Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O Rebela Cu Chip De Sfanta

#1
-Ce,o bona?
-Ai auzit foarte bine
-Am 15 ani ,in caz ca nu ai observat
-Ultima oara cand ai ramas ultima oara singura ai dat o maaaare petrecere,si acum se vorbeste despre ea,cat despre politie si anbulanta ....erau nelipsite.....
-Ce vrei sa fac daca ma iubesc baietii?
- Nu te las singura si punct.
- De ce nu aduci si tu fete de varsta mea si numai babe?
-Poate ca fetele de varsta ta sunt la fel de nebuna ca tine,defapt nimeni nu e mai nebun ca tine
-Tu zici....enervanta mai e si asta
-Nici mie nu prea imi convine,desi parintii lui sunt divortati mai nou se pare ca nu�l afecteaza si se comporta de park parintii lui ar fi masini de dat cu banii.....adica seamana foaaarte mult cu tine
-Lui?!?!? E mosneag....si are parinti.....deci o sa am o strabona si un strabon,vaaaai ce simpatic.
-Are 15 ani.
-What the f**k did you say?
-Vine dintr�o familie buna,dar el este mai rasfatat asa ca tine ,daca stau bine sa ma gandesc v�ati potrivi de minune ....plus ca aveti un apartamen de lux deci o sa locuiti impreuna
- Nu...........nu.................NUUUU!!!!
- Fi atenta domnisoara,sa nu ii dai foc ,sau sa�l otravesti ,sau orice altceva ce le�i facut celorlalte bone
- De acord cu tine ...o sa ii fac ceva nou. Zic eu cu un zambet angelic pe buze
- O nu....cunosc privirea asta .....fato esti o rebela cu chip de sfanta
- Stiu MAMI!Totusi .....alt fraier,alt stres, alt urangutan,alt MUC
- Nu prea te inteleg,esti bogata,baietii ar da orice sa fie cu tine,iar la cum arati...fi serioasa,cine are corpul ca al tau, esti cea mai populara fata din liceu....ai cele mai bune prietene pe cari ti le�ai putea dori vreodata ,tot ce itit mai trebuie e un baiat.
- Sti ceva,ma cam enervezi, cine te crezi sa m intrebi toate astea, cine ? mami ....ei bine MAMI mie nu prea imi pasa de tine sti....fac ce vreau cand vreau ...daca vreau sa mut muntii ii zic lu daddy si ii muta
~ ~ ding ding ~ ~
Salvata de clopotel
- Ryan.intra!
- Buna ziua mama ce mai faceti?
Ce d***u a zis?
Pe usa isi face aparitiaun baiat putin mai inalt ca mine ,brunet cu ochii albastri ,parul ciufulit si o atitudine de rebel.
- Buna , tu trebuie sa fi Heidi! Zise el uitandu�se seducator intinzandu�mi mana in semn de prietenie.Imi rasucesc ochii in semn de plictiseala si urc la mine in camera.
Disturbia it�s like the darkness is the light ...
,, Ashley,intra pe net��
Deschid laptopul meu cel colorat si ma arunc in pat:
Love_for_you: Ashley,what�s up!
Kawaii_factory:o sa inebunesc
Love_for_you: sa iti amintesc ca esti deja ? am o veste suuuper
Kawaii_factory: .....
Love_for_you: Chris Brown vine in seara asta in club
Kawaii_factory: vorbesti serios?
Love_for_you: da....ai uitat ceva?
Kawaii_factoy: ?
Love_for_you: care e noua bona?
Kawaii_factory: e un bon
Love_for_you: deci e mosneag......=)) tataie qu bale la gura ?
Kawaii_factory: are 15 ani,vine din New York si parintii lui s�au desparti blah blah:-@ fraier
Love_for_you: daca nu as avea prieten..........:X
Kawaii_factory: fi serioasa ...e un ratat
Discutia a luat sfarsit cand mami a mea cea pletoasa dadea cu piciorul in podea incercand sa imi distraga atentia.


* * *

Mai are de gand sa o ingnore mult? Ce pustoaica ......si ce .....formeee
- O sa ii ceri scuze deoarece te�ai purtat urat!
- wow MAMI nu suntem in superman....sa nu cumva sa ma trasnesti cu laseru =))
- Fie cum vrei, o saptamna nu ai voie sa faci modelling
- ha ha ha ! scuze�moi moidmoiselle ,ce language abla acolo?
Linistea era apasatoare....o facuse pe propria mama fara cuvinte.....un moment de reculegere dupa care....
- Vrei TE ROG FRUMOS SA IESI DRA*U DIN CAMERA MEA?
Tu crezi ca viata
Poti sa mi-o conduci

-Alo!
- Buna iubito,ce faci
- Bine scumpule1
- Esti nervoasa......ce s�a intampla ,iar maikata?
- Da.....
,,Scumpule?! �� Are prieten?

* * *

Vorbeam cu scumpul meu la telefon cand deodata apare mami a mea cea cu plete si imi inchide telefonul.


primul fic...:chuu: deci....stiu ca nu e asa geniala dupa cum as fi vrut sa iasa,:99:insa e primul capitol :yada:....stiu ca e mult dialog :dizzy:.....si nu e chiar MIhai Eminescu.;|...,insa sunt deschisa in comentarii,trebuie sa ma perfectionez::bye:

#2
`ello :]
Cu toate ca e primul fic eu nu te iert :-" .Nu am sa fiu extraordinar de dura, dar intotdeauna comentariile de la primul fan fiction trebuie sa fie mai explicite ^^.~
1.Greseli de gramatica si/sau de tastare.
Inainte de a scrie un fan-fiction trebuie sa fi sigura ca stapanesti gramatica limbii romane,sa stii unde sa pui semnele de punctuatie.Si ca sa fi mai sigura poti inainte de a il posta sa ceri parerea cuiva.[nu te omoara nimeni,sa stii].
2.Nu direct aici!
Inainte de a il posta,nu scrie direct aici,pe forum.Scrie-l in Word spre exemplu.Si nu uita sa il recitesti de cateva ori inainte de a aprea pe forum.
3.Renunta la limbajul de messenger
Nu mai folosi "k",lipseste-te de " ' " si incepe sa folosesti "-".
3.Descriere.
Adauga putina descriere..va face fic-ul mult mai frumos,te asigur.
4.Citeste
Poti de asemenea sa citesti si alte fic-uri de pe forum si nu numai..Vei avea o "cultura" si o experienta intr-ale fic-urilor mai mare .

Pai cam asta a fost.Astept acum urmatorul capitol si sper ca ai tinut cont de sfaturile mele.

Ja` >:D<
LOLNOPE

#3
eto...eu n-o sa fiu blanda,ca mitzuke :-??

1.greseli cat cuprinde, gramatica,exprimare,tastare.Citeste de 5-6 ori, si urmareste pe rand,fiecare categorie de greseli,pentru a le putea corecta.
2.subliniez partea EXPRIMARE... e total pe langa linia unui fan-fiction,ca si cum ai scris doar sa fie scris,fara interes >_>
3.renunta la maimutele gen " =))" " :X " " :-@ " ca nu e povestit pe mess, nu se aplica la ficuri astea
4.vorbeste pe messenger in fic? /:) scuza-ma ca-ti spun... da' e o faza de-a dreptul idioata -_-' practic 80% din pseudo-capitolul asta se vorbeste pe mess...aiurea :|
5.what? /:) atitudinea tipei e pur si simplu aiurea conturata...inteleg,e rebela e nebuna e cum vrei tu...dar intervine respectul..nu te poti rasti asa
6.Descriere!!unde-i descrierea? nici nu stim cum arata personajele..stim ca mama are parul lung, fata e o fantoma [nu am vazut-o,n-ai descris-o] si baiatul e unul cu degetele infipte in priza -_-
7.dialogul.e sec.foarte sec...da amploare replicilor si pune in ele anumite sentimente,altfel e ca si cum ar vorbi
-Buna piatra,ce faci?
-Bine piatra2,tu ce faci? [etc]

bun...am lasat doar 7 puncte din cele 1000 posibile. Citeste ficul de 200 de ori, corecteaza,scapa de limbajul de mess si de stilul asta de rebela,nebuna etc... nu accentua asa tare ca deja e comedie nu ceva actiune/romance sau mai stiu eu..
cam asta ar fi :)
sper ca nu mi-am racit tastele degeaba :-j

#4
bun deci cateva greseli.... pe care le-am observat (mi-o fost lene sa le scot si pe celalalte)


Ultima oara cand ai ramas ultima oara singura ( alooo ...totusi cred ca nu suna prea bine ... O.o' ultima oara cand ai ramas ultima oara singura )


Poate ca fetele de varsta ta sunt la fel de nebuna ca tine ( trebe sa ai grija la acord)



prietene pe cari ti le’ai putea dori vreodata ( pe cari ??? o.O totui ce inseamna )

in afara de greselile muuulte de exprimare .... ficul e destul de dragut.... sa ai mai mare grija la cum scri si sa recitesti ficul inainte de al posta....:p
ideea e destul de originala ... si deabea astept continuarea...:P
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..



#5
Duh fato sa fim seriosi, ai auzit vreodata de cursuri de limba romana la scoala? :|

1. Titlul:
Stii, chiar mi-a atras putin atentia titlul tau, credeam ca in sfarsit vad si eu un fic care sa ma lase O_O But ce naiba? :| Intru aici si gasesc un scris de pusti mic de 9 ani infectat de limbajul messengeruli. Pacat, foarte pacat sincer >.< [Ma rog, fac exceptie la faptul ca ti-e foame si ca ai mancat un 'e' de la 'de' si apropo se scrie doar la inceputul propozitiei cu litera mare, in mijlocul propozitiei nu au ce cauta alte majuscule daca nu este vorba despre un nume sau ceva in genul... intelegi tu daca nu ia ABECEDARUL]

2. Exprimare:
Draga mea, tu ai auzit vreodata de modurile verbelor? Si daca da ce e asa de greu sa pastrezi modul verbelor? :| Si in plus, din cate am auzit eu pe la orele de romana adjectivul se acorda in gen, numar si caz cu substantivul pe care il insoteste explicatie clara de clasa a IV-a [presupun ca a IV-a esti :-?] So, ce e cu exprimarea asta? Nene pe bune pe messenger e chiar de nota 10 dar aici e de nota -0.

3. Ortografie:
My God!!!! era sa raman fara ochi cand am vazut cat de aiurea poate sa fie scris un capitol :| pe bune si verisorul meu de 10 ani scrie mai ordonat si mai corect ca ca tine :| Deci draga mea, daca la scoala ai invatat sa scrii cu 'sh', 'tz' 'k' in loc de 'ca' inseamna ca n-ai nimerit scoala care trebuie, plus, lasa cateva spatii intre idei pe bune, putin aer ca ma sufoc citind si ce e cu atatea puncte de suspensie? Thoamne, de virgule sau puncte sau semne de exclamari ai auzit?

4. Originalitatea:
desigur si ea e disparuta, deci cand ti-am citit acest jaf de capitol am crezut ca e o noua telenovela care se da la TV :| E chiar atat de greu sa gasesti o idee genial pentru un fic genial? :| Sau bantuie cliseicitatea toata Romania? Thoamne putina gandire sa stii ca rezolva multe!

5. Naratiunea:
Thoamne deci zici ca e o telenovela fara logica [defapt telenovelele nu prea au logica, ele au doar dragoste pana te scarbesti >.<] actiunea e incredibil de grabita, putina descriere a ideilor sa stii ca n-ar strica ca sa inteleg si eu ce ai zis pe aici >.<

6. Dialogul:
C`mon e plin de dialog sec si fara sens prin incercarea asta de capitol, deci pe bune ca ma doare capul, cine cu cine vorbeste pana la urma? mama cu fiica sau porcu cu gaina? O.o Stii putina explicare a ideilor nici acum nu ar strica caci pe bune, pe mine m-ai lasat in plop si plopul in aer.

7. Descrierea:
Sigur nici asta nu stii ce e, descrierea e un alt mod de expunere foarte important intr-un FAN FIC/ONE-SHOUT/POEZIE sau io stiu ce mai e pe acolo, descrie putin actiunile, sau cateva peisaje sau personajele, sentimentele, gandurile, suntele ceva acolo, adanceste-te in idee nu rezolvi nimic doar cu dialogul.

8. Sfat: Fa UN FIC! pentru ca asta numai fic nu e ci un CLISEU!
[center][Imagine: ChaceCreawford.png]

What a fool! I don't know about tomorrow...[/center]

#6
*telefon sunand*
-introducere, buna-ziua unde sunteti?
-nu mai sunt ma omorat aceasta fata
*telefon inchis*
ai prins ideea nu? :-? ai o introducere in text care o faci in clasa intai ca ti-o preda invatatoarea cum sa faci o compunere corecta. >_<

oh si sa te anuint ceva eminescu nu a scris romane >_< e liric pentru dumnezeu -_- asa ca nu iti mai asemana "capodoperele" cu poeziile lui care sunt chiar foarte frumoase [da stiu calin, file de poveste apartine de genul epic dar e in versuri si nu se pune >_<]

ficul tau are o idee de baza aiurea in principal e ca si cum cineva isi varsa frustrarea intr-un fic >_< plus citeste regulile draga nu ai voie de limbaj de messenger in ficuri/posturi oriunde se scrie corect ca mai pui un k sau un jtiu e ok dar sa faci un text intreg e anormal asa ca revizuiesteti textul si refal >_< sua ficul se va inchide

a bagat careva de seama ca si titlul e scris gresit? ._.

#7
este doar primul capitol ...asa era si ideea .... si in legatura ca fata din poveste nu are respect ..... am sa o fac cum vreau eu adica e ficul meu si o fac politicoasa sau nu .........multumesc foarte mult....a si sunt clasa a 8a nu a 4a poate nu ma exprim asa de bine insa nu ati vazut celelalte capitole sa va demonstrez ca asta nu a fost nimic pe langa ce urmeaza...oricum asta numai conteaza inca odata multumesc. Si cu siguranta nu va place deci nu il voi mai continua



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Viata rebela [+16] aleee 6 3.635 01-07-2010, 01:00 PM
Ultimul răspuns: Ash.
  Dragoste rebela who said i have to be normal2 8 5.036 02-05-2010, 12:41 PM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Ingerul cu chip de om Emm` :x 13 13.367 25-04-2009, 11:31 PM
Ultimul răspuns: chrissta


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)