Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

May vs. Sora

#21
Ca majoritatea(cea mare), eu o selectionez pe Sora.
Inca de la primul episod din acest anime am observat ca este putin cam neindemanatica, insa are o vointa de fier, ceea ce-i umbreste neindemanataticiunea. 21
Firea ei fiind una dinamic de optimista, nefiind niciodata pesimista, inspira pe toata lume si este din aceasta cauza acceptata rapid in comunitate.
May este cam chiar opusul.Geloasa intr-un fel pe Sora, nu s-a integrat in comunitate, foarte incapatanata atunci cand vine vorba de o infrangere.
De aceea eu o prefer pe Sora. ^^
[center][Imagine: 40628691.png][/center]
[center]Sanq's Rx'u! ^^[/center]

#22
Mie una imi plac amandoua =]] , dar cred ca o voi alege pe Sora , deoarece mi-a placut de ea inca din primul episod . Greseste deseori , fiind putin neindemanatica , dar acest lucru nu o trage cu totul in jos . Gaseste mereu taria de a se ridica , lucru care imi place foarte mult . Admir persoanele care nu stau sa se planga , ci se ridica si merg mai departe . Sora este o fire puternica , lupta pentru a obtine ceea ce isi doreste si acest lucru se dovedeste la final . Isi indeplineste visul mult dorit , aratandu-i Laylei de ce e in stare . May imi place deasemenea , deoarece este si ea puternica si lupta mult , dar totusi o voi alege pe Sora ^^
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#23
Mie imi place mai mult Sora. E o fata vesela, ambitioasa, care incearca sa ii faca pe toti fericiti si isi doreste pacea mai mult decat orice. Chiar daca uneori pare ca va renunta si ca se prabuseste, reuseste sa se adune si sa continue cu mult oprimism pana isi indeplineste visul. Si May este foarte ambitioasa, dar nu imi place felul in care incearca sa isi atinga scopul. Pt a face asta, ea incearca sa o distruga pe Sora pt a nu mai avea competitie. Desi uneori pare mai ok, mai buna, eu tot o prefer pe Sora, care nu are niciodata ganduri rele si nu profita de altii. Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]

#24
Eu o aleg pe Sora, pe langa ca e personajul principal e si draguta si ambitioasa. Mereu reuseste sa faca ce si-a propus si are un vis stabil. Este si eroina anime-ului. Sa nu uitam ca intr-o saptamana a facut o tehnica de-a lui Layla, am uitat cum se cheama. A reusit, a supravietuit antrenamentelor pentru "Tehnica legendara" si pentru "acrobatia ingerului" A facut tot ce a spus Leon, ca sa fie acceptata ca partenera lui si a si suferit tot aici. Nu sa lasat batuta si mereu isi gasea alt vis, nu ia fost rusine de ceea ce va spune lumea cand a participat cu Yuri la acel concurs si a renuntat. A creat o scena fara conflicte si si-a descoperit un scop: sa-i faca prin asta pe spectatori sa fie fericiti, cum a zis si ea la final "inimile tuturor sa se uneasca in una" si prin asta a devenit si vedeta.
May e enervanta si se crede the best, e amuzanta, mai ales acele fete, dar ea avea un scop: sa imparta scena cu Layla si cum a zis si blonda in anime..dupa ce facea un act cu Layla, ce facea mai departe? ea nu avea un vis stabil, era doar un scop, o ambitie. Ea nu intelegea scena, acele acte si zambetul oferit unui spectator si totusi se credea regina, si asta ma enerva. Si faptul ca a casitgat in fata Sorei la acel festival si ca a devenit partenera lui Leon a facut-o si mai increzuta, dadea ordine de parca ar fi sefa acelui loc. Ea a refuzat sa creada ca Leon a aleso doar din necesitate, a refuzat sa creada ca nu e ideala pentru el, dupa ce a fost fracturata la umar a refuzat si a contunuat sa creada ca e cea mai buna pentru ai fi partenera, dar sa inselat cand a vazuto pe Sora revenind, cu ajutorul lui Leon pe scena.

Da am vorbit mult21 Deci v-am zis Sora imi place si va ramane mereu pe locul unu, chiar daca May s-a schimbat, numi pasa10.
[Imagine: h8v.gif]
 

#25
După părerea mea este o alegere destul de grea, dar o voi face.

O aleg pe May, totuşi eu aş fi preferat să nu se " schimbe " cum zice lumea. Îmi place de ea aşa cum e personalitatea ei, competitivă, arogantă şi răutăcioasă. Etto... chiar îmi place şi din cauza asta mi se pare deosebită.
Îmi place când era la patinaj, i se potriveşte destul de bine.
May e super drăguţă când nu zâmbeşte, aşa îmi place mai mult de ea.
Slipping through the cracks of a dark eternity
With nothing but my pain and the paralyzing agony
[Imagine: 6iseio.png]

#26
Cred ca din punct de vedere obiectiv, luand in considerare ceea ce se petrece in decursul intregului anime, e clar cine ar invinge in cadrul respectivului duel si anume Sora. It has already been settled. May nu are cum sa o invinga pe Sora pe drumul pe care aceasta din urma si l-a ales. She's the one to become a real Kaleido Star. Heck, she even beat Layla. Protagonista comparata cu un personaj secundar va castiga aproape intotdeauna.

Totusi, luand in considerare pur si simplu relatia celor doua personaje si doar felul in care acestea evolueaza in cadrul ei, tind sa empatizez mai degraba cu personajul secundar (in mod surprinzator, pentru ca Sora ramane personajul meu preferat din intreaga serie). Why then? Ei bine, in primul rand pentru ca pleaca din start cu un dezavantaj, May fiindu-ne prezentata drept o antagonista la un moment dat. Se pune accent foarte mult pe ingamfarea ei si pe dorinta de a o invinge pe Sora cu orice pret, mai ales la inceput. Abia mai apoi ajunge intregul ei caracter sa se reliefeze si descoperim motivele din spatele actiunilor ei, felul in care ar fi dat orice sa poata fi pe aceeasi scena cu idolul ei, Layla, sau felul in care este mai mereu motivata fix de competitia cu Sora. Nu inteleg exact de ce nu a fost in serie de la inceput (avand in vedere ca a fost admisa cu scorul cel mai mare, mi s-ar fi parut normal sa isi intre in drepturi din prima; lucrul asta nu prea e explicat din pacate), insa cat a fost, am putut sa-i observam dezvoltarea foarte bine. E ambitioasa, talentata si isi doreste sa faca orice ca sa ajunga mai departe. Spre deosebire de Sora insa, are acel instinct de conservare. Dupa cum a spus chiar ea: nu iubeste scena mai mult decat pe sine insasi. And I don't necessarily see that as something bad, but as something rather fitting for her character. Mi-a placut foarte mult metamorfoza ei si cum, la final, si-a transformat ura in iubire. De asemenea, m-a incantat nespus felul in care a incurajat-o pe Rosetta sa faca si ea parte din ultima reprezentatie. Pana la final, May si-a depasit rolul, she outgrew every freaking expectation si a crescut in felul ei, a invatat in felul ei (si de una singura) din toate pe care le-a vazut in jur si din toate pe care le-a simtit. She wasn't whiny for more than half an episode, chiar si cu umarul luxat a reusit sa dea viata unei noi manevre.

So yeah, she might not be "the chosen one", dar strict in cadrul conflictului dintre May si Sora, mi s-a parut ca cea dintai a avut mai multe de castigat. Desigur, Sora si-a regasit visul si s-a indepartat de respectiva rivalitate. Dar May e cea care a luptat incontinuu sa se descopere chiar si fara un vis concret si ea e ce care, mai mult de una singura decat ajutata de atatia altii (cum a fost in cazul protagonistei) a ajuns sa se regaseasca pana la final.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sora wo Miageru Shoujo no Hitomi ni Utsuru Sekai hikari marina 1 3.179 11-04-2009, 08:47 PM
Ultimul răspuns: goddess


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)