Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mozart / Beethoven

#1
Nu am vazut pe aici nici un topic despre muzica clasica, deci sa incep in urdine cronologica cu cei mai mari compozitori ai secolului XVIII...
Wolfgang Amadeus Mozart (n. 27 ianuarie 1756, Salzburg - d. 5 decembrie 1791, Viena) a fost un compozitor austriac, unul din cei mai prodigio?i ?i talenta?i creatori �n domeniul muzicii clasice. La v�rsta de 5 ani, �nainte de a ?ti s? scrie, compune c�teva piese pentru pian, transcrise imediat de tat?l s?u. Inregistreaz? primul mare succes cu opera R?pirea din serai. In ultimii ani, in timp ce Mozart termin? compozi?ia operei , tat?l s?u se �mboln?ve?te ?i moare la 28 mai 1787. Acesta a avut un rol important in educatia muzicala a fiului sau. Compune �nc? opera Flautul fermecat, cu care ob?ine un succes enorm. Din 1791 sanatatea lui Mozart se agreaveaza, suferea de o infestare cu trichineloza. La 35 de ani, inainte de a muri, scrie ultima creatie Requiem, dar nu reuseste sa o finalizeze. Mozart a scris 626 de piese, incluzand-o pe ultima.

Ludwig van Beethoven (16 decembrie 1770, Bonn - 26 martie 1827, Viena) a fost un compozitor german, recunoscut ca unul din cei mai mari compozitori din istoria muzicii. El a scris 9 simfonii, dintre care:
~ a III-a Eroica
~ a 5-a Destinului
~ a 6-a Pastoral
~ a 9-a cu finalul Oda bucuriei[/url] pe versuri de Friedrich von Schiller, adoptat? ca imn oficial al Uniunii Europene.
Nascut in Germania ainceput sa ia lectii de muzica la varsta de 10 ani. El pleaca la Viena unde ia cateva lectii de la Mozart.
Apare in fata publicului pentru prima data in 1795, interpretand sonata Patetica ; Appassionata ; Moonlight Sonata
In 1818 Beethoven devine complet surd, insa asta nu ii opreste creatia artistica, insa asta nu ii opreste creatia artistica.�n 1819 compune "Varia?iile-Diabelli" pentru pian, �n 1820 se execut? prima versiune a "Missei Solemnis", realizeaz? ultimele sale sonate pentru pian ?i cvartetele de coarde, �n sf�r?it, Simfonia a IX
Tot mai bolnav, fiind ?intuit la pat �nc? din decembrie 1826, Beethoven moare la 26 martie 1827, �n urma unei boli de ficat.

Ce parere aveti despre acesti mari compozitori?
Care sunt melodiile voastre clasice, favorite?





#2
Wow, nici nu mă așteptam ca cineva să mai fie iubitor de muzică clasică.
Cum eu știu să cânt la pian, am avut ocazia să cânt părți din creațiile amândurora. Cu toate astea, pot spune că Mozart e preferatul meu, deși mi-a fost greu să aleg, deoarece ”Alla Turca” estemelodia mea clasică favorită, pe care am reușit s-o termin de studiat.
Pe de altă parte, povestea lui Beethoven m-a impresionat, deoarece e destul de greu să compui melodii cu sunete pe care le poți auzi doar în cap, nu și în realitate, lucru pe care mai nimeni nu-l poate face. Sonatinele sale sunt unele din cele mai frumoase.
Din punctul meu de vedere, acești oameni vor rămâne niște genii întotdeauna.
I set sails for the ageless winds
No fear of dying or a thought of surrender
I threaten every barrier on my way
I am bound forever with Token of Time




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)