Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#21
Capitolul 8

Primul fragment ma incanta cu o gama larga de secvente relatate sec prin intermediul unor propozitii scurte, de genul "merg acolo, fac aia", pe care nu le-ai legat deloc intre ele. Practic redai ceva robotic, actiuni atat de tipice diminetii, dar la care nu adaugi vreun element de personalizare.

Imi deschid ochii cu greu, avant pleoapele greoaie

Greu, greoaie...Ceva mai multa inspiratie in gasit un cuvant sinonim ?

Ma ridic in sezut si ma intind cascand. Ma ridic lenes

Repetitie. Prea mult ridicat.

Aerul proaspat intra in incapere, iar eu ma indreptam catre baie.

Cred ca e doi peste. Grija la timpul verbal, faci actiunile din propozitia si asa seaca sa para si mai lipsite de legatura.

Aveam o lene in mine, incat daca lenea ar durea eu as fi fost demult in spital.

Mai incearca, pana la urma poate schiteaza careva un ranjet.

o pereche de blugi taiati prin genunchi

Tulai Duamnie. Ti s-au taiat blugii prin genunchi? Da’ cum asa muica, ce duci in rotule, cioburi ?

la primi trei-patru nasturi

primii Cu doi de i. Unul de la plural si altul de la articol.

Imi iau geanta si ies din casa, nu inainte de a incuia usa.

Stai asa. Adica ala mai intai incuie usa si dup-aia iese din casa? Pe geam sau prin semineu, nu?


Ma indreptam spre masina mea, pentru a ma duce la liceu. Ajuns langa masina incep sa-mi caut disperat cheile prin buzunarele blugilor care stau largi pe mine. Oftez si scot o injuratura printre dinti, si ma indrept inapoi spre intrarea in bloc. Urc iar zece etaje, deoarece liftul este stricat. Injur tot drumul si imi adun toti Sfintii si parintii din pod. Intru in casa, dupa ce ma chinui cu cheile, ca la cat de nervos sunt nici cheile nu mai stiu cum sa le bag in usa. Iau cheile de pe masuta de langa usa. Incui iar usa si cobor cele zece etaje scotand fum si flacari pe nari si urechi.

Fabulezi si tragi de aceleasi cuvinte de mii de ori, pentru o chestie din care reiese, simplu spus, scuza-mi monotonia, ca a ajuns la masina si a trebuit sa faca drum intors pentru chei.


Ajuns in fata masinii, descui portiera si imi arunc geanta pe scaunul din dreapta, iar eu ma asez pe cel al soferului.


Asta chiar e ceva. Capota, bancheta din spate,dar...scaunul soferului? Nu ne dadeam seama, ma gandeam ca lasi geanta sa conduca.

La mine vine o tipa blonda cam usuratica dupa parerea mea.

Iar la mine vine o propozitie cam fara semne de punctuatie, dupa parerea mea.

O resping rapid impingand-o la cativa metrii distanta de mine.

Cativa metri? Cu ce o respingi, cu barosu'?
PS : metrii cu un singur i monşer

ii spun si ma indepartez de ea, mergand spre intrarea din liceu.
Nu aveam nici-un chef de liceu


Repetitie. Gaseste si tu alte cuvinte cu care sa te exprimi, fa ceva si largeste-ti orizontul vocabularului ! 

Urcam ganditor si mai mai ca m-am lovit de perete.

Ori 'mai mai', adica aproape, ori 'm-am lovit', adica deja s-a intamplat. Una din doua.

Ma intorc nervos cu fata la ea si aceasta ma privea pervers clipind des din gene. Uram aceasta privire la o usurateca ca ea.

In primul rand, mi se pare ca era inteligibil, si mult mai estetic sa zici 'ca te intorci spre ea', ca ne prindeam si noi ca nu-i arati fundul. Apoi, e 'usuratica', cu i, si parca mai devreme era 'mironosita', hotareste-te. Nu in ultimul rand, nu cred ca pot trece peste sonora cacofonie ce-ai produs-o. Acolo nu-ti mai explic, stii. (..?)

- Deci ma asculti pana la urma, imi spuse aceasta privinduma si apropriindu-se de mine.

E 'privindu-ma' si 'apropiindu-se'. Si cred ca era mai intelept daca era o intrebare, mai ales ca ala ii raspunde ca nu.

Ma straduiam sa o indepartez, dar nici de-a dracu’ nu vroia sa se indeparteze.

Asta-i Satana, adu ceva usturoi. Faina repetitie, apropo.

Imi placea informatica ca doar eram baiat, insa ma enerva profa. Era cea mai sacaitore femeie. Ce se plang unii de soacre, dar asta era mai rau.

Iar ma incanti cu oarece cacofonii, si iar glumite de care ne puteam lipsi.

Dar eram la fel de credibil ca un peste pe uscat.

Scuza-ma, ce?

Doamne baiatul asta o sa ma omoare!

Momentul morbido-gay al textului, i suppose ?

sadisfacut. = sadist-facut? O.o

numai eu stateam ca nesimtitu pe scaun.

Nesimtitue ! Ca l-ul l-ai mancat. E criza, nu ?

Asa, acum ultimul si cel mai mare fragment, din care nu pot sa nu trag concluzia ca erai mult prea plictisita cand l-ai scris. Sincer nu prea are vreun punct forte, sari de la un lucru la altul, e o constructie total haotica, virgule aruncate unde ai apucat, repetitii, si aici trebuie sa subliniez lipsa vreunei forme mai adecvate de vocabular. Mai e de lucru. Poate cu o carte doua, putina paine, se mai digera si talentul de prin partile aparent mult prea ascunse.

Regards, WT.

[Comanda onorata]

#22
Hello. : d
Paiiii. O sa o iau aiurea, dar intelegi tu pana la urma. Am vazut foarte multe greseli gramaticale sau de tastare, dar vad ca vi s-a onorat comanda de la 'wanted critics' asa ca nu le mai repet. Cat despre timpurile verbale, poate acum ma crezi. /:)
Si naratiunea si descrierea au fost cam seci. Spre exemplu, ce ma intereseaza pe mine [si cred ca si pe altii] ce culoare au boxerii lui sau la cati nasturi si-a lasat camasa descheiata? Lungesti prea mult momentele legate de vestimentatie, puteai sa spui doar '[...] mi-am ales niste haine, m-am imbracat si [...]'. In fine, ce mai urma pe acolo. A, si am vazut foarte multe repetitii.
Si totul a fost foarte plictisitor pana la ultima fraza. Ai facut un capitol intreg doar ca sa zici la final ca a intrat in baie si a vazut nu stiu ce si sa ne lasi in suspans. In rest totul a fost banal, o zi normala din viata lui. Desi asta este stilul povestii, puteai sa faci lucrurile mai interesante.
Acorda mai mult timp unui capitol. Citeste-l de mai multe ori inainte sa il postezi, si nu in sila. In rest e bine. Oricum te-ai mai perfecionat de cand ati inceput povestea. : )
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#23
Waa !! S-ar parea ca am uitat sa pun continuarea :">. Rusine Alina ca nu mi-ai amintit :)) Capitolul e gata de ceva foarte mult timp numai ca am uitat sa il pun. Imi cer mii de scuzeeee :o3 Nu mai fac =]]
Ok.. Acum capitolul.

Capitolul 9:

Mia:
Tocmai ce auzisem clopotelul si deja profesorul nu mai era in clasa. Oare cand a disparut? In fine. Am luat cartile si caietele si le-am pus in geanta. Iesind din clasa am alergat pana la baie deoarece eram sigura ca trebuie sa ma aranjez un pic. Acum ma uitam in oglinda si eram ingrozita de ceea ce vedeam. Parul meu era incalcit si fara volum, in timp ce ochii rosii adaposteau niste cearcane mari si mov. Mi-am scos din genta fondul de ten si peria. Cand m-am uitat inapoi in oglinda am observat un baiat in spatele meu, privindu-ma. Ce Dumnezeu?! Este baia fetelor! Daca nici aici nu pot sa am un pic de intimitate atunci, unde as putea avea in scoala asta? M-am intors spre tip si, acum ca il vedeam mai bine, mi-am dat seama ca il stiam. Desi nu vorbisem niciodata, eram sigura ca acel baiat era Cristi din clasa de langa mine. Nu ne prea vazuseram, dar Cristi imi inspira un pic de frica. In momentul in care incepu sa se apropie de mine am simtit cum genunchi incep sa imi tremure si inima sa bata mai repede. Ajuns langa mine, acesta intinse mana spre chipul meu si, pe neasteptate, degetele lui stransera cu putere suvite din parul meu, tragand un pic mai tare decat era necesar. Ma trase inspre el, acum tinandu-ma in asa fel incat spatele meu sa fie lipit de abdomenul sau. Acum puteam sa vad perfect cine trecea pe coridor prin usa crapata. Am mai stat asa inca vreo 3-4 minute, timp in care nu trecu nimeni pe coridor. Incepeam sa ma intreb ce e in neregula cu copii astea. Intr-un final, cineva trecu pe coridor, si imediat am realizat ca acela e Edi. Am inceput sa il strig, dar la jumatatea celui de al doilea tipat Cristi imi puse mana la gura, impingandu-ma in perete. Se uita cu atentie la mine si, in scurt timp buzele lui scarboase se plimbau in voie pe pielea gatului meu, provocandu-mi greata. Vazand ca Edi mai trece inca o data, l-am muscat de mana pe agresorul meu, acest lucru facandu-l sa imi dea drumul. L-am strigat din nou pe blond, dar brunetul din spatele meu ma prinse de gat izbindu-ma cu mai multa putere in perete. In acel moment o lacrima mi-a scapat, rostogolindu-se incet pe obrazul meu acum palid. Am crezut la inceput ca blondul nu ma auzise, dar in urmatorul moment usa se izbi de perete, in prag stand el. Se apropia nervos de noi, eu inchizandu-mi ochii. In urmatoarele cateva secunde am putut simti cum gatul imi este eliberat, apoi, zgomote ciudate au inceput sa se auda. Am deschis curioasa ochii, doar pentru a il vedea pe blond stand deasupra lui Cristi si lovindu-l cu pumnul in fata. Am simtit cum picioarele ma lasa, asa ca m-am lipit de perete si m-am lasat sa alunec in jos. Nu imi mai puteam tine pleoapele deschise si vederea incepu sa mi se incetoseze. Curand, ochii mi se inchisera, iar trupul meu cazu cu totul pe podea.

*

Cand am deschis ochii ma aflam intr-o incapere complet alba. Pe bune. Era alba toata. Peretii, mobila, perdelele, patul, perna, usa, pana si eu. Stai! Eu?! Ma uit din nou in jos si observ ca hainele mele au fost inlocuite de un halat alb, lung pana la genunchi. Oare cine ma schimbase? Ma ridic din pat si ma indrept spre singura oglinda din camera. Perfect! Pana si fata mea era alba. Incep sa cred ca am aterizat intr-o lumea paralela. Una in care nu exista culori. Defapt, era o lume de nonculori. Deoarece parul meu inca era negru.
Peste putin timp, Edi isi facu aparitia. Datorita hainelor lui mi-am dat seama ca nu sunt intr-o lume paralela ci in cabinetul medical. Bine, a hainelor lui si a faptului ca atunci cand a deschis usa am putut vedea clar placuta pe care scria „Cabinet Medical“
- Ce s-a intamplat? am intrebat eu curioasa.
- Pai s-a intamplat ca Cristi a venit baut la scoala. Intelegi tu. Cum te simti? tonul lui trecu de la unul sarcastic la unul bland si ingrijorat.
- Pai inafara de faptul ca pana acum cateva clipe am crezut ca sunt intr-o lume paralela fara culori, ma simt bine. Merci de intrebare.

Nu stiu din ce motiv obrajii mei au capatat brusc o nuanta rozalie, foarte vizibila pe fata mea palida. L-am intrebat pe blond de cat timp sunt aici si am aflat ca zac in acest pat de 3 ore. Dragut. Am mai vorbit noi cate ceva pana cand asistenta a venit si mi- a spus sa ma imbrac. Zis si facut. Acum ma aflam in curtea scolii, mai exact in bratele lui Edi, indreptandu-ne usor spre parcare. Am ajuns la masina lui Edi, ce era singura din parcare, si blondul ma aseza cu grija pe bancheta din spate pentru “ a sta mai comod “.
- Promite-mi ca nu o sa le spui nimic tatalui si fratelui meu, soptesc eu tremurat.
- Promit doar de data asta, raspunse el pe un ton serios.

Restul drumului nu am mai spus nimic, ci doar am ascultat maraitul scos de motorul masinii.

Acasa, exact asa cum ma asteptam, tata statea pe un fotoliu in sufragerie, batand usor din picior. Eram sigura ca avea sa ma astepte o predica lunga. Dar inainte ca tatal meu sa poata spune ceva, Edi incepu sa vorbeasca:
- Imi pare rau, domnule, ca am adus-o pe Mia acasa atat de tarziu. M-a ajutat pe mine la niste treburi.

Tata nu a mai spus nimic, ci doar a ridicat o spranceana. Am scapat de data asta. Edi s-a dus spre camera fratelui meu, eu indretandu-ma spre bucatarie pentru a face ceva de mancare. Muream de foame! Am pregatit niste sandwichuri si m-am dus in sufragerie pentru a ma uita la un film. Am schimbat canalele pana am dat de o comedie interesanta. In timp ce ma uitam la film, simteam cum incet, incet, ochii mi se inchid. Ultimul lucru pe care mi-l amintesc sunt doua brate puternice asezandu-ma in patul meu.

__________
Sper sa comentati si sa va placa. Nu ma deranjeaza daca sunt critici mai dure. Defapt chiar asta imi doresc. Asa ca nu va zgarciti cu comentariile.

Ps: Am sa incerc sa pun din capitolul 11 diacriticile... :">

#24
Buna! Abea acum v-am citit ficul. Mie imi place. Ideea e buna.
Titlul e chiar interesant, imi place! Iar naratiunea si descrierea, mie, personal, mi-au placut.
In acest capitol nu am vazut greseli de tastare si chiar daca ar fi fost, nu le-am dat atentie.
Doar cateva repetitii am remarcat. Mi s-a parut prea scurt momentul dintre Cristi si Mia. Mi-ar fi placut sa descrii mai mult fragmentul acela.

Pai... astept cu nerabdare nextu`. Bye si spor la scris amandurora.
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#25
Am adus capitolul si scuze de intarziere ...
Multumiri pentru comentarii >:D<

Posibilitati capitolul 10
Edi:
După ce mi-am pus iubita în patul său moale, am plecat spre casă. Eram tensionat, foarte tensionat. Picăturile de ploie curgeau pe pervazul geamului neâcetat. Ștergătoarele se mișcau într-un ritm haotic. „Dacă dobitocul de Cristi crede că va scapa numai cu câțiva pumni se înșeală amarnic.” Îmi spun eu în gand. Am virat cu putere la dreapta volanul, auzind cum ceilalti șoferi mă tot înjurau. Mă durea fix în cot de înjurăturile lor. Am ajuns pe o cărare din padure. Semănau cu unele din șcenele acelea din filmele horror. Puștiul nebun ce încalcă toate semnele de averizare ce duc spre pădure. Într-o jumătate de oră eram în fața unei cabane din lemn masiv. Am oprit mașina și m-am dat jos. Am privit în jur sa vad dacă s-a schimbat ceva. Picăturile reci de ploie îmi cădeau pe trup, vrând să mă calmeze. Am apăsat pe clanța ușii, dar aceasta nu se deschidea. M-am dat câțiva pași în spate și m-am izbit cu putere in usa, facand-o sa se deschida. - Cioc! cioc! cioc ... Este cineva acasă? Întreb eu ironic. - Măi. Măi, măi ... uite pe cine avem noi aici ... marele Edward care crede că poate face orice pentru iubita lui, ce patetic ... aud o voce sarcastică care era a lui Cristi. Simt un obiect rece ce mă atinge la gât. „O lama de cutit...” îmi spun în gând. Pun mâna pe brațul ce era ațintit la gâtul meu. Printr-o mișcare rapidă îi întorc mâna la spate atacatorului. După cum mă așteptam, misteriosul meu asasin era nimeni altul decât Cristian. -Știam că vei veni după mine, îmi spuse acesta făcându-mă să râd. De ce râzi? Este o treabă seriosă aici, imi spuse acesta dea-dreptul revoltat. -Cum aș putea să nu râd când tu mă aștepți numai cu un cuțit. Dacă tot știai că vin de ce nu te-ai pregătit și tu mai bine? Îl intreb eu în batjocoră. Acesta începe să mă înjure dar eu nu îl bag în seamă, ceea ce îl deranjează și mai mult. Se îndreptă spre mine încercând să mă rănescă, ceea ce este penal din punctul meu de vedere. Eu mă dau din calea sa și acesta se duce direct într-o măsuță de sticlă și reușește să se taie destul de serios. După încă o serie de câțiva pumni decid să îl las în pace, deoarece era inconștient deja. Plec de la cabană, mult mai nervos decât eram când am venit. Furtuna se întețise de cum era înainte. Nu mai țineam cont de viteza pe care o aveam. Era cu mult peste limita normală. Aveam șansa să intru la închisoare foarte, foarte ușor. Mâna stângă îmi sângera cu putere dar nu îmi păsa foarte mult. În scurt timp am ajuns în fața blocului meu. M-am dat jos din mașină și am urcat până la etajul patru al blocului. Deschid ușa masivă din lemn și intru în apartamet ducându-mă spre baie pentru a imi desinfecta tăietura de cuțit. După ce termin ce aveam de facut am intrat în camera mea punându-mi pe mine doar o pereche de boxeri negrii. M-am trântit în pat privind tavanul alb. Stăteam și mă gândeam la tot ce s-a petrecut în această zi. - Of!Of!Of, Mia scumpa mea, cum de reușești tu mereu să te pui cu situații de genul ăsta? ma întreb eu apoi pun capul pe pernă adormind cu greu, gândindu-mă la ce se mai poate întâmpla. [center]***A doua dimineață la ora șase*** [/center] Bip... Bip ... Biiiiiiip .... Poccc Se aude ceasul cum se ciocnește de peretele din fața patului. „ Îmi pare rău ceasule, dar nu vreau să ma trezesc azi.” Spun eu punând capul înapoi pe pernă, adormind. [center]***Peste doua ore*** [/center] Ding – Dong, Ding – Dong ... Mă ridic nervos din pat indreptându-mă spre ușa de la intrare. Eram tare curios să văd cui îi este prea bine cu fața frumoasă –aveam degând să îi fac norocosului un permanent- intr-o dimineață numai bună pentru somnul bine meritat după o ploaie zdravănă. Când deschid ușa rămân mască privind înainte. Ochelarii negrii, șapca cu alb și negru, cămașa albastră cu negru, și câteva insigne pe la umeri împreună cu gradul, pantalonii de stofă neagră, cureaua prevăzută cu tocul de pistol, bastonul, șpreiul paralizant și stația ... –numai probleme- imi spun eu oarecum liniștit. Și eu mă uimeam cu calmul meu. Polițistul își dă ochelarii jos uitându-se la mine ciudat. Nu îmi dădusem seama exact de ce, până când mi-a căzut fisa și m-am înroșit usor la față. „Am uitat că sunt doar în boxeri” îmi spun în gând. Îi fac semn să intre și eu mă duc rapid în dormitor ca să mă schimb. În lipsa mea polițistul a intrat în sufragerie și a început să inspecteze camera. Privirea îi rămăsese ațintită asupra unui tablou ce era întors cu fața la perete. În acea poză eram eu, tata, mama și fratele meu mai mare. De când eram mic mi-am urât familia, dar inima nu m-a lăsat să arunc toate pozele cu ei. Mai ales cele unde ne prefăceam./ că eram „ o familie fericită”. Pe drum –spre dormitor - mă întrebam de ce oare a veit la mine, nu puteam să îmi dau seama. Oare era din cauza lui Cristi? Dobitocul ăla vrea să o pațească mai rău și nu știe cum? Aceste întrebări îmi umblau în minte, în timp ce îmi puneam pe mine o pereche de blugi și un tricou negru.
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)