Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Sub domnia iubirii(SasuSaku)

#1
Sub domnia iubirii



Episodul I. Inceputul
In secolului al 16-lea Imperiul Otoman era una dintre cela mai mari puteri ale lumii. Acest imperiu urma sa atinga cea mai mare extindere sub domnia celui mai mare sultan din cati au fost, Sasuke Uchiha. Sultanul cel mai puternic, si cel mai indragostit. Din tot haremul, doar o singura femeie i-a atins puternic inima si a fost singura lui iubire.
Sakura POV
Numele meu este Roxalenn. Sunt o fata de 17 ani cu parul roz bombon ,lung, ondulat si ochii verzi ca iarba de primavara. Locuiesc impreuna cu familia intr-un satuc din Ucraina. Tatal meu este preotul satului, asa ca nu trebuie sa-l fac de rusine prin faptele mele nebunesti. Mama mea il ajuta pe tata in treburile bisericesti. Face prescura, face curatenie in biserica, desigur si eu o ajut. Fratiorii mei Niko si Leo sunt gemeni si au 2 ani. Eu am grija de el in mare parte.
-Roxalenn, te rog haide ajuta-ma sa culeg legumele din gradina sa nu ni le fure tatarii.
-Bine mama vin acum.
Tatarii vin des si fura, distrug tot ce le iese in cale. Imi e foarte frica. Nu se stie cand vor veni din nou si ce ne vor face. Multi oameni au fost omorati, multe case au fost distruse. Of, de am putea scapa odata pentru totdeauna, nu doar cateva luni si apar din nou.
S-a lasat seara iar temerile frumoasei rusoaice s-au indeplinit. Tatarii au invadat satul arzand casele, omorand oamenii.
-Stati! Mama, tata! plangeam si strigam pentru ca nu stiam ce se intampla. Dintr-o data unul dintre tatari ma loveste cu ceva in cap si leisn…
Sasuke POV
Ma intorc in seraiul din Konoha impreuna cu bunul meu prieten Naruto. O alta batalie castigata, un alt teritoriu Imperiului Otoman. Cred ca ma asteapta toata familia, mama mea Tsunade, sora mea Hinata si viteazul meu fiu Konohamaru. Insfarsit am ajuns. Toata lumea se apleaca in fata mea. Intru in camera principala si o vad pe mama mea, sora mea, sultana Karin si pe viteazul meu in poalele ei.
-Mama. Multumesc. Rugaciunile voastre m-au ajutat.
-Fiul meu. Alah sa te ajute sa ai cat mai multe victorii.
-Hinata, lumina ochilor mei. Ma bucur sa te vad.
-Si eu ma bucur nespus de mult ca va vad Maria Ta.
A facut o plecaciuna si am trecut la Karin. Am saluatat-o dand din cap si aceasta a facut o plecaciune. Mi-am luat fiul sa-l vad. Acesta nu are decat 3 ani, dar va fii un mare conducator dupa ce nu vom mai fii eu. Il dau inapoi lui Karin si ma duc in camera mea pentru a ma odihi umpic, a fost un drum lung. Camera e mare, are tapiterii foarte rafinate, mobila e din lemn adus din Himalaya, covorul, e in stil turcesc facut de un mare maestru. Camera e intunecoasa in mijloc fiind o oglinda. Ma uit la reflexia mea din oglinda. Sunt un tanar de 20 de ani, am parul si ochii negrii ca onixul. Ochii mei reflecta nelinistea. Sunt nelinistit, ma simt neimplinit. Am avut multe victorii, dar sufletul meu e neimpacat, imi lipseste ceva sau cineva in viata care sa-mi ia acest sentiment. Las aceste ganduri sa ma pun la birou. Am talentul de a face bijuterii. In mainile mele orice piatra prinde viata. Ma apuc sa confiectionez un inel de smarald care sa se reflecte in ochii verzi. Am visat aseara doi ochi, mari de smarald si imi sta gandul doar la ei. Vreau sa fac un inel care sa se reflecte in ochii verzi, misteriosi. Oftez adang pentru ca nu voi vedea niciodata acesti ochi.
Sakura POV
Ma trezesc cu greu si aflu ca sunt legata de un stlp. Eram intr-o camera intunecoasa si se mai aflau si alte fete in acea camera. Langa mine sta o fata blonda, cu parul lung si ochii albastrii. Este foarte frumoasa.
-Buna numele meu e Ino.
-Buna sunt Roxalenn. Unde suntem?
-Suntem pe vapor. Ne indreptam spre Konoha. Vom fii vandute sultanului ca sclave.
Incep sa plang si ma zbat, dar fara rost. Sunt trista, nervoasa, toata viata mea e ruinata.
-Va fii bine. Si eu am fost luata de la familia mea, am fost batuta si batjocorita, dar acesta e destinul meu. M-am nascut saraca si cred ca la palat voi avea un trai mai bun. A spus aceste cuvinte cu lacrimi in ochi. Si intr-un fel are dreptate asta e destinul ei, dar nu al meu. Trebuie sa scap de aici.

#2
(09-12-2012, 12:13 AM)aidam98 A scris: Sub domnia iubirii



Episodul I. Inceputul
In secolului alXVI-lea (secolele se scriu cu cifre romane) Imperiul Otoman era una dintre cela mai mari puteri ale lumii. Acest imperiu urma sa atinga cea mai mare extindere sub domnia celui mai mare sultan din cati au fost, Sasuke Uchiha. Sultanul cel mai puternicfara virgula si cel mai indragostit. Din tot haremul, doar o singura femeie i-a atins puternic inima si a fost singura lui iubire.
Sakura POV
Numele meu este Roxalenn. Sunt o fata de saptesprezece (numerele le scrii cu litere) ani cu parul roz bombon, pui space dupa semnul de punctuatielung, ondulatnu mai lasa spatii duble; se vede urat si ochii verzi ca iarba de primavara. Locuiesc impreuna cu familia intr-un satuc din Ucraina. Tatal meu este preotul satului, asa ca nu trebuie sa-l fac de rusine prin faptele mele nebunesti. Mama mea il ajuta pe tata in treburile bisericesti. Face prescura, face curatenie in biserica, aici mergea si un "si", apoi o virguladesigursi iar o virgula, ca sa aiba sens si eu o ajut. Fratiorii meivirgula Niko si Leovirgula sunt gemeni si au doi ani. Eu am grija de ei in mare parte.
-spaceRoxalenn, te rogvirgula haidevirgula ajuta-ma sa culeg legumele din gradina sa nu ni le fure tatarii.
-spaceBinevirgula mamavirgula vin acum.
Tatarii vin des si fura, distrug tot ce le iese in cale. Imi e foarte frica. Nu se stie cand vor veni din nou si ce ne vor face. Multi oameni au fost omorati, multe case au fost distruse. Of, de am putea scapa odata pentru totdeauna, nu doar cateva luni si apar din nou. propozitia nu are sens
S-a lasat searavirgula iar temerile frumoasei rusoaice s-au indeplinit. Tatarii au invadat satul arzand casele, omorand oamenii.
-spaceStati! Mama, tata! Majuscula: Plangeam si strigam pentru ca nu stiam ce se intampla. Dintr-o data unul dintre tatari ma loveste cu ceva in cap si lesin
Sasuke POV
Ma intorc in seraiul din Konoha impreuna cu bunul meu prietenvirgula Naruto. O alta batalie castigata, un alt teritoriu"al" sau "in posesia", daca vrei sa aiba sens Imperiului Otoman. Cred ca ma asteapta toata familia, mama meavirgula Tsunade, sora meavirgula Hinata si viteazul meu fiuvirgula Konohamaru. Inspace; sunt cuvinte separatesfarsit am ajuns. Toata lumea se apleaca in fata mea. Intru in camera principala si o vad pe mama mea, sora mea, sultana Karin si pe viteazul meu in poalele ei.
-spaceMama. Multumesc. Rugaciunile voastre m-au ajutat.
-spaceFiul meu. Alah sa te ajute sa ai cat mai multe victorii.
-spaceHinata, lumina ochilor mei. Ma bucur sa te vad.
-spaceSi eu ma bucur nespus de mult ca va vadvirgula; e adresare directa Maria Ta.
A facut o plecaciune si am trecut la Karin. Am salutat-o dand din cap si aceasta a facut o plecaciune. Mi-am luat fiul"ca sa il vad" sau "pentru a-l vedea". Acesta nu are decat trei ani, dar va fi, cu un singur i un mare conducator dupa ce nu vom mai fi, cu un singur i eu. Il dau inapoi lui Karin si ma duc in camera mea pentru a ma odihi un pic; sunt doua cuvinte: un si [b]pic[/b], a fost un drum lung. Camera e mare, are tapiterii foarte rafinate, mobila e din lemn adus din Himalaya, covorulfara virgula e in stil turcesc facut de un mare maestru. Camera e intunecoasavirgula in mijloc fiind o oglinda. Ma uit la reflexia mea din oglinda. Sunt un tanar de doua zeci de ani, am parul si ochii negrii ca onixul. Ochii mei reflecta nelinistea. Sunt nelinistit, ma simt neimplinit. Am avut multe victorii, dar sufletul meu e neimpacat, imi lipseste ceva sau cineva din; ii lipseste "din viata" nu "in viata" viata care sa-mi ia acest sentiment. Las aceste ganduri poate "si" ma pun la birou. Am talentul de a face bijuterii. In mainile mele orice piatra prinde viata. Ma apuc sa confectionez; fara i! un inel de smarald care sa se reflecte in ochii verzi. Am visat aseara doi ochi, marivirgula de smarald si iar spatiu dublu imi sta gandul doar la ei. Vreau sa fac un inel care sa se reflecte in ochii verzi, misteriosi. Oftez adanc pentru ca nu voi vedea niciodata acesti ochi.
Sakura POV
Ma trezesc cu greu si aflu ca sunt legata de un stalp. Eram intr-o camera intunecoasa si se mai aflau si alte fete in acea camera. Langa mine sta o fata blonda, cu parul lung si ochii albastrii. Este foarte frumoasa.
-spaceBunavirgula numele meu e Ino.
-spaceBunavirgula sunt Roxalenn. Unde suntem?
-spaceSuntem pe vapor. Ne indreptam spre Konoha. Vom fii vandute sultanului ca sclave.
Incep sa plang si ma zbat, dar fara rost. Sunt trista, nervoasa, toata viata mea e ruinata.
-spaceVa fi bine. Si eu am fost luata de la familia mea, am fost batuta si batjocorita, dar acesta e destinul meu. M-am nascut saraca si cred ca la palat voi avea un trai mai bun. A spus aceste cuvinte cu lacrimi in ochi. Si intr-un fel are dreptate aici ar fi venit punct si incepeai cu majuscula sau un punct si virgula, ca sa aiba sensasta e destinul ei, dar nu al meu. Trebuie sa scap de aici.


Bun~ Stiu ca te-am speriat cu corectura pe text, dar era necesara. Si mai e necesar sa-ti spun ca, chiar daca nu toti ne uitam la telenovele turcesti, vedem reclame la televizor. My opinion? Ok, dar e dura: Neoriginal si neslefuit. De ce nu te-ai gandit tu la o idee originala? Si de ce nu are disclaimer daca tot ai imprumutat ideea de acolo? Macar o mentionare in care sa spui ca nu este originala si autentica a ta. Apoi~ Mai treci pe la Ghidul incepatorului care e postat pe forum. Sunt sigura ca ai sa gasesti niste sfaturi utile si ai sa vezi ca ai omis un pas in postarea ficului tau.
Iar acum nu stiu de unde sa am apuc... E... Hai sa nu fiu dura si sa zic ca e copilaroasa. In primul rand, descrierea la tine e NULA. Iti trebuie descriere, libertate in scriere, propozitii mai lungi, punctuatia, sa mai treci pe la indreptarul ortografic, dialog mai putin fad si fara sens, inteles la propozitii etc. Acum sa le iau pe rand:
Titlul trebuie sa surprinda esenta textului sau a ideii pe care textul tau o va expune. Iti trebuie ceva original, care sa atraga; la tine asta nu se intampla. Pe langa ca titlul e plagiat, - urasc plagiatorii, btw~ ^^- nici nu imi exprima nimic decat un fel de poveste romantata fortat si plina de drama inutila. Pe viitor, pune-ti capsorul la contributie si creeaza ceva original.
Tema sau ideea este foarte importanta. Deocamdata nu ma pot pronunta in privinta acesteia, dar, dupa cum imi spune mie intuitia, va fi un fic plin de iubire zbuciumata, vise si idealuri imposibile si lacrimi. -.- Altceva? Trebuie sa spun din nou cat de neoriginal mi se pare? Cred ca nu. Si tu si eu ne-am saturat de cuvantul asta, nu? ^^
Aspectul, ca si titlul, are, al naibii de treaba, rolul de a atrage cititorul. La tine e un bloc de scris, nedelimitat, fara nici un paragraf, fara nici un aspect. Puteai lucra frumos pe text, schimband fontul, delimitand niste paragrafe, astfel incat sa am si eu spor la citit. Daca ai fi lucrat la aspect, eram mai incantata de fic.
Descrierea, naratiunea si dialogul sunt punctele de baza ale unui text. Sunt, de fapt, esentialul textului. Daca un text are o descriere bogata, un dialog natural si bine interpretat de catre personaje si o naratiune ce curge intr-un mod al ei, firesc, atunci textul e bun. La tine, din toate astea, nu se intampla nimic. Concluzia? Iti spun eu. Nu te mai cantona in cuvintele astea obisnuite si colocviale! Permite-ti o "eliberare" in limbaj, joaca-te cu expresiile, uimeste-ma prin asezarea cuvintelor. Nu mai fa propositii atat de scurteeee~ Intretaie firul narativ si il fac sacadat. E exact in cazul unui rau. Cum ar fi ca raul sa curga in pauze? :)) - asta ma amuza chiar si pe mine - Asta se intampla si cu textul tau. Trebuie sa fie fluid, sa imi dea impresia nu ca citesc si ca actiunea chiar se intampla. Cadrele sunt descrise in cel mai... Posac mod. -.- Uite cel mai la indemana sfat, pe care il dau mai tuturor: inchide ochii, imagineaza-ti o scena, uita-te la fiece detaliu, vizualizeaza totul ca pe un intreg, ia fiecare lucru in parte si analizeaza-l, simte atmosfera, apoi deschide ochii si descrie cat mai natural ce ai vazut si simtit. Simplu, nu? Cu timpul vei reusi sa faci acest exercitiu fara sa mai stai sa iti imaginezi totul. Va fi natural; ca si bautul apei sau respiratul. Trust me, nu e asa greu. Iti trebuie exercitiu si multa practica. Si, normal, vointa. Si mai e ceva ce tin sa mentionez si ce o sa te ajute: un cadru/o camera/un peisaj se descrie incepand de la imaginea lui de ansamblu. Apoi treci la detalii, daca e neaparata nevoie. Daca nu, rezuma-te la o descriere simpla si cu bun gust prin care sa exprimi ceva, nu doar sa umpli randurile paginii fara rost. Naratiunea trebuie sa fie lina, naturala, sa para ca "curge". Incearca sa descrii mai mult actiunile personajelor, sa surprinzi mimica, getsurile acestora. Nu am nevoie de un proces-verbal asupra actiunilor. Vreau sa "vad" actiunea, sa o simt si sa spun: ei, da~ Asta chiar m-a captivat. I hope that you understand what I want from you~ Nu e greu, sa stii. Trebuie doar sa acorzi mai multa atentie detaliilor si sa descrii mai mult. Dialogul trebuie sa fie, la fel ca si naratiunea, natural. Sa para ca replicile chiar apartin personajelor, sa se potriveasca cu caracterul lor. Cand am citit replicile personajelor tale mi s-a parut ca o voce de undeva din afara le spune. Replicile pe care tu le-ai scris nu se potrivesc personajelor tale. Dar... Iti cunosti personajele? Stii cum gandesc, cine sunt? Asta e primul pas in a redacta un text: sa-ti cunosti personajele. Trebuie, in primul rand, sa stii ce vor sa fie acele personaje, sa le conturezi cu ajutorul descrierii si a naratiunii, sa le modelezi dupa cum vrei. E un proces foarte simplu, necesar fiecarui scriitor. Nu ai cum sa scrii ceva fara sa-ti cunosti personajele si fara sa ai o idee bine definita in minte. Daca ai structura si baza minima (libertate in discurs, posibilitatea de a exprima si dezvolta o idee) vei reusi sa faci mult mai multe decat iti inchipui. Apoi mai urmeaza exercitiul si vointa, si ai sa observi ca si tu ajungi sa fii mandru/a de ceea ce faci.
Virgulele reprezinta o problema grava la tine. Nici eu nu sunt perfecta la acest capitol, dar iti pot spune ca: inainte de iar si dar se pune virgula. Se mai pune in cazul unei completari. Exemplu: "Mihai, fratele meu, este mai mare decat mine." sau: "Daca ar fi fost dupa mine, l-as fi pedepsit." In cazul enumeratiilor: "Am o portocala, un mar, o para si doua capsuni." In cazul adresarii directe: "Te rog, Ana, da-mi caietul!" Ai grija la ele fiindca acestea dau, deseori, intelesul frazei.
Mai am o observatie importanta. Capitolul unu de obicei face introducerea in poveste, te ajuta sa intelegi putin personajele, prezinta un cadru, ceva. La tine sare brusc in actiune. Ai inceput cu nu stiu ce tatari, cu nu stiu ce imparat, cu nu stiu imperiu. Dar astea nu au o baza istorica, o constructie a lumii? Daca chiar vrei sa creezi o lume, atunci lasa cititorul sa vada ce vezi si tu. Eu stiu sigur ca tu stii cum arata personajele, cum arata lumea, dar fa posibila trecerea acelor imagini din capul tau in scris. Asta e secretul~ Si nu iti mai pune personajele in situatii fortate. Nu cred ca Sasuke se gandea la iubire si la neimplinirea vietii sale dupa ce a castigat o lupta. Doamne~ Eu as fi petrecut toata noaptea, as fi impartit bucuria de a-mi fi marit imperiul cu familia etc. Sau e doar prea rece acest Sasuke? Atunci cum de simte lipsa dragostei? Vezi despre ce vorbesc? Eu nu stiu ce e de capul personajului asta. Si de ce ai spus ca Sakura povesteste cand pe ea o cheama Roxalenn? Sfatul sfaturilor: Clarifica-ti mintea. Recurge la metoda pe care budistii o folosesc: descalceste fiecare idee din mintea ta, pune-o pe fiecare in camaruta ei si organizeaza-ti mintea metodic. Din ce am citit eu aici tu nu esti sigur/a de ce vrei sa spui prin text si ce se va intampla. Ah, o chestie foarte importanta. Cand descrii un personaj evita exprimarea de genul: "Eu sunt na-na-na, am parul de culoarea na-na-na si ochii na-na-na. Si renunta la a mai copia idei de prin telenovele. -.-
Well~ This is all, cred. Totul sta in dorinta ta de a evolua si in vointa ta de a exersa pana cand are sa iasa bine. Daca te-a deranjat ceva din critica, imi pare rau, dar nu-mi retrag cuvintele. In plus, am criticat textul, nu pe tine. ^^ So, spor la lucru si astept capitolul doi. Kiss-you~

P.S. : Batman e cu tine~ :))
[Imagine: tumblr_m1e5h605dX1rqfhi2o1_500.gif]
P.S. 2: Cred ca am incalcat vreo doua reguli..... ^^"
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

#3
Episodul II dragoste la prima vedere

-Dati-mi drumul! Ajutor! Strig si ma zbat, dar fara rost. Fetele se uita la mine uimite si doi barbati vin spre mine. Deja vad ca o sa ma bata. Am dreptate unul dintre ei imi da o palma.
-Asculta aici taranco, vei tacea sau te vom omori! Vei ajunge cadana sultanului Sasuke. Daca nasti un copil vei deveni sultana. Nu-ti ajunge onoarea asta?
Cadana, sclava nu mai inteleg nimic. Of, cum sa devin eu sultana, cum sa ma culc cu sultanul, naiba sa-l ia. O sa ma razbun pentru ca mi-a omorat familia.
Sasuke POV
Ma trezesc si ma ridic din patul cu asternuturi maro cu modele aurii din atlaz. Soarele patrunde cu greu printre vitraliile pe care sunt pictate peisaje de razboi. Imi chem slujnicii ca sa ma imbrace. Fiecare ma ating cu mare atentie, au grija de fiecare detaliu. Totul trebuie sa fie perfect, daca nu ii decapitez. A iesit bine, nu am de ce sa-i decapitez. Le fac semn sa plece si ma uit in oglinda. Sunt imbracat intr-un costum rosu cu auriu, peste o roaba rosie cu modele negre si la capete cu blana de bursuc. La degete am mai multe inele. Sunt oprit din descrisul inelelor de ciocanitul usii. Am spus un intra silentios. Pe usa a intrat cine ma asteptam sa intre.
-Buna dimineata Maria Ta.
-Asa este Naruto este o dimineata foarte buna.
Bunul meu prieten Naruto imi este ca un frate. Ne-am intalnit cand eram copii, iar acum suntem indinspensabili. El are tot 20 de ani. Are parul blond si rebel ca razele soarelui. Ochii lui sunt mari si albastri ca doua mari marginase. Obrajii sunt delimitati fiecare de trei taieturi.
Sakura POV
Am ajuns la destinatie. Mai bine dura o vesnicie drumul. Cand am iesit din incapere am constatat ca eram pe un vas. Merg inainte impreuna cu Ino pe unde ne duc tatarii si mai suntem si impinse cu brutalitate. Imi vine sa urlu de furie, sa-i omor pe toti, dar daca as face una ca asta m-ar omora pe loc si m-ar arunca in mare. Am mers mult prin fata atator oameni care s-au uitat cu dispret la noi pana am ajuns la portile palatului. Gardienii ne-au lasat sa intram. Trecem printr-o gradina mare i foarte frumoasa. Niciodata nu am vazut atata frumusete la un loc. Palatul imens nici nu poate fii descris. Cuvintele doar ar murdari. Ajungem in fata unei femei care le da tatarilor un sacalet, cred ca cu bani.
-De acum inainte sunteti in slujba sultanului Sasuke Uchiha!Eu sunt jupaneasa Shizune si trebie sa ma respectati ca atare! Veti invata regulile acestui serai! De fiecare data cand vedeti un membru al familiei imperiala faceti o reverenta!…
A tot continuat cu e interzis, e interzis. Sunt aici de cinci minute si numai asta aud. Dintr-o data se aude o voce masculina puternica.
-Faceti loc, trece sultanul Sasuke Uchiha!
Am inghetat. Nu ma gandeam c-o sa-l vad asa de repede. Jupaneasa ne face semn sa aplecam capul si sa tecem.
Sasuke POV
-Ce e intampla?
-Mama dumneavoastra a cumparat sclave pentru Maria Ta.
Trec printre ele uitandu-ma atent, dar privirea imi este furata de o fata. Ii vad parul roz, o binecuvantare de par. Niciodata nu am vazut asa ceva. Trec pe langa celelalte fete fara ca macar sa arunc o privire la ele. Ajung in fata fetei cu par roz. Ea sta cu capul aplecat, fara ca macar sa-si ridice putin privirea. Ii pun mana pe barbie si ii ridic privirea usor si delicat. Imi ies in evidenta ochii de un verde inchis , ca de smarald. Ochii pe care i-am visat. Sunt mari, verzi , numai ca exprima durere. Ochii sunt oglinda sufletului, iar acesti ochi exprima durere. Ma uit si la chipul fetei. Un chip de inger, fara nici o imperfectiune. Buzele rosiatice si mari arata ca un fruct, fructul iubirii si pasiunii, fructul interzis. Ma face sa musc cu tandrete din el, dar ma abtin. Trag aer in piept pentru ca asa ceva iti e dat numai o data in viata sa vezi.
-Cum te cheama?o intreb calm, fara sa-mi arat trairile interioare.
-Roxlenn Maria Ta.
Ma duc la jupaneasa Shizune si ii soptesc ca s-o pregateasca pe Roxalenn pentru a veni in iatacul imperial seara asta. Imi continui drumul spre sedinta cu Naruto povestindu-i cat de frumosa e Roxalenn.
Sakura POV
S-a uitat mult mai mult la mine ca la celelalte fete. Nu pot sa constientizez de ce. Ma trezeste din gandirea profunda jupaneasa Shizune care vine la mine si imi sopteste la ureche ca am fost chemata in iatacul imoperial. Totul se petrece asa de repede. Nici nu pot sa leg bine evenimentele. Am ajuns la palat, am intalnit-o pe jupaneasa Shizune, a venit sultanul, s-a uitat mult la mine si acum sunt chemata in camera lui. Ino avea dreptate aici o sa ne mearga mai bine. Jupaneasa Shizune ne chema in palat. Ajungem intr-o incapere mare, cu pereti si podea din piatra. Pe jos erau paturi. Jupaneasa ne spune ca aici vom locui. Ea pleaca si vine un barbat insotit de o femeie. Ei ne zic din nou regulile. Barbatul este seful haremului, eunucul Jiraya si femeia este alta responsabila cu haremul, odislanca Barbara. Barbatul imi face semn sa ma duc la el. Imi spune s-l urmez pentru a-mi spune cum sa ma port cu sultanul. Imi explica tot ce trebuie sa fac si ce u am voie sa fac. Cand ajung in fata saltanului ii pup poalele, nu ma ridic pana nu vrea acesta, nu rad , nu-l privesc in ochi nu vorbesc cu el. Dupa ce ii arat boierului ca m-am conformat cu regulile ma trimite la baie. La baie sunt spalata, parfumata, machiata, ingrijita. Sunt imbracata cu o rochie rosie sangerie. De la coate in jos este lasat un voal lung pana la genunchi, la talie este un corset bine strans. Parul imi este pieptanat si prins de prinzatoare cu pietre rosii cristaline. Boierul si odislanca ma chema si imi spun ca este timpul sa plecam
Karin POV
-Nana ai grija de Konohamaru, ma duc in iatacul imperial.
-Sultana, am auzit ca Maria Sa a chemat deja o cadana in iatacul imperial.
-Cum e posibil? Nici nu m-a bagat in seama. Mi-a dat mana sa i-o sarut, atat si deja a chemat alte femei sa ma inlocuiasca.
-Nu va faceti griji sultana maine e joia sfanta si maine veti merge in iatacul imperial.
-Nu! Voi merge si azi si maine!
Cum e posibil una ca asta? N-o sa am niciodata liniste. Femeia aia nu o sa intre in iatacul sultanului, ci eu. Am ajuns in fata iatacului. La scurt timp apare si cadana minune. Eunucul Jiraya o opreste, dar nu se lasa. Tine sa vina pana aici si sa se face de ras. Bun daca asta vrea ast primeste.
-Sultana. Maria Sa m-a chemat in iatacul imperial, cu permisiunea dumneavoastra…
Foarte obraznica fata asta. O sa-i arat eu cine e sultana si cine e slujnica.
-Tu nu intri! Eu am sa intru. Ma indrept spre usa, dar ma tine de mana.
-De ce nu-i dam oportunitatea Mariel Sale sa aleaga?Evident daca sunteti de acord.
Cat de tupeista, dar n-am ce face. Le spun paznicilor sa-i spuna Mariei Sale ca la usa astept eu si cadana asta. Sigur ma va alege pe mine. Doar ii fac pe plac ca sa se simpta mai prost la final. La scurt timp vine si paznicul.
-Maria Sa o primeste pe cadana Roxalenn.
-Sultana.
A facut o plecaciune si s-a dus in camera cu zambetul pe buze. Cum e posibil una ca asta? Eu sunt sultana, eu i-am nascut un mostenitor. Ochii mei sunt inundati de lacrimi, nu ma pot abtine. Poate ca seara asta a fost ea, dar maine e joi sfanta, e joia mea.
Sasuke POV
Stau si ma gandesc la ce decizie am luat. Nu am chef s-o vad pe Karin. Ea este sultana dintr-o gresala. Nu mai vreau sa ma gandesc la asta deoarece ochii, trupul si mintea imi sunt capturate de faptura din fata mea, Roxalenn. Ea vine incet spre mine ca un fulg de nea ce cade usor pe pamant si imi saruta poalele. Ii ridic usor privirea. Ea isi indreapta ochii spre ai mei si ma priveste in ochi. Sunt ochii destinului, in acei ochi vad o campie, iar pe acea campie suntem noi prizonieri ai destinului. Ii mangai usor fata.
-Sasuke…ea imi pronunta numele foarte emotionata si intr-o frctiune de secunda lesina. Am prins-o si am dus-o in pat. Doamne sper sa nu pateasca nimic. Vreau s-o am seara asta si serile viitoare. Ii strig de repetate ori numele, iar aceasta se trezeste cu greu.
-Roxalenn esti bine? Ma duc sa chem un doctor.
-Nu te duce. Sunt bine. Ramai aici cu mine, te rog.
Cat de dulce vorbeste.
-Sakura. Spune si tu.
-Sa-ku-ra. Ce inseamna?
-Inseamn floare de cires. E un nume sfant si e numele tau.
Aceasta afiseaza cel mai dulce zambet din cate am vazut. Aceste buze, o nu ma mai pot abtine le sarut. Ne sarutam tandru si incep sa-i desfac corsetul. Aceasta urmeaza sa fie cea mai frumoasa noapte, alaturi de cea mai frumoasa femeie, Sakura.
[Posturi unite]
Episodul II dragoste la prima vedere

-Dati-mi drumul! Ajutor! Strig si ma zbat, dar fara rost. Fetele se uita la mine uimite si doi barbati vin spre mine. Deja vad ca o sa ma bata. Am dreptate unul dintre ei imi da o palma.
-Asculta aici taranco, vei tacea sau te vom omori! Vei ajunge cadana sultanului Sasuke. Daca nasti un copil vei deveni sultana. Nu-ti ajunge onoarea asta?
Cadana, sclava nu mai inteleg nimic. Of, cum sa devin eu sultana, cum sa ma culc cu sultanul, naiba sa-l ia. O sa ma razbun pentru ca mi-a omorat familia.
Sasuke POV
Ma trezesc si ma ridic din patul cu asternuturi maro cu modele aurii din atlaz. Soarele patrunde cu greu printre vitraliile pe care sunt pictate peisaje de razboi. Imi chem slujnicii ca sa ma imbrace. Fiecare ma ating cu mare atentie, au grija de fiecare detaliu. Totul trebuie sa fie perfect, daca nu ii decapitez. A iesit bine, nu am de ce sa-i decapitez. Le fac semn sa plece si ma uit in oglinda. Sunt imbracat intr-un costum rosu cu auriu, peste o roaba rosie cu modele negre si la capete cu blana de bursuc. La degete am mai multe inele. Sunt oprit din descrisul inelelor de ciocanitul usii. Am spus un intra silentios. Pe usa a intrat cine ma asteptam sa intre.
-Buna dimineata Maria Ta.
-Asa este Naruto este o dimineata foarte buna.
Bunul meu prieten Naruto imi este ca un frate. Ne-am intalnit cand eram copii, iar acum suntem indinspensabili. El are tot 20 de ani. Are parul blond si rebel ca razele soarelui. Ochii lui sunt mari si albastri ca doua mari marginase. Obrajii sunt delimitati fiecare de trei taieturi.
Sakura POV
Am ajuns la destinatie. Mai bine dura o vesnicie drumul. Cand am iesit din incapere am constatat ca eram pe un vas. Merg inainte impreuna cu Ino pe unde ne duc tatarii si mai suntem si impinse cu brutalitate. Imi vine sa urlu de furie, sa-i omor pe toti, dar daca as face una ca asta m-ar omora pe loc si m-ar arunca in mare. Am mers mult prin fata atator oameni care s-au uitat cu dispret la noi pana am ajuns la portile palatului. Gardienii ne-au lasat sa intram. Trecem printr-o gradina mare i foarte frumoasa. Niciodata nu am vazut atata frumusete la un loc. Palatul imens nici nu poate fii descris. Cuvintele doar ar murdari. Ajungem in fata unei femei care le da tatarilor un sacalet, cred ca cu bani.
-De acum inainte sunteti in slujba sultanului Sasuke Uchiha!Eu sunt jupaneasa Shizune si trebie sa ma respectati ca atare! Veti invata regulile acestui serai! De fiecare data cand vedeti un membru al familiei imperiala faceti o reverenta!…
A tot continuat cu e interzis, e interzis. Sunt aici de cinci minute si numai asta aud. Dintr-o data se aude o voce masculina puternica.
-Faceti loc, trece sultanul Sasuke Uchiha!
Am inghetat. Nu ma gandeam c-o sa-l vad asa de repede. Jupaneasa ne face semn sa aplecam capul si sa tecem.
Sasuke POV
-Ce e intampla?
-Mama dumneavoastra a cumparat sclave pentru Maria Ta.
Trec printre ele uitandu-ma atent, dar privirea imi este furata de o fata. Ii vad parul roz, o binecuvantare de par. Niciodata nu am vazut asa ceva. Trec pe langa celelalte fete fara ca macar sa arunc o privire la ele. Ajung in fata fetei cu par roz. Ea sta cu capul aplecat, fara ca macar sa-si ridice putin privirea. Ii pun mana pe barbie si ii ridic privirea usor si delicat. Imi ies in evidenta ochii de un verde inchis , ca de smarald. Ochii pe care i-am visat. Sunt mari, verzi , numai ca exprima durere. Ochii sunt oglinda sufletului, iar acesti ochi exprima durere. Ma uit si la chipul fetei. Un chip de inger, fara nici o imperfectiune. Buzele rosiatice si mari arata ca un fruct, fructul iubirii si pasiunii, fructul interzis. Ma face sa musc cu tandrete din el, dar ma abtin. Trag aer in piept pentru ca asa ceva iti e dat numai o data in viata sa vezi.
-Cum te cheama?o intreb calm, fara sa-mi arat trairile interioare.
-Roxlenn Maria Ta.
Ma duc la jupaneasa Shizune si ii soptesc ca s-o pregateasca pe Roxalenn pentru a veni in iatacul imperial seara asta. Imi continui drumul spre sedinta cu Naruto povestindu-i cat de frumosa e Roxalenn.
Sakura POV
S-a uitat mult mai mult la mine ca la celelalte fete. Nu pot sa constientizez de ce. Ma trezeste din gandirea profunda jupaneasa Shizune care vine la mine si imi sopteste la ureche ca am fost chemata in iatacul imoperial. Totul se petrece asa de repede. Nici nu pot sa leg bine evenimentele. Am ajuns la palat, am intalnit-o pe jupaneasa Shizune, a venit sultanul, s-a uitat mult la mine si acum sunt chemata in camera lui. Ino avea dreptate aici o sa ne mearga mai bine. Jupaneasa Shizune ne chema in palat. Ajungem intr-o incapere mare, cu pereti si podea din piatra. Pe jos erau paturi. Jupaneasa ne spune ca aici vom locui. Ea pleaca si vine un barbat insotit de o femeie. Ei ne zic din nou regulile. Barbatul este seful haremului, eunucul Jiraya si femeia este alta responsabila cu haremul, odislanca Barbara. Barbatul imi face semn sa ma duc la el. Imi spune s-l urmez pentru a-mi spune cum sa ma port cu sultanul. Imi explica tot ce trebuie sa fac si ce u am voie sa fac. Cand ajung in fata saltanului ii pup poalele, nu ma ridic pana nu vrea acesta, nu rad , nu-l privesc in ochi nu vorbesc cu el. Dupa ce ii arat boierului ca m-am conformat cu regulile ma trimite la baie. La baie sunt spalata, parfumata, machiata, ingrijita. Sunt imbracata cu o rochie rosie sangerie. De la coate in jos este lasat un voal lung pana la genunchi, la talie este un corset bine strans. Parul imi este pieptanat si prins de prinzatoare cu pietre rosii cristaline. Boierul si odislanca ma chema si imi spun ca este timpul sa plecam
Karin POV
-Nana ai grija de Konohamaru, ma duc in iatacul imperial.
-Sultana, am auzit ca Maria Sa a chemat deja o cadana in iatacul imperial.
-Cum e posibil? Nici nu m-a bagat in seama. Mi-a dat mana sa i-o sarut, atat si deja a chemat alte femei sa ma inlocuiasca.
-Nu va faceti griji sultana maine e joia sfanta si maine veti merge in iatacul imperial.
-Nu! Voi merge si azi si maine!
Cum e posibil una ca asta? N-o sa am niciodata liniste. Femeia aia nu o sa intre in iatacul sultanului, ci eu. Am ajuns in fata iatacului. La scurt timp apare si cadana minune. Eunucul Jiraya o opreste, dar nu se lasa. Tine sa vina pana aici si sa se face de ras. Bun daca asta vrea ast primeste.
-Sultana. Maria Sa m-a chemat in iatacul imperial, cu permisiunea dumneavoastra…
Foarte obraznica fata asta. O sa-i arat eu cine e sultana si cine e slujnica.
-Tu nu intri! Eu am sa intru. Ma indrept spre usa, dar ma tine de mana.
-De ce nu-i dam oportunitatea Mariel Sale sa aleaga?Evident daca sunteti de acord.
Cat de tupeista, dar n-am ce face. Le spun paznicilor sa-i spuna Mariei Sale ca la usa astept eu si cadana asta. Sigur ma va alege pe mine. Doar ii fac pe plac ca sa se simpta mai prost la final. La scurt timp vine si paznicul.
-Maria Sa o primeste pe cadana Roxalenn.
-Sultana.
A facut o plecaciune si s-a dus in camera cu zambetul pe buze. Cum e posibil una ca asta? Eu sunt sultana, eu i-am nascut un mostenitor. Ochii mei sunt inundati de lacrimi, nu ma pot abtine. Poate c seara asta a fost ea, dar maine e joi sfanta, e joia mea.
Sasuke POV
Stau si ma gandesc la ce decizie am luat. Nu am chef s-o vad pe Karin. Ea este sultana dintr-o gresala. Nu mai vreau sa ma gandesc la asta deoarece ochii, trupul si mintea imi sunt capturate de faptura din fata mea, Roxalenn. Ea vine incet spre mine ca un fulg de nea ce cade usor pe pamant si imi saruta poalele. Ii ridic usor privirea. Ea isi indreapta ochii spre ai mei si ma priveste in ochi. Sunt ochii destinului, in acei ochi vad o campie, iar pe acea campie suntem noi prizonieri ai destinului. Ii mangai usor fata.
-Sasuke…ea imi pronunta numele foarte emotionata si intr-o frctiune de secunda lesina. Am prins-o si am dus-o in pat. Doamne sper sa nu pateasca nimic. Vreau s-o am seara asta si serile viitoare. Ii strig de repetate ori numele, iar aceasta se trezeste cu greu.
-Roxalenn esti bine? Ma duc sa chem un doctor.
-Nu te duce. Sunt bine. Ramai aici cu mine, te rog.
Cat de dulce vorbeste.
-Sakura. Spune si tu.
-Sa-ku-ra. Ce inseamna?
-Inseamn floare de cires. E un nume sfant si e numele tau.
Aceasta afiseaza cel mai dulce zambet din cate am vazut. Aceste buze, o nu ma mai pot abtine le sarut. Ne sarutam tandru si incep sa-i desfac corsetul. Aceasta urmeaza sa fie cea mai frumoasa noapte, alaturi de cea mai frumoasa femeie, Sakura.

#4
Cadou de sarbatori. Spun de acum, ca nu voi critica pe text, ci ma voi lega strict de unele probele de continut - perioada istorica, asezarea geografica, etc. - si alte lucruri. Nu voi jicni pe nimeni, voi fi perfect impartiala la tot si voi incerca sa explic cat mai pe intelesul tuturor.
Primul lucru pe care il voi spune este lipsa disclamer-ul => Nu detin nici un personaj din manga/anime-ul Naruto si nu fac profit de pe urma lui, de asemenea nu fac profit dupa serialul turcesc Suleyman magnificul - sub domnia iubirii. <=
Daca ar fi sa incep cu ideea, as putea sa spun ca ficul tau e cam 89% inspirat din serialul turcesc Suleyman magnificul - sub domnia iubirii, dar in loc sa avem personaje turcesti, aducem japonezi in Turcia, transformam Constantinopol-ul in Konoha si as putea sa continui, dar dau in nesimtire. Deci, eu nu spun ca nu e bine sa faci un fic ce ti-a venit ideea dintr-un serial, dar inainte de asta documenteaza-te bine despre pozitia geografica, istorica si multe altele. Daca e sa o luam, sa iti arat unde ai gresit, ar fi multe, dar iau cateva: numele personajelor are origine japoneza, dar hai sa trecem peste asta. Doi, din cate imi amintesc eu, Constantinopol-ul a fost capitala Turciei pana in secolul 19, daca gresesc, rusine mie, dar revenind. Constantinopol a adapostit toate haremele imperiale si o parte din serai-uri, pe langa palatul imperial, deci sa transformi Constantinopol in Konohai e ceva... Vad ca povestea ta incepe cu o mica descriere, care a aparut si la inceputul serianului Suleyman, primul episod, in afara de unele parti. Deja vad si personajele ce le-ai inlocuit: Suleyman = Sasuke, Ayse Hafsa = Tsunade, Hurrem = Sakura a.k.a. Roxalenn - apropo, Roxalenn nu e nume rusesc, fiindca prin secolul 16, Ucrania era sub dominatia tarista sau rusa, Ibrahim = Naruto, Mahidevran = Karin, Hatice = Hinata, Mustafa = Konohamaru, Gülniha a.k.a. Maria = Ino si poate mai gasesc pe parcurs si inca nu stiu cate personaje din serial le voi gasi pe aici. Sa lasam acest lucru la o parte, mai ales ca ideea nu e originala, nici macar inspirata.
Din cate vad, cineva ti-a facut remarci cu vedere la aspect, descriere, naratiune si dialog, deci nu are rost sa mai spun si eu, dar... Exista mereu un dar mare si gras. Sunt multe lipsuri si astea nu imi plac. Descrierele seci, fara noima, e ca si cand crezi ca toti ne uitam la Suleyman si stim cum arata decorul, deci ar trebui sa incerci sa descri acele coridoare lungi, din piatra cu torte, acele scari abrupte, haremul cu viitoarele cadane si asa mai departe, incat ajung eu sa iti fac descrierea. La naratiune, am vazut ca scri cu P.O.V. la persoana intai, dar... Schimbi prea des personajul si sunt prea multe personaje, dar te poti juca cu sentimentele personajelor, sa le descri starile, cum s-a simtit Sakura cand si-a vazut parinti morti sau pe acel vas sau Sasuke in pozitia de sultan a unui respectabil imperiu si atat de vast si multe altele. Ai fi putut sa fi scris la persoana a treia, care iti ofera o mobilitate mai mare asupra personajelor, dar nu atat de mare asupra sentimentelor.
In fine, actiunea fuge si ea, daca nu are descriere, iar dialogul... Nu stiu cine cu cine vorbeste, daca nu stiam serialul, dar cum sunt familarizata cu dialogul lor, deci iti dai seama ca ai si plagiat unele replici din serial.
Deci, eu sper sa asculti sfatul meu si a userului dinaintea mea si sa incerci sa faci ceva original, de asemenea incearca sa faci ceva original din acest fic. Astept nextul, dar era sa uit: ai postat capitolul doi de doua ori
P.S.: Acum si eu cred ca am incalcat niste reguli.
P.S.S.: O sa-mi iau avertizare...
[Imagine: opus.jpg?t=1332600540]
If I can't move Heaven, I'll raise Hell... - Sebastian Morgenstern (The mortal instruments)
Perfect enemyMy fan fic blog[Imagine: chibi_4003.gif]Yo man, chibi Manu^.^

#5
Buna buna :D
Deci...dupa ce am trecut prin cele doua capitole am observat chiar din primul mai exact ca te inspiri din filmul "Suliman magnificul"...sper ca ma scris bine :D
Este foarte dragut cum ai inceput dar ai cam grabit actiunea in al doilea capitol.
Descrierea sentimentala nu prea este dar in schimb te-ai descurcat destul de bine....astept sa aduci urmatorul capitol si sa vedem cum ai mai evoluat :*
Te pwpacesc....Yukii_yu
[Imagine: tumblr_mdne0iBAqu1rhjatbo1_500.gif]

Cel mai trist este ca uneori inima ti-o ia tocmai cine are nevoie mai putin de ea . . .

#6
Heya,am citti si eu aceste capitole si mi se pare un pic ciudat sa imi imaginez ca ei sunt turci,dar imi place serialul si combinatia este intr-adevar ceva nou si fascinant! :thumbup1: Binainteles ca astept si sper ca nu vei face ca ficul asta sa devina un fel de copie a serialului,ci ai sa il transformi in ceva mult mai diferit,cu alte drame si alte intamplari...Apropo,te rog sa nu o faci pe Hinata sa piarda copiulul,ca eu simteam ca innebunesc cand Hurrem tot nastea si Hatice ii pierdea... :?? Succes in continuare!
[/font][/size]
""When I say "I love", it doesn't mean anything, but when I add "you", it means everything..."
[/i]

[Imagine: SASUSAKU__puppy_love__by_annria2002.jpg]

#7
Imi place la nebunie ficul tau....mi se pare putin ciudat faptul ca ei sunt turci(din cate am inteles)dar este foarte tare deoarece nu am mai vazut asta in niciun fic* pe care l-am citit pana acum....Imi place mult descrierea...si cum se desfasoara actiunea dar parca in partea a doua a fost putin grabita dar e OK....dar nu am inteles o chesti ei Sasuke ia pus numele de Sakura nu? :??
In fine....spor la scris..
>Ja ne< :*
Friendship is all that matters!!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Simbolul iubirii (SasuSaku) Lexxu 9 5.227 21-02-2013, 03:07 PM
Ultimul răspuns: Lexxu
  Flacara luminoasa a iubirii ( SasuSaku) sasu_saku@love.bobo 5 5.404 27-01-2010, 04:55 PM
Ultimul răspuns: Obsession.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)