Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My life at school

#1
[Imagine: blonde-1.jpg]
Daiana Moskue

[Imagine: AfricanEmoGirlsHair5.png]
Ginny Tonny

[Imagine: EmmaWatson_Gucci.jpg]
Roxana Steffer

[Imagine: 1255136571.jpg]
Jack Rock

[Imagine: emo-boy-14_zoom.jpg]
Mihai Suffet

Capitolul 1: Ploaie de amintiri

[i]"Daca as sta sa imi numar cate secunde am pierdut din viata, oare cat va dura? Probabil o eternitate.
Nu stiu de ce dar ploaia asa imi aduce aminte de trecut, ca si cum ar ploua cu poze. Imi amintesc de prima mea iubire, rupta in doua de catre orgoliu, de catre cel iubit. Mama spune mereu ca in viata ii iubim pe cei ce ne ranesc, dar nu am putut niciodata crede ca el m-ar putea rani in halul acesta. De atunci, in inima mea s-a produs o ruptura, s-a despartit in doua, dar... el a luat o bucatica, fie ea cat de mica. Nu pot spune ca il urasc, dar nici ca il ador, dar inca ma raneste faptul ca il vad in fiecare zi la scoala, si multe amintiri ma rascolesc. N-o sa-mi dea niciodata pace? E pus sa ma chinuie? Nu pot crede ca printul meu cu ochii verzi imi poate purta pica. Poate ca nici nu ma mai stie. Dar nu are cum... Sau poate are... Urasc sa-mi pun singura intrebari. Ma consider intr-adevar o blonda, dar mama spune ca nu-i asa, ca blondele sunt destepte. Meeu am cezut-o pe mama.
Este cea care m-a crescut, si implicit m-a si sprijinit. E o persoana inteleapta, si ingerul meu pazitor. Tata... Ei bine acest cuvant nu este cunoscut de catre mine, "tatal" meu este doar o fictiune, nu exista.

~Flashback~
-Ce zi frumoasa! Ce se poate intampla rau? Dar bine? Pai cred ca voi lua o nota mare, dar voi, Gin, Roxy? intreb eu, uitandu-ma la cele doua prietene ale mele.
-Eu cred ca imi voi gasi dragostea! spuse entuziasmata Ginny, apoi se uita la Roxana, care plangea. Ce e, Roxy? Ce s-a intamplat?
-Azi... Nu se v-a intampla ceva bun, Gin! suspina ea, si continua: Priviti, si arata cu un deget spre cer, mai exact spre niste nori plumburii, ce acopereau soarele.
M-am speriat destul de rau, ea era singura care era atenta la detalii, ea era singura cu picioarele pe pamant, chiar daca nu recunostea. M-am uitat la ceas, era opt dimineata, trebuia sa merg acasa. M-am ridicat de pe piatra rece, si le-am spus fetelor ca trebuie sa plec. Am mers pe drumul spre casa, cu zambetul pe buze. La poarta, nimeni nu m-a intampinat zambiind, nici tata, nici mama. Am alergat in casa, nu ea nimeni, sau asa intuia mintea mea de copil. Am urcat scarile spre camera parintilor. Usa era intre-deschisa. Tata sta deasupra unei femei ce nu era mama mea, asta e sigur. Am coborat zgomotos scarile, desi nu stiam unde merg. Privirea imi era incetosata din cauza sumedeniei de lacrimi. M-am dus in sufragerie, aruncandu-ma pe canapea, cu mainile la ochi. Usa de la intrare se deschise, si mama venea zambitoare spre mine, cu multe pungi. Cand vazu ca plang le lasa jos, si ma intreba pe un ton linistitor ce s-a intamplat.
-M-mami, tati, sus, in pat, cu c-cineva. murmur eu, si o privesc. Fata ei de copila capata o expresie trista, si ma linisti, spunandu-mi ca o sa fie bine.
Oare avea dreptate? Nu se v-a intampla nimic? Usa de la camea parintilor se deschise, cu un scartait molcom, si am bagat capul intr-o perna ce o tineam in brate. Pe scari aparu silueta tatalui meu, imbracat intr-un halat comod, si o femeie imbracata de prost-gust. Amandoi tresarira cand ne vazura, si pe fata tatei se citea nelinistea. Mama se ridica foarte calma, si ii spuse simplu, sa plece din acea casa. Nu am plans, asta ii trebuia. Eram fericita ca mama este cea mai calma persoana, pentru ca alt-fel cred ca se sfarsea neplacut. Barbatul nu protesta, si o conduse pe acea femeie, dar nu stiu sigur daca asa se poate numi, si urca sus. L-am auzit mormaind ceva cum ca se duce sa-sifaca bagajele. Mama imi zambii, si duse cumparaturile in bucatarie. Dupa o ora, tatal meu, ma rog, fostul, cobora, tragand dupa el doua troilere mari si o geanta pentru laptop. Iesi din casa fara sa spuna nimic.
~End of Flashback~

Acum sper ca intelegeti la ce ma refer. De atunci, mama a bagat divort, si a reusit, iar ea m-a luat in custodie. Si nici ca se putea mai bine, aveam prietene care sa ma incurajeze si pe furtuna si pe soare, si eu eram dispusa sa dau orice pentru a le ajuta."
Privesc ceasul visiniu de la mana mea. Tresar cand observ ca era tarziu. Inchid laptopul si il pun p birou. Fug spre baie, unde ma spal rapid si ma schimb intr-o pereche de blugi conici, negri, si un tricou alb. Imi pun o centura alba cu un lant. M-am incaltat cu o pereche de skateri negri cu sireturi albe. Imi iau geanta si umbrela mov si ies din camera. Cobor in graba scarile. Intru in bucatarie si iau un mar din cos, muscand un pic din el. Ies din casa ca un vartej si alerg ca o disperata pe dtradute, spre casa lui Gin. Statea langa poarta, batand nervoasa din picior. Parul ei saten zbura la fiecare rafala de vant. Tinea in mana umbrela, ce ii proteja corpul de apa.
In graba mea am uitat sa deschid umbrela. E, ce n-am facut atunci, fac acum. Merg spre ea, si o sperii pe la spate.
-Bau, Gin! Ce faci? Hai sa mergem ca ne mananca Roxy! zic si o trag dupa mine.
-Ma dau pe panta, ce sa fac?! Unde ai fost Dia?! se ratoi ea, lasandu-se dusa de mine.
-Ehh, inca ma mai gandelam la Skull. momai eu si ajungem in fata unui bloc select.
Se iveste o fata mai scunda, cu un majordom ce-i tinea umbrela si ghiozdanul. Cum ne vede ia cele doua obiecte si fuge spre noi, sarindu-ne de gat.
-Dia, Gin! Ce faceti, ce se... dar fu intrerupta de Ginny:
-Te mai gadestu la "Marele si fiorosul Skull?
-Da, adica... cam asa ceva, de doi ani incoace. mormai eu.
-Dupa ce te-a umilit, ti-a frant inima, ti-a luat o bucatica din ea, s-a ucat cu tine ca o papusa, a ras de tine cu prietenii lui, etc.
-Da, da stiu! tip eu la ea, in timp ce picaturile reci imi loveau fata.

~Flashback~
Il ador, e asa de dragut. Parul lui, stilul rebel, ochi verzi... Si cu ajutorul lui Jacky l-am cunoscut. E dragut, si desi e nebunatic, este un artist desavarsit, mi-a facut cateva potrete si poze minunate. Cand a aflat de la Jacky ca il plac, a avut o reactie ciudata cu prietenii lui. Nu eram de fata dar mi-a povestit Jack.
-Omule, ai vazut ca puicuta Daiana e moarta dupa tine. comenta unul dintre baieti.
-Da, stiu, e draguta, dar...
-Pun pariu ca n-o s-o poti umili. raspunse acelasi tip.
-De ce vrei sa-i faci asta Daianei? intreba Jacky, nervos.
-E treaba ta? il intreba Skull.
Si am fost cu Mihai, zis si Skull. Ma saruta-se intr-o pauza, am uitat sa mentionez ca e cu un an mai mare ca mine? O facu-se rapid, si fara a da explicatii. Ziua urmatoare ma intreba daca vreau sa fiu pietena lui. Inima atunci batea foarte tare, mai sa-mi iasa din piept. Am acceptat, am fost si sub el, in alt sens, dar... Era totul bataie de joc, am a aflat mai tarziu de la Jacky care numai suporta sa ma vada asa. Atunci am facut o faza destul de urata. Il trasesem intr-o clasa goala, si l-am luat la intrebari:
-De ce mi-ai facut asta? E adevarat ca totul a fost doar un pariu? si am inceput sa plang cu lacrimi amare. Vru sa ma ia in brate dar nu a reusit.
-Da, e adevarat, de unde ai aflat? si pe fata lui aparu un sentiment de vinovatie, amestecat cu nervozitate.
-Intr-o zi tot aflam, prostule! tip eu si ies.
~End of Flashback~

Continui sa merg spr eliceu, cu mainile pe umbrela, si cele doua ete langa mine. Au trecut zece minute de cand facusem acea faza, dar ne impacasem. Acum discutam despre "cazul" unei fete din noua B, care s-a sarutat cu un tip de la noi din clasa.
Am ajuns in careu, locul unde trebuia sa asteptam cu clasele cinci-opt si noua-doisprezece, adica si cu clasa lui. Erau cei mai ciudati si mai nesuferiti dintre toate clasele de-a unsprezecea.
In celelalt colt al careului, un grup de baieti ma vorbeau. Nu ma deranja asta, mai ales ca toata scoala ma stia pentru ca faceam parte dintr-un grup de fete populare, si pentru ca eram in revista scoli.
-Uitati-o pe printesa Daiana! Ca de-obicei, mandra dar rece!
-Da, frumoasa ca o floare dar buna ca dracusorul!
-Terminati! tipa Skull, exasperat.

_

#2
Multumesc pentru comm,ashya_love!

Capitolul 2:Frumuselul
Inca mai aveam un sentiment vag ca ma vorbeau. Dar am ignorat acest lucru, si faptul ca cele doua prietene ale mele incepusera sa se certe pe tema "baieti". Uneori erau superficiale, si Gin de multe ori imi facea morala ca nu ma pot gandi doar la un singur baiat, sa mai caut si altul, dar ca de-obicei orgoliul meu ii raspunde acru, dar totusi cu un zambet mieros ca nu ma gandesc la nimeni, poate doar la inghetata. Si desigur Roxy bufnea in ras. Ultima oara cand se intamplase asa, aproape cazu-se in lac.Trebuie sa mentionez ca eram la munte. Le priveam, ma rog mai mult ma prefaceam. Parca vedeam prin ele. Deodata, amandoua ma apuca de cate o mana, si incep sa ma traga in institut. Eu tot impasibila eram. Dar totusi privirea lui, a lui Skull ma facu sa vrea sa ii arunc o privire fugitiva. Jacky alerga dupa noi, cu un zambet talamb pe fata.
Cele doua prietene mi-au dat drumul doar cand am ajuns in fata salii de sport. Blondul ajunse langa noi, si ne saluta pe rand.
-Ce faceti... fifitelor? era cat pe aici sa spuna "zgribturoaice"-asa ne alinta el-, dar Gin l-a privit urat si cand te priveste in modul ala, inseamna ca trebuie sa te feresti.
-Prindem tantari, nu vezi? intreba e pe un ton idiot de ironic.
-Da? Vreau si eu! spuse el copilaros si sari dand din maini, in cautarea unui "tantar ala Ginny".
Jacky era un om foarte amuzant, mai amuzant decat bunicul meu chiar. Cand pe fata mea se intiparea un sentiment de tristete, el alerga la mine si spunea ceva de genul: "Dia, hai sa-ti zic un banc!" si incepea sa teatreze, si facea pe loc povestile.
Toate lucrurile astea se petreceau desigur sub privirile agere ale lui Mihai. El statea in umbra, fiind atent la fiecare miscareoe care o facea vreun baiat in preajma mea. El crede ca pot sa ma sarut cu altul in fata lui, nu?
-Dia, noi mergem in clasa, Jacky vezi ca te cauta Mihai. zise Roxy care privea peste umarul lui, spre locul unde era gasca brunetului.
-OK, eu ma duc pana la biblioteca. raspund eu si ii pup pe rand pe ambii obraji, doar asa, ca sa-l vad pe Skull cum fierbe de nervi si invidie.
Imediat m-am intors pe calcaie si am urcat pana la etajul doi, unde se presupunea ca era biblioteca. Priveam pe ferestre, fara sa fiu atenta la drum. Ma lovesc cu umarul de cineva, si ma prinde de incheietura, intorandu-ma cu fata spre el.-Caci era sigur ca era un baiat-. L-am analizat atenta, sorbiindu-l din priviri. Parul lui roscat ii statea intr-un mod dezordonat pe frunte, ca un breton, si ochii albastrii, calzi, ii dadeau un aer angelic. Purta o pereche de blugi si o camasa descheiata la toti nasturii, desvelind un corp bine lucrat. Ma privi in ochi, apoi spuse pe un ton calm:
-Ai grija pe unde mergi, te poti rani.
-Haide, Leon! il striga o fata inaltuta, bruneta si cu ochii de un negru abisal.
Ea purta o fusta scurta in carouri, o bluza alba cu fundita, si pe cap avea o bentita de asemenea cu funda.
Deci Leon il chema. Ce dragut era... L-am privit mult timp, pana cand a disparut din raza mea vizuala. M-am intors si am mers la biblioteca. De acolo am tras ceva pentru ora de istorie, prima. Cand am vazut cat era ceasul, m-am ridicat ca arsa de pe scaun si am fugit spre clasa. Cand am intrat, proful nu venise.
_
scuze daca e scurt. App, nu luati in seama primele poze, adica cele cu Diana, Ginny, Roxana, etc, acestea sunt:
Diana-[Imagine: YBAG.jpg]

Ginny-[Imagine: 009.jpg]

Roxana-[Imagine: PrettyAnimeGirl.jpg]

Jack-[Imagine: Blondie.jpg]

Mihai-[Imagine: black-blue2.jpg]

Leon-[Imagine: 9574.jpg]

Si fata(Jiulia)-[Imagine: wakatsuki_sana2.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)