Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mikami Teru

#1
Ok, am observat ca nu este nici un topic despre el. As vrea sa va stiu parerile despre el.

Dupa mine daca ar fi sa schimb Death Note'ul, l'as elibera pe Mikami, dar i'as confisca Death Note'ul, pentru ca saracul a fost pacalit de Light. El tehnic nu a avut nici o vina, daca a incercat sa faca dreptate.

Ok, destul cu momentul meu de "Leave Mikami alone!!11one!". Este randul vostru.
[Imagine: 01op7.jpg]

#2
Vai de mine...aici vorbim despre Mikami!Adica cel mai kawaii tip din Death Note(mie asa mi se pare...e parerea mea)!.Da...o copilarie foarte trista...faptu ca a avut toate acele probleme in liceu sau scoala(nu imi mai amintesc bine).Insa e adeptu lui Kira...cel mai mare "fan" al lui...defapt..tipu il venereaza.Da...putin aiurea ca s-a sacrificat pentru el,insa la urma urmei,probabil ca asta era menirea lui(chiar daca Light nu merita sa aiba un fan asa devotat...am ceva impotriva tipului).Sa nu ma mai lungesc...este un tip absolut adorabil:X.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
Hmm... Mikami Teru este exemplul tipic al adeptului obsedat.
(13-11-2008, 01:09 PM)Kyouka_Suigetsu A scris: Totusi, nu pot sa cred ca Light a profitat de increderea lui. Nu credeam ca cineva poate sa te folosesca in asa fel incat:
1. sa ajungi in inchisoare(manga)
2. sa say good-bye to lifein cateva secunde(anime)
Totusi, aici tin sa aduc un contra-argument: avand in vedere ca la momentul in care Teru intra in scena, Kira era deja socotit un cvasi-zeu, putem pune increderea sa absurda pe seama "religiei Kira". Intr-adevar, nu era tocmai o religie, dar el aproape ajunsese zeu (daca nu o dadea in bara la final...*aww*). Facand o analogie cu crestinitatea, nu au existat oare martiri, care au fost bucurosi sa moara in numele credintei lor? Acelasi lucru se aplica si in cazul lui Teru, care a murit in numele zeului sau. Da, stiu ca la sfarsit, este prezent in momentul in care Raito clacheaza (lamentabil), dar el deja era indoctrinat, asa ca se explica.
Mikami Teru a fost un martit al lui Kira...

Evident, toate actiunile sale au fost conduse si de motive proprii, nu doar de credinta in Kira, dar, cand a fost pus in fata mortii, a ales-o pe cea din urma.

Ma refer doar la anime, caci n-am citit manga, dar cred ca acelasi motiv se aplica si in acel caz. Desi, in inchisoare, ar fi avut timp sa reflecteze, cu toate ca deja ar fi fost prea tarziu.
[Imagine: gameswlpp_79.gif]

#4
Mikami Teru?!

Oh, doamne! Trecand peste faptul ca la inceput am fost complet fascinata de Yagami Light, de inteligenta si perspicacitatea lui, cat si de forta lui de deductie perfecta - poate, prea perfecta dupa parerea mea - Mikami a reusit sa ma fascineze prin intentiile si gesturile sale pure. Cum sa va spun? Eu l-am vazut pe Mikami ca fiind un tip deosebit, cu un suflet bun care dorea sa ajute pe cei din jur; se baga singur in bucluc pentru a le salva pielea altora. Era un tip calm si rational. - asta am crezut in prima instanta. Recunosc, mi se parea absolut adorabil. Era dragut, poate putin mai dragut decat Light. Insa, apoi a inceput sa ma ingrozeasca mintea lui bolnava, setea pentru dreptate si faptul ca il idolatriza pe Kira. Nu puteam sa vad cum e asa schimbat, cum scria cu sete in acel caiet, avand ochii rosii, si cum afirma cu atata impacare: „Eliminat!" Light la folosit pentru ca un lucru stia sigur: Mikami, din obsesia lui nebuna, va fi atat de naiv incat il va urma pe Kira pana la final. Si asa a si fost. Nu mi-a venit sa cred cum urma orbeste toate ordinele lui, gandind pur si simplu ca asta e voia lui Kira, iar el trebuie sa o implineasca, cum il numea „Dumnezeule", si mai ales reactia sa calma cand Light afirma, incoltit, faptul ca nu il cunoaste pe Mikami. Cu toate astea, tot el a facut acea mica greseala, a actionat fara permisiunea lui Kira, acest lucru ruinandu-l. In concluzie, am fost putin dezamagita de ceea ce a devenit dupa ce a intrat in posesia caietului. Probabil ca de aici vine partea aceea „malefica". Altfel nu-mi pot explica. Mi-as fi dorit ca Mikami sa fi sfarsit altfel..
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)