Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Melancholy

#1
http://194.88.148.41/?mmid=0f0f1aaac248d9442
http://194.88.148.40/?mmid=1a50faaac21082d3b
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#2
Cand ti-am dat rate am zis ca o sa comentez in curand. Na, acuma sunt aici.
Imi plac pozele tale, banuiesc ca ai o camera de fotografiat destul de buna. Mai ales la prima poza se vede cat de bine a redat detaliile primei flori. Dar sa nu mai vorbim despre camera.
Prima poza e superba. Culorile sunt foarte frumoase si imi place unghiul din care ai pozat floarea si ma bucur ca ai facut un macro ca sa pui in evidenta o singura floare; se vede ca ai cat de cat idee cum se foloseste camera aia.
La adoua poza imi plac culorile si, again, unghiul din care ai pozat. Nu ma incanta stalpul ala, adica probabil eu nu l-as fi pozat, dar ca si compozitie arata foarte bine.
A treia poza e alb-negru. Arata mult mai bine asa decat daca ai fi lasat-o in culori. Chiar imi place ideea desi nu ma dau in vant dupa poze cu masini. Dar tie ti-a iesit foarte bine.
A patra poza e foarte draguta. Imi plac frunzele, catelusul, pana si fundalul arata bine. I love it.

Mie chiar imi plac pozele tale. Te pricepi. Astept sa mai postezi si mult succes in continuare. 3
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#3
Sa sti ca ai niste poze foarte frumoase. De obicei fotografierea este un lucru banal, dar sti cum se spune: "Gunoiul unuia este comoara altuia". Prin cea ce am spus insinuez ca pozele nu inseamna nimic, si sunt bune de pus la cos. Dar fotografierea este cel mai simplu lucru pe care il poti face la zup. Dar sa sti ca te inteleg, nu foarte multa lume se uita la poze. Imi pare rau.

EDIT NYA : Fotografia e un lucru banal ? Arta este banala ? Gunoi ? Gata, primesti warn pentru asa ceva .

#4
Offtopic:
@myranda
Nu esti nici prima nici ultima care ar spune ca fotografierea e o chestie automata , banala, simpla, buna de aruncat la gunoi, ce poate fi facuta de oricine. Gandeste-te totusi ca pentru a fi un fotograf iti trebuie un simt al incadrarii si toate chestile ''banale'' pe care nu le are ori si cine.In al doilea rand iti trebuie un lucru comun tuturor artelor (pentru ca da. Fotografierea este o arta) : IMAGINATIA. Iar in momentul in care apare imaginatia intr-un loc, deja acel lucru poate fi numit arta, nu o chestie banala , simpla.

Ontopic:
Prima poza e geniala. Culorile,incadrarea, tot.Imi place totul de la picaturile de apa de pe flori pana la fundal.
A doua poza e interesanta. Cam plain totusi.Ar fi fost interesant sa dai un crop astfel incat stalpul respectiv sa aibe mai putin cer pe langa el.
A treia poza este interesanta desi picioarele respective nu prea au ce cauta acolo 21.Este totusi o poza destul de reusita.
A patra poza este deasemenea reusita. Catelusul e adorabil.
In final ... :thumbup:
☁ ☂[Imagine: pluieeetrange.jpg]☂ ☁
________________________
☂DArt ☠ ☠ GFX ☂
☂Photographs☂
[Imagine: 3kinko.png]
☠ ☠ ☠

#5
O sa ma leg doar de cele din al doilea post [ scuza-ma dear, dar imi e prea lene ]
Huh? o.o' De ce sunt asa de mici? Si eu folosesc tinypic si cu siguranta nu e de la program. E de la pozele tale; mie nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi apara asa de mici.
1. Zici ca e de plus catelusa asta, serios. E dulce. Totusi se observa niste scame pe covor care strica aspectul frumos al pozei. Nu puteai sa incerci un alt unghi? Sau sa dai crop la partea aia? 39
2. Alb/negru? Oricum unghiul e bun. Imi place cum se vad muntii si norii aceia de sus, zici ca e fum. Claritatea si luminozitatea sunt bune si ele.
3. Ä‚sta e mai clar, mai viu probabil pentru ca este color. Ai pus degetul acolo? Se vede ceva mai intunecat. Brazi sunt obictele principale din poza, nu? Fara ei ar fi fost vaga ..
4. Halloween? Detest sarbatoarea asta; nu ma intreba de ce nu as stii sa-ti spun exact. Ai fi putut sa schimbi unghiul pozei; sa fiu pozat din fata obiectul ala, cred ca ar fi fost mai bine 39.
In concluzie imi place ce faci tu pe aici. Sa mai revii cu poze.
:bye:
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#6
http://i51.tinypic.com/2jace11.jpg
http://i52.tinypic.com/244tsb9.jpg
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#7
Helaau. - Sunt aici asa cum ti-am promis xD - .
Primul post: Prima fotografie e atat de frumoasa, sincer; exprima cumva purtiate, oarecum fericire and stuff like that. Claritatea e super, detaliile florilor se vad bine si culoarea nu prea aprinsa iti incanta privirea. Unghiul din care e facuta poza e foarte bun, ai surprins ce-ai avut de surprins intr-un mod extraordinar de placut. Ca idee e destul de banala, dar mereu florile au sa aiba ceva special, ceva ce-o sa ne faca sa vrem mereu sa le fotografiem. A doua poza e mai banala, nu are acel ceva - ca prima de exemplu - care m-ar indemna sa ma uit inca o data la ea. Claritatea e ok, insa unghiul nu-mi prea place, puteai surprinde atlfel stalpul acela inalt; ca idee e destul de banala, cum am spus, stalpul acela imens nu are nimic deosebit, eventual sa ne axam pe cer, pe seninatatea lui and stuff like that. A treia fotografie e reusita; e clara, unghiul e destul de ok si e bine ca ai facut-o alb-negru, caci nu cred ca ar fi dat prea bine daca era color. In primul rand pentru ca nu tuturor plac masinile si in al doilea rand pentru ca masinile sunt niste "obiecte" mult prea pozate in secolul nostru. A patra fotografie e awesome din cauza catelusului acela dragut. Unghiul e destul de ok, avand in vedere pozitia delasatoare a micutului patruped. xD Si aici claritatea e buna, iar frunzele acelea pe langa catelus arata chiar bine.
Al doilea post: As putea incepe cu un micut repros: nu-mi place ca fotografiile sunt atat de micute, iti pierd, parca, din valoare cand sunt mai mici. Prima fotografie e atat de draguta, catelusa aceea seamana cu catelusa verisoarei mele, pe care sincer o ador. Unghiul din care-ai surpins-o parca o ajuta sa-si exprime inocenta. Claritatea e buna si aici si-mi place ca sunt culori vii pe langa ea, atat de alba. o,o. A doua fotografie parca e desprinsa dintr-un film de groaza mai ... nu prea de groaza, dar de groaza. * laughs *. Pricepi tu ce-am avut de spus. Claritatea e ok si presupun ca ai umblat putin pe la culori, lucru care a ajutat-o sa arate mai awesome. Unghiul din care-ai facut-o e bun si-mi place ca ai surprins si muntii acolo. A treia fotografie-mi place in mod special, e cea mai reusita din postul asta. Unghiul e bun si se vede ca sunt ceva efecte pe fotografie, lucru care a facut-o awesome, din punctul meu de vedere. Claritatea e ok, dar ca idee nu e foarte originala. Ultima fotografie e chiar draguta, iar faptul ca ai facut-o alb-negru iti da un plus din start, pentru ca, dupa parerea mea, da un aer mai artistic fotografiei. Unghiul nu-mi prea place, puteai incerca sa faci mai multe fotografii si-o alegeai pe cea cu unghiul cel mai potrivit. Ca idee e destul de originala, n-am mai vazut asa o fotografie pana acum. : - ?.
Ultimul post: Prima fotografie e cea mai buna din postul acesta. Unghiul din care-ai pozat renul acea este destul de bun, desi se putea si mai bun. Claritatea e destul de ok, iar ca idee nu e foarte originala, multi pozeaza plusuri, iar unele poze sunt foarte reusite. Si asta este, dar voiam sa punctez ca se poate mai bine. A doua fotografie a iesit chiar rau, cred ca cel mai rau din toate cele trei posturi. Presupunand ca tu ai vrut sa pozezi floarea de aproape, ti-a iesit mai clar ce era mai in spate si mai in ceata ce-ai fi vrut sa pozezi in mod special. Ca unghi ar fi fost destul de dragut, dar cum am spus, fotografia n-a iesit bine.

Astept si alte fotografii si sper sa fie mai bune decat astea. Bafta-n continuare si multa inspiratie ! hug

#8
Off.
Citat:Sa sti ca ai niste poze foarte frumoase. De obicei fotografierea este un lucru banal, dar sti cum se spune: "Gunoiul unuia este comoara altuia". Prin cea ce am spus nu insinuez ca pozele nu inseamna nimic, si sunt bune de pus la cos. Dar fotografierea este cel mai simplu lucru pe care il poti face la zup. Dar sa sti ca te inteleg, nu foarte multa lume se uita la poze. Imi pare rau.

Se vede ca te pricepi la arta de numai poti. ''Fotografierea'' este o arta vizuala si una dintre cele apreciate. Scuze scumpo pentru off topic.


Primul post. : Florile sunt foarte bine fotografiate, dar nu ai incadrat foarte bine obiectul caci jumatate din floare se vede in partea stanga. Ori o prindeai si pe ea, ori nu. Atunci cand fotografiezi, incearca sa incadrezi obiectul pentru a fi vazut ok, iar la fotografia cu catelul de asemenea e luat bine, dar e prea intunecat acolo unde e el si nu iese in evidenta prea bine. De obicei atunci cand fotografiem, obiectul principal trebuie sa iasa foarte bine in evidenta, sa se vada clar pentru ca altfel celelalte elemente apar in cadru si nu vom mai stii care din ele e subiectul.

Al doilea post : Fotografiile sunt foarte mici. In general cand faci o fotografie, o faci cat de mare poti, bine nici sa exageram, dar daca e mai mare o putem vedea mult mai bine.

In mare parte trebuie sa lucrezi la marimea fotografiilor. Asta ca o prima idee. Nu putem observa toate detaliile daca nu le faci mai mari. Cand fotografiezi ai grija la cadru. Sa nu fie prea luminata poza sau prea intunecata decat daca se vrea asa. Pe langa astea, incearca lucruri care surprind nu masini, industrie and stuff. Lucruri gen natura, carti, culori tot felul de obiecte care surprind, care iti capteaza ochii. Ce ti se pare tie frumos, care atrage catchy. Daca vrei sa avansezi, nu poti sta doar pe o anumita linie ci sa explorezi multe domenii. Trebuie incercat tot ce atrage privirii, ce intereseaza. Pe mine personal nu ma intereseaza daca fotografiezi un ceva...telefon spre exemplu, doar daca telefonul ala e roz cu buline verzi. probabil m-ar interesa in cazul ala, dar cum am mai mentionat toate fotografiile trebuie sa aibe ceva magic in ele altfel nu captureaza privirea. Poti folosi orice aparat performant, sweety, dar daca subiectul fotografiat nu atrage atunci fotografia nu e interesanta. La asta trebuie lucrat caci cu tehnica incepi sa o duci cat de cat ok .
-

#9
Multumesc de commentarii Lynn si Abbeh, my sweeties. Am sa tin cont de marimea pozelor cat si la ceea ce pozez. Nu mai fac poze la lucruri banale sefa, promit. Am sa am grija si la cadru^^ Si acum am revenit cu alte poze:
http://i53.tinypic.com/kcxldy.jpg
http://i55.tinypic.com/3494ck4.jpg
http://i56.tinypic.com/2rdvh36.jpg
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#10
Deci, am ajuns si pe aici... xD Ti-am zis ca nu ratez nimic cand e vorba de fotografie. Cu toate ca nu am atata experienta legat de tehnica si tot ceea ce tine de practica in fotografie, incerc sa imi spun parerea despre pozele tale. :]
Nu o sa le comentez pe fiecare in parte, ci doar o sa fac anumite " notatii " , sa zic asa...
^^
Asa cum a spus si Lynn mai sus, fotografia este o arta, tot ce tine de vizual, insa nu numai exterior... Vad ca tu ai pus accent pe interiorul ei, ai surprins totul destul de clar dupa parerea mea. " Subiectele " din poze sunt atragatoare, chiar daca esti incepatoare, pot spune ca te pricepi. Poate ca si aparatul tau este bun, probabil are o rezolutie buna.. 39
In fine, sunt curioasa cu ce mai vii data viitoare. Ma atrage ceea ce faci tu si sper sa pui altele cat mai curand. Bafta ! * hug *...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)