- nu stiu

Midori
"Se dau doua sate.
Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.
Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali."

- Il intreb in ce directie este satul lui, caci daca e sincer ma va indruma spre satul bun, iar canibalul fiind mincinos nu va putea sa ma indrume spre satul canibalilor, ci va minti si voi ajunge tot in satul oamenilor buni.

Zyspar
"Care este cel mai mare numar astfel incat fiecare cifra a sa, incepand de la a 3-a cifra, sa fie suma celor doua cifre dinaintea sa."

- 10112358

fleeting ray
"uitati una foarte draguta, descoperiti dupa ce criteriu sunt asezate aceste cifre ^^:
5, 2, 9, 8, 4, 7, 6, 3, 1, 0 "

- pe asta nu o stiu



Le-am reluat pe toate pentru ca urmatorul sa nu mai citeasca toate posturile ca sa isi dea seama care au fost facute si care nu, adica e evident ca la cele cu nu stiu, nu a stiut mai nimeni 21

Next:

O gaina jumate face un ou jumate intr-o zi jumate.
Cate oua fac 9 gaini in 9 zile?

#16
Melyeter
"Andrei si Angela au fost gasiti morti intr-o camera in care nu se aflau decat un vas rasturnat,niste apa pe podea si un caine.De ce au murit Andrei si Angela? "
- Pai, pentru ca, sa zicem ca ei erau oameni si, oamenii aceia erau bolnavi, si de asta au murit. Iar cainele infometat a mancat ceva din ei si a turbat. Si asa i-a omorat pe saracii copii.. ^^ - Imaginatia inspirata dintr-un film ^^ -

"Un om locuind la etajul 14 ,de fiecare data cand vine de la servici ia liftul dar urca pana la etajul 6 si restul merge pe scari.De ce?"
- Hm...pentru ca omul era prea gras ca sa poata liftul sa-l duca pana la etajul 14, si ar mai fii o chestie. Ca ar vrea sa slabeasca,


Toxâ„¢
"Intr-un gutui sunt gutui.
Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.
Cate gutui sunt in gutui ?"

- Niciuna ^^ Pentru ca daca in gutui nu sunt gutui si daca nici cand scuturi nu cad nu ramane niciuna. ;; )
Mi s-a parut interesanta asta :

Toxâ„¢
"Alex si Corina sunt doi frati care se cearta tot timpul.Nervoasa,mama lor ii pune sa stea in genunchi pe aceeasi pagina de ziar,astfel incat acestia sa nu mentina contactul sun nici o forma."
~ Pai...mama lor ii omoara si asa acestia apar pe aceiasi pagina, adica la " Decedati" si asa nu mai mentin nici un contact. cred...


Melyeter

"O femeie isi ia carnetul de sofer.A doua zi merge pe contra sens,trece pe rosu,si nu respecta alte semne de circulatie iar trecand pe langa masina de politie,acesta nu o opreste pe femeie.De ce?"
- Chestia ar fii ca nu era nimeni in masina de politie ^^ Sau ideea lui Miss Serenity e buna.

fleeting ray
"Un spion este blocat intr-o incapere dintr-o cladire foarte bine securizata, incaperea in care este fiind singura in care nu sunt camere de filmat. Primeste un telefon de la seful sau in care este anunat ca caldirea va exploda in 15 minute datorita bombei pusa de colegii lui spioni. Dar realizeaza ca, daca iese, va fi prins si impuscat de oamenii ce supraveghea camerele de filmat. Stiind ca adora cafea foarte indulcita, si intotdeuna are la el ingrediente pentru a face 5 cafele, stiind ca are la el 100 g praf de pusca, si stiind ca camera in care sta este plina de tigai si aragaze si ca are intoteauna o bricheta cu sine, cum poate el parasi cladirea fara a sabota camerele de filmat si fara a fi vazut? ( cladirea are o singura usa, si este sub pamant )"

- pai daca ai zis ca nu existau camere de filmat in casa poate sa iasa pur si simplu. Pentru ca el nu este inregistrat de camere, ci, la iesirea din casa este impuscat. ^^

fleeting ray
"uitati una foarte draguta, descoperiti dupa ce criteriu sunt asezate aceste cifre ^^:
5, 2, 9, 8, 4, 7, 6, 3, 1, 0 "


-Chiar nu-mi dau seama


Miss Serenity

"O gaina jumate face un ou jumate intr-o zi jumate.
Cate oua fac 9 gaini in 9 zile?"

amm...3 oua? =_= Impartim 9 gaini la una si jumatate : )) si fac 6 ;; ) Siii.....inseamna 6 jumatati de oua. => 3 oua. Iar de chestia cu " in 9 zile " , nu mi-a trebuit. in fine, nu cred ca-i corecta logica mea, da-n fine. ^^
Next:

Bla' bla. Prea simpla... 78 : ^^
Ai 7 mere. 2 verzi, unu galben si 4 rosii.. Fiecare mar il tai pe jumatate. Pe cel galben il mai tai de 2 ori, astfel incat sa ai 4 felii egale. Pe cel verde il imparti cu un elefant, dandu-i o jumatate si o felie din cel galben. Un mar rosu ii dai lui Ghiorghe. Cate mere iti mai raman?
ps: nu mi-a venit cum sa zic la acele "felii" . Sorry =_=
[Imagine: 1page-img1.jpg]
Ciumpy


#17
(09-11-2010, 04:43 PM)fleeting ray A scris: in ce sens merge autobuzul din figura de mai jos xD?

[Imagine: autobuz.jpg]


easy ones ^^'..

Pai daca suntem in Romania, soferul sta pe stanga. Normal ar fi ca usa sa fie vis-a-vis de sofer, deci pe dreapta. In imagine nu vad vreo usa, asta inseamna ca autobuzul merge in stanga 21. corect? 4

In vremurile de demult trăia un împărat orgolios nevioe mare. Se credea cel mai puternic si mai destept om din lume si se mânia nespus numai la gândul că ar putea exista cineva mai grozav ca el.

Si iată că, din gură în gură, ajunse zvon la urechile lui că pe undeva vietuia un întelept foarte ager. Impăratul, vrând sa se descotoroseasca de el, porunci ca înteleptul sa fie grabnic întemnitat si judecat pentru o pricină scornită. Fără să zăbovească prea mult, judecătorii l-au condamnat pe întelept la moarte. Adus în fata tronului, împăratul i-a spus trufas:
- Alege-ti singur moartea. Vei fi spânzurat, ori doresti să ti se taie capul?
- Nu doresc nici una nici alta, zise înteleptul, dar n-am încotro. Totusi, mărite împărate - continuă el - as vrea sa-mi împlinesti, asa se obisnuieste, o ultimă dorintă: să-mi aleg singur moartea. Voi rosti câteva cuvinte. Dacă le vei considera drept un adevăr, atunci să mi se taie capul; dacă, dimpotrivă, vei găsi că cele spuse exprimă un neadevăr, atunci să poruncesti moartea prin streang.
- Mă învoiesc! - zise îndată împăratul, vrând să arate celor din jur că stie să respecte ultima dorintă a condamnatului.

Iar condamnatul a rostit nu mai mult de trei cuvinte si ... a scăpat cu viată! Care au fost cuvintele salvatoare?
Unele lucruri sunt irealizabile pana cand vine cineva care nu stie asta si le realizeaza (Albert Einstein)

[Imagine: hitsugaya.png]
by Toxâ„¢

Genialul si superhaoticul meu fic: "No rock, No Life"


#18
Intrebare : Care au fost cuvintele salvatoare?

Raspuns : Voi fi spanzurat !

Am stat si m- am gandit foarte mult, dar dupa am zis sa caut pe net, in fine netul nu mi- a dat nimic asa ca m- am intors la gandirea mea seaca. Am recitit de mai mule ori problema si am gasit un posibil raspuns dupa ce m- am mai consultat cu o prietena si ea a zis ca este posibil ca asta sa fie raspunsul. In fine, cred ca se potriveste pentru ca acel Imparat nu va fi ce sa zica. Ca daca este adevarat va trebuie sa il spanzure dar el a zis ca daca este adevarat ii va fi taiat capul, iar daca este gresit va trebui sa il spanzure dar nici asa nu este corect, pentru ca nu se potriveste cu acea afirmatie.

Next : Un barbat merge intr-o seara la o petrecere care de-abia incepuse. Imediat ce ajunge, da peste cap doua pahare din bautura servita, apoi se ridica si pleaca. Toti ceilalti petrecareti raman sa se distreze in continuare, pana dimineata. Unii dintre ei beau din aceeasi bautura servita. Toti acesti petrecareti care au baut din aceasta bautura au murit a doua zi, otraviti! De ce nu a murit si barbatul nostru, desi a baut si el din acea bautura? Se stie ca nu el a adaugat otrava in bautura si ca aceasta nu a fost adaugata in bautura dupa plecarea lui.
[Imagine: Jun0xCa.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)