Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Noi desene ♪

#1
Am decis sa mai pun niste desene de ale mele facute de recent.

Fata çwç

A doua fata <w< imi cer scuze pentru balcoane xD

Dulce uke >w<

Neji Chibi
Si acum vine problema mea, mi-ati putea da niste sfaturi despre Neji!? Ce as putea sa imi mai fac si unde sa mai adaug umbre? >w<

#2
Ceau !
Mai întâi să te lămuresc cu ceva:
Nu mai ÅŸtiu exact dar nu avem voie sa facem foarte multe threaduri la acest topic.
Nu ştiu exact dar parcă maxim 2 era necesare.. nu mai ştiu concret.
Trebuia să postezi mai bine tot la primul thread pe care l-ai făcut.


Acum revin asupra desenelor.
O să încep cu Neji, fiindcă tu ai cerut mai multe sfaturi la umbre pentru el.
Păi: Aşa ca şi compoziţie pentru chibi arată destul de O.K.. dar şi aici trebuie să ai grije de anatomie.
Lăsând asta deoparte, fiindcă cu adevărat e cute, umbrele şi luminile se pun în functie de unde bate soarele, o sursă de lumină: bec, lampă.. etc.
Pentru început faci desenul şi după te hotăraşti de unde doreşti să bată lumina.
Ea desigur bate de peste tot..depinde acum unde vrei tu să o poziţionezi.
Nu trebuie sa faci raze, de ex faci un cerc cu cateva săgetele.. ca să para a fi soare. XD
Să zicem şi îl poziţionezi tu în stânga, drepata, sus .. jos.. etc.
Şi după îţi este mai uşor cu umbrele.
Căci unde e lumină e şi întuneric.

`Primul: Asta mi se pare chiar cel mai super ÅŸi reuÅŸit desen din toate. OwO
Cu toate că: umerul drept e prea lung.. şi nu este egal cu partea de jos.
Chiar şi atunci când cineva întinde bratul umârul este egal cu partea de jos, nu poate să pleace din loc.. sper că mă înţelegi.
Talpa stângă, e prea mică.. trebuia să o mai lungeşti.
Chiar dacă poate ţi se părea prea mult, dar era mai bine.
Palma stângă.. unde este ? Văd doar degetele.. trebuia să o faci .. şi dacă doreai să interpretezi altfel, în sensul că nu se vedea şi degetele ţineau materialul, eh.. aici trebuia să faci degetele ţinând materialul mâneci cum trebuie.
Cu toate acestea spuse, în rest îmi place haina, faţa ei e chiar frumoasă şi eleganta.. părul e super. Ochii sunt ok.
Pe scurt îmi place. :")

`Al Doilea: Da aici sânii arată puţin ciudat, nu mă deranjează mărimea.
Umărul drept e prea lung.. --'' Buza pare puţin ridicată spre dreapta.. cred că nu trebuia aşa, nu?
Haina se termina unde va.. sigur. XD
Uite cum ar fi mers: http://i982.photobucket.com/albums/ae307.../BiFKv.png - am făcut un sân prea mare puţin.. dar înţelegi tu. Şi am vâzut că tu ai înclinat capul puţin aşa că acelaşi lucru am făcut şi eu.
Am dat cu o culoare peste ca să vezi cum ar fi venit.
Ochii, gura nasul nu le-am mai făcut fiindcă am spus că nu ai ă mai înţelegi.

`Al Treilea: E drăguţ. Îmi place că ai făcut-o cu totul
Dar îţi spun nu te axa doar pe o poziţie tapănă.. cel mai bine şi am observat că mulţi artişti sugereaza, ca să ne axam pe o diversitate de poziţii.
E bine, nu spun că nu e bine ce ai făcut, doar ţi-am spus.. ca să nu te obişnuieşti doar cu poziţia aceasta, de drepţi.
Ce e drept este că ai dinamizat poziţia mâinilor. Şi e chiar bine.
Bumnul arată ciudat.. dar na. Încearcă sa exersezi şi restul lucrurilor pe care nu le prea stăpâneşti cum trebuie. (nici eu la maini nu mă pricep super)
La picioare câteva probleme.. dar în rest e bine, îmi place.

#3
As vrea sa iti spun ceva in legatura cu al doilea desen.
Multi mau criticat spunand ca eu fac mereu capul prea mare, ceea ce face ca fata sa arate destul de urata. In ultimul timp am incercat sa compensez asta, si dupa cum se observa in desen am cam exagerat xD
çwç adevarul e ca nu reusesc si am inceput sa imi schimb tactica de desen. Inainte o fata (<w< dap, desenez numai fete) o incepeam de la cap, apoi fata di restul corpului... acum in schimb incep doar cu o schita a capului dar continui imediat cu corpul (sper ca sa inteles, nu prea stiu sa explic)

Un exemplu de desen cu capul prea mare: <<' Unul dintre putinii mei baieti desenati

Cel cu Neji... beh... de cand incerc io sa fac un chibi si pur si simplu nu reusesc sa fac corpul. Mam uitat pe net dupa mai multe exemple dar nu stiu, parca mi se pareau complicate. Oricum o sa incerc sa fac umbrele asa cum miai explicat.

Revenind la ceea ce miai scris prima data, imi cer scuze si multumesc ca m-ai avertizat. Nu o sa mai fac altul deci am sa imi pun desene aici, sau in celalat >W<

UwU Si iti multumesc mult muuuuuuult de tot pentru sfaturi ^w^




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)