Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Yuri] o poveste de iubire

#11
(18-08-2012, 02:50 AM)rebeca A scris:
sper ca va placut capitolul patru,! si sper sa va placa si acesta

Disclamier: Nu detin nici un personaj din anime-ul vampire knight decat cele create de mine si nu profit de pe urma acestora.

O poveste de iubire
capitolul cinci

Toti pleaca din camera si Yuuki se scoala in locul tau as fi scris se ridica, fiindca cuvantul ala are mai multe intelesuri. din pat si se duse la baie virgula
sa isi faca siesta punct si litera mare dupa 10 min zece minute si virgula iesi din baie si se duse spre dulapul ei cu haine virgula iar de acolo isi lua uniforma si cobora jos virgula iar acolo ia i-a vazut pe Akatsuki, Aidou, Shiki, Rima si pe fara pe Ruka.
- Ce cautati voi aici semnul intrebari <= Yuuki
- Nimic, nimic am venit doar in vizita virgula iar acum plecam!. <= Aido
- Aidouvirgula cred ca ar fii mai bine sa taci! <= Ruka
- Rukavirgula dar ce am zis??un singur semn de intrevare <= Aido
- Ai face bine sa taci. <= Ruka
- Ok, ok. Aido
- Zerovirgula buna dimineata! <= Yuuki
- Yuukivirgula buna dimineata! <= Zero Ce cauta astia aici Semnul intrebari si propozitia asta mergea in continuare
- Ah Zerovirgula ne mutam in casa asta toti! <= Kaien Cross
- Poftimsemnul exclamari si cel al intrebari directoreDomnule director asta e o gluma? <=Zero
- Nu ma bagati pe mine in discutiile voastre!
- Are dreptate Zero, de ce al bagi pe el in discutiile noastre?
- Tu sa taci!
- Nu vreau !
- Zero termino. termina
- Yuuki bine promit ca o termin.
- E o insulta fata de Yuuki, sa faci o promisiune pe care nu o poti respecta!
- Ce ai spus ! serios acum de ce ai venit aici?
- Nu sunt obligat sa iti raspund.
- Atunci pleaca !
- Nici nu sunt obligat sa fac ce zici tu.
- Eu spun ca tu esti o bataie de cap!
- Asta nu e problema mea.
- Piticanie proasta!
- Cap de peste
- Arogant prost ce esti!
- " Cand trandafirul a murit/ Iubirea noastra s-a sfarsit/ Trandafirul rosu ne-a unit/ Si tot un trandafir ne-a despartit/ Stiu ca-s pe lume mii de flori/ Dar numai trandafirii-mi dau fiori"
- Ce a fost asta ?
- Versurivirgula tu nu compuni?
- Bine inteles ca nu!
- Acum inteleg de ce toate fetele ma plac numai pe mine!!.. dar noi trebuie sa plecam avem treburi mai importante
- Sigur ca da! ca de exemplu: sa va plimbati dupa fundul lui Kuran.
Toti au plecat intr-un sfarsit. Yuuki se duse in fata porti unde este o fantana arteziana, si al vazu pe Kaname ca o astepta. Ia se duse cu pasi inceti spre el, iar inima incepuse sa ai bata din ce in ce mai tare,.
- Kaname-senpai.
- Yuukivirgula ai venit!
- De ce ma asteptai aici seniorule? sper ca nu ai asteptat mult.
- Am asteptat eu 10 anii de zile zece ani de zile.
- Ce ai spus Semnul intrebari
- Nimic, nimic. Poftim in cotinuare, fiindca asta banuiesc, ca spune Kaname
- Este pentru mine Semnul intrebari
- Da am cules acest trandafir rar, gandintu-ma la tine
- Este foarte frumos!
Chestia asta imi suna foarte familiara. Daca nu gresesc, este luata din anime si se numeste plagiat
- Am compus si aceasta poezie aseara vrei sa o auzi ?
- Desigur!
- Bine punc"Trandafirul, nepieritorul trandafir pe care nu-l cânt, greu de miresme, trandafirul din gradina neagră în puterea noptii, cel din orice gradină şi orice înserare, trandafirul ce renaşte din uşoara cenuşă prin arta alchimiei, trandafirul persanilor şi al lui Ariosto, cel întotdeauna singur, întotdeauna trandafirul trandafirilor, tânară floare platonică, arzatorul şi orbul trandafir pe care nu-l cânt, trandafirul de neatins."
- Wowvirgula versurile sunt foarte frumoase...
Yuuki si Kaname vorbeau incontinu, pana cand Kaname a luatoluat-o in brate pe Yuuki.
- Seniorule Kaname,
- Yuukivirgula sa nu te schimbi niciodata!
- Kaname-senpai
- Nu e nevoie sa spui nimic.
Kaname si Yuuki au plecat de la acea fantanapunct Kaname sa dus in biroul luivirgula iar Yuuki patrula. In camera Rimei era o atmosfera ceva mai romantica, fiind iaea si Shiki se priveau in ochii de ceva vreme.
- Shiki te iubesc, nu stiu ce m-as face daca nu ai fi langa mine, stiu ca suntem impreuna de putin timpvirgula dar eu te iubesc da mai mult.
- Si eu te iubesc Rima! doar ca nu am stiut cum sa iti spun.
in aceasta camera romantismul plutea.

sper ca va placut acest capitol nu prea stiu daca am voie sa iau niste versuri de poezie de pe internet dar sper ca va placut acest capitol incer sa termin cat mai repede toata povestea pentru ca trebuie sa platesc netu iar parinti nu mai vor sa il plateasca probleme de familie bla bla bla... etc. pana data viitoare la revedere.

1. Disclamer-ul se pune o singura data, nu la fiecare capitol. E bine ca l-ai pus si apreciez asta.
2. Te rog eu din suflet, numai copia replici din anime. Se numeste plagiat si nu este bine, fiindca pentru plagiere se iau amenzi si chesti din astea.
3. Link cu versuri nu are ce cauta intr-un fic si de asemenea, versurile nu se pun ca si poezie, ci unul dupa altul, despartit de slash sau / <= bara aia si space.
4. Descriere, nu ai absolut deloc, nada, ioc, nimic. In afara de doua sau trei randuri, aia nu se numeste descriere. Descriere este ceva, ce are mai mult de cinci randuri, fara dialog si nu propoziti scurte si puse anapoda, ci mai lungi sau dezvoltate.
5. Naratiunea, este la fel ca si descrierea, chiar si mai rau, fiindca in multe locuri nu am inteles de fel ce vroiai sa spui.
6. Dialogul e mult, sec si fara rost. Acum manu pus pe repet: cand doua pesoane vorbesc si sunt singure intr-o incapere, se subintelege, ca cele doua poarta o discutie. Cand mai mult de doua persoane, poarta o discutie, se scrie la fiecare sfarsit de propozitie, care cum vorbesc, fiindca cititorul nu poate sa deduce din... multitudinea de liniute de dialog, puse anapoda si propoziti... sa nu zic cum, care cum vorbesc. Am incercat sa scriu pe acolo care cum vorbesc, dar m-am lasat la o parte.
7. Greseli de punctuatie foarte multe. Nu sunt puse cum trebuie sau deloc. Iti dau un mic reper. Inainte de cuvantul dar, fara sens de cadou, iar, fara sens de, din nou, si decat se pun virgule. Daca astea mi le respecti in urmatorul capitol, te felicit.
8. Numai scrie ia in loc de ea. Poate se pronunta cu i, dar se scrie cu e, fiindca, daca scri ia, poate sa se confunde cu verbul a lua si nu cu un pronume.
9. Numai scrie cu prescurtari, fiindca limba romana nu este alcatuita din prescurtari. Cuvant intreg, ca nu ne pica degetelele.
10. Nu sunt in masura sa comentez la un capitol, la care sunt si eu varza, dar ani => cu referire la 10 ani - luat din textul tau - se scrie cu un singur i. In caz ca spuneai anii tineretii mele, se pun doi de i la ani. Sper ca ai inteles.
11. Numeralele ex: 1, 6, 13, 28 etc., in fic se scriu in litere. Stiu, stiu, lenea ne este mare si de ce sa ne chinuim sa scriem doua milioane, trei sute douazeci si cinci de mii, patru sute treisprezece de dolari, scriem cifrele, dar acestea sunt la matematica si nu la romana.
12. Greseli de scriere. Unele cuvinte, cum ar fi luat-o se scrie cu cratima. Daca nu esti sigura, cauta pe google sau intreaba un adult, cum se scrie corect.
13. Numai fa off-topic, fiindca nu arata frumos. Daca vrei sa ne multumesti, profilurile noastre iti stau la dispozitie, mesajele private de asemenea sau cand postezi urmatorul capitol, la inceput pui aron-ul si scri: ex: @Nywa.... @x ....
Punctele de suspensie inseamna ce vrei sa spui.
14. Actiunea este grabita, incat se va termina foarte repede. Faptul ca nu o sa mai net, nu este ceva care sa te impiedice. Eu de exemplu, ca sa prin semnal la nenorocitul asta de net, sunt cocotata pe dulap - nu glumesc - si sa am cat de cat un semnal nenorocit. Exista multe posibilitati. Scri capitolele in comp, le pui pe stick, te duci la o prietena sau la un internet-cafe, intri pe contul de zup si postezi capitolul. Asta nu este o scuza, sa sti.

Astept nextul si sper sa ti mai mult cont de sfaturile noastre si sa aplici mult mai mult din ele. Pentru descriere, dialog, actiune si gramatica.
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#12
uite m-am hotarat adica eu incerc din tot sufletul sa fac cat mai frumoasa povestea am pus si disclamier. Dupa parerea mea ce conteaza este sa fie povestea cat mai interesanta si mai frumoasa dar voi ma descurajati cu criticile voastre uite daca stiti ca o sa imi spuneti tot critici mai bine nu va mai deranjati sa scrieti sau sa imi mai cititi povestile fiind daca nu va place asta este eu scriu pentru mine fiind imi place sa scriu daca voua nu va place asta este partea a doua si nu ma intereseaza si da am grabit actiunea fiind voi ma tot criticati si am vrut sa fac povestea cat mai repede mam hotarat renunt la povestea asta si o sa fac una despre naruto unde daca stiti ca o sa imi scrieti critici mai bine nu va mai deranjati sa o cititi sau sa o criticati cu sfaturile voastre...
dar dc sa ma mai chinui eu sa fak alt fic?o sa il continui pe asta ddar daca stii ca vei lasa critici nu te mai chinui sa imi lasi com tu sau altcineva

#13
Okay, ma doare capul.
rebeca, nu vad de ce te enervezi, intr-un fel te inteleg dar in altul nu, nywa ti-a lasat o critica, tu ai spus ca-i vei urma sfaturile, ai facut-o? nu.
Nu e usor sa scrii, si daca nu scrii cum trebuie, lumea nu o sa aprecieze si o sa te priveasca de sus daca nu evoluezi. De ce nu incerci sa citesti mai multe fic-uri de pe zup, sau cel putin carti, nu neaprat ficuri, sa-ti faci o idee cam cum ar trebui sa fie structurata o poveste, ce trebuie folosit sau nu.
O poveste reala nu e precum viata reala, in care doar vorbesti, si scenariul din jurul tau e deja descris. Tu trebuie sa iti creezi lumea in care povestea sa aiba loc cu toate detaliile.

nywa, daca ea chiar nu incearca sa isi remedieze fic-ul, nici dupa a tria ciritica, nu are rost, nu vrea sa asculte si este incapatanata.


Citat:Dupa parerea mea ce conteaza este sa fie povestea cat mai interesanta si mai frumoasa
<- asta ai scris tu rebeca

Ce e interesant in dialog, unde nu stii care este locul actiunii, imprejurimile, sentimentele pe care le dezvolta personajele ?

Citat: daca stiti ca o sa imi spuneti tot critici mai bine nu va mai deranjati sa scrieti sau sa imi mai cititi povestile fiind daca nu va place asta este eu scriu pentru mine fiind imi place sa scriu daca voua nu va place asta este partea a doua
<- tot tu ai scris

nu vreau sa fiu obraznica, sau ceva, dar daca nu te intereseaza despre parerile altora si faptul ca ei vor sa te ajute, de ce ai mai postat pe site? ^^' Si nu e nevoie sa-mi raspunzi, era o intrebare retorica.


So, nywa, daca ea nu vrea sa-ti accepte critica, nu-ti mai pierde timpul, las-o sa scrie ce vrea, o sa se oboseasca sa scrie in van, fara comentarii, fie ele aprecieri sau critica. Foloseste-ti timpul petrecut sa scrii o critica la povestea ei, pentru a scrie critici la altcineva sau sa iti scrii propiul fic.
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#14
Wow ce sa intamplat aici cat am fost eu plecata ce sunt toate comentariile astea si de ce a inceput cearta asta? ma intelegeti gresit nu eu am postat acel comentariu de fapt am o sora mai mare e cam rautocioasa... eu am fost plecata pentru cateva zile din oras si miam lasat leptopul acasa iar pagina acestui site era deschisa si cand mam uitat av vazut toate astea. Mam certat cu ia dar degeaba asa ca va rog nu ma intelegeti gresit nu eu am postat acele comentari. Iar legat de sfaturile tale ei bine cat timp am fost plecata mam gandit cu sa fac povestea mai interesanta si am citit mai multe povesti. Acum am inteles ce proasta poveste am scris asa ca o sa incer sa o corectez fiind miam dat seama ca am grabit unpic povestea mai ales povestea lui Shiki cu Rima. Asa ca va rog sa ma iertati pentru cea ce a scris sora mea.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] o poveste de iubire rebeca 10 5.621 12-08-2012, 05:17 PM
Ultimul răspuns: Daria v2


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)