Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O dragoste nebuna

#1
O dragoste nebuna
cap 1
'' Multa vreme mi s- a spus ca ar trebui sa ma calugaresc sau sa raman neiubita ...Tot timpul am avut ghinion in dragoste,de cate ori am iubite,mi-a fost luata in batjocura si mereu cadeam de fraiera.Dar aceea fata si-a gasit sfarsitul acum 3 ani pentru totdeauna,acum sunt o cu totul alta noua..''brusc se opri penita din scris si totodata si vocea interioara a fetei.
Aceasta isi nota sentimentele intr-un jurnal tinut ascuns.Fata se numea Yukiko Dya.
Ea era inaltuta si zvelta,cu un par roscativ mai jos putin de umeri si niste ochii negri ca noaptea.Buzele ei subtiri si rosii se orprira din sosotit.
Sedea la o masa din ciresc gratios sculpatata si cu pricioarele parca impletite.Scaunul era visinui din mai multe amestecaturi de lemnarie.Camera ei era mare si aproape goala.In spatele mesei se alfa un pat frumos asternut si pe jos un covor persan.In dreapta era un geamalac cat fata de mare care se deschide spre interior,sprejit de perdele mov.
Dya isi ridica privirea si se uita inspre geam.Afara pana la jumatate bateau in geam 2 crengi de nuc groasa ,iar deasupra pazea o luna aurita si zambitoare.
Dupa ce admira putin luna,fata intoarse capul in caiet.Se apuca sa scrie iarasi,dar se pomeni ca isi pierdu ideea.Nici ca si-o mai aminteste!
Suparata arunca caietul spre finalul mesei aproape sa cada,sufla in lampa si se baga in pat.Purta o camasa lunga alba pana la glezne cu bretele.
Isi asezase capul pe perna si incerca dansa sa adoarma.
La circa un ceas,auzi un zgomot puternic batand in geam.Ignora sunetul pana se sfarsi intr-un bubuit puternic de ar fi putut sparge geamul.
Dya se scula si deschise geamul privind la luna vrajmasa iarasi.
-Cred ca am halucinatii!Ce naiba?Maine sa-i spun lui Lala sa taie taie crengile astea !
In nuc se auzeau fosnituri repetate si asurzitoare.Inima incepu sa i se zbata in piept si sa se cutremure.Pe urma ,Dya isi facu curaj si striga cu tupeu:
-Cine e acolo?Hai arata-te!
O umbra greoaie se salta din nuc si navali pe pamant cu o viteza uluitoare.Fata tresari,dar se convinsese ca nu putea fi decat o cucuvea afurisita.Intra in casa inchuind geamul.
Putin dupa miezul noptii ,zgomotele incepura din nou.Somnul o cuprinsese cu greu si se trezi furioasa.Tanara cobori scarile rapid si iesi din casa uitandu-se in nuc.Iarasi se ivi silueta neagra.In nuc se aprinsesera 2 licariri verzi infricosetoare.
Dya ar fi dat sa tipe ,dar un fior rece o tinea inlemnita.Incepu sa atipeasca parca era sub semnul unei vraji.Nemaiputand face fata se prabusi la pamant adormita.
Pe la 4 si ceva dimineata cand incepura sa cante cocosii,fata se trezi pe un picior de camp cu o migrena.Soarele nu iesise inca.In fata ei atunci se ivi o creatura.Era un demon-lup.
Ochii sai erau movalii si parul scurt de nuanta turcoazului.Urechile lungi si ascutite,avea gheare si o coada de lup.Jumatate era dezbracat reliefandu-si pectoralii si musculatura bratelor.
Pantalonii lungi stransi de o curea si incaltarile negre nu dadeau nota unui demon.
Se arata in fata ei si isi sadi o privire curioasa si superioara.
Dya se sperie putin dar pe urma simti un fior cald cum incepu sa o stapaneasca.
-Ci-cine esti?Intreba ea speriata.
-Eu sunt Kenji!
-Ce vrei de la mine?Ce esti tu?
-Sunt un demon..un demon-lup,zise el curprins de o banala mandrie.Tu ce te trezesti noaptea si te rastesti la culcusul meu?
-Nucul...Hey ala e nucul casei mele si nicidecum nu ai cum sa stai acolo sus!
-Uite ca unul ca mine sta!
-Dar de ce ma bati noaptea in geam?De ce nu ma lasi sa dorm?
-E luna plina si merg sa alerg pri tinuturi,cand plecam taraiau crengile!
-Kenji-kun..De ce stai tocmai in nucul meu?
-Casa ta e mai sigura si e departe de manastire!
-Inseamna cu urli la luna sau te plimbi prin cimitire?
-Chiar asa de hoinar ma crezi? --_--"
-Vreau acasa..Ce caut aici?
-Ai cazut si eu te-am adus aici..Asta e Coasta Lunii,vin mereu sa ma uit cand e luna plina.
-Mi mi-e frica ,ma duc acasa,dar e foarte departe.
-Te voi duce eu!Cum te cheama fetito?
-Pentru tine sunt Dya si am 17 ani nu sunt o fetita.
-Si eu am 50 de ani..{dar defapt arata de 20 de ani}
-Ma duci acasa?
Kenji o apuca pe Dya de brau si o lua in salturi pana la casa ei.
Curand ajunse indreptul nucului ,Kenji disparu in umbra lasand impresia Dyei ca fusese un vis ciudat.....
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#2
Sysu >:D< Acum este timpul pentru un coment :D
Dialog: este cam mult si unele replici le puteai trece la vorbire indirecta, ca asa arata cam inestetic
Naratiune&descriere: ai, dar se putea mai mult
Actiune: este cam grabita, las-o sa curga de la sine.
Parari personale: Pai :-?
Ideea este draguta si presimt ca v-a ajuge o poveste faina, dar - mereu exista un dar :-" - autorul nu are voie sa alinteze de la el personajele, daca povestea este la persoana a treia, dar are voie sa le alinteze, daca nararea se face la persoana intai.
demon-lup si varcolac, mi se pare ca a fi una si acelasi lucru, dar un varcolac nu se teme de biserica ci doar de argint si el se transforma la luna plina ( dar cei de la filum "underworld" sunt de alta parere :-" ). Ma rog :-j
Astept nextul si hug >:D<

P.S. Daca te-a suparat comentul meu, injurama pe mess:D



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Hinata Naruto Sasuke sakura o iubire nebuna hinata_flory95 16 22.143 19-02-2009, 08:55 PM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)