Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Myself; Yourself

#1
Daca tot nu exista un topic cu acest anime . . .

Pentru binele afacerilor parintilor lui, Hidaka Sana s-a mutat la Tokyo. Cinci ani mai tarziu, devine elev la liceu, si se intoarce in orasul natal, Sakuranomori. Se simte stanjenit deoarece strazile orasului si vechii prieteni pe care ii reintalneste s-au schimbat. Cel mia mult s-a schimbat prietena sa din copilarie, Yatsushiro Nanaka. Obisnuia sa zambeasca dulce cu ochi inocenti, insa acum s-a schimbat si are un aer sumbru.
Genres: Drama, Romance, School, Slice of Life


Sincer, primele 6-7 episoade sunt plictisitoare, sau cel putin asa mii se par mie, apoi are o tipa un 'accident' cu o baba si devine ceva mai interesant ca mai spune cate ceva despre trecutul ei si lala, da, dau spoilere! Apoi prin episodul 10 sau 11 dispar doua personaje din zona, adica se muta, si iar e plictisitor, apoi se mai intampla ceva si e inregula, in fine, sfarsitul e dragut, ma rog, aici am scris cate ceva mai mult cei care au vazut anime-ul, sper sa fie cateva persoane care l-au vazut :]
In rest . . . pot spune ca merita si el sa fie vizionat, in special de cei care sunt pasionati de vioara si chestii de genu' , sunt unele secvente in anime in care apar sunete de vioara.
Oricum, imi plac cum sunt desenate personajele, desi au ochii ceva cam mari, merge, mai ales ca acei ochi sunt desenati foarte frumos, mai ales ochii unie profesoare, profesoara lui Sana si a celorlalte personaje. Nici grafica nu-i rea, e chiar foarte buna, deci . . . merita si el vizionat mai ales de persoanele care nu se plictisesc usor, are 13 episoade, deci nu prea avesi cand sa va plictisiti, totusi eu am facuto, inainte sa ma uit la el deja visam cum termin de vizionat anime-ul intr-o singura zi, pe naiba, m.am plictisit pe la episodul 6 si mi-a luat 2 zile , in fine. :]
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#2
Mie sincer chiar mi-a placut acest anime foarte mult. Fiecare personaj are in spatele lui o poveste. Eu cel putin mi-am pus intrebarea de foarte multe ori daca va invinge prietenia dintre ei sau pur si simplu vor ramane blocati in acea relatie superficiala de moment.
Este un anime despre o prietenie si o iubire care rezista si cu trecerea anilor. Putin lacrimogen insa cu siguranta merita vizionat, cel putin parerea mea Smile

#3
Desi cred ca animeul e mediocru ca valoare, totusi prezinta neasteptat de bine subiectul pe care il abordeaza. Nu cred ca e vorba doar de felul in care prieteniile/relatiile rezista odata cu trecerea timpului, ci si despre modul in care niste personaje aflate in plina schimbare reactioneaza la contactul cu ele insele sau cu societatea inconjuratoare.
De fapt tot ce se prezinta in anime e in stransa legatura cu schimbarea: fie o schimbare nedorita, fie una intentionata, fie altele care apar insesizabil aproape(produse de trecerea timpului/anumite evenimente).
Personajele nu sunt capodopere, asta-i sigur, dar cum pe plan relational stau destul de bine (si nici nu ma asteptam la prea multe pe partea asta in treispe episoade) eu zic ca ofera suficient spectatorului. Daca e sa ne gandim ca nu multe animeuri asa scurte reusesc sa aiba multe personaje complexe(Anohana de exemplu face asta foarte bine) atunci Myself;Yourself merita macar un 8 aici.
Per total, un anime ce merita vizionat pentru simplul motiv ca trateaza foarte bine subiectul propus.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#4
Am vazut si eu anime-ul zilele trecute. A fost dragut, dar nu pot sa zic ca m-a impresionat cu ceva, daca era putin mai trist, macar atat cat sa-mi dea lacrimile, poate ca as fi zis ca au reusit la faza asta. Ca personaje... mi-au placut Shuri si Shuu, au fost foarte simpatici si mi-a placut ideea ca fratii ar putea avea o relatie asa puternica. Personajul principal, Sana, un baietel cam fraier dupa parerea mea, dar poate ca e doar inocent si imatur. Tot anime-ul am asteptat sa aflu care era faza cu ceasul, cu momentele in care se bloca vazand sange sau lame, etc, dar ma asteptam la ceva mai interesant de la povestea asta. Nanaka exagera cu felul ei rece de a fi si era total aiurea ca il invunuia pe Sana ca nu a fost alaturi de ea, cand omul n-avea cum sa stie ce i s-a intamplat. Aoi are cea mai enervanta voce posibila, iar fetita aia de 11 ani sau cat avea e de treaba. Un anime ok, daca nu gasesti altul mai bun. 10
[Imagine: sig_reinoir.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)