Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Mnemosyne] Mnemosyne

#1
Gen: action, horror, mystery, science fiction, supernatural
Age rating: mature

O serie care mi-a atras atentia, m-a cucerit de la primele episoade asa ca am s-o urmaresc in continuare.

Lumea este interesanta si imi place fata care este personajul principal Rin (voce Mamiko Noto). Anime-ul este un amestec de mister, deductii logice, scene ecchi si sadice. Desenul este excelent, incantatoare peisajele din Shinjuku. De remarcat melodia de la ending: Galneryus - Cause Disarray.

Eu sunt curioasa daca vor explica titlul anime-ului, Mnemosyne este zeita memoriei in mitologia greaca si de asemenea, mama celor 9 muze.

Au aparut deja 4 din cele 6 episoade. Il mai urmareste cineva?
[Imagine: Muza-chansWeblog.1.gif]

Muza-chan on Twitter
[Imagine: chibi_428.gif]
Chibi-ul lui Muza chan

#2
L-am urmarit eu la un moment dat in incercarea de a gusta ceva diferit, ceva mai matur, cu un subiect de o rezonanta diferita. Mi-a placut faptul ca e un anime dubios, destul de violent, explicit in ceea ce priveste continutului matur, dar poate un pic prea sadic pentru gusturile mele.

Mi-a placut grafica si mi-a placut stilul de prezentare, chiar daca a fost scurt. Si da Muza chan, daca esti atenta la conflictul anime-ul iti cam poti da seama ce se intampla. Totusi l-am vazut acum vreun an si nu-mi aduc aminte daca citisem pe wikipedia sau am descoperit vizionandu-l. Stiu ca titlul original mentioneaza ceva de Rin, fiica al lui Mnemosyne. Oricum e un anime original bazat pe mitologia nordica europeana.

Mimi e simpatica, dar cel mai mult imi place Rin
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
Eu l-am terminat de vizionat acum ceva timp, sa zic aproximativ o luna sau doua 39 M-am apucat de el din cauza unei colege, pe cand jucam conquiztador, ea avea nickname-ul acesta, Mnemosyne. Zeita memoriei -> chiar m-a atras numele. Si-apoi am descoperit ca exista si un anime cu acest nume.

Sincer, ma asteptam la ceva zeitati pe-acolo /laugh. Dar a avut un alt fel de fir narativ, in care personajul principal, Rin, era pusa in centrul atentiei ca fiind o femeie nemuritoare. Mi-a placut de-a dreptul ; sange, scene violente si pe ici-colo ceva continut matur. Era putin mai complcat de inteles la inceput, dar apoi nu m-am mai lasat de el si l-am terminat in cateva ore.
[Imagine: mnemosyne_o.jpg]

#4
Pe ici-colo ceva continut mai matur Addeh? Ha ha, cam tot anime-ul, scurtulet cat a fost el, era un banner imens pentru 'nu vizionati daca nu aveti cel putin 16 ani', dar are farmecul lui si nu au sarit peste bord in exagerari.

Eu chiar nu am inteles despre ce era vorba in storyline pana pe la sfarsitul vizionarii, adica nu pot sa spun ca reusisem sa conturez absolut toate detaliile, chiar m-am interesat pe Interwebz sa vad. In primele doua episoade nu pot sa spun ca aflasem mare lucru si asta m-a facut sa urmaresc si restul.

Un singur lucru nu mi-a placut, exagerarea tipica condimentelor ecchi adusa sanilor lui Rin (mi se pare ca mai era un personaj tot asa, dar nu bag mana in foc).

Edit Addeh: Hai mai, am zis si eu 'ici-colo', sa nu accentuez prea mult 21)
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)