Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Orientarea sexuala

#41
Eu cred ca toti oamenii pe invers au diferite motive sa fie asa.Unii au avut o experienta socanta,altii au vrut sa experimenteze ceva nou.Desigur mai sunt cazuri in care isi gasesc dragostea in acelasi sex.Pentru mine pamantul este un loc in care toti experimenteaza si se manifesta cum vor.Nu am rude,dar am prieteni care le-am sustinut deciziile concrete,chiar daca pentru unii erau o prostie.Toti pot face orice vor si este sfasietor ca sunt judecati aspru si badjocoriti.Eu o sa sustin drepturile lor si manifesturile care ii fac auziti.Si cred ca acest lucru nu este o boala,ci doar ceva diferit cu avantaje si dezavantaje.Iar pe problema reproducerii,eu cred ca exista destui oameni ca sa faca generatii intregi,oamenii pe invers avand inima sa adopte copii care au fost abandonati intr-un camin,salvand vieti.Ei fac multe si scapa copii de suferinte,iar noi putem macar sa-i respectam...Zuppy03
Cam atat despre parerea mea Zuppy08
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#42
(17-08-2010, 11:45 AM)Teh A scris: Sau prin alte ţări e un fapt acceptat?

Din cate stiam, prin alte tari e permis, dar ai nevoie de nu stiu cate aprobari si alte chestii. Dar nu sunt sigura.

In fine. Nici eu nu am o parere prea buna despre adoptia copiilor de catre un astfel de cuplu (cunosc - putin cam mult spus - o astfel de persoana and, believe me, is wrong! Dar nu vreau sa generalizez, si poate ca e strict vina parintilor respectivi), dar nu sunt de acord nici cu chestia aia, cum ca scopul nostru ar fi sa perpetuam specia sau asa ceva. I mean, da, e unul dintre scopuri, dar, cum a mai zis cineva pe aici, nu suntem o specie pe cale de disparitie. Si pana la urma, unele tari sunt suprapopulate si multi copii traiesc prin orfelinate sau chiar pe strazi, so I guess we can take a break for a while. Sau, in fine, nu trebuie sa disperam daca un tip (sau o tipa) e gay si are o realatie cu un alt tip, compromitand astfel existenta unui copil.
In principiu, n-am nimic cu astfel de persoane, atata timp cat nu ii afecteaza si pe cei din jur.
Chestia aia cu nucile sau faza cum ca ar avea o problema... E adevarat ca, de vreme ce majoritatea oamenilor e atrasa de persoane de sex opus, homosexualii sunt diferiti. Dar cred ca 'problema' e cam mult spus. Pana la urma fiecare are dreptul sa aleaga si nu cred ca ar trebui sa le purtam de grija atata timp cat, repet, nu ii afecteaza si pe cei din jurul lor.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#43
Nu aveam de gand sa comentez, pur si simplu nu prea am chef de contrazicere acum, dar pana la urma am descoperit ca nu ma pot abtine, mai ales ca s-a ajuns la o tema pe seama carei m-am mai contrazis si cu alte pesoane.

Casatoria si adoptia copiilor in familiile gay.
Nu inteleg de ce vi se pare chiar atat de gresit.Ma rog, sa ziceam ca o casatorie in biserica ar trebui totusi sa fie interzisa ca aici intra si partea cu religia si e mai complicat. In schimb casatoria civila de ce nu ar trebui legalizata? Daca ei vor ca in acte sa aiba acelasi nume, pe cine poate interesa asa ceva? Le e cumva ca daca legalizeaza casatoriile o sa fie mai multi gay/lesbiene? Nu se gadesc cumva ca daca sunt gay, sunt si cu si fara casatoria lor?Asa ca a interzice acest lucru e ca si cum ai priva pe cineva de la un drept pe care ar trebui sa-l aiba. Atat si nimic mai mult.

Apoi despre adoptie. Eu sunt pro si explic imediat de ce.
Cum i-ar fi mai bine unui copil: sa creasca intr-un orfelinat sau pe strazi, cersetor decat intr-o familie de homosexuali? O familie care poate sa-i ofere o casa, protectie si cel mai important: iubire? Pe bune, ganditi-va daca ati fi in locul unui astfel de copil care nu are pe nimeni...voi chiar va imaginati ca v-ar pasa de orientarea sexuala a parintiilor? Daca vezi problema din perpectiva ta, a aceluia care are de toate, e clar ca nu-ti convine si nu esti de acord.
Si acum nu ma luati cu faze gen : "i-ar fi mai bine daca ar fi intr-o familie hetero". Intotdeauna familiile hetero sunt mai bune? Cati copii batuti/maltratati/pusi sa se prostitueze/violati de proprii lor pariti nu sunt chiar in acele "minunate" familii hetero? E drept sunt si familii bune, dar nu tre' sa generalizam. Asa si in familiile de homosexuali ar putea sa fie o situatie care sa te faca sa zici "asa ceva nu, e total gresit pentru ca..!", dar inca o data, nu e cazul sa generalizam.
Ca vor fi priviti altfel de societate? Eu cred ca acel copil din moment ce are astfel de pariti isi da seama de cat de ridicoli sunt cei care judeca fara sa cunoasca si in cel mai rau caz nu o sa le mai pese.Daca lucrurile astea nu ar fi privite din prima ca si cum ar fi gresite sunt sigura ca mentalitatea ar fi alta si nu ar mai exista nicio problema.
Mai e chestia ca "din familii gay copilul va fi si el tot gay". Nu cred. Orientarea sexuala nu ti-o alegi tu sau ti-o schimbi atunci cand te plictisesti. Te nasti cu ea. E ca si cum ai zice ca din familii hetero toti copiii sunt hetero. Atunci de ce sunt atat de multi gay? Nu-mi spuneti ca toti provin din familii gay : )). Singurul lucru care li s-ar putea intampla ar fi sa devina cu adevarat deschisi la minte si sa-si dea seama ca a fi gay nu este capatul lumii pentru nimeni.Ar incepe sa accepte niste lucruri pe care multi ar trebui sa le fi acceptat cu mult inainte.

Sunt dispusa sa mai dezbat pe acesta tema numai daca mi se aduc alte argumente contra decat cele pe care le-am enumerat si explicat totodata eu.Asta pentru ca nu vreau sa ma repet pentru ca in acele chestiuni mi-am spus deja parerea. ^^
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#44
Sunt de acord cu Teh. 21
Chestia asta cu adoptatul copiilor intr-o "familie" de homosexuali sau lesbiene... strange o.o'. Chiar nu mi se pare ceva corect sau normal106. Sunt de acord cu treaba asta pana la o anumita limita. Nimeni nu e obligat sa iubeasca o persoana de sex opus. Ok, sa zicem ca chestia asta merge in adolescenta... poate putin mai incolo, dar casatoria si copiii deja sunt lucruri exagerate21. Sincera sa fiu, si mie imi place sa vizionez anime yaoi sau sa citesc manga de acest gen106, doar ca nu stiu... in realitate e destul de incurcata situatia21. Sunt unele persoane homosexuale/lesbiene care sunt asa din simplul fapt ca vor sa faca sex cu o persoana de acelasi sex. Asta chiar mi se pare o prostie si nu sunt de acord cu asa ceva -.-' - don't kill me24-. De asemenea, nu cred ca poti sa fii homosexual/lesbiana din nastere si nici nu cred ca e o boala sau ceva de genul 106.
Ma rog, fiecare cu parerile lui pana la urma106.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#45
@nolazy

(17-08-2010, 07:34 PM)nolazy A scris: Mai e chestia ca "din familii gay copilul va fi si el tot gay". [...] E ca si cum ai zice ca din familii hetero toti copiii sunt hetero. Atunci de ce sunt atat de multi gay? Nu-mi spuneti ca toti provin din familii gay : )).

Exact, chestia asta n-o inteleg nici eu. : )) Ce conteaza ce orientare sexuala au parintii? Poate ca , copilul respectiv e mai predispus la asa ceva deoarece a fost crescut intr-un mediu in care a invatat sa accepte astfel de relatii, dar pana la urma, nu depinde de el (decat in cazul in care asa-zisa orientare sexuala nu e decat o fiţă, un teribilism).
Si in fine, ai dreptate cand zici sa nu generalizam. E adevarat ca unii copii care sunt adoptati de familii de gay, altminteri ar ajunge pe strazi. Dintre doua rele, aia mai buna. 'Rele' e cam mult spus, macar ar avea un adapost, cum ai zis, dar tot sunt de parere ca ceva e gresit in toata chestia asta. Dunno, poate nu sunt eu atat de 'open-minded' incat sa accept ideea asta. Dar cunoscand o persoana in cauza, care nu se afla intr-o situatie grozava, mi-e greu sa accept. Ai zis ca unii copii sunt maltratati in familii hetero, asa ca de ce sa fie ele mai bune? Dar poate sunt si familii de gay care ajung sa maltrateze copii, who knows.
Ma rog. Am zis pe undeva ca 'in principiu nu am nimic cu homosexualii..." Ei bine, in afara principiului (daca ma pot exprima asa : )) ), fiecare persoana si fiecare familie e diferita, asa ca nu ii putem pune pe toti in astfel de categorii inainte de a-i cunoaste.
[center][Imagine: 5ml548.png][/center]

#46
Well, părerea mea e că ar trebui să fie cum a fost lăsat de Dumnezeu . Dumnezeu l-a creeat pe Adam pentru Eva nu pentru ca urmaşele Evei [femeile] să o dea pe lesbianism, iar Dumnezeu a creeat-o pe Eva pentru Adam nu pentru ca urmaşii lui Adam [bărbaţii] să devină homosexuali. Părerea mea e că ar trebui să rămână cum a fost dat de la Dumnezeu. Cel puţin, fetele care sunt atrase de alte fete ar trebui să realizeze că aşa ceva nu s-ar fi întâmplat dacă Adam nu-şi dădea coasta aia blestemată pentru noi, iar bărbaţii atraşi de alţi bărbaţi ar trebui să realizeze că ei au renunţat la o coastă pentru noi nu ca să fie pe invers. smile So, eu sunt împotriva lor. Ce a fost lăsat de Dumnezeu, a fost lăsat cu bun cap.
A little bit of heaven , and a little bit of hell .

Zuppy03

#47
(18-08-2010, 01:30 PM)Shes a rebel A scris: Cel puţin, fetele care sunt atrase de alte fete ar trebui să realizeze că aşa ceva nu s-ar fi întâmplat dacă Adam nu-şi dădea coasta aia blestemată pentru noi, iar bărbaţii atraşi de alţi bărbaţi ar trebui să realizeze că ei au renunţat la o coastă pentru noi nu ca să fie pe invers.

Ce legatura are religia cu asta? Si nu neaparat religia, ci mai degraba o legenda a religiei? Crezi ca gayi sau lesbienele stau sa se gandeasca la coasta lui Adam? 24)). Crede-ma ca printr-un astfel de argument n-o sa faci pe nimeni sa realizeze ca homosexualitatea este gresita21
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#48
Damn. Nu trebuie sa faca pe nimeni sa realizeze ca homosexualitatea este gresita pentru ca nu este. Este ceva normal, natural si foarte firesc . Lol.
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#49
@She's a rebel : Tu ai impresia că titlul topicului se numeşte Orientarea sexuală şi ce crede Dumnezeu din ceruri despre chestia asta ? Tu eşti pe lângă subiect total. Eu mă refer strict la gay şi lesbiene nu şi la Dumnezeu, la Iisus, la Sfânta Maria sau mai ştiu eu ce. Când voi începe să dezbat chestia asta te anunţ. Aici nu e topic de dezbătut religia, aici vă spuneţi strict părerea despre orientarea sexuală. Mai citeşte-mi primul post şi întrebările de la el nu doar titlul topicului că pot să pun un titlu gen : Dacă... şi să se îneleagă o groază de chestii. Deci te rog eu lasă-o cu religia şi asta e valabil pentru toţi. Când am deschis topicul a fost ca să se dezbată orientarea sexuală nu Dumnezeu. Lasă-l săracu şi pe el să se odihnească. [ de parcă nu face asta continuu ].
-

#50
@ Lori.
Gresita din punctul ei de vedere. Stai calma ca nu sunt eu cea care sa fie impotriva homosexualitatii, ba din contra. Nu stiu cat de multi ii sustin asa cum o fac eu, si nu numai in animeurile yaoi/yuri sau ceva de genu...
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)