Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My work... just read..if you want

#1
Sa vedem... depsre ce este vorba....un eseu cu tema iubirii care l-am avut si pentru scoala... e facut de mine...as vrea sa aud si parerea vostra despre acest eseu... deci now you can have wath to read
Iubirea

Conceptia iubirii este aceesi care a fost dintotdeauna,iubirea este vesnica doar ca ipostazele ei sunt diferite.
Tema iubirii este prezentata in diferite arte:muzica,pictura,literatura;ea are o larga circulatie in literatura romana si in cea universala si a fost abordata din cele mai vechi timpuri caci iubirea este un sentiment uman care se intalneste in diferite ipostaze.Iubirea ca relatie a unui cuplu de indragostiti a fost tratata in toate genurile literare:liric,epic si dramatic.
Poezia este folosita ca o modalitate de evidentiere a sentimentelor,a starilor de spirit ale indragostitilor.De obicei ipostaele in care apare iubirea genereaza anumite stari sufletesti.Iubirea este prezentata foarte frumosin poeziile eminesciene.Poeziile lui Eminescu variaza de la dragoste si iubire la durere si tristete.Cea mai predominanta fatada a poeziei eminescene este dragostea si iubirea.De altfel iubirea nu este cu totul exprimata in poezie.Eminescu a prezentat iubirea dor in poezie dar oare ceea ce a prezentt el este cu adevarat iubirea?

Iubirea este mai mult sufleteasca decat trupeasca,barbatul si femaia sunt doua suflete sortite vietii materiale, dupa aceea urmeaza cai diferite spre aceeasi tinta.Barbatul si femaia se cauta in imensul valmasag al vietii omenesti.Un barbat din milioane de barbati doreste o femeie din milioane de femei.Unul singur si una singura!Cautarea reciproca, incosntienta si irezistibila, e insusi rostul vietii omului.Prin iubire numai se poate uni numai sufletul barbatului cu sufletul femeii pt a redeveni un intreg ca la inceput!Iubirea acesta e rodul divin a sufletului omenesc.D-zeu sub chipul iubirii traieste in om.Iubirea si D-zeu trebuie sa alcatuiasca suprema preocupare a sufletului omenesc.Fara de ele omul nici nu ar exista.O viata omeneasca nu ajunge insa pt a prilejui intalnirea barbatuui cu femeia.Spatiul si timpul sunt piedici pe care sufletul nu le poate invinge.Apoi chiar daca le-a invins,intervin obstacolele conventiilor sociale care de multe ori sunt mai puternice decat puterile unui oricarui om.Avantul sufletului se sfarama in clipa prabusirii trupesti.Atunci iubirea se stinge si tot ce mai ramane in urma este amintirea unei iubiri neimplinite.
Nici in ziua de azi nu inseamna altceva.Iunirea a fost din totdeauna acelasi lucru,un sentiment divin, iar acest sentiment a fost,este si va ramane nemuritor.!!!!
by Lotte_Ioanna

#2
Destul de misto eseul^^. Sunt niste greseli>.<. Sper ca nu te superi daca le pun aici^^".
"muica"->faza asta mi-a placut^^->muzica
"tretata"->tratata
"modalitatede evidentierea "-> aici lenea a fost prea mare pentru a pune o pauza^^"-> modalitate de evidentiere a
"ipostaele "->ipostazele
"IubireA"->asta nu e important^^"
"frumosin poeziile lui eminesciene"-> cred ca era-> frumos in poeziile lui Eminescu/frumos in poeziile eminesciene (ce e chestia asta?)
"dela "-> iar lenea^^-> de la
"iubirea dor "-> am pus si "iubirea" ca suna ciudat<.< -> doar
"prezentt"-> prezentat
"barbatl si femaia"-> barbatul si femeia
"dinmilioane"-> din milioane
"incosntienta"-> inconstienta
"barbatului u sufletul"-> barbatului cu sufletul
"nici nnu"-> nici nu
"barbatuui"-> barbatului
"Spatil"-> spatiul
"stine"-> stinge
"inseamnaaceva"-> inseamna ceva/inseamna altceva
"Iunirea"-> Iubirea
Scuze ca am insirat greselile>.<. Daca am inteles eu ceva gresit sa-mi zici. Ideea chiar imi place. La scoala ce nota ai luat? Eu ti-as da un 9,50^^ si pentru greseli>.<. Fara ele ar fi un 10 mare si gras^^. O sa faci totusi o continuare, nu? Chiar as vrea sa vad si niste personaje sau sa mai pui(yummi) niste esee reusite. Inca o data. Sper ca nu te-ai suparat pentru greseli^^". Incearca sa pui(yummi) "spatiu" dupa virgula, punct sau altceva ca se vede mai bine asa. Dupa punct am vazut ca uneori ai mai scris cu litera mica>.< -> daca te uiti mai atent pe la sfarsit se vede si arata mai bine daca nu scrii cu prescurtari ex: "D-zeu" si "pt". Atat imi amintesc^^". Scuze ca am insirat tot! Daca vrei poti sa-mi zici si tu toate tampeniile pe care le-am scris eu la ficu meu>.<. Invitatie de razbunare:)). Sper ca nu ma urasti! Dupa ce scrii ceva da mai departe ca sa vada daca nu ai greseli, asta daca iti e lene sa te uiti singura. Stiu cum e cu lenea asta^^. Nici eu nu citesc dupa de scriu^^". Acum ca sa termin totul zic obisnuitul meu...Ja ne

#3
pai nu ma supar ca mi-ai comentat eseul :P
*greselile sunt evidente...lenea e cucoana mare....
*ai inteles bine peste tot..undeva erau "poeziile eminesciene" asa era
*D-zeu & pt - iar e lenea cucoana
*am luat 10 si ma duc si la olimpiada pe judet pt cls a 9 a :D...dar in caiet nu am scris-o cu greseli ci corect.
*ma gadesc sa o refac..mai ales ca am citit niste carti noi de dragoste si mi-au venit mai multe idei :D deci incurand poate voi face un edit la eseu.
*sunt eu razbunatoare,dar acum chiar nu am de ce sa ma razbun :P
*poate voi face si un fic cu un anime incurand..mai intai imi trebuie idei si anime-ul dupa care sa fac..de preferat ceva ce am vazut pana la capat.. :))
*nu stiu cat de curand va fi asta ca acum vreau sa sa scriu o carte.... nu cred ca o sa fie cine stie ce ca am nnumai 16 ani si nu am o gramada de carti citite.... paa acum am scris 2 capitole.. :) de cate vreo 3 pag capitotlul...poate il voi scrie la comp si il postez si aici :)
*mai astept critici..ca sunt aspre ca sunt bune eu le astept..pana la urma din greseli invata omu' :)
inca ceva..treceti cu vederea greselile ca mi le-a insirat Dark Shadow :P

#4
:)). Ai dreptate. Lenea asta^^. 10! Tare! sa nu vina si lenea cu tine la olimpiada. Sa nu dai edit! Mai bine scrie alt eseu mai diferit^^. O sa-mi fie lene sa citesc de 2 ori acelasi lucru^^". Nici tu nu ai anime-uri duse pana la capat^^"? Bine ca nu sunt singura^^. Tare faza cu cartea! Mi-ai dat o idee!^^. Numai 16 ani? Scuze dar eu am 13^^". Pe mine nici nu ma intereseaza cititul>.<. Sunt numai carti pentru copii>.<. Cand termini cartea sa o pui(yummi) si aici! Sau macar sa mi-o trimiti pe mess^^. Ja ne^^

#5
*lenea am ingropat-o ieri in curtea din sptele casei :P sa steie acolo pana vin de la olimpiada, dupaia o scot inapoi ca doar vine vara si trebuie sa lenevesc iar =))
*mai am un eseu despre "Scoala romaneasca vazuta prin ochi de elev" dar acum chiar nu am timp sa o scriu al comp ca fac alceva mai important....
*am anime-uri duse pana la capat...in jur de vreo 70 dar nu stiu despre care sa fac.... :| asta ii problema....
*cartea o sa o postez cu siguranta aici! cel ptin primele 2 capitole pe care le-am scris ana acum... al 3lea e pe jumate gata
i will be back soon! :P




Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)