Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Noua politica Animezup referitoare la ban-uri

#1
Aici aveti postul in cauza.

Sunteti liberi sa va exprimati parerea despre decizia luata de noi!

#2
Interesant... sa vezi la mine pe Bleach cati merita ban, ciudat... zilele trecute am luat si eu masuri mai drastice pentru ca nu se mai putea... dar voi de ce va plangeti? eu aveam 12.000 de posturi la forum games si voi nici 4.000 nu aveti 21 eh.. ce sa le faci, luam masuri, banam... asta ne e meseria...
[center]If you f**k with me, you get burned Smile

Bleach România | Sannins - traduceri manga

[Imagine: webmaster.png]
[/center]

#3
Decizia este buna, zic eu. Compromisul la care ai ajuns e relativ "satisfacator" pentru cei banati, dar eu ti-as recomanda sa interzici si accesul la shout din urmatoparele motive:

1. Ceilalti o sa il vada pe respecttivul banat pe shout si pot degenera la discurii de genul "ha, ai fost banat, iar eu nu!"
2. Chiar cei banati se pot plange, "am fost banat, nu-i corect"....

Astfel pe shout de va discuta numai despre banari, lucru care mie sincer imi displace.

Desigur, nu toti userii sunt asa, ca urmare iti propun politica ban-ului pe shout:
Adica: "daca un user banat/nebanat vorbeste de tema respectiva, nu doar la "suprafata", ci implicand alti useri, sa primeasca avertizari, apoi mici pauze. Daca respectivul user banat se plange in timp ce este banat, atunci pauza si de pe shout."

Sau cel putin eu asa m-am gandit, nu trebuie s-o iei in considerare daca nu-ti place ideeaSmile
In rest, bravo tie, ai reusit sa faci banul mai placut. Ma bucur ca pe zup conducerea este atat de intelegatoare.
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#4
Hmm... Ideea e buna, dar mi se pare ca esti prea ingaduitor ._. And the heck, I mean it.
1. Jocurile - daca ar fi o pedeapsa, nu s-ar putea juca ._. [pedeapsa = nu joaca >.<] Whatever, do what you want 78
2. Shout-ul - Nu prea imi suna a ban asta O.O [c'mooon, esti pedepsit sau ce? >.>]
3. Forumul - Cu vazutul forumuluio nu am nimic 4 Adica, pedepsit, nu poti posta [e corect 21] si vezi un subiect... Poate iti pare rau ca ai ban si 65 Poate nu mai repeti greseala xD Yep, asta imi place ^^
4. PermBan - I didn't get it T^T Acestia sunt cei care au ajuns la 100% warning? 17 Nu prea am inteles [eu]
Hmm... Gustul lasat: Uneori parca esti prea bland >.<

#5
............................................................................................................

#6
@Ady: Nu ne plangem, doar ca au fost multe ban-uri in ultima vreme si am decis sa facem ceva in legatura cu asta.
@Dark_Wings: Pot incerca si asta, dar ia-o si altfel: cineva vine, vede ca a fost banat si intreaba pe shout ce a patit. I se explica, intelege si asa ceva se evita. Desigur, daca face scandal se poate recurge si la banarea din shout.
@Yuloby: Nu e o pedeapsa. Aici vorbim de ban-urile pentru spam, facute in aproape toate cazurile de useri tineri, care nu prea intelegeau ce e spam si ce e nu. Nu vorbim de persoane care au facut flame, au injurat pe aici sau mai stiu eu ce. Daca nu stii sa postezi, ti se interzice sa mai postezi o perioada, pana iti intra mintile in cap 10 Ce legatura au restul lucrurilor de pe site cu posturile?
PermaBan e tot un grup de useri banati. Userii pot fi trecuti temporar in grupul Banned, care nu poate sa posteze si atat. Grupul PermaBan e deja pentru ban-urile definitive si aici nu ma refer la durata, ci la faptul ca pe persoanele trecute in grupul PermaBan nu mai dorim sa le vedem deloc pe Zup o perioada, si vor avea accesul la site absolut interzis.
@Liet: E ban mai mult pentru spammeri. Nu am vrea sa speriem userii mai mici cu un ban permanent. Pentru scandalagii ramane inca valabila cu ban-ul absolut 4
Gandeste-te altfel... vine X, poate vorbi pe Shout, se poate juca, poate citi thread-urile dar nu poate posta. Fie sta asa o perioada pana cand se enerveaza, renunta la postat si implicit nu mai face nici spam, fie se reformeaza si nu mai face spam dupa ce ii expira ban-ul.
Sistemul cu warn-uri functioneaza altfel. Daca ajunge la 100% doar din motive de spam, e banat o zi (automat). Daca nu se invata minte, a doua oara cand ajunge la 100% va fi banat o saptamana. Iar face spam? Ajunge a treia oara la 100% si de data asta ban-ul e permanent. Nu mai poate posta deloc pe Zup. Poate face orice altceva, mai putin sa posteze.
Totusi, priveste reversul medaliei: daca userul e linistit pe shout si in general e o persoana de treaba doar ca nu prea stie cum sa posteze, ce faci? Il gonesti definitiv de pe site? Animezup incearca sa nu fie doar un forum... daca nu stie sa posteze, i se interzice sa posteze.
Dar repet, cand avem de-a face cu un membru care nu se poate integra in comunitate... exista inca vechea versiune a ban-ului.

Ca o mica concluzie: Tipul asta de ban e pentru useri inofensivi, care doar nu inteleg ce inseamna sa nu faci spam. Chiar aseara mi-a zis Marina de o persoana care facea spam desi fusese avertizat pentru ca nu reusise sa inteleaga de la moderatori si din regulament ce e acela spam-ul. In rest, era o persoana linistita. De ce sa ii interzicem accesul la site?
Pe de alta parte, a fost odata un user pe Animezup care a venit pe shout si a inceput sa faca scandal. A cerut sa fie pusa admina sau altfel va pune pe cineva sa hack-uiasca site-ul si a injurat userii pe shout. O astfel de persoana nu va primi genul ala bland de ban-uri. Pentru ea e "Adio, Zup! bye "

#7
Poi mi se pare foarte corect.Oricum cele 10 banari au fost de la fanf fiction si acolo nu e mare branza.Adica sunt useri oarecum nespamatori care vroiau si ei sa posteze si la momentul respectiv nu au stiut ce sa zica despre acea creatie.
^_^ Prin aceasta schimbare banuiesc ca AnimeZup e cel mai bland site iregistrat ( ^_^ )
Oricum ieri dupa ce au vazut destui lista spamatorilor au fost destui multumiti ce au sarit cu gura ca dece aia,de ce ailalta si tot asa ^_^
Acum nu mai are nimeni ce comenta.
o.o" wot

#8
Of, ok, ok... Am inteles 39
Hmm... Da, e bine... dar daca face numai panarama pe shout [nu si spam], tot asa sa l[m]i [kiddin' :-P] se interzica shout-ul... Dar totusi chestia cu spam e cumva aiurea >.< [nu e chiar greu >.> si crede-ma, sunt un user tanar...]
Whatever 78 M-ai convins, dar tot pe a ta a mers 21 Hmm... Daca nu inteleg userii ce e spam, mai ales cei noi, ar trebui sa scrii la postul lui [ex edit de Aly... zice doar spam, dar daca e un newbie sa spun asa, poate sa-i spuna ce e spam-ul 106 ~ nu am nimic cu Aly, mi-a venit prima in minte 4]
Nevermind... Ai dreptate :-P

#9
Sunt posturi unde s-a scris edit ...]spam .poi este la regulile site-ului tot ce e rau plus ce inseamna cuvantul spam.Si daca si aia le e greu pot da un search pe google oricum eu 21 am scris sa isi amplifice posturile la majoritatea spamurilor.
o.o" wot




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)