Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mirai Nikki

#1
[Imagine: Mirai-Nikki-mirai-nikki-14736998-491-350.jpg]

Descriere: This psychological thriller, based on the manga written and illustrated by Sakae Esuno, is about Yuki, a loner who's not very good with people. He prefers to write a diary on his cell phone and talk to his imaginary friend, Deus Ex Machina – The God of Time and Space. However, Yuki soon learns that Deus is more than a figment of his imagination when he makes Yuki participate in a battle royale with eleven others. The contestants are given special diaries that can predict the future, each diary possessing unique features that give it both advantages and disadvantages. Within the next 90 days, the contestants must try to survive until there is only one left standing. The winner will become the new God of Time and Space.

Parerea mea:OMFG! Iubesc anime-ul asta din inima! Chair daca personajul meu preferat apare pe la episodul 9 parca. Akise Aru <3 Sa nu mai vorbim ca Akise il saruta pe Yukiteru in manga <3 (i'm happy, ca are o afza yaoi). Thriller-ul asta psihologic, este aproape anime-ul meu favorit. E ongoing, pana in prezent cred ca are 12 sau 13 episoade din... 24 sau 26. Nu mai stiu sigur. Daca sunteti fani ai acestui gen, urmariti-l! Il recomand cu toata caldura.

Psycho XD

#2
Heh, eu de la tine il stiu... :]]
On:
In anime am gasit de toate (desi nu am terminat inca anime-ul, sunt de-abia pe la episodul 21) si asta ma bucura - practic, are cate putin din fiecare gen; anume, actiune, thriller, romance, a little comedy, horror (sometimes) and shounen-ai (pe la final). Totusi, sunt putin dezamagita ca mai toate personajele din anime, mor. Really now, eram ceva gen : Aaaa, personajul meu favorit! / F**k that, he died :\. Ok ? Urate momente *laughs*.
Grafica-i grozava, la fel si firul povestii, al actiunii.
Anyway, ma tine cu sufletul la gura deja XD.

#3
Si mie mi-a placut mult anime-ul, mi s-a parut putin neclar sfarsitul dar in fine, merge.
Si de Yuno imi placea ca era nebuna rau, genul ala yandere si povestea a fost una originala.
De asemenea, personajul meu preferat este, sau era o.o Akise <3. E atat de ...
smart, too bad ca in final moare.
E perfect pentru vizionat daca vrei sa urmaresti un anime ce are cate ceva din toate genurile.
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..

#4
@Ciquita, sfarsitul nu e greu de inteles dupa ce te gandesti la el. Aici o sa fie un spoiler (adica o sa fie mai multe, pe parcurs).
Dupa ce Yuno a calatorit prin timp fiind un Dumnezeu, ea a creat cea de a doua lume. Insa cand Yukki s-a dus dupa ea in trecut atunci s-a creat A TREIA lume. Fiindca el omorase persoane in a doua lume crezand ca o sa ii poata reinvia dupa aceea, el a decis cu tipa aia (i-am uitat numele) sa faca in asa fel incat toti sa traiasca bine si sa nu mai fie nevoiti sa participe la joc. Iar fiindca Yuno din a treia lume nu a mai fost omorata, insa cea din a doua da (adica cea care a calatorit prin timp), ei au putut sa isi continue viata. Insa fiindca tipa s-a omorat ca tipul sa devina Dumnezeu el s-a dus si a vegheat asupra celei de a treia lume si a avut grija ca ei doi sa nu se mai intalneasca ca sa nu se mai intample aceleasi greseli ca in cea de a doua lume.

Anime-ul l-am vazut acum... cateva zile. Vreau sa zic o saptamana si ceva, cred.
Nu am vrut sa scriu despre el fiindca nu imi gaseam cuvintele si nu stiam daca o sa o pot lungi trei randuri. Dar revenind la subiect. Ii dau anime-ului nota opt.
Personajul meu "preferat" este Yuno Gasai. Un personaj foarte bun si nebun, m-a captivat din prima (bine, in al doilea sau al treilea episod).
Povestea care m-a facut sa plang a fost cea a lui Marco si Ai (Doamne, mi-am facut tricoul vraiste -de ce nimeni nu ma atentioneaza ca o sa bocesti la anime-ul X si Y ca sa isi ia omul niste servetele?). Povestea care mi-a placut a fost cu numarul 8 (parca), Clarvazatoarea. O alta poveste de viata care a fost pe placul meu a fost a copilului cu cartea de colorat pe post de Jurnal.
Ayase a fost purrrfect. Si ce sarut! Doar daca nu o facea dinadins ca era Yuno acolo ar fi fost minunat. Ce nu am inteles a fost daca atunci cand el a fost prins de catre Dumnezeul care a facut jocul si el a zis ca faptul ca il iubeste pe tip e alegerea lui (sau cam asa ceva), iar Zeul a zis ca minte... Adica... pana la urma mintea despre sentimentele sale de iubire pentru acel Yukki sau Zeusul avea ceva cu capu'?
Grafica mi-a placut. La fel si sfarsitul, desi mi-a parut rau de el la sfarsit (a va aminti de partea cu telefonul din ultimele secvente) si de mica devilusa si manga ei. Adica... arata asa de... si...
Am plans si la final, dar acolo si dincolo... Ce sa-i faci. Myaoming As mai vrea sa scriu, dar o las asa. Pot sa va iau fiecare episod si sa vi-l descriu s.a.m.d., dar mai bine ma opresc aici.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#5
Pentru ca si cea mai mica actiune are un impact asupra viitorului nostru



Lacrimile inca nu s-au uscat bine pe obrajii mei. Poate ca sunt usor de emotionat, dar Mirai Nikki s-a jucat cu mintea si inima mea, mi-a calcat în picioare sentimentele, ca pe urma sa ma ridice in Rai si sa se termine totul cu inima mea franta si mintea zbuciumata. O sa dureze ceva pana cand imi voi reveni si amintirea acestui anime ma va bantui mult timp.
Mirai Nikki este un thriler psihologic bazat pe manga cu acelasi nume- pe care am de gand sa o citesc în seara asta-. Este vorba despre Amano Yukiteru, un singuratic care observa tot ce se intampla in jurul lui. Nu se pricepe sa vorbeasca cu oamenii, asa ca scrie un jurnal pe telefon. Iar peste noapte, acel jurnal devine un Mirai Nikki, jurnalul viitorului. Este introdus intr-o competitie cu alte unsprezece persoane pentru a deveni zeul timpului si spatiului. Iar pentru asta nu trebuie decat sa-i omoare pe toti ceilalti.
Am ales sa ma uit la acest anime, initial, deoarece vroiam sa vad daca este atat de sangeros pe cum auzisem. Si nu neaparat asta... Insa m-a socat complet ce am reusit sa gasesc. M-am asteptat vreodata sa-mi placa atat de mult? Nu! Dar pe parcursul intregului anime avem parte de fiecare gen: comedie, romance, thriler si da, intre-adevar si multe scene sangeroase care mi-au crescut pofta de sadism.
Oricum, pe parcurs, Yukkii intalneste mai multe persoane importante. Colega de clasa nebuna, Gasai Yuno si o terorista, Minene. Yuno l-a urmarit în tot acest timp si este si ea o posesoare a unui future diary. Un jurnal care-i spune tot ce i se intampla lui Yukiteru, Yukkii fiind porecla pe care i-o da ea. Chiar daca e folosita ca Yukkii sa nu moara, ea este multumita atata timp cat el se preface ca tine la ea. Minene este doar cea care ii ajuta pe parcursul celor 26 de episoade.
Ca personaje, o ador pe Yuno. Chiar daca este nebuna si o adevarata criminala, nu ma pot opri sa o ador. Iar cuplul pe care il formeaza cu Yukkii ma face sa devin o fangirl obsedata. Ii ador impreuna, se potrivesc atat de bine! Nu inteleg de ce lumea o vede pe Yuno ca o bitch nebuna, doar pentru ca il iubeste pe Yukkii atat de mult, incat e in stare sa omoare pe oricine il pune în pericol. Si in realitate, este si ea sensibila. Avea nevoie doar de ajutor emotional. Iar Yukkii a fost acolo pentru ea, chiar daca nici nu stia. Asa cum si Yuno l-a ajutat pe Yukkii in timpul jocului si i-a fost mereu alaturi. Dragostea lor mi se pare foarte frumoasa si adevarata, mai ales ca trece prin atat de multe probe. Si ramane la fel de puternica. Si chiar si cand ii desparte soarta, gasesc o cale sa fie impreuna. Au devenit unul dintre cuplurile mele preferate. Ii ador. Cred ca as fi murit daca sentimentele nu ar fi fost reciproce din partea lui Yukkii. Cum stiam, daca stalk-uiesti pe cineva indeajuns de mult, respectiva persoana va ajunge sa te iubeasca. Versiunea lui Yuno a dragostei... Oh, da! o ador! Cum ar fi in stare sa faca orice pentru cel pe care-l iubeste. Inclusiv sa omoare si sa fie omorata.


Urasc cum lumea spune despre Yukkii ca este slab si jalnic. Nu este adevarat. El este doar normal. Yuno are partea nebuna, Minene este o terorista. Mai sunt politisti, secte malefice si nebuni. Pana la urma, daca oricare dintre noi ar fi fost pus în acea situatie, ne-am fi comportat la fel si am fi plans. Si îl ador. Pentru ca el a fost cam singurul care a facut greseli si a avut iesiri emotionale. De fapt si Yuno a avut, sub forma de nebunie. Cum sa n-o adori? Oricum, Yukkii nu este personajul masculin tipic, care are discursuri eroice si salvează situatia. Il ador pentru cum este el. Si cum se schimba pe parcursul anime-ului. E perfect.
Spre deosebire de multe persoane, eu nu l-am putut suporta pe Akise Aru. Poate pentru ca tin prea mult la Yuno, dar l-am urat din prima clipa. Da, imi place gandirea lui si faptul ca-si da seama de lucruri relativ repede si in mare parte a timpului are planuri bune. Dar atat. Si sa nu uitam ca era doar o unealta. Initial. Oricum, cand il vedeam eram mereu ceva gen: Die bitch! Bine ca a facut-o intr-un sfarsit.
Cineva trebuia totusi sa ma atentioneze de faptul ca am nevoie de servetele daca vreau sa vad acest anime. Nimeni nu a facut-o si Izaya a trebuit să suporte toate lacrimile mele. Sunt multe povesti triste, fiecare dintre posesorii jurnalelor au avut un trecut dureros, care i-au facut sa ajunga ceea ce sunt. De aceea actiunile sunt importante. Sa nu uitam ca Yuno si Yukkii au inselat moartea de mai bine de 3 ori.
Situatia ia o turnura cu adevarat nebuneasca de la episodul 20 incolo si practic iti doresti sa poti vizualiza intr-un mod totul mai repede. E agonizant cum se intinde, mai ales pentru mine, care eram cu inima cat un purice sa stiu daca cuplul meu preferat ramane impreuna sau nu. Sfarsitul... cam lasat in pom, dar lasa loc pentru multe interpretari. De aceea vreu sa citesc si manga. Oricum, a fost heartbreakingly beautiful. Si cred ca este singurul anime in care-mi plac absolut toate cuplurile care ajung impreuna. Toate! Sunt perfecte, iar povestea lor de dragoste este atat de frumoasa ca ma face sa plang T.T Desi voi ramane mereu fidela celor doi preferati ai mei: Yuno si Yukkii.
Ma enerveaza unele personaje aparute din senin, fara nici o insemnatate, care nu ar fi trebuit sa-si bage nasul in toata treaba. Daar, macar asa cuplul meu a reusit sa-si intareasca dragostea.
Mi-ar fi placut ca toti sa primeasca un happy ending intr-un sfarsit... Dar dupa un anime care iti suceste mintile, nu poate fi totul roz si frumos, nu? Ar fi fost prea tras de par. Insa sfarsitul m-a lasat in pura agonie, desi iti poti da seama ce se intampla. Cum se presupune ca-mi voi reveni din starea in care ma aflu acum?
Opening-urile si ending-urile? Nici ca se putea gasi ceva mai potrivit! Au fost superbe si vreau sa caut toata coloana sonora, sa ma umplu de melancolie de fiecare data cand aud o melodie.
Si intr-un fel, am invatat destule si din acest anime. Nu trebuie sa judeci pe nimeni inainte sa-i afli situatia si trecutul. Trebuie sa fii atent la ce alegeri faci.
Ce mi-as mai dori? Sa se continue povestea. Sa ni se dea povestile de fundal a personajelor. Sa aflam de ce s-au comportat cum au facut-o. Ar fi ataaat de interesant!
Apropo, stiati ca Yuno si Yukkii au doar 14 ani? O.o" Eu inca nu pot asimila informatia asta... Pentru mine sunt inca elevii de 17 ani pe care-i credeam cand vedeam imagini cu ei.
Dar m-am indragostit de acest anime. Indiferent de ce spun altii, pentru mine Mirai Nikki este unul dintre anime-urile mele preferate. Si n-o sa-mi schimb parerea. Ador totul. Si vreau sa citesc si manga. Neaparat. Vreau sa tremur din nou de fericire la momentele dragute dintre Yuno si Yukkii. Pur si simplu nu ma pot opri sa-i iubesc.

EDIT: Am terminat si manga. De fapt, sunt destul de surprinsa sa vad cat de bine se respecta actiunea. Nu e nimic schimbat, decat moartea unor persoane. Pare mai blanda in anime... Si mai emotionanta, cu toate efectele. Dar pana si replicile sunt la fel! Respect pentru asta! Doar sfarsitul difera putin, in anime nu au adaugat ultimele cateva pagini. Mi se pare o risipa, nu era prea greu sa le puna. Insa a fost frumos. Si anime-ul, si manga. Sfarsitul din anime, desi multi il critica, eu cred ca este potrivit si extrem de posibil, avand in vedere circumstantele intregului anime.


"And even if I die, I'll keep chasing you, Yukkii"
She's wiskey in a teacup.



#6
M-am apucat de el la plictiseala si oarecum pentru acel moment yaoi, eram tare curioasa ce si cum *laughs*.
Ideea in sine a fost geniala! Grafica mi-a placut, personajele au fost ok. Personalitatea lui Yukki, felul sau de a fi, m-a cam enervat putin. Era mult prea plangacios si pampalau o.o In legatura cu Yuno...sunt indiferenta. Mie in general nu imi plac(atat de mult) personajele de tip yandere. Oricum, ea e cea care transforma toata atmosfera aia intr-una stranie si te face sa te intrebi ce se va mai intampla in urmatorul episod si, desigur, ce nebunie va mai reusi sa faca *laughs*
Anime-ul este destul de placut de urmarit, desi totul este woah, extrem de agitat. Totusi, nu mi se pare unul de 10 :3
[Imagine: tumblr_m8w2we1JGd1rpgt3co1_500.png]
[Imagine: tumblr_m8moi9oWXo1r8iaaao1_500.gif]
forever a baby

#7
Premiza cu zeul ala a lor si cu telefoanele lor sau ma rog mesajele alea a fost destul de buna.
Dar sa stricat extrem de rau cand sia aratat nebunia copchila aia. Daca vreau sa vad dili pot face niste vizite la spitale.
A inceput cum trebuie, a continuat bine o perioada , apoi sa dus tot aiurea. Au complicat prea mult lucrurile.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#8
Probabil unul dintre cele mai bune animeuri pe care le-am vazut in ultimii doi ani, nu atat datorita actiunii cat personajelor, si cand zic asta nu ma refer doar la Yuno sau Akise. Nu ma asteptam sa fie dezvoltate atat de bine atat de multe personaje in atat de putine episoade.
Partea rea, ca sa ajung si acolo, e ca finalul nu e respectat intocmai ca in manga (si nu stiu de ce, am ramas socat cateva zile pana sa termin manga si sa vad ce s-a intamplat de fapt).
Daca ar fi sa o compar pe Yuno cu un alt personaj anime, cred ca as alege-o pe Yuuko din Tasogare Otome x Amnesia din cauza relatiei pe care o are cu protagonistul pana la un moment dat. Yuki cred ca seamana mai mult cu Yuji din Shakugan no Shana, atat ca traiectorie cat si ca personalitate.
Recomand sa cititi si manga pentru a intelege mai bine ce se intampla (poate Mirai Nikki Redial o sa dea nastere la vreun OVA curand...)
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)