Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Michiko to Hatchin] Michiko to Hatchin

#1
[Imagine: o9rajb.png]

MICHIKO TO HATCHIN

Actiunea animeului este centrata intr-un oras imaginar, similar tarilor din America Latina ( in special Brazilia ). Michiko este o femeie puternica, temperamentala si foarte sexy. Actiunea incepe in momentul in care aceasta evadeaza de la o inchisoare si o salveaza pe Hana ( Hatchin ) de la parintii ei adoptivi, ce erau aproape malefici, profitand de aceasta din multe puncte de vedere. Urmarite de politie, cele doua sunt in cautarea unui om pe nume Hiroshi...

Tipul animeului: TV
Episoade: 22
Aired: Oct 15, 2008 - Mar 19, 2009
Producator: Manglobe
Genuri: Action, Adventure, Josei
Durata fiecarui episod: 22 minute

Parerea personala ( spoiled )
Am vazut anime-ul acesta intr-o singura zi, duh! Nu mai vazusem de multa vreme un anime intr-o singura zi * laughs * si am dat in mod intamplator de Michiko to Hatchin. Parea oarecum interesant, dar nu destul incat sa ma opresc asupra lui. Tot dand la random anime, random anime pe un site, am revenit la Michiko to Hatchin si... negasind altceva, dorindu-mi neaparat sa vizionez ceva, am inceput sa vad acest anime. Si mi-a placut, pur si simplu, desi nu credeam ca o sa se intample asta.

Ideea este bunicica si actiunea nu e de aruncat la gunoi. Desigur, nu este un anime genial si nici nu are potential pentru asa ceva. Este de nivel mediu, dar placut. Nu poate fi consdierat very high, dar cu siguranta nici low. Mi-ar fi placut sa fie o capodopera, dar, duh, nu se poate asta, ceva retine anime ul sa iasa mai departe, in fata, in glorie. Ce? Habar nu am, trebuie sa recunosc ca nu e asa extraordinar, dar tot mi-a placut.

Hatchin a fost atat de adorabila, inca de la inceput. Cred ca partea mea preferata a fost cand s-a intalnit ea cu baiatul ala, gosh imi scapa numele lui chiar acum... Lenine, yeah, that was. He was so nice, that guy, si momentele dintre ei doi au fost pur si simplu dragalase. Si, da! mi-a placut si intorsatura luata la final si apoi clipa cand i-a spus lui Michiko " it hurts so much", a fost atat de dragut, I actually melt!

Ah si a mai fost si episodul in care Michiko a avut un fel de aventura cu tipul ala, al carui nume chiar nu il stiu. Au fost niste momente atat de pline de... sentiment si profunde si pasionale. A fost acel ceva care m-a facut sa o iau razna, si mi-am spus ca animeul asta are de toate. Pur si simplu m-au fascinat acele clipe, it was so damn deep and passionate... siiii...tipic brazilian, I guess. I liked it.

In orice caz, Michiko a fost un personaj minunat, puternic, o femeie care pur si simplu nu avea cum sa nu atraga atentia si ... un personaj atat de charming si cu o vointa si energie atat de ridicate... huh, I loved her. iar Mitchiko era perfecta in preajma ei.

Hiroshi era un las care nici nu merita mentionat. pur si simplu nu a facut altceva decat sa fuga de la inceput pana la sfarsit, chiar si atunci cand nu trebuia decat sa aiba grija de fi-sa, am aflat la final ca, pana la urma, tot a fugit cu o alta gagica. What the ... he was such a hopeless coward, I didn't like him.

Dar, pe de alta parte, mi-a placut Batista Satoshi. Strasnic om, tipul asta. Mi-a placut personalitatea lui, chiar si faptul ca era atat de scarbos la un moment dat a adus puncte in favoarea lui, arata ca un om despicabil si totusi... avea inima, somehow. Imi amintesc ca s-a pus in fata lu' Hatchin la un moment dat si a luat un glont care l-a costat viata pentru ea, de ce a facut-o? poate se atasase de soricel, sau poate ca a facut-o pentru ca ea era fata celui mai bun prieten al lui; sau fostul cel mai bun prieten. But it doesn't matter, mi-a placut lucrul acesta si chiar a crescut mult in ochii mei, per total a fost un personaj pe care l-am admirat.

Povestea pare sa se invarte pur si simplu in jurul lui Hiroshi, ceea ce mi se pare oarecum enervant. Poate si pentru ca nu prea suportam inca de la inceput acest personaj... aveam impresia ca ideea imaginii lui era doar o fantezie, ca era un fals stupid si enervant si ca Michiko il vedea, pur si simplu, ca pe un personaj prea bun. Dude! pana si Satoshi avea o parere prea buna despre el. Parca doar Hatchin, care nici macar nu il cunostea, intelegea cum era el, de fapt. Enfin, I liked it.

Atsuko a fost si ea destul cool. Incercand sa o prinda si tot jucandu-se cu Michiko, era dragut. Dar, bineinteles, cel mai frumos moment a fost la final, spre final cand i-a spus ca: data viitoare cand ne vom intalni, vom fi doua straine. Frumos tare si profund. Si chiar asa a si fost.
Imi amintesc scena:
- you are Michiko Malandro?
dude, a fost atat de fain momentul ala. Atsuko era really charming si cool cand voia, no doubt about that.

Au fost multe momente care mi-au placut, multe momente sangeroase si altele profunde si altele amuzante, dar dat fiind ca am vazut animeul intr-o singura zi, multe s-au pierdut. in orice caz, am adorat relatia dintre MIchiko si Hatchin, a fost atat de pura si de frumoasa si de dulce, fetele acestea pur si simplu m-au cucerit.
Personal, nu pot spune ca ma topesc dupa final. Mi se pare atat de trist si prafuit, desi parca anunta o alta aventura. Pur si simplu mi se pare trist; poate ca din cauza trecerii timpului? Trecerea timpului, imbatranirea, toate acestea ma sperie, trebuie sa recunosc si poate ca este si o nota foarte subiectiva in acest fapt, dar in fond este parerea mea. Faptul ca Hatchin avea un copil, ca Mitchiko trebuia sa fie eliberata, parca pur si simplu nu mai era lumea de alta data and it made me so sad!
Oricum, facand abstractie de final, care oricum a fost bun desi subiectiv vorbind nu mi-a placut pentru ca a fost atat de prafuit si insuportabil pentru sensibiltatea mea privind timpul, anime-ul a fost foarte frumos, reusit si cu o grafica exceptionala, cu niste personaje minunate ale caror personalitati nu au cum sa nu cucereasca.

I-am dat un 9 si desi mi se parea mult atunci cand am notat animeul, acum as fi in stare sa ii dau un 10 pur.

Voi ce parere aveti?




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)