Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manualele

#31
Pai...din cauza mediilor am primit aproape intotdeauna cele mai noi carti, deci nu am de ce sa ma plang, insa privind prin clasa am observat cateva evemplare care arata mai degraba a hartie igienica decat a manuale, aveau jumatate din pagini rupte, si erau...pur si simplu distruse. In pricipal problemele mele erau cu manualele de engleza. Aveam un profesor de engleza totalmente tampit, in cel mai tampit sens al cuvantului, si pe fiecare carte din intreaga scoala gaseai cate o "dedicatie" pentru el din adancul sufletului fiecarui elev, cu un limbaj...dupa posibilitati. Nu toata lumea stie sa injure ca la usa cortului. De aceea de citit nici nu se mai punea problema, paginile erau rupte sau scrise si era un miracol daca gaseai una intreaga. Nici macar obscenitatile, care mai de care mai ciudate, nu se mai puteau citi. Acum insa din cauza profilului suntem nevoiti sa ne luam in fiecare an o carte noua, in pas cu evolutia noastra, insa restul manualelor nu sunt prea decente. Ok, recunosc, si mi se pare normal, multor elevi le place sa gaseasca desene/ mesaje si unori sa gasesc si numele "proprietarului" precedent , sau chiar si lucrari in manuale, in limita bunului simt, de aceea chiar si eu am lasat cateva "amintiri" pe aproape fiecare manual din acest an. Insa de la a lasa un mesaj/desen pe o pagina pana la a primi acele...bucati de hartie deteriorata in ultimul hal, lipite intre ele cu cate cinci straturi de scotch, e cale lunga, lunga de tot.
[Imagine: blooddressredsnowemotiv.jpg]

#32
Uh, as putea spune ca si la mine se dadeau manualele in functie de medie (nu la liceu, desigur, in generala, la liceu dupa regula cine puna mana pe ce ), si desi eram printre cei cu medii bune, nu am avut niciodata manuale prea grozave, pentru ca nu am stat niciodata sa caut, luam manualele care aratau bine in comparatie cu cele groaznice, si de multe ori vedeam colegi mai slabi la invatatura cu manuale mai bune. Dar nu am de ce sa ma plang, de vreme ce imi placea sa desenez pe manuale, le umpleam pe toate cu inimi si comentarii si tot felul de desene, si daca manualele mele ar fi aratat bine la inceput, m-as fi simtit vinovata facand asta 21.
[Imagine: iK6og.jpg]

#33
Noua manualele ni se dau in functie de rezultatele obtinute in anul precedent adica primi din clasa iau manulalele cele mai bune, eu sunt a 8 deci cam in fiecare an am primit manuale destul de bune,desii unele din ele nu le pot numi chiar bune pentru ca atunci cand le maialegeam eu, le alegeam prost 21
Oricum am vazut si manuale nasoale, jupuite, rupte, na asta fac copiicare au fost inaintea noastra , ni le pregatesc intrun hal fara de hal 21
Mia sa intamplat anul trecut saa gasesc in manualu de biologie (era o carte bine ingrijia, aproape noua) o hartiuta pe care scria ceva gen: Baa, astia de primit manualu, sa dea d**q sa stricati manualu asta mai rau decat l-am stricat eu ca va tah gatu Ha-Ha-Ha'' 24, ei bine pe mine m-a apucat rasult can am citit dar macar era o persoana care m-a atentionat sa am grija de manual 21, pentru ca era aproape nouSmile
Oricum, acum aintru in clasa a 8 deci nu stiu ce ne-au pregatit cei de anul trecut, ramane doar sa vedem 21

#34
Paii...sincer ororoase....dar ,la noi la scoala se dau in functie de media obtinuta a anului precedent...citind acest forum am observat ca mai sunt unele scoli care au procedat la fel ca la fosta mea scoala...
Asta ma mai salveaza,cel putin pe mine, de acele manuale jerpeline,mazgalite...
Sa nu credeti ca primesc numai manuale noi,dar nu ma pot plange ca am primit manuale rele ...sunt acceptabile...
Peste cateva zile voi intra la liceu ..si sincer nu stiu ce manuale voi primi...dar mi le pot imagina....mazgalite,rufoase si toate cele ..

#35
La noi nu se dau manuale in functie de medie sau mai stiu eu ce . La noi se dau pur si simplu manuale . Bine , majoritatea sunt sub orice critica dar sunt manuale . Imi amintesc ca manualul de mate , avea pagini d ela 1 la 185 cand celelalte aveau pana la 205 . A trebuit sa-mi trag la xerox tema pe vacanta 21 . Manualul de romana era destul de OK si subliniez cuvantul destul . Mai aveam si manuale bune dar nu spledide , ce pot sa zic , unele exerciti erau deja completate ceea ce ne sctea pe noi elevii de mai multa munca .
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#36
La noi, manualele sunt date si ele in functie de medie, dar unele 22. Anul asta de exemplu am primit carti destul de bune, inafara de cea de biologie, care era varza cu V mare si cea de fizica care mi s-a dezmembrat pe drum21.

De vina as spune eu ca sunt elevi dinainte, care nu stiu sa aprecieze cuvantul ,,carte'' sau mai bine zis ,,educatie'', fac cum vor si si nimeni nu ii opreste. Anul asta nici macar nu am avut manuale destule de muzica, doar 4 pe clasa, iar la desen 2, nu mai spun la geografie21, care erau varza si alea bietele.

Of ce sa le faci21, oameni...
[Imagine: animeloves.jpg]
Odododododo ;x
Lumea asta te distruge,Te induce în eroare, Fură tot şi apoi fuge,Te răneşte şi te doare! x333
Gânduri Nespuse, Neştiute şi Inexplicabile

#37
Oh~ Manualele...din anul asta sunt noi. Va vine sa credeti?! MIE NU! E PRIMUL AN IN CARE PRIMESC SI EU MANUALE CA TOT OMU', LA NAIBA!
Toate arata asa de...stralucitor...si curate, si intregi.. [lol ]
E o minune pentru mine, avand in vedere ca, in ciuda faptului ca invatam destul de bine pentru nivelul clasei mele, eu primeam manuale jerpelite [ nu numai eu ], iar ceilalti colegi care...habar n-aveau de capul lor primeau niste frumusete ca la sfarsitul anului sa le predea fara coperte, rupte, fara for si mazgalite...Yeah.
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]

#38
Anul trecut manualele s-au dat dupa medii, deci a fost bine 39, dar anul asta s-au dat dupa catalog, mai putin cartile de la romana si mate, care s-au dat celor mai buni la materia respectiva [doar cele noi]. Ma rog si mie imi place sa scriu pe manuale, sa desenez si tot restu :-J. Nu m-am simtit vinovata pana acum 106, dar cum am avut numai carti noi anul trecut, am desenat pe caiete, anul asta nu imi fac probleme, ar arata mai bine cu desenele mele pe ele 21.

:bye:
[Imagine: YWk6O.jpg]

#39
Manualele pe care le-am primit la începutul liceului sunt bune, dar evident că mai există şi mici excepţii: cel de matematică, cel de franceză şi cel de engleză. Pentru asta diriga ( de engleză ) şi profesoara de franceză ne-au pus să ne cumpărăm cărţi "noi". Nici alea nu sunt noi pentru că le-am luat de la cei de a 10 a. ( la engleză doar sunt scrise majoritatea exerciţiilor ), cât despre cel de la franceză, este curat ca lacrima. Profesoara e dură şi nu i-a lăsat să scrie pe manuale nici măcar un pic.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#40
La mine, la majoritatea manualelor de clasa a9a lipsesc pagini si coperti O_O . Si in plus, nu am doua manuale, pe care diriga a zis ca urmeaza sa mi le dea...au trecut doua luni si ciuciu manuale : > ! Eh, asta e.
Si pe noi ne-au pus sa cumparam unele manuale noi, dar total alte manuale : )) Bagand toti scuza ca manualul pe care il avem "nu este bun deloc" . Wtf...dam o groaza de bani pe niste manuale tampite. De ce nu ne dau manualele respective de la bun inceput? Sau mai bine nu ne-ar da niciun manual, e tot aia.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)