Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Muscatura Dragostei

#1
Capitolul1
[b]
Secrete...




Misaki sta langa raul din padurea de langa liceul "Rose".Fata era noua in liceu...era chiar prima eu zi si sa gandit sa viziteze putin locul.
Ea se uita la reflexia chipului ei in apa si se gandea:
-Ma voi acomoda repede?Oare?Oare voi pica intr-o clasa buna?Offff!!!De ce ma gandesc tot la asta?
Si lua in maini apa si isi dadu pe fata ca sa se invioreze putin.
In spatele ei apare un baiat.Misaki se ridica in picioare si spuse aruncand un zambet
-Buna!
Baiatul zambi si el cu un zambet smecheros putin malefic.
-Buna!zise baiatul.Tu trebuie sa fii noua colega.
-Da...raspunse fata
Baiatul o lua pe fata de mana si fugi cu ea in desisul padurii.
-Ceee?zise fata putin speriata
Baiatul o tinti pe fata langa un pom si nu ii dadea drumul
-Lasa-ma!striga fata zbatandu-se
Baiatului i se inrosira ochii parca ar fi inundati de sange.
-Misaki deci e numele tau....spuse tipul cu o voce infioratoare,apropiindu-se de gatul fetei.
-Vampir............esti vampir!!!spuse speriata
Baiatul ajunse la gatul fetei si o saruta pe gat.El simti bataile inimii fetei si imediat el isi dadu seama ca ea era speriata.
El ii dadu drumul spunand:
-Imi pare rau...
-Ce?spuse Misaki confuza
-Te-am speriat.Imi pare rau!Ar fi trebuit sa fii pregatita pentru asa ceva tinand cont ca esti intr-o scoala de vampiri.
Fata a ramas uimita si a zis incet:
-Credeam ca e scoala de oameni.
Apoi striga tare:
-Nu pot sa cred ca am dat peste VAMPIRIIII!!!
Fata cazu in genunchi si se uita la razele de soare care se imprastiau ca niste fire stralucitoare printre ramurile copacilor.
Baiatul se aseza si repede incerca sa o muste,dar fata ii trase o palma,apoi se ghemui langa pom.Fata avea ochii inlacrimati.Baiatul o-ntreba:
-Tu esti om?
-Da!raspunse fata
-Nu trebuie sa te ingrijorezi...eu nu am sange pur...sunt doar un vampir normal
-Nu conteaza!
-Atunci de ce te sperii asa doar de o muscatura...de ce tii sa nu fi muscata?
-Nu-ti pot spune...
Si fata fugi catre scoala.



Bun...deci asta e primul capitol....continuarea depinde de voi,cat de mult ma criticati....astept Critici.....
"Pazeste-ti inima mai mult decat orice,caci din ea ies izvoarele vietii"

#2
Bun,ma bucur sa te cunosc Casandra>:D<BTW numele meu e Anna dar spune-mi MercyD;)
Ca sa stii ador ficurile legate de vampiri,cat de curand voi incepe si eu>:D<
Pentru inceput,vad ca nu descrii prea mult actiunea,ci mai mult este prezent dialogul.Descrierea sentimentelor ar trebui sa fie mult mai dezvoltata si naratiunea la fel,iar dialogul prin unele parti este cam sec.In rest greseli de ortografie nu am prea vazut:-??.
Ai grija sa eviti greselile de mai sus,si tine-o tot asa,ideea ta pare foarte interesanta si buna de citit.
Astept nextul.:D
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3

#3
mersi.....

Capitolul 2-Mister dezlegat

Ajunsa la scoala,pe hol se intalneste cu profesoara ei si impreuna intra-n clasa.
Fata se uita uimita prin clasa.Totul era intunecat,perdele negre,becurile stinse,totul straniu.Ochii elevilor erau rosii ca sangele.
-Clasa,ea este Misaki,noua voastra colega.zise profesoara
Misaki se uita putin speriata si nu spunea nimic.
Gand:-Sunt in mare pericol...daca afla secretul meu...daca devin vampir total?
-Misaki!spuse profesoara incet.Spune ceva!
Misaki se trezi din mica ei gandire si zise:
-Buna!Sunt Misaki!Incantata sa va cunosc!
Si fata se aseza la banca care era libera.Misaki isi scoase din geanta o lanterna,caiet si pix.Astepta ca profesoara sa-si predea lectia,dar nimic.
-Facem ora sau nu?intreba Misaki
Baiatul din spatele ei incepu sa rada
-Tu cine esti?il intreba fata
-Eu sunt Koji.Apropo...aici nu facem ore,aici doar stam pe intuneric.
-Atunci eu merg sa stau la lumina.
Misaki se ridica si se indrepta spre iesire.Cand sa iasa dadu de tipul cu care se intalni langa rau.
-Hei Misaki!spuse baiatul
-Tu!Din nou?Da-te din calea mea!
-Misaki!Hiro!Treceti la ora!zice profesoara
Misaki se plictise.Vampirii cu ochi rosii se uitau la ea.
Hiro avea banga in dreapta lui Misaki si obsera pe Koji,care era in spatele fetei ca incerca sa o muste,asa ca interveni.
-Koji!spuse Hiro tragand-o pe Misaki in bratele lui.Sa nu te atingi de ea!
Atunci Koji o intreba pe Misaki:
-Spune-ne si noua ce secret ascunzi de nu vrei sa fii muscata?
-Nu va pot spune...
Toti vampirii au diferite puteri,mai ales cei cu sange pur.Koji era un sange pur.
A luat-o pe Misaki in brate si a disparut.
Koji a dus-o pe Misaki in spatele scolii.Fata a zis:
-Da-mi dru....mul....!
Dar era prea tarziu.Koji o muscase...
Ochii fetei se umplura de lacrimi cristaline.fata incepu sa planga.
-De ce...de ce ai facut asta?
-Ca sa te eliberez de acel secret pe care trebuia sa-l tii...Acum,spune-mi,de ce nu vroiai sa fii muscata?
-Eu m-am nascut cu sange pur,dar am fost blestemata sa nu fiu vampir numai in noptile cu luna plina.Blestemul se va desface cand voi fi muscata de un vampir...orice vampir,chiar si fara sange pur.Tu ai desfacut blestemul!
-Ar trebui sa fii fericita ca ai revenit la normal!zise Koji
-Dar vroiam sa raman om...
Fata se uita catre cer,apoi lesina.
Liceul "Rose"avea camere pentru fiecare elev.Koji o duse pe Misaki in camera lui.
Fata cand se trezi era ingandurata si infometata.Koji se oferi sa-i dea sange.Misaki se apropie incet,incet isi infipse colii in gatul baiatului si gusta.Misaki s-a tras repede inapoi.
-Nu pot face asta...zise fata
Baiatul o sterse pe fata la gura fiindca era manjita de sange,apoi o saruta.
Misaki il impinse si ii dadu o palma,dupa care fugi afata,apoi fugi mai departe langa rau.


Unele chestii le veti intelege abia in capitolele urmatoare...Astept Critici
"Pazeste-ti inima mai mult decat orice,caci din ea ies izvoarele vietii"

#4
Hello Casandra!
Si iata ca am venit si eu pe aici. Pana acuma povestea ii destul de interesanta. Doar un lucru o strica: dialogul. Fara suparare, este cam mult, iar naratiunea si descrierea cam lipsesc. Ar fi mai bine ca pe viitor sa adaugi cele doua elemente. Ai putea foarte bine sa descrii sentimele lui Misaki, ceea ce gandeste, etc. Ai putea sa descii putin si scoala. Eu sper sa nu te superi pe mine daca am fost prea directa sau altceva si inca ceva as vrea sa te intreb daca ai dori sa fim prietene.
Pana acuma ok povestea. Bafta in continuare la scris.
As vrea sa te rog sa ma anunti si pe mine cand postezi urmatorul capitol, iar eu am sa-ti comentez.
Iti promit. Nu ma sa-mi spui.

Ja ne
Freedom is power!
And I can use that power!

#5
Un autor nou, idee nou, stil nou.
La tine încă trebuie dezvoltat:

* Mult prea mult dialog, încearcă să amplifici descrierea, care stă să se risipească în bătaia vântului. Acţiunea este foarte grăbită.. şi chiar dacă idea este foarte interesantă.. lasă de dorit celelelate aspecte care ar trebui să reese de la sine.

* Sentimentele fetei sunt prea seci, la fel, trebuie să adaugi mai multe.. explicăle, înfigete mai mult în ele, căci aşa par doar puse ca să fie.
În fiecare moment trebuie să ne spui ce face, cum se simte.. trebuie să te agăţi mai mult.
Nu le lăsa aşa.

* Greşeli, sincer poate decât faptul că nu pui destulă descriere, sau grăbeşti foarte mult acţiunea.
Dar în rest nu, nu este nimic rău.

Povestea pare înteresantă, sincer îmi place.
Dar încearcă să te ţi de critică, să scri mai mult şi să te corectezi de fiecare dată.
Nu am fost foarte dură, pentru că nu prea am starea necesară, acum.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)