Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Naruto la Cinema

#1
Buna ziua!

Dragi otaku,

Eu si alte cateva persoane ne-am gandit sa incercam sa aducem un film indragit de multa lume la cinema. Este un film care deocamdata nu a aparut online, dar s-a vorbit despre el intre otaku mai mult decat "Fifty Shades Of Grey".

Naruto a fost anime-ul cu care am copilarit. Datorita Jetix-ului eu acum am devenit o otaku in toata regula si sunt mandra de asta! Naruto a aparut cativa ani la rand pe Jetix, dupa care pe Animax.

Acest anime a meritat toata publicitatea facuta, intr-ucat era la televizor timp de cativa ani subtitrat in romana.
Naruto mi-a deschis destule orizonturi. Deci de aceasta data vom incerca (eu, echipa mea si toti cei care ne sustin) sa deschidem un nou orizont in lumea Otaku. Merita sa incercam sa aducem filmul "Naruto: The Last Movie" la Cinema.

Au fost atatea filme la cinema, de ce nu ar putea fi si acesta?

Eu una urasc faptul ca suntem crezuti inferiori unora doar pentru ca ne uitam la "desene animate".

Este adevarat, cuvantul "otaku" in Japonia inseamna persoana care nu stie sa socializeze, care se inchide in el si in manga sau anime. Dar noi am dus cuvantul "otaku" la un cu totul alt nivel!

Noi am redefinit cuvantul acesta intr-un alt mod cu totul pozitiv! Am transformat aceasta fosta insulta intr-un compliment. Pentru noi, acum a fi otaku inseamna sa fi o persoana careia nu ii este frica sa recunoasca faptul ca ii plac anime-urile sau manga-urile, o persoana care are incredere in sine si este SOCIABILA! De ce sociabila?

Pentru ca mii de persoane se numesc sociabili prin simplu fapt ca isi cunosc vecinii sau se inteleg bine cu persoanele din cartier, dar noi ,otaku, ne intelegem bine intre noi!

Toti otaku romani sunt de treaba, se organizeaza ATATEA meeting-uri si multe altele si totusi otaku sunt antisociabili?
Este o porcarie faptul ca suntem caracterizati intr-un mod anume pana sa ni se dea o sansa sa ne aratam puterile si personalitatea!

Eu una nu sunt sigura daca acest "proiect" va ajunge departe, sau nu, dar sunt sigura ca va ajuta la dezvoltarea comunitatii otaku in toata tara!

Daca doriti sa ne sustineti, spuneti-va parerile pe site-ul: http://anime-news-romania.blogspot.ro/20...mania.html

Sunteti importanti pentru noi! Pentru toti de fapt! Fiecare persoana care ne sustine reprezinta un motiv in plus pentru care MERITAM SA FIM AUZITI!

Filmul Naruto este doar inceputul, daca va fi acceptat filmul, de aici inainte totul va merge minunat pentru toti otaku din tara!

#2
Hai sa nu incercam sa redefinim cuvinte care in continuare isi pastreaza stigma. Si in comunitatea anime singuri care se auto-definesc ca otaku sunt acei fani ce considera ca ii pasa cuiva ca ei se uita la desene. La fel ca membri fanatici ai oricarui mediu ei reprezinta doar ce e mai rau. Asa ca hai sa fim normali inainte sa urlam de pe blocuri cat de mult ne plac desenele.

Cat despre film sincer cred ca daca vrem sa deschidem niste orizonturi sa aducem filme adevarate. Nu vad pe nimeni care se bate sa aducem http://en.wikipedia.org/wiki/When_Marnie_Was_There care este posibil ultimul film de la Studio Ghibli. Sunt o multime de filme care nu depind de un fanbase deja dedicat. Din cate stiu nici in tari cu public mai bogat ca noi nu sunt cine stie ce anime la cinema. Sa fim sinceri, sunt suficient de multi oameni dispusi incat sa umplem o sala de cinema? Dar doua? Sunt suficienti de multi oameni dispusi sa plateasca un bilet de cinema ca sa vada ceva ce traditional a fost vazut gratis pe net? Ma indoiesc sincer. Poate daca ar fi ceva ce ar atrage non-anime fans. Dar Naruto: The Last Movie ar imparti si fanii anime. Ar imparti si fanii Naruto pentru ca nu toata lumea urmareste manga.

Bafta cu proiectu, dar ma indoiesc sincer de succesul lui
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#3
Sa fim normali inainte sa postam pe forumuri? As putea sa ma comport de parca faptul ca mi-ai spus ca nu sunt normala este o insulta, dar pentru mine una nu este. Deoarece urasc notiunea de normalitate, normalitatea este doar o lege nescrisa nicaieri, dar ascultata de toata lumea, din punctul meu de vedere.
Ce este normalitatea sincer pentru tine?
Este normal sa fi o persoana care nu-si spune punctul de vedere cum crede el de cuviinta, sau este normal sa urmezi standardele impuse de societate doar pentru a nu se confrunta cu imaginatia noastra?
Sincer, s-au strans mai bine de o mie de oameni care sustin proiectul... Si care s-ar duce la cinema daca ar fi difuzat.
Si din contra, m-am documentat pana sa fac toate astea si in multe tari s-a difuzat filmul...
Au fost suficient de multi oameni la orice film care l-ai putea gasi pe internet? Da, au fost!
Si tocmai pentru ca este o mare diferenta intre a vedea un film la calculator si a vedea un film la cinema...

#4
Este o diferenta foarte mare intre a-ti spune punctul de vedere si a fi fanatic. Normalitatea este felul in care oamenii te iau in serios cand spui ceva. Exista un topic pe undeva legat de asta.

Chiar sunt o mie de oameni care sunt dispusi sa mearga in alt oras doar ca sa vada un film? Ca nu cred ca ii gasesti pe toti in Bucuresti si in alt oras cu mai putini oameni ma indoiesc ca sunt o mie de fani anime in general. Stiu atatia fani anime care nu isi permit sa mearga la Otaku sau la Nijikon, care sunt evenimente de o zi intreaga.

Filmul a fost sau va fi difuzat intr-o mana de tari. Mai exact 8 daca ne luam dupa IMDb. Nici un cinematograf din romania nu va risca sa piarda bani cu un astfel de film. Nu toate filmele ies in castig. Mai sunt si filme care chiar daca ies in castig nu este unul suficient de mare incat sa merite efortul.

Am citit pe linkul postat ca vreti sa vorbiti cu Cinema City. Sa inteleg ca vreti sa fie difuzat peste tot? Mult succes cu asta. Sper sa ne spui cum a mers discutia. Si daca reusiti sa convingeti cinematograful si iese un esec va fi mai nasol in viitor.

Pentru unii oameni chiar nu este o diferenta intre cinema si calculator. Mai ales daca vorbesti despre orice film fara efecte speciale. Publicul vostru tinta este compus in mare parte de oameni fara bani care poate merg o data pe an la cinema. Avand in vedere ca anul asta apare Avengers 2 si Star Wars 7 daca as putea sa ma duc doar o data la cinema pana la anul cu siguranta nu ar fi la Naruto.

Ai deschis un topic la dezbateri si inca nu ai incercat sa aduci nici un argument adecvat ca ideea ta ar merge. Deci, te rog, convingema ca ar fi o idee plauzibila sa avem anime la cinema in contextul social si economic din Romania de astazi. Eu as fi primul la bilete, dar asta pentru ca imi permit sa exagerez cu fanboysmele mele.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#5
Ideea in sine este una destul de ambitioasa. So congrats on aiming high, I suppose 4
Totusi, in alta ordine de idei, trebuie sa iei in considerare faptul ca in tara, animeurile si mangaurile sunt, mai mult sau mai putin, ceva de nisa. Cea mai mare parte din publicul mergator la cinema ma indoiesc ca ar da banii pe Naruto, mai ales avand in vedere (cum zicea si Majin mai sus) ce alte filme urmeaza sa apara anul asta (srsly, Avengers 2, Jurassic World si Star Wars episode 7 care sunt deja super anticipate, plus multe altele de care nu imi pasa atat de mult). Also, multi romani nu cred ca baga in seama animatiile suficient de mult in seama incat sa poti sa aduni destula lume in afara de un numar aleatoriu de fani anime.
Da, probabil ca o sa fie multi fani anime care ar da bani sa il vada la cinema, but in the grander scheme, nu prezinta o baza financiara destul de mare cat sa compenseze riscul; in cel mai bun caz, ma gandesc ca poate ar fi de acord sa difuzeze o singura data filmul, dupa care gata. Si foarte posibil la un pret mai mare decat un bilet de film normal.
In orice caz, sunt curios unde merge treaba asta, si daca iese ceva, si n-am alta treaba, I might consider paying for this, because why not. Multa bafta 4

#6
Citat:Naruto a fost anime-ul cu care am copilarit.

Eu am copilarit cu alti copii, dar bafta cu ce incerci sa faci. [:
"You got no business questioning a thang"

#7
Eu sunt de parere ca la ora actuala difuzarea unui film Naruto intr-un cinematograf autohton nu pica intr-un moment oportun considerand ca fenomenul anime a cam regresat la noi in tara si nu multa lume mai e in contact cu aceasta serie, astfel incat sa speram ca va avea un oarecare succes. Daca aceasta petitie ar fi fost facuta cand Naruto era difuzat pe Jetix si Animax (varful de popularitate, in opinia mea, care l-a avut la noi in tara), atunci intr-adevar poate ca ar fi avut pe ce sa se bazeze o astfel de actiune, deoarece aveai o oarecare promovare si prin TV, astfel putand sa atragi si pe laici, care nu erau neaparat otaku sau fani anime, dar stiau de animatie si le placeau.

Eu unul sustin initiativa, chiar daca nu mai sunt fan Naruto de ceva timp, insa ar fi putut veni mai devreme, acum mi se pare tergiversata. Doresc mult noroc cu ea si daca e vreo petitie de semnat or something, let me know.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)