Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Love ? No, just atraction.

#1
E primul meu fic ...deci sper sa va placa.

Capitolul 1.NU MA CASATORESC !

Heii.Eu sunt Sakura,am 18 de ani,am parul roz bombon,scurt si ochii de un verde incantator.Da stiu...sunt cam mandra de mine dar ce conteaza ?am uitat sa mentionez ca parinti mei sunt putred de bogati ,si cand zic putred ...e chiar putred.
Partea proasta...este ca parinti mei ma obliga sa fiu cu un idiot...Sasuke..nu mai stiu cum[si parinti lui sunt putred de bogati].Eu nu vreau...e un fraier,dar daca nu facem ce spun ei ...au zis ca ne dezmostenesc...iar eu nu vreau sa lucrez,ce??daca am fost crescuta in puf.
Nu o sa uit niciodata momentul cand l-am cunoscut :


*Flashback*
Mergeam pe strada mancand o portocala si dadeam mesaje cand dintr-o data am dat peste un baiat brunet,inalt cu ochi negri ca smoala.
-Vezi pe unde mergi imbecilule.
-Eu ?Tu te uiti si altundeva inafara de telefon ?
-Bineinteles ca da !Mi-am scapat si portocala din cauza ta !
*The end of flashback*


Iar acum parinti nostri ne-au chemat ca sa ne de-a o veste.Sper ca acea veste e : ''Noi trebuie sa plecam...dar va lasam voua tot ce avem.''Ahh ...ce bine ar fi fost.
Am intrat amandoi in acelasi timp pe usa casei care parea a fi un palat,el pe usa din spate,eu pe usa din fata...bineinteles cu o portocala in mana...le ador.
-Bun,ati ajuns.[zice mama lui Sasuke]
-Da....ce vroiati sa ne spuneti ?[zice Sasuke indiferent venind langa mine si luandu-mi portocala din mana]
-Pai....[spun parinti nostri in timp ce noi doi ne bateam pe chestia portocalie]va trebui sa va casatoriti !!
-POFTIM ???[strigam amandoi mirati,astfel portocala cazand pe jos.]
-Cum adica ????[strig eu foarte mirata]
-Avem doar 18 ani ![spune Sasuke vizibil agitat]
-Am discutat si am ajuns la concluzia ca voi 2 trebuie sa fiti impreuna pentru totdeauna.
-In nici un caz nu ma casatoresc CU EL !!!
-Ba da !O sa o faci ![zice tata foarte hotarat]


Asa m-am mai certat eu cu parinti mei si Sasuke cu ai lui...pana s-a facut seara...Nu imi vine sa cred ca chiar ma pune sa ma casatoresc la 18 ani ...si cu cine...cu Sasuke...macar daca as simti ceva pentru el...adica simt ceva pentru el,dar e doar o atractie.NU IUBIRE,doar atractie.
Nu trebuie sa urasti toti trandafiri
doar pentru ca te-a intepat
un spin

#2
* attraction (doi t)

Heii.
Cuvantul asta nu exista. Poti folosi "heiii" (sau mai multi i, da' atunci dai in altele) sau "heeei" (sau mai multi e, ramane valabil ce-am scris in cealalta paranteza). Totusi, mie mi se pare mai usor si natural de pronuntat varianta cu e.

Da stiu... sunt cam mandra de mine dar ce conteaza ?am uitat sa mentionez ca parinti mei sunt putred de bogati ,si cand zic putred ...e chiar putred.
1. Da, (virgula!) stiu
2. cam mandra de mine, (virgula!) dar ce conteaza. Inaintea lui "dar" o sa ai intotdeauna virgula (daca nu incepi propozitia cu el, evident).
3. sa mentionez ca parintii (doi i) mei. Al doilea i este articol hotarat, iar tu vrei sa folosesti substantivul "parinti" articulat cu articol hotarat pentru ca stii exact la cine te referi. Nu sunt niste parinti oarecare, ci parintii ei. Peste tot pe unde era nevoie de "parintii", ai scris "parinti".
4. Nu prea cred ca putred e chiar putred. Asta daca nu cumva au intrat in descompunere.

-Vezi pe unde mergi, (virgula) imbecilule.
"Imbecilule" este substantiv in cazul vocativ, deci se separa prin virgula de restul propozitiei.

Tu te uiti si altundeva inafara de telefon ?
In afara. Doua cuvinte.

ne-au chemat ca sa ne de-a o veste
Ca sa ne dea. Dea. Fara cratima. Vine de la verbul "a da" (la modul conjunctiv, timpul prezent: eu sa dau, tu sa dai, el sa dea, noi sa dam, voi sa dati, ei sa dea). De la ce crezi ca vine "de" si "a"? Ca doar nu le-ai legat prin cratima fara niciun motiv, nu?

-Da....ce vroiati sa ne spuneti ?
Voiati (de la verbul "a voi") sau vreati (de la verbul "a vrea"). "Vroiati" e o combinatie nefericita (si totodata gresita) intre cele doua.

-Am discutat si am ajuns la concluzia ca voi 2 trebuie sa fiti impreuna pentru totdeauna.
De obicei, in texte ca al tau cifrele se scriu cu litere. Totusi, ca importanta, asta-i ultima ta problema.

-In nici un caz nu ma casatoresc CU EL !!!
Niciun. In contextul asta, "niciun" se scrie legat. Scriem, in schimb, "nici un" atunci cand fie "nici" este conjunctie si "un" este numeral (de exemplu: nu am nici un mar, nici doua), fie "nici" adverb si "un" este articol (de exemplu: nu este mincinos si nici un om prost).

Chestii generale:
- atunci cand scrii este corect sa mergi pe structura: cuvant - semn de punctuatie - spatiu - cuvant
- ar trebui sa-ti pui gramatica la punct, ca-ti cam scartaie
- folosesti prea multe puncte de suspensie aiurea. Apropo, punctele de suspensie sunt puncte de suspensie atunci cand sunt trei. Trei puncte, nici mai multe, nici mai putine.
- pui virgulele dupa ureche si nu-ti prea iese bine (Intotdeauna inainte de conjunctiile adversative - dar, iar, ci - punem virgula. Intotdeauna. De asemenea, intotdeauna izolam prin virgule vocativul de restul propozitiei. Si apozitiile dezvoltate la fel. + Nu, astea nu-s singurele cazuri in care se foloseste virgula.)
- aparent habar nu ai cand sa termini o fraza
- dupa punct, semnul intrebarii sau semnul exclamarii se incepe o alta fraza cu litera mare
- tu, ca narator, nu vorbesti in paranteze
- un semn de exclamare/intrebare este suficient ca sa intelegem ce-ar trebui sa intelegem
- iti poti face cititorii sa-si dea seama ca personajul tipa/striga/urla/zbiara/racneste/behaie fara sa folosesti majuscule

Mai ai si alte probleme, da' mi-e ca scriu degeaba. Citeste mai mult, in timp, ar trebui sa te ajute.

#3
Buna, Andreea Corina. De cum am vazut fic-ul mi-am zis sa trec pe aici, dar vad ca Lain mi-a luat-o inainte.

In primul rand, ideea nu e rea, dar am mai intalnit-o de cateva ori. Capitolul e scurt si umplut cu dialog uneori pus de umplutura, alteori nu.
Ai greseli gramaticale, litere mancate, dar cum Lain ti-a zis in mare parte... eu sar peste.
De asemenea, ti-a amintit si cu titlul. (nu le am prea mult cu engleza, insa stiam ca atraction e defapt = attraction).
Ma rog. Cu virgulele nu ma bag ca si eu de cele mai multe ori le pun si unde nu trebuie:)).
Ai putea sa mai pui si ceva descriere... nustiu, peisaje, incaperi, sentimentele personajelor, nu direct "va casatoriti!"
Ai spus mai sus ca e primul tau fic. Pai, in timp inveti sa lucrezi mai ok... si eu eram varza la inceput, si nici acum nu-s cine stie ce, dar scriu de placere :D.

Ah si, nu lua comentariile (al meu si a lu' Lain) in nume de rau. Ti-am spus ca sa te ajutam...
Spor! ^^

Kissez;
[Imagine: tumblr_mfcg2sBNaZ1rnbh24o3_r1_500_large.gif]
Boys love.

#4
Descriere ? I-a crescut picioare si a plecat ... Dialogul ...MUUULT , data viitoare ai putea pune mai multa descriere , si mai putin dialog ... Ideea , intradevar , e bunicica , dar am mai auzit-o ...Eh , poti evolua in bine ... Bye :-h Nu uita sa ne dai si noua nextul !

#5
Hey foarte interesant....sa se casatoreasca =)) .....imi place pana aici dar ar trebui sa adaugi si putina descriere....in orice caz spor la scris in continuare si daca nu te deranjeaza prea tare anunta-ma si pe mine cand postezi nextul.... :*

#6
Incearca sa povestesti putin mai mult,ofera mai multa actiune personajelor si nu te limita doar la linii de dialog si actiuni puse intre paranteze.Nu arata deloc bine.Incearca sa descrii tu reactiile personajelor tale, incearca sa arati ce simteau ele,descrie-le mai pe larg,capteaza cititorul,nu-l lasa sa se rezume doar la cateva randuri banale.
Am vazut ca stii de metoda flashback-ului .Felicitari! Dar cel mai bine merge aceasta metoda incercand sa descrii mult mai mult ca sa rezolvi un alt aspect neplacut,faptul ca nu ai destule randuri pentru o postare acceptabila.
Semnele de punctuatie se folosesc cu masura si evita utilizarea in exces al dialogului!
Multa bafta in continuare!
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3

#7
Sa incepem cu inceputul:
- text-ul tau e in romana, iar titlul de la topic in engleza? De ce? Asa e mai "smecher"? Daca incepi cu o limba, continua cu aceea.
- inceputul lasa din start de dorit. Inainte (acum 2-3 ani de zile) ma dadeam in vant dupa fic-urile Sasuke x Sakura, pana cand incepusem sa descopar ce este aceea o carte si ca ceea ce citeam erau... sa nu spun cuvantul. Doar ca si acelea aveau un inceput... putin mai corect din punct de vedere gramatical.
- invata sa pui space-ul bine, fiindca altfel arata inestetic. Iti propun sa citesti mai mult si sa te mai uiti o data peste o carte de gramatica sau ceva, ca sa vezi si tu la ce e buna virgula si punctul (un sfat prietenesc).
Mai are rost sa continui? Pot sa fac un comentariu atat de lung cat este... povestea ta. Dar nu ar avea niciun rost.
Succes in continuare.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Rose atraction nadepsine 5 5.200 02-02-2008, 02:18 PM
Ultimul răspuns: nadepsine


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)