Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oldies

#1
pareri despre animeuri mai putin cunoscute din anii 70 '-80' 90' .
Ashita no Joe - serial si film cam cel mai vechi anime care l-am vazut eu ,imi place ca nu se potoleste niciodata personajul. Fight fight este cam primul anime cu box din cate stiu, si dupa el mai merita mentionat Hajime no Ippo .
Rose of Versailles - printre cele mai vechi anime vizionate ,cam primul anime drama-istoric din epoca clasica foarte interesant ,mi-a placut intriga si personajele foarte mult pt vremea aceea.- S-a facut si film american Nici macar nu se compara cu animele care bate filmul.
dar nu despre asta vreau sa vb si despre unele anime mai bloody gen sf :

CYBER PUNK :
Megazone 23 - OVa's - mi s-a parut la vremea respectiva foarte foarte tare.Adica ,conceptul de lume ,nu bag mana in foc dar poate a inspirat putin Matrix impreuna cu ghost in the shell. Tot animele foarte bine gandit ,mai ales primele 2 parti au fost superbe. Cu ditamai nava si intriga din anime ,cu niste personaje bine conturata , pacat ca nu se mai fac acest gen de anime. Un anime destul de rar !
Black Magic M66

Blood Reign - horror , bloddy si interesant

A Wind Named Amnesia - este dupa apocalipsa tot un fel de cyber punk intr-un fel,interesant.

Wizardy - anime inspirat dupa joc RPG , un fel de prequel la Record of Lodoss
[u]Legend of Lemnear[/u] - cam lafel

[u]Hokuto no Ken [/u]- bloddy si interesant ,dar tot in genul asta after apocalypse :
Violence Jack -nerecomandat minorilor - mi s-a parut bestial , cred ca este underating pe animenfo si animedb ,dupa mine prima parte are un 8 iar a 2-a un 9 jumate , a3-a a fost mai slaba. Ce vreau sa spun, partea a 2-a am ramas asa..cu multe scene grafice violente si multe idei intortocheate, genul de viata pe care oamenii l-ar avea daca s-ar sfarsi lumea.Si chiar m-au impresionat niste faze,unele m-ar enervat gen multe omoruri aiurea,dar per total a fost extraordinar.E si o lectie de viata pentru cei care au inteles mai profund animeul.(mi-a parut rau de kid si de tipa aia rupta in2)

Ceva si mai disturbing este Kaze to ki no Uta - THe song of wind and trees - probabil ca putin din voi ati vizionat este unul dintre primele yaoi , mi s-a parut interesant inainte de vizionare scrie "daca va simtiti ofensati de acest anime intr-un fel nu il vizionati " )) discretion is advised... o poveste complexa redata mai bine in manga dintre un baiat nobil francez Cocteau si un atentie ! Tigan 21 sau pe jumate tigan care canta la pian ( astia acum canta la acordeon sau mic)oricum mi-a placut foarte mult animeul. O poveste chiar taboo pe vremea aceea si ideile din anime care te fac macar "sa mai te desprinzi din cochilie "

[b]To-Y[/b] - un anime destul de rar ,mi-a placut muzica ,chiar m-a surprins placut si personajul ,modul lui de viata .

Yamato - cam cel mai vechi sf vizionat de mine ,mai nou au scos si film , e interesant pentru ca ma interb cine s-a inspirat dupa cine Star Treck sau Yamato ,la Warp drive ,go to warp,Ion beam,ion cannon si multe elemente .Are 3 sezoane si 4-5 filme,dar dupa primele 2 sezoane m-am plictisit sincer.

Mobile Suit Gundam- nu cred ca mai trebuie comment,il stie aproapte toata lumea pasionata de mecha.
Madox 01 - ova MECHA

O sa mai continui lista ,atat deocamdata.... astept pareri despre anime..




[Imagine: az0mngb5mdgfkyb5sq_thumb.jpg]
Eu port cu mine o eterna insomnie
Intr-o imensitate sinistra de lunga agonie.


[Imagine: chibi_7356.gif]
Daphnis, chibi-ul lui

#2
Kaze to ki no Uta - The song of wind and trees l-am vazut si eu. Cautam pe acolo si am dat de el. Am fost putin curioasa, mi-a placut, nu credeam ca e asa de vechi. Am si uitat de el. Nici nu stiam ca ala-i jumatate tigan... Mi-a placut aproape-violul.
Chestia e ca nu am stat sa-l vad pe tot, am m-ai sarit parti -am observat asta dintr-un amv (nu recunosteam scenele).
De celalalte animeuri enumarate mai sus nu am auzit.
Ai no Kusabi e deasemenea nu foarte cunoscut. Si multi il abandoneaza din cauza graficii. Bine, anime-ul e din 1992, dar povestea din nuvela a fost undeva "tiparita" prin 1990.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#3
Petshop of horrorrs - Chiar daca nu esti chiar asa de vechi *99* cred ca trebuie precizat.
Adaptarea manga-ului a fost foarta simpla si placut de vizionat. Fara nici un personaj negativ sau pozitiv, fara nici o lupta epica , dialogul pe langa tema psihologica regasita in cazuri creand o atmosta cum trebuie pentru genul sau.

MD. Geist - 1986- E un mecha/action care nu se axeaza foarte mult pe story si mai mult pe personajul epic care e centrul actiunii.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)