Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pe muchie de cutit

#1
pey...m-am gandit sa postez si pe acest site povestea mea...e o poveste originala....sper sa va placa...sunt incepatoare si mai am mult de lucru dar,vreau sa ma perfectionez...
Lectura placuta!




Pe muchie de cutit

“Cand alegi un tel,tinteste Luna!Chiar daca gresesti,oricum vei fi inconjurat de stele!...”

Capitolul 1



Intunericul sufocant imbratisa fiinta ce statea intinsa pe jos,cu lacrimi in ochi si chipul palid…Pentru prima oara in viata ei,acel sentiment dispretuitor,ii apasa inima…Frica…Ceva ce ea nu simtise niciodata…Lacrimi amare ii intunecau privirea…Ochii-I verzi erau incetosati,iar buzele ii tremurau…

Flashback

-Asa ceva nu s-a mai intamplat vreodata in istoria patinajului artistic: daca va face triplul-axel,va ajunge campioana…Momentul ce l-am asteptat cu totii a sosit…
Multimea era in picioare…Antrenorul si parintii fetei erau cu inima stransa…”Va reusi?”aceasta intrebare banala dar in acelasi timp dureroasa le invada mintea…
Tanara privi direct in fata,incercand sa se concentreze…Nimeni si nimic nu era mai important…Isi lua avant si…Privirea I se incetosa…O durere crunta ii invaluia corpul…Nu se mai putea misca…Ceva nu era bine…In fiecare secunda,in fata ochilor sai se facea din ce in ce mai negru…Pana cand…
-Nu se poate!A cazut!Chemati repede un doctor…A lesinat…
Sala se incarca cu vuiete…Multimea de oameni se indrepta spre ea...



End Flashback


Simti un gol enorm,o subita melncolie.Tresari violent…Inchise ochii incercand sa opreasca siroiul de lacrimi…In zadar…Stranse din pumni si se ridica incet...Pasi firav catre oglinda…Isi privi chipul care era acum plin de lacrimi si tristete…Privirea ii se pierdu in gol…Isi aminti de propia infatisare:ochii ii avea verzi,conturati de genele poate un pic prea dese…Surase…Mereu trebuia sa lupte cu cate o suvita rebela…Era curajoasa, avea vointa si o personalitate puternica.Aspectul ii trada caracterul:mandra,hotarata,dar si capricioasa,si incapatanata…Asta a fost in trecut…Acel accident a marcat-o pe viata…Nu iesea din propia camera intunecata...Ochii ii avea tristi si privirea mereu in gol…Parul negru,acum dezordonat ii acoperea o mare parte din chip…Acel ceva din sufletul ei ce ii oferea placerea vietii,disparu…Era palida la fata,chipul il avea tras,cearcanele si ochii rosii I le puteai vedea fara prea mult efort…
Locuia intr-o casa destul de frumoasa,cu doua etaje.Avea o familie minunata,prieteni adevarati,o matusa care statea mereu langa ea…Avea viata perfecta…Dar ei nu-I pasa de toate acestea…Isi dorea un singur lucru…Dorea sa patineze din nou…Insa,stia ca nu mai poate,stia ca nu va mai putea concura la nici o competitie…Spaima nu o lasa...
Gandurile ii fura intrerupse de o voce familiara…Atat de suava si prietenoasa…O voce care te facea sa te simti in siguranta:vocea mamei sale…
-Scumpo,deschide usa…Vreau sa vorbim…Nu ai mai iesit din camera de zile intregi…Stai incuiata,nu mananci nimic si ne facem griji pentru tine…Accepta sa vorbesti cu noi…Accepta-ne ajutorul…
O femeie frumoasa,satena,cu ochii albastri-verzui…Mereu vesela,vorbareata si primitoare,mereu le induce celorlalti o stare pozitiva…
-Nu mama…Nu mai vreau…Nu mai am acea forta,nu mai am acel zambet,nu mai am nici un sens…Te rog sa pleci,iti pierzi timpul…
Inca o voce cunoscuta se auzi…Un ras destul de simpatic se afla in spatele acelei usi…Era matusa Linda care spuse ironica pentru a destinde acea atmosfera apasatoare:
-Haide Melissa,fata are nevoie de putina singuratate…Pune-te in locul ei…
Melissa,desi stia ca sora ei are dreptate,nu isi pierdu acel impuls de mama grijulie…In camera intunecata,acea fragila adolescenta statea nemiscata.Un mic zambet ii lumina chipul…Dar durerea din interior o impiedica sa treaca de cealalta parte a camerei sale…Nu stia de ce…Poate ii era teama,poate nu…Nici macar ea nu isi putea da seama…
-Anna…Deschide usa…Nu ti-am mai vazut chipul de ceva timp…Plus ca mai e cineva care te asteapta….spuse Melissa indemnandu-si fiica sa iasa afara.
Parca temandu-se de ce se va intamplu,bruneta isi apropie mana tremuranda de clanta usii…Rasuci cheia astfel incat usa sa fie descuiata.Privirea-I era tinta spre clanta usii…Nu mai tinuse legatura cu lumea…Nu mai stia cum e sa vezi din nou lumina…Ceva din interiorul sau o indemna sa apese pe clanta usii…Asa facu… …Nimic special…Se simtea tot la fel de singura,de pustie si de neputincioasa…Le privi pe cele doua doamne din fata ei…
Ochii mamei sale se umplura de lacrimi…Se indrepta spre Anna si o stranse cu putere la piept.Lindei ii dadura lacrimile…Nu isi mai vazuse nepoata de ceva timp…Desi mirata de felul in care arata bruneta,Melissa era atat de fericita…Un sentiment ce nu putea fi descris in cuvinte…In cateva secunde,datorita zgomotelor,tatal Annei,Kiyotaka,veni surprins la vederea propriei fiice.
Va intrebati de ce sunt atat de multe nume de nationaitati diferite?O sa va explic…Mama Annei,era din Anglia…S-a intalnit la un concurs cu Kiyotaka,un baiat foarte atragator(pe vremea accea era baiat)si a fost dragoste la prima vedere…El era japonez…S-au apropiat din ce in ce mai mult,pana a venit vremea sa se casatoreasca…Ei erau amandoi dansatori…Erau in Russia pentru a fi antrenori la un cantonament,cand,intr-o noapte,rodul dragostei lor a aparut pe lume…O fetita frumoasa,jucausa si vesela…Au botezat-o Anna,un nume rusesc.Desi dupa ce fetita a crescut,ei erau deja mutati in Japonia, copila prinse dragoste pentru limba rusa…Pentru ca prinsese drag de micuta,sora Melissei,Linda,venise impreuna cu sora si cumnatul ei in Japonia…Impreuna alcatuiau o familie iubitoare,prietenoasa si primitoare…
Anna il privi cu niste ochi mici pe tatal sau…Nu se schimbase deloc…Era acelasi barbat chipes,cu ochii caprui,de la care mostenise parul negru ca taciunea…In spatele lui Kiyotaka,aparu o pisicuta alba,cu ochii negri si o funda alba la gat.Cu o fata atat de blanda,pisicuta se uita ciudat la bruneta din fata ei.Aceasta ramase intepenita.Privi pisica,fara a rosti nici un cuvant.
-Iti place?Am cumparat-o special pentru tine…Stiu ca mereu ai vrut un animalut de casa…zambi calduros Melissa.
-Kiyotaka a ales-o…E fetita…Ce nume vrei sa ii pui?intreba Linda cu un zambet larga pe buze.
Bruneta cazu in genunchi…Nu ii venea sa creada ca fiinta din fata ei ii apartinea… Pisica se indrepta repede spre noua sa stapana…Se freca domol de mana acesteia si torcea incet…Siroaie de lacrimi invadau obrzul fostei patinatoare…Se ridica usor cu pisicuta in brate.O privi cu ochii-I verzi stralucitori si spuse incet:
-Kirara…Asa o va chema…Adolescenta privi mica fiinta care la randul ei o privea nevinovat si inocent.
“Kirara”…Un nume destul de dragut spun eu…Si asa credeau si ceilalti care,la auzul numelui surasera.In cateva clipa bruneta isi atinti privirea spre pamant.Constientizase ce facuse…Isi dadu seama ca acel comportament nu o reprezenta…Atunci,de ce facuse asta?
-Gomenasai minna!Nu stiu ce m-a apucat…Am fost o lasa pentru ca nu am reusit sa-mi infrunt destinul…”Imi place acela care viseaza imposibilul!” asa am spus mereu…A venit timpul sa demonstrez ca si eu fac parte din categoria persoanelor ce viseaza imposibilul…Da…Visez sa patinez din nou…Dar acea ardoare de a participa la competitii s-a stins…Nu inteleg pe cine am vrut sa pacalesc…Imi doresc sa fiu pe gheata,dar din placere…Nimic mai mult…Ma minteam singura stand in camera mea,nemancata si nedormita,pe intuneric plangand…Eu nu sunt asa…Eu sunt o forta,mereu am fost…Si voi fi in continuare…Nu voi lasa o umbra a trecutului sa ma doboare…Nu vreau…Gomene…Bruneta isi ridica privirea pentru a observa chipurile parintilor si matusii sale…
-Suntem mandri de tine scumpo…spuse Melissa.
-Nu lasa trecutul sa te doboare…completa si Kiyotaka.
-Asta e nepoata mea!striga Linda luand-o in brate pe Anna care zambi.
In inima ei,adolescenta stia ca nu va trece usor peste cele intamplate…Dar o va face…Trebuia doar sa isi gaseasca un nou tel,un nou vis...Trebuia sa traiasaca o noua realitate…



Cateva poze...

http://i273.photobucket.com/albums/jj234...921zr6.jpg ---Kiyotaka
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...iyctth.jpg ---Melissa
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...da1ex3.jpg ---Linda
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...4599_l.jpg ---Kirara
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...u/a_48.jpg ---Anna cand plangea
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...u/1346.jpg ---si o poza cand patina...


sper sa va placa...voi pune capitolele pe rand,si pentru ca le am deja scrise(pana la cap4) voi posta in fiecare zi sau o data la doua zile...oricum,sper sa va placa...

kappachu...^_^...ja ne!

#2
dupa cum am promis,am venit cu al doilea capitol...am uitat insa sa precizez ca incepand cu capitolul 3,povestirea se va face la persoana I...


“Fate can be changed…”



Capitolul 2:




Razele de lumina ale Lunii,se impleteau artistic in parul ei negru…Privea stelele sclipitoare ce ii faceau ochii sa straluceasca precum niste scantei…Nu isi putea gasi locul…Se tot gandea la ceea ce avea de facut…O privi bland pe Kirara care era ghemuita la pieptul ei…Oare alegerea pe care o luase era corecta?Oare…?Ce intrebare banala ii bantuia mintea…Anna se tranti pe pat.Tinea in maini o carte,dar era mult prea agitate ca sa poata citi…Se gandea la drumul pe care il avea de parcurs,la acele lupte cu ea insasi pe care trebuia sa le izbandeasca…Ar fi vrut sa ramana treaza ca sa se gandeasca la tot ce I se intamplase,dar pleoapele I se inchisera fara voie.



De dimineata pisica torcea.Lumina Soarelui inunda camera Annei.Dar ea nu se trezi doar pentru atata lucru si dormi pana tarziu.Atunci cand deschise ochii,primul ei gand se indrepta catre patinoar….Ca si cum ar fi bantuit-o in vise.Se ridica dintr-o saritura,se imbraca repede intr-o fusta de blug scurta si un maieu roz.Luase cu ea un rucsacel mov,care nu o incurca aproape deloc.Scoase peria de par din dulap si isi pieptana cu grija parul…Ar fi vrut sa para ca situatia este controlata,desi stia ca nu era asa…Iesi grabita din camera si cobori scarile…In scurt timp parasise casa si se indrepta spre acel loc…O anumita forta o indruma hotarata…Nu stia de ce…Dar simtea unde…Simtea ca trebuie…


A ajuns…Mult prea devreme…Inca nu era pregatita…Anna tresari,scoasa brusca din ganduri de o imbratisare prietenoasa…Bruneta se uita surprinsaa…Isi aminti acel chip angelic,acea privire prietenoasa si pura...Isi aminti de acel “copil”…Blonda,ochii caprui,zambet suav,privire inocenta…Rase…Ii raspunse la imbratisare vechei prietene…Adolescenta “nou venita” incepu sa planga…Lacrimile ii curgeau usor pe obraz,fara ca ea sa isi dea seama…
-Anna!Anna!Oh,am crezut ca nu te voi mai vedea niciodata…Atat de mult ma bucur ca ai trecut peste acel oribil accident…Prietena mea…Ce mult ma bucur sa te vad…Mi-ai lipsit…Chiar si Nanami si-a aratat sentimentele pentru prima oara…Ce bine imi pare ca ai trecut peste…Blondina zambi…Avea un aer copilaresc.
-Si eu ma bucur sa te vad,Arisa…Esti aceeasi fata pe care am lasat-o in urma,nu?spuse Anna zambind.
Arisa,micuta Arisa…O fata atat de dulce si sensibila…Putea fi luata usor “la rost” de catre anumiti baieti,dar,din fericire pentru ea,Nanami si Anna o aparau mereu…O fire atat de usor influentabila…Uneori,Anna se minuna de dragostea ce-o arata Arisa fiecarui lucru.Isi aminti cum se uita la Luna si la stele,cum adulmeca parfumul fiecarei flori,cum alerga,cu picioarele goale,in iarba moale si proaspata…”Si acum imi aduc aminte…”zambi Anna.


Nu dupa mult timp,bruneta intra in cladire cu o privire glaciala.Pasi usor,precum o felina ce merge la vanat…S-a oprit…Pe gheata,cineva isi facea numarul…Atat de gratios,atat de puternic,de fermecator…Se opri…”Felina” facuse un pas gresit,iar zgomotul rasuna in sala.O privi parca satisfacut,intens…Il ghiceai mandru si hotarat,asemenea Annei,dar capabil de mult mai multa prudenta si ironie…
-Mai,mai…Printesa Ghetii s-a intors?Nu-mi vine sa cred…Se pare ca esti mai curajoasa decat am crezut…Totusi,nu atat cat ar trebui…spuse baiatul pe un ton taios.
Anna il examina cu dispret din cap pana in picioare…Se schimbase mult…Parul cu tente albastre,ochii albastri,sfidatori…Si totusi…Te facea sa te indragostesti la prima vedere…Acel farmec nu-I disparuse…In schimb,era mult mai priceput pe gheata…
-Yuri…Ce coincidenta…Nu as fi crezut ca ne vom intalni aici,tocmai acum…Asa ne-a fost scris,nu?Sa dam nas in nas…Ce pacat…Va trebui sa i-au masuri de precautie…Nu vreau sa ma infectez cu frumosul tau comportament…Ar trebui sa ma apar,nu?raspunse pe acelasi ton bruneta.
-Miyako!Ai venit?din partea cealalta a salii se vedea o silueta:bine lucrata,par saten,ciufulit,ochii de o culoare nedistinctiva,un zambet de neuitat …Se indrepta alergand spre fata ce statea nemiscata,privindu-l…O lua in brate si o stranse cu putere la pieptul sau…Apoi o privi dragastos…
-Ayumu…Sa nu te recunosc…zambi dulce Anna.
-Da…Ma bucur ca esti bine…Dupa accidentul acela,am crezut ca nu voi mai apuca sa-ti vorbesc…Ai venit pentru a patina din nou,nu?intreba baiatul cu speranta in suflet.
Adolescenta lasa privirea in jos.Atunci trase aer adanc si privi o parte din adevar in fata,cel care se cuibarea temator in strafundurile inimii sale.Sparse carapacea cu care incerca sa inchida visul sau…Ar fi trebuit sa spuna “Nu!Nu voi mai patina!” dar,privirea I se intalni cu cea a lui Yuri…Nu putea sa isi piarda orgoliul in fata lui…Nu!...
-Ma mai gandesc…Cred ca voi reveni pe gheata…Nu ma inspaimanta ca mi se va intampla din nou…spuse Anna putin prefacuta.
-Serios?Atunci vino si patineaza alaturi de mine…Doar nu iti este frica…spuse cu duritate baiatul ce patina in cercuri.
Acel impuls o ghida pe Anna spre gheata,dar,cineva o prinse de mana,spunand cu gravitate:
-Nu Miyako…Cat timp nu ai mai venit pe aici,Yuri a fost supra numit Demonul Ghetii.In putin timp a schimbat atat de multe partenere,fiecare plecand de pe gheata accidentate…Nu vreau sa patesti lafel…Imi esti ca o sora…E mai bine sa privesti din exterior pana vei prinde din nou experienta…spuse calm Ayumu.
Miyako…Ce nume frumos…Anna tradus in japoneza…Ce nume dulce,precum o bomboana…Acel adolescent…Protectorul Annei…Mereu avea grija de ea,si o impiedica sa faca vreo prostie,ce ar fi facut-o sa regrete…
Bruneta se resemna…Stia ca Ayumu are dreptate…Ii arunca o privire fulgeratoare lui Yuri,dupa care il saluta pe Ayumu…Parasi cu pasi apasati patinoarul…Flacara se aprinse…Isi dorea sa ajunga pe gheata…pentru ca ii placea acea atmosfera,dar si pentru a se razbuna pe asa numitul “Demon al Ghetii”…Ochii ii sclipeau…Era hotarata…Dar oare,suficient de hotarata?!...Ar fi putut sa isi invanga teama?Mintea ii zicea Da,dar muschii Nu…
Se opri in fata casei.Sub un cer instelat,pe pamantul mereu inflorit,sub copacul al carui frunze nu cadeau niciodata,ea visa…Se visa…Cu un mic efort,se trezi din visare…Intra in casa,unde familia o astepta primitoare.Vorbira,mancara,rasera,totul era perfect…sau,aproape perfect…



Noapte cosea o pelerina cu broderii instelate si in mijloc o pata alba,Luna…


Suvitele-I rebele ii conturau fata,acoperind-o in acelasi timp…Privea ganditoare privelistea de afara…Se cuibari incet in pat…Oare intoarcerea sa pe gheata e cea mai buna alegere?!…Se gandi pret de o jumatate de ora dupa care isi spuse: “Printesa Ghetii…Oare merit acest nume?Daca da,atunci ar trebui sa fiu in stare sa mai patinez macar o data…Daca nu…Atunci mi-am pierdut acesti ani…Nu am fost nimic…Trebuie!!!Trebuie sa demostrez cine sunt!”ii striga constiinta cu putere…


Niste poze...

http://i273.photobucket.com/albums/jj234...n02hd2.jpg ---Anna cand cazuse
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...cope07.jpg
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...monxDD.jpg ---cand s-a dus la patinoar
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...226ov9.jpg
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...311gh2.jpg ---Arisa
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...29b203.jpg ---Ayumu
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...bild_2.jpg ---Yuri
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...orge10.jpg
http://i273.photobucket.com/albums/jj234...tmenue.jpg ---cam asa se priveau Anna si Yuri

Sper sa va placa...si pozele si capitolul...astept commenturi...Ja Ne



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prietenia ca un cutit in spate Sibel. 5 3.217 01-09-2010, 03:50 PM
Ultimul răspuns: fake_fate


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)