Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

One-Eyed Doll

#1
[Imagine: k8fq0.jpg]

Pentru inceput hai sa va dau nise informatii in caz ca nu-i cunoasteti (pe cine pacalesc, pun pariu ca nu ii cunoasteti).

OED este o trupa formata in 2005 (datele de pe wikipedia nu sunt chiar corecte) in Austin, Texas avandui ca membri pe Kimberly Diana Freeman (vocal&guitar) & Jason Rufuss Sewell (drum&bass). Deobicei sunt un duo dar cand merg in turnee sunt ajutati si de Mister Swimmy Socks The Goldfish (a carui nume adevarat nu il stiu, lol). Nu au un gen muzical prestabilit pentru ca uneori ajung de la gothic punk la dead metal sau chiar electro. Acestia au fost nominalizati ca cea mai buna trupa punk in 2009, 2010 si 2011 la Austin Music Awards iar Kimblerly a fost votata ca unda dintre cele mai extraordinare femei chitariste in revista Revolver Magazine.

Din 2005 si pana acum au scos 3 albume (al patrulea apare pe 30 iunie, I can't wait) si 5 singleuri + aproximativ 5 videoclipuri. Daca vreti sa stiti mai multe am pus la sfarsit cateva linkuri. Iar Kymberly cu cariera ei solo a scos 3 albumuri si doua singleuri.

Siiii, parerea mea. De unde sa incep? Pentru inceput, hai sa spun cum i-am descoperit. Toti fanii OED stiu ca (,) Kimberly a fost si este un lord al haosului. Ei asa i-am descoperit eu, jucam aqw fix cand Artix ent. au facut parteneriat co OED si ce pot sa zic, muzica de pe fundal era catchy si eventul in sine a fost destul de interesant (chit ca nu am reusit sa-l termini nici pana acum) asa ca am cautat mai multe despre ei si la inceput, nu prea le intelegeam mesajele si muzica in sine asa ca nu am mai ascultat pana pe la sfarsitul lui 2011 (asta e si modul prin care am descoperit Elfen Lied, cu ajutorul unui AMV cu melodia See Jane Run care nu m-a mai lasat sa dorm noaptea mult timp). Versurile care le scrie Kimbery sunt poate nu foarte complexe dar au un mesaj incredibil de puternic (melodiile Cinderblock, Fame and loathing si Be my friend m-au facut sa realizaz asta). Pe langa muzica, sunt si atrasa de relatie lor cu fanii pe care multe trupe nu o au. Si mai e si faptul ca isi fac tricourile si restul accesorilor singuri (vezi aici) ceea ce mi se pare super. Nu prea mai am ce sa spun(mai am de spus 100x lucruri dar nu stiu cum sa ma incadrez) decat ca astept cu nerabdare ultimul lor album inregistrat cu Sylvia Massy pentru ca mi se pare ca au abordat un stil foarte diferit si intereant asemanator cu cel al primului album, Hole.

Daca ati auzit de trupa asta sau ati incercat sa o ascultati din curiozitate dupa ce ati citit postul as vrea sa va intreb : Ce parere aveti de stilul abordat/muzica/versuri si desigur, de broscuta Kimberly (lol)? Cred ca asta e tot, mai jos am pus cam tot ce aveti nevoie ca intrati in minunata lume a papusilor cu un singur ochi.

Atentie, videoclipul e in varianta necenzurata (lol, exista aia cenzurata?) deci contine sange si violenta. Deci daca sunteti slabi de inger mai bine nu va uitati la el (desii uni oameni nu-l considera mare lucru)

Linkuri: Wikipedia ; Site oficial ; Muzica ; Fan Club ; Forum ; Magazin ; Facebook ; Twitter ; YouTube ; Tumblr
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Black Eyed Peas. Zuza. 6 5.800 07-06-2012, 09:05 PM
Ultimul răspuns: kame.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)