Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My life-book

#1
Cerul e senin, cu nuante de visiniu
E spre inserat, cand soarele e neajutorat
Luna-si face loc, cerul e in joc
Noapte e placuta, dar este si muta
Cerul nemiscat, e parca inghetat
Stelele ca niste flori, te sperie de-ti da fiori
Totul pare inghetat, gata de cedat.

Din inaltul cerului, ceva vine in urma vantului
E micut si dragalas, si pluteste printenas
Se ciocneste de pamant, si se topeste plangand
In urma lui din cer sosesc, atatia fulgi ce il privesc
Nervosi si suparati ei vin, si totul va fi senin.



Deodata totul se opreste, vantul se potoleste
Fulgi nu mai vin, pamantul este plin
Peste tot e numai alb, chiar si cerul este dalb
Zapada pretutindeni, continua a o viscoli
Chiar si vantul este rau, dar nu de dragul meu


Frigul deja apare, chiar este o schimbare
Pomii inzapeziti, crengile si tot de-aici
Luna a inghetat si ea, chiar si inimioara mea
Vreau sa vina soarele, si sa topeasca ingheturile
Sa ma bucur din nou, de vreme calda siun an nou.

#2
FRUMOS. Are foarte multa rima, dar sa sti ca nu ma impresionat. Mi-a placut intradevar cuvintele pe care le-ai folosit, imi place rima care se revedea intre versuri, si chiar si in vers, totul era o rima. Masura si ritmul au fost buni. Cu alte cuvinte nu ar trebui sa nu imi placa, dar sa sti ca nu sunt usor de satisfacut, imi pare rau ca spun asta deoarece poezia ta este frumoasa. Dar nici nu prea am mare caldura in suflet, sunt trista, poate din aceasta cauza sunt asa.
:x:X:X Sa mai scri :x:x:X

#3
Iryna



In primul rand chiar daca mie imi plac poeziile mai lungi , aceasta poezie nu prea are mare valoare pentru mine chiar daca este lunga .

Poezia ta are rima dar este o rima asa de mecanica , asa de perfecta de multe ori . Pe mine ma zgarie la dulapior .
Ma refer ca totusi toata lumea poate scrie 3 - 4 versuri in rima . De exemplu :

Stau si ma gandesc
De ce oare obosesc ?
Si acuma am un dor ,
Sa cante trei in difuzor .


Cand scrii o poezie ar trebuii sa transmita ceva : un sentiment , un gand , o traire . Ceva frumos , nu ceva asa de mecanic .

Intr - o poezie ar trebuii sa se gaseasca si figuri de stil . Nu zic ca nu ai o personificare , o enumerare sau ceva acolo . Dar se putea si mai bine .

Si acuma sa nu imi sara cineva in cap cu chestia : ` ` Dar scriitoarii atuncia nu se gandeau sa puna figuri se stil sau nu in poeziile lor . Scriau ce le vinea in minte , ei de ce ii ceri asta ? ` ` .

Am dat un exemplu care mi s - a mai spus mie . Nu zic sa se streseze cu figuri de stil si asa mai departe dar sa lase imaginatia sa curga . Sa vina totul de la sine . Si asa vin si expresiile frumoase si totul va iesi mai bine .

La inceput incearca sa faci poezii mai micute . Ar iesi mult mai dragute si mult mai frumoase .
Poezia ta are 4 strofe cu cate 5 versuri printre care una dintre strofe are 7 versuri .

Daca vrei sa tii si la estetica poeziei , fa strofele sa aiba acelasi numar de versuri .

Si in privinta masurii eu cred ca este bine , cel putin la prima vedere. Nu stau sa numar silabele.

Per total este bine . Tine - o tot asa si vei excela .
[Imagine: Jun0xCa.png]

#4
Da.Poi m-am rostogolit si am ajuns aici. Cei drept vorba populara e umpic cam tras de par. Nu's o experta dar ii lipseste ceva.:-?adik ex: eu merg pe strada, bunica vrea sa vada, un nor micut si pufos, care e chiar si frumos, adica, ai pus niste propozitii putin care zgarie la ureche.
Dar sentimentul care ai vrut sa-l exprimi e foarte bun. Ti-a iesit in mare ce ai vrut sa pui in evidenta dar pe viitor sa scrii ce iti vine in acel moment in minte sau ce simnti, sa vezi ca poezia va fi mai ''stralucitoare'' la asta am impresia ca ai scris ca nu prea aveai chef sa scrii despre viata oamneilor. Dar totusi ti-a iesit si sunt sigura ca pe viitor daca vei mai exersa o sa-ti iasa de milioane. Sper ca nu te-ai suparat dar asta este punctul meu de vedere:|. Nu e al tuturor;) sper sa tii cont. Spor la scris! si BEBE TE UBESTE!..asta nu tine de nimic asta zic eu majoritatea oamneilor.:|:d[posturi unite]
Nervosi si suparati ei vin, si totul va fi senin.
Chiar si vantul este rau, dar nu de dragul meu


Rimele astea n-au sens daca stai sa te gandesti...adica..ei suparati vin si totusi va fi senin:)) ceva de genu' sau vantu este rau, dar nu de dragul meu :)) asta chiar n-are treaba cu nimic e o propozitie...Pur si simplu ''de umplutura'' in rest cum am mai zis e bine>:D<

#5
Pffff! Poate o să mă înjuri pentru postul ăsta, dar asta e! Eu îmi fac datoria de user.:zuppy08:
În primul rând, versurile tale nu au rimă. Rima e în interiorul lor. Ai vrut să le faci să pară mai lungi, dar nu e bine. De exemplu, în loc de " E spre inserat, cand soarele e neajutorat" trebuia să scrii:
"E spre înserat,
Când soarele e neajutorat."
(Mi-am permis să adaug şi diacriticele corecturii.)
Asta era legat de estetică. Atunci când citeşti poezia nimeni nu-şi dă seama cum sunt aşezate versurile, dar asta nu o face mai puţin importantă.
Apoi, rima sună forţat, grăbit. Pare pusă doar ca să fie.
Ex: Chiar si vantul este rau, dar nu de dragul meu
Asta chiar sună urât. E de umplutură şi se vede de la o poştă că e aşa. Măcar fii mai discretă, adaugă metafore sau epitete ca să îţi iasă rima sau măsura. Aceste rime dau un aspect confuz, afectând conţinutul. Pe alocuri, chiar nu am înţeles ce ai vrut să spui.
Ex: Luna-si face loc, cerul e in joc
Care joc? Despre ce e vorba? Dacă e vorba de o expresie nu e tocmai cel mai poetic lucru pe care l-am citit.
Stelele ca niste flori, te sperie de-ti da fiori
Din asta chiar nu am înţeles mare lucru. De ce să te sperie stelele, care mai şi seamănă cu nişte flori?Tu te sperii de flori? Şi virgula aia nu are ce căuta acolo. E între subiect şi predicat.
Apropos, stelele te sperie, deci îţi dau fiori, nu îţi dă fiori că nu e o singură stea.
Totul pare inghetat, gata de cedat.
Ha? De cedat cui?
E micut si dragalas, si pluteste printenas- cuvântul nu există. Am verificat. Nu ştiu ce ai vrut să spui. Virgula nu are ce căuta acolo.
Se ciocneste de pamant, si se topeste plangand- nici aici.
In urma lui din cer sosesc, atatia fulgi ce il privesc -Aici cu atât mai puţin, fiind între subiect şi predicat.
Nervosi si suparati ei vin, si totul va fi senin.
Dacă vin nervoşi de ce va fii totul aşa senin?
Începi cu o imagine cenuşie, chiar spre negru şi versul continuă într-un optimist frapant, total nepotrivit cu restul.
Deodata, totul se opreste, vantul se potoleste
Fulgi nu mai vin, pamantul este plin

Frigul deja apare, chiar este o schimbare
Alta? M-ai ameţit: mai întâi e de bine, apoi nu mai e bine, apoi lucrurile se liniştesc şi acum altă schimbare? Dă-mi voie să-ţi spun că eşti cam nehotărâtă, lucru care dă un aspect şi mai confuz poeziei.
Luna a inghetat si ea, chiar si inimioara mea
Aici sună a manea.
Vreau sa vina soarele, si sa topeasca ingheturile- Nici aici nu e virgulă.
Sa ma bucur din nou, de vreme calda si-un (ÅŸi un) an nou.

Sunt cam obosită deci dacă am scăpat ceva mă scuz oficial.
Sper că nu te-ai supărat. Încerc să te ajut şi am stat ceva la comm-ul ăsta aşa că mi-ar părea rău să te superi.

#6
Mda,rima am vazut-o doar in versuri,parca e goala poezia ta.Fara suparare,noi iti dam sfaturi sa te ajutam sa evoluezi,depinde de tn daca ne iei parerile in considerare.
Cand mai compui poezii sau versuri,incearca sa scrii concentrata,adica sa nu te aud : ''o fac pe-asta si gata,e o poezie'',intelegi?Nu! trebuie s-o iei mai mult ca pe o creatie litarara in versuri,sa-ti dai silinta.
Sper ca comm-ul meu nu te-a suparat...:(daca e ceva ce vrei sa-mi spui,imi dai un pm,ok?
Mai vb draga si succes la scris si la inspiratie.:P

#7
Buna din nou, sunt eu Iryna. Aceasta este noua mea poezie, de fapt este un fel de melodie trista in genul Christina Aquilera Hurt. Ma rog ;p , la sfarsit nu prea are rima, insa are o muzicalitate specifica. Sper sa va placa, nu uitati comm! ;) :zuppy11:



My life is a open book
You can read me.
You can touch my pages
You can feel me.
You also can break me
Like my heart is break
You sure can burn me
Like my soul burns.
You can read my stories
My memories,
You can be a part of
A part of my past.
You can learn all about me
Because is writen on the pages.
Do you liked my book?
I hope so...
Even my life is...
Just a simple life.
I can't do so much things that i can write
But all of my memories are here alright.
Please keep my past a secret
Don't tell anybody
Because my life-book is about me
And my memories are ends.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  A rose for love, and a book for ever Kira's Scarlet 12 7.818 03-10-2013, 09:52 PM
Ultimul răspuns: ohaio_angel
  A book to another world Apocalips 1 2.289 10-08-2010, 07:50 PM
Ultimul răspuns: dark.blue


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)