Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printre vampiri [YAOI]

#11

#12
Hello! <3 Is good to see a new chapter.
Sunt atatea de spus, nici nu stiu cu ce sa incep... In primul si in primul rand nu mai posta capitolele daca nu le-ai corectat, macar odata sau posteaza daca doresti cu ardoare, insa editeaza-le. Cu toti facem greseli, pana si eu, insa nu trebuie sa treci asa de usor peste proaspatul capitol. Greselile tale sunt multiple, dar cele mai grave sunt timpurile verbelor (exemplu din text: "O lua la fuga crezand ca va scapa de el.Nu reusi pentru ca alti doi barbati veni in fata lui." - corect ar fi: "Nu reusi, pentru ca alti doi barbati venira in fata lui.") si felul cum construiesti unele propozitii. Mai multa atentie, cea mai buna sugestie a mea este sa redeschizi o carte de romana sa mai rasfoiesti paginile la anumite capitole ca sa iti readuci aminte niste detalii importante si sa citesti multe povesti, bune, nu orice, insa cel mai bine carti, romane, etc. Asta pentru a-ti dezvolta vocabularul si sa intelegi anumite concepte, idei, etc. Nu o spun cu rautate, e un sfat si sper sa te ajute. Si asa in timp evoluam, insa nu trebuie sa lasam atentia sa fie efemera.
Un al doilea lucru ar fi sa lasi macar un spatiu dupa semnele de punctuatie (virgula, punct, linie de dialog, semnul exclamarii/intrebarii, punctelor de suspensie). Un al treilea lucru ar fi sa iti recitesti cu voce tare continutul, fiindca ai mai mancat virgule, plus ai mancat si liniile de la cuvintele care se despart - exemplu din text: dami = corect ar fi da-mi (mie imi). Si multe altele.
Acum legat de compunerea ideilor si legarea propozitiilor ca sens, sincer in mare parte nu prea a avut sens... Plus treci prea repede de la o idee la alta, incerca sa te pui in locul personajului. Desigur acum ca nimeni nu sta sa cugete atat de intens si sa vorbeasca elaborat cu sine, insa este proza si trebuie sa facem totul sa arate frumos si elegant si corect, logic. Descrierea sentimentelor este destul de inexistenta, nu spun ca nu o ai, dar pune accentul pe ea. Si nu fa propozitiile atat de scurte, nici nu trebuie sa te lungesti intr-o drama profunda, insa detalii tot trebuie sa oferi, sa ne informezi de emotiile, trairile puternice pe care personajele le traiesc.
Si inca ceva, prea grabesti relatia lui Zero cu Allen. Desigur, ai tot dreptul din lume sa-i faci un cuplu inca din primul capitol, insa trebuie sa oferi volum de substanta descrierii, sa ai o cronologie logica si dialog bine pus la punct. Deci, revenind la relatia celor doi, ce vreau eu sa conturez aici este faptul ca inca esti pe la inceput cu scrisul, nu ma astept sa faci compozitii care sa atinga apogeul geniului... etc. Nu! Insa trebuie sa ai atentie si sa judeci mai mult asupra lucrurilor, ideilor, relatiilor. Totusi prea rapid se giugiulesc cei doi. Desigur, cliseul vesnic - uke-ul nu vrea, seme-ul vrea, chestii siropoase, pe care inca se pare ca le apreciez si este un incept ok pentru tine. Insa parcurge totul lent.
Ma voi opri aici cu explicatiile si sper sa te fii ajutat cumva, nu vreau sa intelegi ca te critic pe tine, ci contextul, dar am oferit si niste sfaturi si sugestii pe care sper sa le iei in considerare. Fiindca, vreau doar sa ajut. Si daca mai ai nelamuriri nu ezita sa intrebi.
Oricum ca sa stii si sa nu ai impresia ca sunt vreo vrajitoare rea, imi place idee. Da, vampiri... uzata rau de tot idee, insa pe mine inca ma atrage. Deci spor la scris! *hug*




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)