Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibil sau probabil?

#1
Stateam si meditam transcendental astazi cand deodata ma trazni o intrebare profunda:

Ce cuvant exprima un procentaj mai mare de reusita, posibil sau probabil?

Eu n-am gasit inca raspunsul, dar poate il veti gasi voi. Cu argumente va rog.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#2
Probabil.

Ca un lucru sa fie probabil sansa de reusita trebuie sa fie mai mare decat sansa de nereusita. Deci cand ceva este probabil sansa este de la 51% (defap orice peste 50%) in sus

Daca un lucru este posibil sansa de reusita poate sa fie oricat cat timp nu este 0. Poate sa fie si 0.1% si 78.54% si tot este posibil.

Orice probabil este posibil dar nu orice posibil este probabil.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#3
Dupa cum ziceau orele de logica in clasa a IX-a, ceva probabil are sanse mai mari de a se intampla, decat ceva posibil.
Sau mai bine, cum ziceau cei de la Mythbusters: "It's possible, but not probable".

De fapt, mai simplu si, totodata, mai complex.

Numind un lucru probabil ii atasam o sansa de intamplare pozitiva, prin insasi valoarea intinseaca de adevar al cuvantului. Este acceptata deja posibilitatea sa, fiind numita o probabilitate.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#4
In mod sigur probabil.

Posibil exprima ceva ce se poate infaptui, are valoare binara posibil sau imposibil ca intreg al actului respectiv.
Probabil sau improbabil sunt mai specifice, pentru ca descriu tendinta gradului de reusita. Cu alte cuvinte inainte ca un lucru sa fie probabil trebuie sa fie mai intai posibil. Dupa ce am constatat daca e posibil sau nu (daca poate exista sau nu) mergem mai departe in a detecta daca e posibil (care sunt sansele ca acel lucru sa existe)

Daca mergi des cu mijloacele de transport in comun iarna e posibil sa racesti, dar daca ai un sistem imunitar puternic e improbabil, desi ramane inca posibil.
Raspunsurile sunt usor de gasit.
Trebuie doar sa pui intrebarea potrivita.
[Imagine: Paroh_Phantasy_by_motionwind.png]
Fetele vor converatie placuta. Baietii vor *ahem**cough**cough*
Ne mai miram ca nu ne intelegem unii pe altii?

#5
Daca vrei procente, atunci posibilitatea ca ceva sa se intample(din punctul tau de vedere, dupa logica si deductiile tale) este de 50% +, adica 51% sau 55% sau chiar si 60%, dar undeva intre 50 si 60 este sansa ca o actiune sa fie posibila. Cand spui posibil oferi o mica speranta spre un curs.
Cand spui probabil atunci acel procent creste undeva intre 80% si 90%(din punctul meu de vedere, fiind aceste procente) si atunci sansa ca acea actiune sa aiba loc este mai mare.
Poate, posibil si probabil sunt niste moduri subtile de a te eschiva din a da un raspuns exact si sigur. Pentru ca toate trei pot fi interpretate. Ma rog, in orice caz pobabil exprima un procentaj mai mare de reusita.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)