Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

POTM - SEPTEMBRIE - VOT

#1
POTM - AUGUST - VOT
TEMA: HISTORY
Cum se voteaza?


Fiecare membru al forum-ului poate vota, chiar si cei care concureaza - desigur, nu propria fotografie -. Cei care decid sa participe cu cate un vot, sunt nevoiti sa-si argumenteze alegerea/alegerile. Puteti vota maxim trei fotografii
Votarea se va termina pe data de 3 octombrie ora 00:00.

[Imagine: Jun0xCa.png]

#2
eu o sa votez doar cu prima fotografie, mai exact, Venice, a dying dream.
de ce? in primul rand, pt ca am o slabiciune pt Venetia. mi se pare un oras fascinant. in al 2-lea rand, pt ca mi se pare cea mai buna fotografie (cu scuzele de rigoare pt ceilalti participanti). unghiul din care este facuta fotografia mi se pare unul bun, iar oglindirea cladirilor in apa infrumuseteaza imaginea.
"The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised." - George F. Will

#3
Parca tema era History, nu Macro, neh?!
Votez cu fotografia 2 si 3. Revin mai tarziu cu argumente. ^^

Am ales fotografia numarul 2 pentru ca nunata de alb-negru si gri se potriveste perfect cu tema. Ma asteptam ca toate sa aibe acest contrast, dar m-am inselat. Pe langa asta, cladirea pare din timpurile mai vechi, iar unghiul luat de jos o face sa domine tot peisajul. E destul de bine scoasa in evidenta. Fotografia numarul 3 am ales-o pentru ca este una din pozele care ma duce cu gandul nu numai la Istorie, ci si la un anume eveniment/ un anumit an. Faptul ca acel rosu predomina in imagine este modul fotografului de a-si scoate "obiectul" principal in evidenta.

#4
Haideeeti, mai voteaza cineva? Decat doua persoane si nici macar nu coincid voturile ca sa pot sa spun castigatorul 108
[Imagine: Jun0xCa.png]

#5
Am sa votez cu ultima fotografie. Poate din cauza ca in ultimele zile am tot citit chestii legate de Romania inainte de revolutie sau poate doar din cauza sentimentului pe care mi-l inspira asemenea contructii din epoca comunista lasate in paragina.
Oricum, votul meu merge la De ziduri goale ar putea vorbi...
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#6
am sa votez ultima fotografie
este foarte frumoasa sau mam uitat prea mult la poze cu revolutia romaniei
[Posturi unite]
eu votez ultima fotografie este foarte trumoasa si ma inspira sau mam uitat prea mult la revolutia romaniei

#7
Votez cu prima fotografie.
Venetia se enumera printre orasele care as vrea sa le vizitez cu orice pret, iar poza m-a delectat intr-un fel. Imi place cum a prins apa si cum se vad zidurile alea decojite [ pot spune asa =]] ? ] pe langa ea. Imi place ca nu e editata, sau poate vad eu cam prost. Si titlul mi se pare unu foarte potrivit cu poza.

Succes in continuare si sper sa mai adunati ceva voturi.
[Imagine: Hm757.png]





#8
Votez cu De ziduri goale ar putea vorbi..
Culorile sunt bune, unghiul la fel. Titlul e ales bine si contribuie la modul in care fotografia da de gandit. Faptul ca e mai mult decat o simpla imagine mi se pare un avantaj urias pentru aceasta tema.
Cat despre celelalte fotografii...
Prima e interesanta, aratand de asemenea o stare nu foarte buna a cladirilor. In schimb, ii lipseste intr-o oarecare masura contextul istoric. Inteleg, e Venetia, e un oras vechi, dar apoi observi detaliile ca acea mini-gradina de pe unul din acoperisuri si tot acel aer pe care il avea la inceput dispare.
La a doua, imi place titlul "Glance of History". Cand deschizi poza, ai deja un indiciu legat de ce ar trebui sa se intample. Ideea ar fi sa iti fixezi privirea pe un oarecare geam si sa-ti imaginezi ce se intampla inauntru acum cateva sute de ani. Din pacate, efectul alb-negru ruineaza toate astea, cel putin pentru mine. Fantezia legata de viata din interior, cu lux, rafinament si altele, nu poate exista asa, fara culori.
Si am ajuns la a treia poza. Istorie contine destula, dar din nou, nu-mi place cum e editata. Stiu ca persoana care a facut-o a incercat sa accentueze culorile, dar asta o face sa iasa din cadru intr-un mod ciudat.
[Imagine: tumblr_lv3rziB5Jg1qcnuye.gif]

#9
Pozele alb-negru nu imi plac, dar Glance of History, are o eleganta aparte.Oare ce poate sa reprezinte mai mult istoria, decat vechile si anticele castele. Numai cand te uiti al el, incerci sa iti imaginezi cate secrete ascunde si cata istorie cuprinde, deci respecta tema din plin.

Poza De ziduri goale ar putea vorbi - de cand am vazut-o, am zis ca ii daruiesc votul meu. Poate ca multi cred ca nu reprezinta nimic, dar eu mi-am adus aminte de niste ruine din tabara din Navodari , carora localnicii le zic: ruinele revolutiei! Pentru ca dupa caderea regimului Ceausescu , nimeni nu s-a mai sinchisit sa le termine. Banuiesc ca fotografia reprezinta tot vreo ruina a revolutiei. Plus ca fotografia este clara, si culorile imi plac mult.
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#10
Din moment ce mi s-a cerut sa ma ocup de POTM si cum perioada de votare s-a incheiat de mult timp, imi rezerv dreptul de a inchide aceasta editie. Daca am inteles bine de la Daria, autorii fotografiilor sunt urmatorii:

Venice, a dying dream. - Stormrage - 2 voturi.
Title - Glance of History. - Trix - 2 voturi.
Festival. - Alicia - 1 vot.
De ziduri goale ar putea vorbi. - Cyber - 4 voturi.

Imi cer scuze daca nu am numarat voturile cum trebuie, nu am mult timp la dispozitie. O sa verific cand ma intorc.
Prin urmare, castigatorul acestei editii este Cyber cu De ziduri goale ar putea vorbi.
Felicitari tuturor participantilor si astept un pm de la castigator cu tema urmatoarei editii.

Ciao~
Angilicious|dA
[Imagine: pikachu___batman_by_mnrart-d58f68d.gif]
Nothing I shoot gets back up again.
Drawings.| Photos.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  POTM - SEPTEMBRIE - INSCRIERI Daria v2 6 4.137 18-09-2012, 12:03 AM
Ultimul răspuns: Trix
  POTM septembrie. Nya. 12 6.058 28-09-2011, 03:54 PM
Ultimul răspuns: Nya.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)