Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

MangaZen meet @ Muzeul Benzii Desenate la MNAC

#1
[Imagine: atelier-BD-poster_mic-.jpg]
Recent s-a deschis la MNAC, Bucuresti un muzeu al benzii desenate.
Intre 16iunie si 16octombrie 2011 acesta va fii deschis vizitatorilor pe gratis.

Mai multe detalii oficiale aici si cu programul orientativ a ce se vrea aici
Si m-am gandit ca ar fi un loc foarte bun pentru o intalnire de lucru a celor care sunt interesati de cum se face o manga/banda desenata

Info generale:
+Se ajunge destul de greu acolo. E o singura masina care merge si are statie chiar la intrare 136, si respectiva masina se ia de la statia de langa metrou Izvor. (sau de la Leu in directia opusa.) Pentru un traseu complet ratb.ro va sta la dispozitie.
+Spatiul e la etajul 4 unde exista bar si terasa, deci loc de socializare.
+La intrare exista filtru acces (scanner, nu aveti voie cu cutite, orice arme albe, etc). deci fiti pregatiti in caz de aglomeratie la asteptat la coada (locatia e cea de la Nijikon 2008 pentru cei care stiu si care au fost DECI...)
+exista o biblioteca destul de tare DAR din pacate doar pe albume europene, franceze, belgiene si germane. Nu veti gasi manga (decat Warcraft in romana) Acest mic impediment SPER ca o sa fie cumva rezolvat via mangashop (mie greu sa cred DAR cine stie poate poate)
+Aveti la dispozitie spre consultare reviste de benzi desenate romanesti (numere din Cutezatorii, Dimineata Copiilor, Carusel,etc) din anii 1930-2000, precum si albume din acea perioada. Este chiar o ocazie unica de a le vedea, pentru cei mai tineri dintre voi
+exista un spatiu de workshop generos si diverse materiale puse la dispozitie de organizatori (hartii, creioane niste markere universale, creioane colorate, gume de sters)
+Intrarea este gratis, indiferent de ce zice tanti de la poarta. Inainte cu tupeu, faceti gura daca va pun sa platiti ceva pentru acces. (era sa platim bilet azi, dar am scapat cu gratie.)

Info la obiect:
+ am discutat cu organizatorul muzeului (Dl. Ciubotariu, aka ciubi de la pisica patrata) care se intampla sa fie pe acolo si i-am zis de proiect si a fost foarte deschis si entuziasmat de niste workshop-uri de creatie chiar si pe tema manga. Drept care

se va organiza ceva mai serios decat niste meets undeva pe la inceput de iulie (daca nu pleaca toata lumea in concediu/vacanta) 1 zi sau poate doua de workshop pe weekend. Se va anunta din timp, nu va costa nimic, va fi cu numar limitat de participanti (probabil) dar pe principiul inscrierilor pe loc practicate la Otaku. Cei care nu prind loc, nu-i tragedie ca pot sa asiste in timp ce parcurg si expozitia.

Intre timp pentru cei curiosi si care au posibilitatea sa treaca pe la MNAC sa o faca, e gratis, e de mers dar merita. Ar fi un mic vis daca muzeul ar deveni permanent si ar include o sectiune similar de generoasa de manga.

Voi reveni cu info cand va mai fi cazul, stay tuned.

Doritorii de principiu sunt invitati mai jos sa-si faca simtita prezenta,

S-a stabilit si data pentru acest workshop:
SAMBATA 9 IULIE @MNAC, incepand cu orele 10.00 pana seara tarziu la 18.00, adica 8 h de crash course on manking manga!


Si fiindca e workshop se va lucra, deci participantii sunt rugati sa vina cu instrumente de desen ceva mai specializate decat: creion, hartie si radiera.
Personal voi aduce:
1. cerneala+penite+toc (pentru cine vrea sa incerce cum e si sa vada cum se folosesc)
2. hartie de desen buna (speciala pentru realizarea BD-urilor)
3. creion cu mina albastra
4. posibil o masa de lumina (ramane de vazut cum o car)

Scopul este simplu: realizarea unui scenariu punerea lui in opera de la nivel de schita pana la nivel de planse finale. (in 8h! deci chiar o sa se inceapa la orele 10.00-10.30)

Posterul evenimentului urmeaza sa fie realizat de subsemnata deci o sa mai astepte un pic.
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Otaku 2014 meet Syryus 1 6.854 03-05-2014, 07:59 PM
Ultimul răspuns: Nero19
  Meet pe 13 iulie deeaH2elen 9 6.262 11-07-2011, 12:17 PM
Ultimul răspuns: deeaH2elen


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)