Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga pentru incepatori

#51
ah, e aceeasi fata! ^^ Intai e stadiul de surprindere dupa care urmeaza stadiul de zambet strengaresc... so it is zoom! ^^

ma bucur ca am reusit in sf sa le asez... sper sa iasa bine si in varianta marita! Thankieees!!!

*goes draw*
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#52
Domo ! E uite ca revin si eu aici... scuzati ca nu am mai pus skitze.. dar m-a retinut scoala asta nebuna XD..

Uitati skitza de la noua pagina .. 4

http://i982.photobucket.com/albums/ae307...22/png.jpg
sper ca va place.. acuma ma apuc de lineart si de data aceasta o sa incerc sa pun patterns si sa pun tone ..Smile

#53
E cam ciudat profilul din panoul din dreapta, sus...
Uite, ai aici o imagine buna cu o fata vazuta din profil: http://quizilla.teennick.com/user_images...meGirl.jpg

Pe urma, in primul panou, umerii sunt cam strambi. Compara axa capului cu cea a umerilor..
Daca mai ridici putin umarul din dreapta, o sa fie perfect 4 In rest e bine, bravo!

#54
uitati rezultatul ..
http://i982.photobucket.com/albums/ae307/Yumi122/ff.jpg

Poate ca nu am corectat asa de bine s-au chiar deloc
dar sper sa va placa cum a iesit.. si daca aveti sa-mi dati si mie va rog frumos sfaturi legate de toning Smile..
chiar mi-ar prinde bine..

#55
Am si io 2 chestii scanate prost...
http://i203.photobucket.com/albums/aa318...an0001.jpg
http://i203.photobucket.com/albums/aa318...an0002.jpg
paginile trecute nu le-am mai pus ca sunt vechi si arata urat.
[Imagine: Sig.jpg]

#56
(14-12-2010, 10:09 PM)shingo kusanagi A scris: Am si io 2 chestii scanate prost...
http://i203.photobucket.com/albums/aa318...an0001.jpg
http://i203.photobucket.com/albums/aa318...an0002.jpg
paginile trecute nu le-am mai pus ca sunt vechi si arata urat.

39 nimeni pe aici..

Chiar imi palc. Povestea nu imi plCE DAR IN FOND, CE POVESTE SA DESCRII IN 2 PAGINI? Dragtute desenele, si nu vad lucuri care sa jeneze la ochi. Ai stofa de artist : )) . Incearca sa faci mai multe, si sa le pui in stil digital ,sau barim invata. Pe www.deviantart.com gasesti, fii fara grija. Imi palce cum ai asezat in pagina si desenele chiar sunt bune.

off: Flaw, n-ai mai trecut pe aici...

#57
@K.OG
Despre toning din experienta personala, as zice sa nu exagerezi (e foarte usor de exagerat si sa ajungi sa valorezi cam orice suprafata cu tones-urile). Asta omoara toata grafica, tot contrastul, de aia am renuntat la ele (si pentru ca imi mancau mult timp in postwork). DAR...Ideea ar fi sa-ti setezi 3 culori gri inchis - dar nu apropiat de negru, gri mediu - cumva 127. 127. 127 (in RGB format) sau pe acolo si un gri deschis - pe la 210.210.210 (RGB format). Cu astea si doar cu astea iti umplii suprafetele in Photoshop pe care vrei sa le tone. Limitarea culorilor e buna pentru ca ai control asupra ceea ce iese, faptul ca stii clar care sunt codurile RGB pentru culori face bine in momentul in care vrei sa pui acelasi gri pe mai multe planse (sigur poti folosi in eyedropper pentru asta dar mie mi se pare mai usor sa type them in).

Apoi dupa ce-ai umplu suprafetele Filter > Pixelate > Color Halftone. in Photoshop. Iti poti seta niste chestii pe acolo (really simple once you toy with it a bit). DAR e bine sa lucrezi in mod grayscale plansa ca sa-ti iasa cum trebuie. Also e bine sa pastrezi copii ale layerelor cu fill-urile de gri inainte sa le faci halftone. In caz ca-ti mai trebuie pentru selection mai incolo. Poti sa le dai pe invisible ca sa nu apara.

Pentru tones mai speciale (carouri, floricele, degradeuri, etc, shoujo-ish stuff) se gasesc pe net (you have to dig for them) pattern files pentru Photoshop.

Pentru a atenua muchiile dure ale unui tone si pentru a obtine digital efecte similare cu cele facute traditional prin scrapping of the tones, utilizezi brush-uri pe post de gume in Photoshop. Aveam cateva brush-uri facute special pentru astea, o sa le caut si o sa le pun pe net.

Pentru a obtine toning cu degradeuri peste pui un layer cu un fill de degradeu pe multiply peste fillul de tone. Selectia trebuie sa fie aceeasi. (adica ai aceeasi forma pe 2 layere. Una este filled cu toneul tau si este layerul de baza si a 2-a este filled cu degradeu, e pe multiply si este deasupra primului.) Hope it makes sense.

Si cam atat despre tones. They're fun to use, easy to overdo and a pain to get them right in print.

Links& Tutorials
link1
link2
Toning that rocks

How to Make Manga Pages from various people on DA
link1
link2
link3
my own stuff

Unrelated: As prefera ca discutia sa nu se limiteze la grafica exclusiv (cum a inceput de la JavaLeen incoace) ci la chestii mai tehnice mai manga specific si mai de storytelling. Adevarul este ca sunt multi care deseneaza dumnezeieste dar daca-i pui sa-ti faca o manga they suck. Grafica conteaza, dar fara cateva chestii de baza care, paradoxal NU tin de desen, nu ai cum sa scoti ceva decent (pe unele chestii le-am vazut mentionate prin pagina 2 de Shiva, pe altele deloc).
Si poate ar fi frumos sa vedem si schite de pagini nu doar pagini finite. Asa poate puneti mai multe si avem ce comenta si la poveste. (Pentru ca aici e marea buba. Pui 3-7 pagini in care nu prea se intampla nimic si primesti feedback majoritar pe grafica pentru ca povestea e ongoing). Poate impreuna cu schitele de pagini avem - in comentariu - si un mic dialog intr-un format script pentru paginile alea. Asa impuscam 2 iepuri dintr-un foc. Facem si proofreading, vedem daca sunt greseli de logica, exprimare si vedem si POVESTEA cum se desfasoara.

Trebuie lucrat la grafica, prezentare si mai ales la regie. Toate impreuna nu doar aspecte, franturi de ele. Nu degeaba manga si BD sunt sequential graphics si inrudite cu storyboarding-ul folosit la animatii.

Dar evident astea toate tin de cei ce sunt interesati sa posteze...

#58
@Sibel: Scuze, am fost putin cam ocupat.

@shingo kusanagi: Ah, daca nu ma insel, te stiu de pe anime-club 21
Anyway, uite ce sfat ti-as da: acorda mai multa atentie detaliilor. Panourile mi se par ok pentru un incepator, nici stilul nu e rau, dar desenele nu arata ca si cum ar fi fost finisate corespunzator. De exemplu, prim planul cu telefonul: linii strambe, taste la fel de strambe, necizelat...
Compara cu asta sau asta
Mai ai probleme si cu simetria si anatomia. Inainte sa faci un desen, folosesti axele de simetrie? Le schitezi intai incet cu creionul, te asiguri ca toate distantele sunt egale (in functie de perspectiva, desigur), si ca toate punctele importante sunt pe aceeasi linie?
Daca da, nu se cunoaste. Daca nu, ar trebui sa incepi sa o faci.

E interesant ca tu ai probleme mari cu desenatul, nu stapanesti multe tehnici de baza. In schimb, ai panouri aranjate dragut si cu un concept destul de ok.
Ar trebui sa faci o perioada o pauza de la manga, sa faci multe schite si studii de personaj, dupa care sa revii la manga.

#59
Da faza cu telefonul e intradevar ciudata nu? (e fix apropo....stiti voi fix dinala in forma de mobil cum se mai gasesc in general in America) 21
M-ar ajuta mult daca le-as face digital,nu prea am cum din pacate....nu am ce imi trebue:...:

Altceva ce sa zic,plotul e cam asta2atentie!....e scris in engleza) 21

Shingo the youngest child of the Kusanagi family along with his best friend Kyo descendant of the well known Ryuga family,grew together with the common goal to be accepted into the worlds most revered organized force,TROJE...The Realm Of Jade Elements.TROJE is the organization that keeps the balance of right and wrong through out the Sendan continent and uses their lower branches to cover the other 2 continents Rinvan and Udanma.Shingo reaching his 12th birthday a couple of days before the story starts,meant that he was finally eligible for the entry into TROJE.But as always,not everything goes smooth and simple.A world wide war erupts between TROJE and a powerful yet driven man named Yuri Dolvici.In the midst of all this,Shingo and Kyo who are only 2 years apart from one and other,are accepted into TROJE with the help of Shingo's older sister Yuki Kusanagi.As she is an old member of the peace keeping organization,Yuki pulls some strings and manages to
grant entrance in TROJE to her younger brother and the naive yet powerful boy Kyo.Dealing with the war against Yuri Dolvici,in time Shingo,Kyo and their very close comrades start to suspect "seeds of corruption" sprouting from TROJEs core.With the enemy in front of them and their allies working behind their backs,the small group of friends decide to rebel.Led by one of the most powerful masters of martial arts,Reiji Ryuga,Kyos grandfather and mentor,this small yet experienced group establish an opposition in order to rid the world of these two grate powers TROJE and the armies of Yuri Dolvici.Leaving aside his rivalry with the Kusanagi and Moryster family,which were both exceptional in the art of assassination,Reiji Ryuga turns his full attention and magnifies his anger towards TROJE which he held responsible for the deaths of 2 important and beloved members of the Ryuga family,in the past...his daughter,Kyoko Ryuga and her husband Gen Ryuga.

si in caz ca intrebati,in legatura cu numele parintilor lui Kyo Ryuga,in "Shingo" la casatorie barbatul adopta numele de familie a fetei,invers fate de realitate.

A da....si ultima pg tot incompleta.
http://i203.photobucket.com/albums/aa318...go0022.jpg
[Imagine: Sig.jpg]

#60
@ shingo. Zic sa nu iei o pauza de la manga ci sa desenezi paginile dar in acelasi timp sa schitezi/ sa faci studii de character design si backgrounds. Also daca ai un univers specific cu un set de obiecte care tot apar ar fi bine sa stii sa le desenezi din cat mai multe ipostaze. Un exemplu la ce ma refer.
Detective story: masini, interioare (period specific), multimi de oameni, cladiri-perspective de strada, telefoane, obiecte de birou.
Fantasy adventure: sabii, cai, trasuri, dragoni, armuri, arcuri, arbalete, castele, fortificatii, sate din evul mediu, interioare de cladiri period specific/ universe specific, mobilier specific, obiecte magice.
SF/Mecha: nave spatiale, interioare de nave, diverse gadgeturi, uniforme, mecha suits, constructii specifice fiecarei planete in cauza, etc.

Compileaza o lista similara pentru shingo- vezi ce stii sa desenezi din ea, ce nu, fa studii dupa referinte inainte de a desena paginile.

Pe computer nu o sa-ti fie mai usor daca nu stii sa le desenezi de mana/pe hartie. Foloseste linia pentru obiecte si perspectiva pana te obisnuiesti sa tragi linii drepte si fara ea.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)