Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mircea Eliade

#11
Nu pot sa cred ca nu am observat acest topic mai devreme O__O
Pot spune ca Mircea Eliade este autorul meu preferat roman. Este singurul care m-a impresionat atat de mult, singurul autor roman care scrie intr-un mod atat de placut, atat de simplu si accesibil, in my opinion. Este un autor extraordinar din toate punctele de vedere. Imi place viziunea lui, originalitatea lui este cea care m-a atras cel mai mult. Am citit multe carti scrise de el, printre care Nunta in cer este preferata mea la ora actuala. Nu cred ca am cuvinte sa-mi exprim adevarata admiratie. M-a fascinat extrem de mult, o carte pe care cu siguranta nu o s-o uit prea curand. Modul in care exprima acele sentimente...original, ce mai.
Deasemenea, Maitreyi este o alta capodopera cu care se poate lauda autorul. M-am regasit atat de mult in personajul feminin al cartii, incat m-a facut sa citesc cu sufletul la gura pana la sfarsit. M-a emotionat extrem de mult, la final chiar imi venise sa plang nitel, deoarece totul mi se parea mult prea trist >.<
Mircea Eliade ramane in ochii mei o legenda vie :]] Un autor genial, formidal.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#12
Pot spune ca-mi place stilul lui Eliade si din ce-am citit de la el, fiecare carte a avut ceva special, ceva original ca si cum autorul ar fi fost altul, dar acelasi de fiecare data. Are un stil ce te atrage si de la primele pagini iti starneste curiozitatea. Prima carte care am citit-o de la el a fost Domnisoara Christina si mi-a placut foarte mult, iar apoi am cautat si alte carti ale lui. Am mai citit de la el: Maitreyi, Nunta in cer, La tiganci, Noapte de Sanziene, Romanul adolescentului miop, Sarpele.
[Imagine: 318099_large.jpg]

Un blog cu si despre carti: http://bookobsess.blogspot.com/ V-asteptam cu drag!Smile Abia facem primii pasi.

#13
Mircea Eliade este,din punctul meu de vedere unul dintre cei mai importanti scriitori romani pe care ii avem.Imi place modul lui de a descrie,atat de detaliat si atat de realistic incat te lasa fara cuvinte.Am citit Maitreyi,Sarpele,Domnisoara Christina si Nunta in Cer.Carti cu adevarat frumoase,fiecare avand un subiect diferit cu un stil total diferit.
In postarile voastre am vazut ca nu v-a placut Maitreyi.sincer nici pe mine nu m-a impresionat in vreun fel anume,fiind ceva banal intre Allan si Maitreyi si mai ales parintii ei(cei mai idioti si inculti,din punctul meu de vedere,scuze,am o problema cu indienii si cu tot neamul lor).
Revenind,o iubire ok daca as putea spune,insa intr-un fel cu un final asteptat avand in vedere riscurile relatiei lor,insa detaliile de la inceput imi omorau nervii incetul cu incetul(mai ales ca aveam test de verificare a lecturii in care profesoara ma intreba si ce marime avea la chiloti Allan(hihihi,glumeam) asa ca va inteleg perfect,insa nu va opriti doar la Maitreyi si la Romanul Adolescentului Miop,ci incercati si celelalte carti caci nu veti regreta.Daca doriti o poveste inspaimantatoare va recomand Domnisoara Christina si daca doriti sa vedeti dragoste adevarata va recomand Nunta in cer,Sarpele si Domnisoara Christina(chiar daca e o poveste destul de infricosatoare,exista si iubire,insa iubirea din carte o sa va ia prin surprindere ) 3
[Imagine: tumblr_mm2ycaxQz51r83pado1_500.gif]
[Imagine: tumblr_mm30ln52JV1souo92o1_500.gif]


Tadaaaaa.Boom:3

#14
Din pacate, am reusit sa citesc doar o singura opera scrisa de Mircea Eliade si anume "Maitreyi". Asta se intampla undeva prin liceu, astfel nu prea imi mai aduc aminte toate detaliile, insa stiu ca la vremea aceea am ramas satisfacut dupa parcurgerea acesteia, fiind de asemenea si primul roman erotic pe care l-am citit.

Povestea de dragoste intre protagonisti mi s-a parut una credibila si profunda (desi raspunsul lui Maitreyi la romanul lui Eliade "Dragostea nu moare", neaga multe din evenimentele relatate de autorul roman) fara a cadea vreun moment in absurd sau sentimentalisme prostesti. De asemenea, limbajul folosit de Eliade a fost unul accesibil, lucru care a facut lectura romanului mult mai placuta, facilitand atentia pe actiune si poveste decat pe estetica, situatie care mie unuia mereu imi convine 10

O sa incerc pe baza recomandarilor de mai sus sa imi fac timp sa mai citesc din acest autor, deoarece chiar mi-a lasat o impresie buna, situatie rara pentru mine cand vine vorba de beletristica.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#15
Eu se pare ca am citit, la fel ca si Romania, doar o carte si anume "Nunta in cer"...Mi-a placut la nebunie povestea de dragoste si felul in care Eliade descria actiunea...M-a cucerit inca de la faza cu pianul si felul in care ea isi ridica mana...mi-a placut de la primul pana la ultimul cuvant si chiar ma bucur ca o am acasa in biblioteca si ca o pot citi...chiar trebuie sa o cititi cei care nu ati citit-o pana acum
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)