Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Somnifere

#1
Hello. Am inceput sa ma plictisesc de cateva zile, asa ca mi-am propus sa va molipsesc si pe voi cu acest lucru. Cu timpul probabil o sa ma categorizati ca pe un nebun sau ... cine stie :)) , de ce? Va veti dea seama singuri citind tot ce voi posta aici ^^. Si... sa incepem.



Somnifer

Ascult secundele cum se intrec
Ma gandesc la absolut, si petrec
Inca cateva secunde, respirand
Aerul rece tomnoriu ce ma sfasie bland

Ochii mei vad rani deschise spre moarte
Mainile imi sunt insangerate, sfasiate de neagra noapte
Obsesia imi ucide lent inima
Reamintindu-mi ca nu pot trai fara ea

Mintea mea e un univers de amintiri
Unele mai groase, altele mai subtiri
Pasii imi sunt loiali, trec prin usturime
Purtandu-mi visele pe drumuri efemere
Ascunzandu-mi durerea prin colturi stinghere

De o vreme tusesc un chin, ascunzandu-l in suspin
Am supt nesatul din al sau venin
Arsuri, dureri si ameteli
Le-am simtit si azi, si ieri
Remediul catre samca mea
E chiar veninul ce ma incovoiat asa

Am atatea indoieli si intrebaciuni
Atatea pofte, as vrea sa ma afum
Calea mi se lumineaza, acum...
Poftele ard, lasand pe taste doar scrum

Fara nume, maestre
Daca ar trebui sa alegi, el ce ar fi? Copil, parinte sau poveste?
Degetele incep sa sape in graba
Bag de seama ca sufletul numai detine controlul pe aceasta epava
Instinctele au innebunit din nou, grabindu-ma sa plec
Desii epava in somn doreste sa ma innec

Voi cauta diseara, alte cuvinte speciale, alese
Pentru a continua spre sfarsit aceasta poveste
Dar oare va exista asa ceva?
Oare inceputul, cu timpul va aparea?
[Imagine: Life_like_pouring_Rainbow_by_hakumo.jpg]

#2
Hello^^
Stai linisit nu o sa te consideram nebun, deoarece fiecare de aici este nebun:)) in felul lui astfel incat coexistam pe acest site ca se ne putem intelege unul pe celalalt.^_^
Imi place stilul tau de a compune si cum incerci sa ''arzi poftele, lasand pe taste doar scrum''.In unele cazuri merge sa mai prelungesti versul, dar fii atent la ritm, cam 'scartaie' in anumite parti la fel cum in primele strofe nu prea merge cu rima
''Obsesia imi ucide lent inima
Reamintindu-mi ca nu pot trai fara ea'' (cand am citit prima oara nu mi s-a parut ca rimeaza desi are ceva, poate este de la ritm de mi-a dat impresia asta)-poti incerca ceva de gen: inima cu lama, dar cred ca ar merge si asa pentru ca nu imi vine nimic in minte in momentul asta^_^' sorry
''Mintea mea e un univers de amintiri
Unele mai groase, altele mai subtiri
Pasii imi sunt loiali, trec prin usturime
Purtandu-mi visele pe drumuri efemere
Ascunzandu-mi durerea prin colturi stinghere
- are logica, dar lipseste din nou ceva poate tebuia altceva(mie pur si simplu nu imi suna bine),(la versul ingrosat)
Restul este bine si imi place...good work^.^
As vrea sa iti vad continuarea pentru ca imi place.

P.S.Nu lua in nume de rau comentariu, pentru ca nu am facut.o cu rautate ci pur si simplu am spus doar ce nu mi se pare in regula cu privire la lucrare.
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#3
ohaio_angel : Multumesc mult pentru pareri ^^ , asta e primul motiv pentru care am inceput sa postez oricum pe forum :] , vreau sa strang cat mai multe opinii, pentru a imi imbunatatii munca. Si iti dau dreptate, am observat si eu lucrurile astea dupa o recitire, tot ce vreau sa spun e ca la partea cu "Obsesia imi ucide lent inima etc " chiar m-am chinuit destul de mult sa gasesc niste cuvinte potrivite si totusi n-am reusit sa o fac =)). O sa incerc mai mult data viitoare :3 . Arigatou din nou pentru ajutorul oferit =]. Voi incerca sa postez cat de curand o noua poezie <3.
[Imagine: Life_like_pouring_Rainbow_by_hakumo.jpg]

#4
Hey
Ei bine cum ti-am zis ca nu prea aveam atunci destula inspiratie sa incerc sa 'modific' sau mai bine spus sa incerc sa adaug o varianta acolo unde 'scartaia' asa ca in sfarsit a venit 'iluminarea' si iata-ma.
''Ochii mei vad rani deschise spre moarte
Mainile imi sunt insangerate, sfasiate de neagra noapte
Obsesia imi ucide lent carnea
Reamintindu-mi ca nu pot trai fara ea.''
La inceput ma gandeam ca poate este gresit ea sau pus incorect, dar am reflectat la strofa si m-am gandit sa folosesc un cuvant ce poate inlocui inima cu unul care la sens propriu, se stie, cu altul la sens figurat(ca pe corpul ce nu mai poate rezista presiuni).
Nu stiu daca se potriveste cu viziunea ta artistica,dar se poate incerca si asa.
Apropo, in legatura cu ''Arigatou'', se scrie de fapt si de drept Arigato pur si simplu.Te intrebi de unde stiu, pai invat japoneza si e mai corect cu arigato.
Gambatte kudasai^^

Dewa mata.
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#5
Multumesc din nou pentru parere ^^.
In legatura cu inlocuirea cuvintelor, umm... eu ma refeream in mare parte ca nu pot trai fara inima , cu sens si propriu si figurat. Iar in legatura cu arigato/u, si eu invat japoneza :D si arigato se pronunta cu o prelungit, care poate fi scris "arigatoo" sau "arigatou", care il intalnesti mai des prin Europa. Desii ambele variante nu ar fi corecte, cea corecta este defapt "Arigatō", dar nu am mai stat sa caut acel ō =)). Oricum ma bucur ca ti-ai aratat punctul de vedere si in legatura cu asta , theheh ^^. Si scuze pentru lunga durata, am fost cam ocupat cu cosplayul la Nijikon, dar... am reusit sa mai scriu o poezie intre timp =]

Serenada
O serenada dulce se napusteste asupra mea
Melodia imi acapareaza ochiul, gura si urechea
Notele ma poarta pe valuri ametite
Si ma imping catre ganduri nedorite

Un strigat creeat din iluzii nestinse
Si flori de cires cu zapada aprinse
In sufletul tau zace un templu nedadait
Iar in al meu o carare de negasit
Amandoua formand un labirint amestecat
Ce pe o panza a fost grabit pictat

O serenada moale, te ispiteste pe ea sa adormi
Si sa te trezesti din reci fiori, printre pomi
Si ciresii cu flori te cuteaza sa ii cureti
De taioase zapezi, te roaga sa-i despleti

Biete flori colorate
In roz si alb amestecate
Indurate sa le topesti
Si asculta ale lor povesti

Un strigat creeat de melodii vag aruncate
Te face sa te simti pierdut in aceasta carte
Ciresii pier, goniti de bunatatea ta
Facandu-ti loc spre a cunoaste cetatea

A fost o carare de negasit
Ciresii in fata ta s-au ofilit
Aratandu-ti un sangeros drum
Ce na mai fost plimbat pana acum
Paseste ingrijit, de temeri si regrete ferit
Caci nu multi au putut picta
Panza, in culoarea sa

Continuati visul, chinuit efemer
Si praduieste mai departe acest somnifer
[Imagine: Life_like_pouring_Rainbow_by_hakumo.jpg]

#6
Helloo...I am here again and again^^'
OK. Tu te referi doar la inima si exact cum am spus si in ultimul comentariu, este creatia si viziunea ta, eu doar am gasit ceva rimat, atat.Grozav, ma bucur ca inveti si tu japoneza, nu stiam ca asa fac europenii cu prelungirile lor...eu doar stiu cum se scrie si se pronunta corect, yay am descoperit o informatie noua, multumesc.
In legatura cu noua creatie ''Serenada'' spun ca imi place mult, am ceva cu florile cires, mai ales cu fructele(yamy), iar in context m-au fermecat.Pot spune sincer ca este mai bun decat primul si evoluezi, mai ales cu ultimele doua versuri..God am ramas ceva gen ''Chiar este scris'' si l-am recitit :P....
Nu am mai observat nimic ce ''scartie'':)) si mi-a placut...
Good job....

See you...
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)