Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nijikon 2010

#41
@Horia: Nu jocurile le platesti, ci pretul pentru inchirierea Palatului Copiilor 10
Consolele le mai aduc unii de acasa, la fel si televizoare, mai primesc de la sponsori monitoare pe perioada evenimentului, etc.
Dar, cum am zis la inceput, costa mult locatia, plus materialele promotionale, mancarea pentru voluntari, premiile pe care le ofera la concursuri, diverse materiale de care poate ca mai au nevoie (prelungitoare, legitimatii, markere, etc.)
Pretul chiar nu e mare, si pot sa afirm ca nu se imbogatesc ei din organizarea Nijikon, din contra chiar ^^

#42
Atunci, dacă e cum zici tu, şi nu contest, preţul e corect. Palatul Copiilor e un spaţiu mare, nu o să ne simţim ca sardinele. Plus, e oportunitatea să cunoşti lume.
Nu sunt sigur dacă Mechanist a zis că din cauza "tehnologiilor" noi, preţul a fost mai mare la Otaku.
Probabil în preţ intră şi ceva pentru trupa aia de J-Rock. O idee, doar.
Oricum, îţi dai seama că fac bani din urma Nijikonului, altfel, nu l-ar mai face. Au văzut că sunt animetarzi în ţară şi le merge spre bine.
Adică citisem o statistică pe PS sau pe site-ul Nijikon că numărul oamenilor care au venit a crescut de la an la an. Kudos for them.
Btw, se aude ceva cu programul ?
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#43
@Horia: Deocamdata nu, probabil va aparea prin luna octombrie.
Hmm, la Otaku nu stiu care a fost faza cu pretul si "tehnologiile", nu imi amintesc sa fi vazut ceva pe acolo 39 Dar cine stie...
Plus ca Nijikonul nu e neaparat o sursa de bani, nu in mod direct. Gandeste-te si ca in cadrul Nijikon isi pot face reclama la site-urile/proiectele proprii (projectsakura, de exemplu, sau tot ce tine de otaku.ro), primesc si expunere media, ca iti dai seama ca un astfel de eveniment mai apare si prin ziare si pe la stiri, si, in general, le ofera si mai multa credibilitate pe mai multe planuri. Chiar daca e un festival pentru fanii anime, nu oricine poate organiza asa ceva.
Plus ca cei mai multi sunt acolo in primul si primul rand din pasiune. Nu zic ca nu poti face bani si din anime, dar 1. cine vrea sa scoata bani, nu se apuca de organizat festivaluri anime, 2. chiar daca scoti cumva bani din anime, trebuie sa te dedici mult "afacerii" si sa investesti timp si munca in ea, timp in care ai avea sansa sa castigi mult mai multi bani, in alte moduri.


Asa, revenind la subiectul Nijikon updates, a aparut posterul oficial.

[aveti link pentru varianta marita dedesubt]

[Imagine: fulxch.jpg]

http://i54.tinypic.com/29pyzvc.jpg

Mie mi se pare superb 4

#44
Citat:in cadrul Nijikon isi pot face reclama la site-urile/proiectele proprii
Eu ştiam că spaţiile publicitare de plătesc în general. Cum ar fi bannerele, practic le închiriezi să-ţi faci reclamă. Desigur, în treaba asta poate fi diferit. Să fie ceva free-for-all

Citat:mai apare si prin ziare si pe la stiri
În ziare probabil, dar nu ştiu dacă şi la ştiri. Probabil cei de la ştiri o să vadă o mulţime de cosplayeri, o să se informeze şi o să facă un articol. Acuma ţine de numărul de participanţi la convenţie. Până acum nu am văzut vreo ştire cu şi despre nijikon. Pare-mi-se că Mechanist a dat un interview despre Otaku, anul trecut la TV, deşi, nu mai ţin bine minte dacă era la TV sau ziar.

Citat:nu oricine poate organiza asa ceva.
E de la sine înţeles. Sunt multe lucruri de aranjat pentru un festival, care, se pare că a luat o amploare destul de mare.

Citat:Nu zic ca nu poti face bani si din anime
La noi în ţară prea puţin probabil. Pe mangashop, am văzut foarte puţine produse, şi nu cred că se înghesuia lumea să le cumpere. În SUA, de exemplu, Anime Con, Convenţia Anime din Boston. Chestia aia e uriaşă. Anyhow, de acolo sigur se fac bani frumoşi. Plus, vorbim şi de o populaţie mai mare. Cum se zice "n-ai cu cine".

Citat:2. chiar daca scoti cumva bani din anime, trebuie sa te dedici mult "afacerii" si sa investesti timp si munca in ea, timp in care ai avea sansa sa castigi mult mai multi bani, in alte moduri.
Adevărat. Aici vine şi pasiunea, dar majoritatea care-şi urmează pasiunea mor de foame.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#45
(08-09-2010, 12:06 PM)Horia K A scris:
Citat:in cadrul Nijikon isi pot face reclama la site-urile/proiectele proprii
Eu ştiam că spaţiile publicitare de plătesc în general. Cum ar fi bannerele, practic le închiriezi să-ţi faci reclamă. Desigur, în treaba asta poate fi diferit. Să fie ceva free-for-all

Organizatorii Nijikon sunt Project Sakura, Anime-Club, si stiu ca se implica serios si Otaku 4 Automat vor avea cum sa isi faca reclama acolo 21
Doar nu platesc pentru asta in cadrul festivalului organizat de ei.

Pe de alta parte, e destul de free-for-all.
Eu nu am platit niciodata pentru stand, si nici nu stiu sa fi platit vreo alta comunitate. Plus ca, iarasi, nici nu am auzit sa nu fi permis vreunei comunitati sa participe cu stand, daca si-a dorit lucrul acesta. Sa zicem doar ca atunci cand am participat prima data la Nijikon nu eram tocmai intr-o relatie foarte buna cu organizatorii 4 E drept, nici nu eram la cutite, dar a fost o perioada cand am facut parte din tabere diferite. Si cu toate astea, nu mi-a zis nimeni nimic, ba chiar din contra.

De asemenea, mesele si scaunele de la stand ei ni le-au oferit, si tot ei au avut grija sa avem tot ce ne trebuie (de exemplu, un prelungitor anul trecut).

E drept, cei de la Aleea Artistilor isi platesc locul dar:
1. Oamenii aia se duc acolo special ca sa isi vanda marfa, e alta poveste
2. Pretul cerut nu e mare
3. E o diferenta intre standul unei comunitati care, desi vinde si ea anumite materiale, mai face si altceva pe langa si, pe deasupra, promoveaza intens si evenimentul si il sustin.
4. O comunitate atrage automat si un numar de vizitatori. Am vazut ca sunt destule persoane de pe Zup care vin la Nijikon pentru a se putea intalni.

Daca erau nesimtiti, puteau sa ceara bani si pentru standurile comunitatilor, dar n-au facut-o si nici nu cred ca o vor face vreodata. Bine, dar asta implica si faptul ca nici comunitatile sa nu dea dovada de nesimtire si sa se transforme in tarabe cu marfa, al caror singur scop este sa vanda cat mai multe chestii.

#46
Care sunt regulile gaming-ului ? Vreau sa particip dar nu stiu care sunt regulile.Daca aveti idee astept mesaj

#47
@AndyAndrei: Nu cred ca sunt reguli.
In cazul competitiilor organizate de Battlekon (sau altii), trebuie doar sa te inscrii (la fata locului, din cate banuiesc), dupa care sa iti infrangi adversarul.
La restul consolelor si aparatelor puse la dispozitie... e cam dupa cum prinzi loc 4

Also, update:
A fost afisata lista cu voluntarii acceptati pentru editia din 2010 a Nijikon: http://www.nijikon.ro/formular/voluntari/

#48
GoD! Si eu credeam ca este prea devreme sa-mi postez AMV-ul! 21 Si cand te candesti ca Niji va doar peste aproape 2 luni Smile
[Imagine: wqymg0.jpg]

#49
Daca nu stiti unde sa va cazati in Bucuresti, gasiti aici cateva informatii utile:

http://www.projectsakura.com/forum/viewt...hp?id=1062

#50
Pe site-ul oficial a aparut un Chestionar, al carui scop este de a imbunatati experienta Nijikonului.
Nu dureaza mult sa il completati! 4

http://www.nijikon.ro/main/chestionar/




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)